TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Mar 2014 17:17 #233281

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Coś się zaczyna dziać wreszcie. Dziś przepikowałem pomidorki przeznaczone na balkon.

Są to: Sława Nadrenii, St. Pierre, Faworyt, Red Stuffer, i mój sałatkowy okrągły.




DSC_2246.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2014 19:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Bobej


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Mar 2014 18:02 #233285

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Ja właśnie przygotowuję się do pikowania.Są to pikówki sadzone wcześniej do torfu odkwaszonego i
po wzejściu podlane Bioflorinem.Odmiany po kilka szt. to Perła Małopolski,NN-F2,St.Pierre,sałatkowy okrągły,Mata-Hari.

002_2014-03-13.jpg

Wszystkie oprócz NN od Pomodoro.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Mar 2014 22:14 #233382

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Moje wyglądały tak cztery dni temu nie wiem tylko czy nie za bardzo wyciągnięte bo mimo że mam już spore doświadczenie ogrodnicze to pierwszy raz siałem pomidory bo wcześniej nie miałem gdzie .
201403103404_2014-03-13.jpg
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 14 Mar 2014 00:48 #233433

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Oj,Tomuś ,Tomuś trochę nie dopilnowałeś tych pomidorków ;) Ale trening czyni mistrza :hug2: Napisałam coś tam w temacie Tomka od warzyw doniczkowych ;) A jaka to odmiana ?

Kreciku,ja od 20-tu lat wysiewam pomidory w substrat torfowy z niewielką ilością piasku. Nie pamiętam,żebym miała jakieś problemy z siewkami czy większą rozsadą,chociaż w substracie jest juz jakaś startowa ilość nawozu.

Paprykę i bakłażany wykładałam na waciki,pomidory wysiewam wprost do ziemi- za dużo zachodu z wacikami jak ma się do wysiania ponad 100 odmian :dance: Wczoraj i dziś wysiałam czerwone i malinowe-49 odmian. Jutro wysieję żółte i pomarańczowe,a reszta towarzystwa,czyli czarnuchy,zielone ,białe, bicolory i koktajlowe po niedzieli,bo zbliża się pełnia :sad2:
Twoje siewki ładne,ale te wieksze juz zaczynają wybiegać- niepotrzebnie zostawiasz taki duży margines bez ziemi w kuwecie częściowo blokując dostęp światła. Pochyl kuwetę w stronę okna podkładając coś z jednej strony.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2014 00:50 przez Ela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Uprawa pomidorów w pojemnikach 14 Mar 2014 07:43 #233454

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Eleu!!
Jeśli Twoje uwagi są do mnie,to wyjaśniam iż ten margines to złudzenie optyczne.Wysokość
jest nie większa jak 0,5cm.Pozostałe czynności oczywiście wykonałem.Te same pomidorki są w temacie "Uprawa pomidorów" i wczoraj zostały przepikowane.Te wyższe to poprostu skiełkowane jako pierwsze. :flower1: :flower1:


Tomku!!.Dobrze by było przpikować je do głębszych pojemników np.po piwie 0,5 l. po same liścienie.Najlepsze temperatury do produkcji rozsady pomidora to 20 - 25 C w dzień i 15 - 20 C w nocy. Jest szansa,że część ich uratujesz. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2014 09:47 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 14 Mar 2014 16:20 #233586

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Moje pomidorki wychodzą odmianami :) dosłownie :D Dwie już rozłożyły liścienie, inne dopiero kiełkują, a inne jeszcze drzemią. Niestety nie mam możliwości zapewnić im dogodnych warunków do kiełkowania, bo rodzinka patrzy na mnie z przymrużeniem oka :D Tylko pytają po co ci kreda, kwasek cytrynowy a jeszcze bardziej dziwili się wczoraj gdy dołożyłem do arsenału ocet jabłkowy :happy: Już powoli wiadra segreguje, w weekend będę część już zgromadzoną myć :) Również w weekend będę rozsadzać pierwsze sztuki :D
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2014 20:28 przez . Powód: przeniesiono post z "Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 14 Mar 2014 20:58 #233718

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Octem będziesz ziemię zakwaszał :woohoo: :woohoo: Pomidorom :woohoo:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 14 Mar 2014 23:56 #233800

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Ja natomiast się zastanawiam do czego ten kwasek cytrynowy?? :think:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 15 Mar 2014 01:26 #233802

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kwasek cytrynowy jest potrzebny do robienia cytrynianu wapnia, oprysk tym preparatem dostarcza pomidorom jony wapnia, zapobiega to suchej zgniliźnie pomidora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 15 Mar 2014 22:17 #234088

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Witam ,przepikowałem już swoje pomidory ;po same uszy; jak się dało głęboko może coś z nich jeszcze będzie .Dzisiaj byłem je oglądać nie jest żle wszystkie podniosły główki . :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2014 07:13 #234120

  • Halinas
  • Halinas's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 53
Ja uprawiam pomidory w pojemnikach do góry nogami. Zdjęcie z ubiegłego roku

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Gosia, waldek727, Krecik stary, bela, Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2014 10:28 #234177

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Halinko, czekamy na szczegóły :hug: Jak przygotowałaś takie piękne pojemniczki :lol: Czy w czasie mocniejszych wiatrów nie było z nimi kłopotów?
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2014 15:18 #234251

  • Halinas
  • Halinas's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 53
Wkleiłam w swoim wątku.
Balkon mam osłonięty od wiatru więc kłopotu nie ma. W mieście jest mało owadów i może być problem z zapylaniem, ale wystarczy w okresie kwitnienia potrząsnąć kwiatkami co jakiś czas.

Pomidory do góry nogami.

Zalet tak hodowanych pomidorów jest wiele. Nie trzeba mieć ogródka, wystarczy balkon, patio... Efekt estetyczny też robi swoje, w miarę jak owoce dojrzewają, efekt jest piorunujący.

Zalety: uprawy zajmują mniej miejsca, nie potrzeba palików, rośliny są mniej narażone na atak szkodników i grzybów, nie ma chwastów, a dzięki sile grawitacji woda i składniki odżywcze są efektywnie rozprowadzane. Metoda ta zapewnia też lepszą cyrkulację powietrza i naświetlenie. Choć wiele osób wciąż patrzy sceptycznie na ten trend, entuzjaści podkreślają, że obfite plony mówią same za siebie.
Metoda jest skuteczna zwłaszcza w przypadku mniejszych odmian pomidorów. Większe pomidory ważą zbyt dużo i za bardzo obciążają pnącze, przez co wygina się ono i łamie.
Wady – ziemia w pojemnikach szybko wysycha, podlewać należy codziennie, a w gorące dni nawet dwa razy dziennie.
Waga - te donice wypełnione glebą i wodą są dość ciężkie, zadbać należy o solidny uchwyt i hak na którym powiesimy pojemnik.

Ponieważ w Polsce nie widziałam jeszcze w sprzedaży gotowych pojemników, takich jak są w USA (cena 1$), można posłużyć się plastikowym, lub metalowym wiadrem, lub drucianym koszem z włóknem kokosowym.
Maluję wiadra na jasne kolory, a na ich wierzchu sadzę zioła, co pozwala utrzymać wilgotność Innym, choć mniej ozdobnym rozwiązaniem zapobiegającym parowaniu jest zakrycie wierzchu pojemnika zwyczajną pokrywką.
W dnie każdego z wiader należy wyciąć pięciocentymetrową dziurę przez którą przekładam sadzonkę pomidora, owijając gazetą korzenie, by trzymały się w miejscu, a ziemia nie wysypywała się na dół. Może to być także krążek gąbki, nieco większy o wyciętego otworu - zabezpieczający przed wysypywaniem się ziemi.
Potem napełniam wiadra ziemią zmieszaną z kompostem (w pierwszej fazie warstwa ziemi kilkunasto centymetrowa, w miarę wzrostu korzeni dosypuję) i wieszam je na solidnych, stalowych hakach.

Kilka przykładów z netu



Najlepiej w moim przypadku sprawdziła się odmiana Maskotka.

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Adrian89, Gosia, piku, waldek727, bela, Bobej, ogrodnikowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Mar 2014 15:25 #236107

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Pomidory przeznaczone do uprawy w donicach na balkonie:są przesadzone do większych doniczek i przycięte(ogłowione).W kącikach liści są już widoczne zalążki wilków (odrostów).

002_2014-03-23.jpg

Wczoraj i przedwczoraj przebywały już na balkonie(hartowanie).
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 26 Mar 2014 21:12 #237637

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Dziesięć pomidorków z przeznaczeniem na balkon. Myślę, że na koniec kwietnia będą w sam raz do wysadzenia

Też fertygowane


DSC_2282.JPG
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2014 21:30 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Bobej

Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Mar 2014 18:20 #238668

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Moje pomidorki i papryka przeznaczona na balkon dziś znów chłodziła się na balkonie.
002_2014-03-30.jpg

Wystawiłem ją w momencie kiedy temperatura na balkonie była o 2*C niższa niż w pokoju.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, Bobej

Produkujemy własną rozsadę warzyw - wiadomości 03 Kwi 2014 00:12 #239895

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Moje przerośnięte pomidorki po przepikowaniu wyglądają tak
201404023537_2014-04-02.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Produkujemy własną rozsadę warzyw - wiadomości 03 Kwi 2014 07:25 #239908

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Moje wyglądają podobnie, starałam się sadzić głębiej:


x023.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.794 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum