TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2015 23:23 #349723

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Jest taki ciekawy wykres



Przewodność właściwa EC = 1,5 mS/cm odpowiada stężeniu saletry amonowej 1 g/l czyli 1000 mg/l. To bardzo dużo. W dodatku nie wiadomo jak ta przewodność jest oznaczana / w Niemczech oznacza się inaczej niż u nas/.
Zwracam jednak uwagę, że wynik oznaczenia zależy od sposobu przygotowania próby. W naszych laboratoriach pomiar przeprowadza się w mieszaninie podłoża (1 objętość) i wody destylowanej (2 objętości), natomiast w Niemczech stosunek ten wynosi 1 : 5.

www.ho.haslo.pl/article.php?id=121

Krysiu

Zakładam, że te pomidorki nie są przelewane a podłoże nie ma za niskiej temperatury.

Im szybciej przesadzisz te pomidorki choćby do czystego torfu odkwaszonego, tym lepiej. Przy przesadzaniu trzeba otrzepać korzenie z tego podłoża. Dziwię Ci się trochę. Uprawiasz pomidorki przecież nie po raz pierwszy i powinnaś mieć jakiś konkretny typ podłoża do produkcji rozsad. Ja u siebie miałbym problem takie podłoże kupić.
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2015 23:40 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): krystynac50


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2015 23:45 #349725

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
a u nas jest tylko to podłoże kronema . zawsze w tę ziemię sadziłam i rosły a wtm roku pech na całego . Przeszdzę je jutro i zobaczę co z nimi będzie

Dzięki Mieciu
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 16 Mar 2015 23:50 #349726

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Zaraz, zaraz. A dlaczego na worku jest data produkcji 2013 r ?
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 15:36 #349837

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Mam świeża ziemie kronen i podobny objaw co u Krystyny z tym iż Moje mają jeden dzień i już dziś po słoneczku im się poprawia..

Są dwa opisy na worku po Polsku i Niemiecku i wartości podane w nich się różnią bo w naszym opisie ph to 6 - 6.8 a niemieckim 5.5 - 6.5.
W naszym opisie brak podanych ilości nawozu a w niemieckim N 100 mg/l, P 120 mg/l, k 150 mg/l..

Mnie to podłoże wygląda na jałowe a nie zasolone..
Poczekam kilka dni i jak zobaczę korzonki w kieliszkach to najwyżej przesadzę, na tą chwilę stosuje Fertygację ( jeśli przekręciłem to sorki;) ) 1ml/ 1l wody i obserwuję..

Dodatkowo śmiem podejrzewać iż inna ziemia jest sypana na rynek Polski i inna na Niemiecki..
Raczej w stronę zaniżenia ilości nawozu niż zawyżenia..

Jeszcze jedna uwaga, temp. polecam mierzyć w miejscu gdzie stoją pomidorki bo przy oknie może być i z 3 stopnie mniej niż w pomieszczeniu.
U siebie mam w pomieszczeniu w dzień 20-21 a na oknie 19-20 jak nie ma słoneczka, w nocy 16-17 stopni na oknie a w pomieszczeniu 18-19..
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2015 15:45 przez Pabblo_pl.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 20:09 #349950

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Po pierwsze różnica w pH bierze się stąd/ co jasno na opakowaniu jest napisane/ , że wyższe wartości dotyczą oznaczenia w wodzie a niższa wartość w chlorku wapnia i to jest rzecz normalna.
Po drugie , jeśli twierdzisz, że fioletowe przebarwienie wskazuje na jałowe podłoże, to spróbuj wsiać pomidorki do czystego torfu odkwaszonego. Stosowałem taki siew i z tego co się orientuję Józiu/ Krecik Stary/chyba do dziś to praktykuje. W życiu siewki prawie tuż po wzejściu nie miały fioletowych przebarwień.
Przyczyn utrudnionego przyswajania fosforu jest wiele/ u Krysi dochodzi jeszcze przeterminowane podłoże/ i nie czas jest zastanawiać się nad tym . Trzeba podjąć radykalne środki a takim jest przesadzenie właśnie do czystego odkwaszonego torfu i fertygacja.
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2015 20:17 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 20:12 #349953

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Jestem przygotowany do przesadzenia i jeśli do jutr nienastanie poprawa to będę przesadzał..

W tej chwili postawiłem je w cieplejszym miejscu 19.5 st. bo na parapecie miały 17 stopni..
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 20:23 #349963

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
Zgadza się Mieciu od 3 lat stosuję torf odkwaszony i nie mam żadnych problemów z siewkami.Nigdy nie wykazywały braków do końca tj.flancowania już do podłoża. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 20:28 #349968

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
.
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2015 20:33 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Mar 2015 20:30 #349971

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
17 stopni to nie jest temperatura przy której może wystąpić niedobór fosforu. Raczej w okolicy 12 * i niżej.

Proponuję zajrzeć do diagnostyki INWAR


3_003.jpg

Występowanie: rozsada, po wzejściu i rozłożeniu liścieni

Przyczyny:

niedobór fosforu (P)
utrudnione pobieranie spowodowane zbyt wysokim odczynem (pH powyżej 7,0)
niska temperatura podłoża (poniżej 12°C )
nieprawidłowe przygotowanie podłoży rozsadowych (zbyt duża zawartość wapnia w podłożach organicznych, a w podłożach mineralnych w dozowanej pożywce)
Zapobieganie:

przygotowanie podłoży i dokarmianie przy wykorzystaniu nawozów łatwo przyswajalnych przez rośliny
uregulowanie odczynu podłoża do wymaganego zakresu - pH 5,5-6,5
podniesienie temperatury podłoża do min. 16°C
zmniejszenie wilgotności podłoża
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 06 Kwi 2015 21:20 #355772

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
witam wklejam zdjecia moich pomidorków . Po kłopotach z ziemią dopiero w trzeciej kupionej w mrówce z datą produkcji 02. 2015 pomidory rosną normalnie Zdjęcia robione są wieczorem przy oświetleniu ledowym i wyglądają na przyżółcone ale w naturze mają zielony kolor . po fioletowych łodygach nie ma śladu .
Zastanawiam się czy już zacząć je dokarmiać. Jest mało słońca część stoi na północnym oknie i obawiam się że jak podleję nawozem mogą nadmiernie się wyciągnąć

to malinowy 37 ten od początku rósł najlepiej nawet w tej felernej ziemi łodygi miał fioletowe ale nie wyciągnął się


To Kornabel - najbardziej ucierpiał rósł cienki i wysoki , od wschodów jest mocno wybujały międzywężla ma długie


Czy powinnam je zacząc dokarmiiać ?


Malinowy 37/2 wysiany kilka dni póżniej . Ten z kolei rośnie wolno dłużej nie wschodził i jest jeszcze mały


A to czerwona sakiewka
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2015 21:26 przez krystynac50.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 07 Kwi 2015 07:19 #355809

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Chcesz dokarmiać rozsadę ?. A wiesz, ile nawozu jest w podłożu , który zastosowałaś ?.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 07:23 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 07 Kwi 2015 12:17 #355854

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Na worku pisze że nawozu wystarcza na 3-4 tygodnie . Pierwszy kornabel siany 2.o3 pikowałam 15. 03 . Następne co kilka dni wydawało mi się że druga ziemia też nie jest dobra więc kupiłam w mrówce trzeci worek . Dopiero trzecia ziemia paczkowana 02 .2015 r jest dobra bo pomidorki w niej rosną prawidłowo .
Czy te pierwsze kornabelki pikowane 15.03 wymagaja zasilania ? są cienkie i jasnozielone

Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 12:46 przez krystynac50.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 07 Kwi 2015 13:10 #355858

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Taka informacja, to żadna informacja. Upominałem już wiele razy, by nie kupować ani podłoży ani nawozów o nieznanym składzie.

Pomidorki są blade- fakt, ale to nie musi oznaczać , że brak im papu w podłożu. Może to być wynikiem słabego oświetlenia, nadmiernego podlewania albo przeterminowanego podłoża.

Aparat Twój też przekłamuje kolory. To zdjęcie trochę skorygowane


e648f9fd89191967.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 13:17 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): krystynac50

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 07 Kwi 2015 21:26 #355989

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4732
krystynac50 wrote:
Są cienkie i jasnozielone


TTTM - ten typ tak ma. Cornabel wygląda mizernie na tle innych odmian. Cały czas jest jakiś przywiędnięty.
Nie wiem jak u Ciebie z podlewaniem, ale na tym zdjęciu widać zbyt mokre podłoże.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2015 21:27 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 08 Kwi 2015 05:37 #356096

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Moje pomidorki balkonowe od razu ściemniały po przesadzeniu ich do wiadereczek 1 l z nowym, świeżym podłożem. Oczywiście nie sugeruje Ci przesadzania, ale tak się zachowują pomidorki w przeterminowanym podłożu. Ja sam się zastanawiam nad powrotem w przyszłym sezonie do torfu odkwaszonego. Po sklepach- z roku na rok- coraz więcej podłoży często zbyt długo i nieodpowiednio składowanych .
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2015 05:38 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 08 Kwi 2015 17:50 #356243

  • 13ka
  • 13ka's Avatar
Jakoś umknął mi wątek o fioletowych łodyżkach.

Jeśli to w czymkolwiek pomoże to taka informacja z moich ubiegłorocznych doświadczeń.
Łodyżki moich sadzonek przed przesadzeniem do kufli, również przybrały fioletowy odcień.
Coś mnie zaćmiło i na tym etapie wzrostu podlewałam je z dzbanka do którego zlewam przegotowaną wodę.
A jak wiadomo woda po przegotowaniu oznacza braki magnezu, wapnia?

pomodoro uściślisz braki wiedzy? :)

Dodam że ziemia startowa to torf odkwaszony, przesadzone do tegoż samego.
Po przesadzeniu stosowałam już podlewanie wodą odstaną lub też prosto z kranu ale letnią.
Jak kolorystycznie doszły do siebie dostały Florovit.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 09 Kwi 2015 01:12 #356389

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
W czasie gotowania twardej wody rozkładają się kwaśne węglany wapnia i magnezu i wytrąca się osad węglanów. I to jest tzw. twardość wody przemijająca. Nie oznacza to, że z wody znika wapń i magnez. Pozostają w wodzie jeszcze rozpuszczone siarczany wapnia i magnezu.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 17 Kwi 2015 00:52 #358978

  • bernox
  • bernox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Witam :-) pisze w sprawie pomidorów :-) to moja pierwsza próba wychodowania :-) wybrałem odmianę radana, z względu na balkon i doniczki :-) mam pytanie w sprawie pielęgnacji, czytałem wiele poradników ale nic mi one nie pomogły. Na Lodygach jak i pomiędzy lodyga i gałązka rosną chyba liście? Czy to wilki? Co mam z tym robić? Następnie czy nawóz juz używać czy dopiero jak kwiaty będą? Kupiłem substral dla pomidorów i ziół. A to zdjatka moich dzieci. Mam problem jeszcze z liśćmi w jednej sadzonce, czy ona umiera?




DSC_0026.jpg


DSC_0024.jpg


DSC_0022.jpg


DSC_0021.jpg


DSC_0017.jpg


DSC_0032.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2015 00:56 przez bernox.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.600 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum