TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 17:56 #619247

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Ja po raz pierwszy w tym roku mam kilka odmian pomidorów w uprawie balkonowej. Wcześniej miałam tylko jakieś nn z bazarku. Mam je posadzone różnie- w duzych i mniejszych donicach i w troszkę wiekszych skrzynkach balkonowych. Zauważyłam,żę te same odmiany sprawują się inaczej w zalezności od tego gdzie rosną , ale nie tylko.
Mam 4 sadzonki pomidorka, który miał byc Perłą Ogrodu. Jeden z nich najwczesniej miał owoce, kilka już zjedliśmy. Jednak jest duzo mniejszy niz pozostałe 3, które wyrosły co najmniej 20 cm większe i mają wiecej owoców, tyle tylko,że jeszcze żaden nie dojrzał.

Mam tez kupione i wyhodowane swoje Balkoni Red. Kupiłam 3 sadzonki, bo miały juz kwiaty i chciałam wczesniej mieć pomidorki. Były bardzo niskie i teraz nie mają wiecej jak 15 cm, poza jednym, który nagle wystrzelił na jakieś 25 cm i wyprodukował nowe kwiaty i owoce.Pozostałe dwa dalej niskie.
To zdjecie z 8-07-2018, teraz ten najwyższy ma juz sporo nowych owoców.

BalkoniRed08-07-2018.jpg


Moje własne Balkoni Red , te które rosna trzy w dużym pojemniku, są generalnie duzo wyższe niż te kupione tak ze 40 cm mają, zdecydowanie na początku rosły tylko wegetatywnie, dopiero od niedawna mają nieliczne pomidorki. Kwwiatów tez niewiele w porównianiu z innymi odmianami. Ostatni z moich własnych Balkoni Red rośnie sam w donicy 5 litrowej, ma ok 30 cm i już sporo zielonych pomidorków. Zdjęcie samotnika z dzisiaj

BalkoniRed22-07-2018.jpg


I jeszcze Venus

Venus22-07-2018.jpg


oraz Bajaja

Bajaja22-07-2018.jpg
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2018 18:03 przez Almera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Adasiowa, Łatka, pouder, Betula, Kajtkowa, Ada


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 18:23 #619250

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Z przyjemnością oglądam sobie Wasze doniczkowe skarby :) Przyznacie chyba, że te karłowe odmiany są bardzo wdzięcznym obiektem uprawy, ponieważ są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim dekoracyjne i stanowią ciekawą odskocznię od wszechobecnych pelargonii czy begonii - sama mam na parapecie żółtą Venus, rosnącą zarówno solo, jak i w zestawieniu z begoniami. Odpowiednio fertygowane cały czas kwitną i owocują - pomidorki są słodkie, soczyste, z cienką skórką i świetnie sprawdzają się w sałatkach.

Silvery Tree - to pomidor zagadka; u mnie bardzo wiotkołodygowy, samokończący, właściwie dojrzały już wszystkie owoce na krzaczku i .... ze zdziwieniem stwierdzam, że nawet zapalone są miękkie i nieco "ciapowate". Jednak nie należy go skreślać z tego powodu: pięknie powycinane liście mogą stanowić ozdobę balkonu, czy tarasu.




Jednak na działce dałam pierwszeństwo wysokim odmianom pomidorków, tych sprawdzonych jak i nowych hybrydek. Pomimo moich sporadycznych wizyt na ogrodzie, dzielnie rosną i owocują, a te najbardziej ambitne musiałam ogłowić :)

Portos - roślina pozostawiona jako matka ( dwupędowa )



Perła Małopolski ( odratowana po ataku szarej pleśni )



Żełtyj Kardinał



Pozostałe odmiany donicowe pokażę w wątku o pomidorkach hybrydowych.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2018 18:24 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Daro65, Łatka, Betula, Kajtkowa, Ada, Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:08 #619271

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
W przyszłym roku chciałabym posadzić jakieś pomidorki typu dwarf- karłowe, ale o większych owocach niż koktajlówki. Najlepiej odmiany, które nie rozkrzaczają się zbyt mocno, bo miejsca na balkonie nie mam zbyt dużo. Co możecie polecić ?
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:19 #619274

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Krysiu, ja mam dwa dwarfy - Arctic Rose -dość duże, soczyste i smaczne owoce(zdjęcie jest na str.110) oraz Boronia - nieco późniejszy i jeszcze dojrzewa, też dość spore owoce, jednak mniej plenny od AR.
Jeśli będziesz zainteresowana to mogę zebrać nasiona i podesłać na straganik.

Aniudlaczego ten Twój Silvery Fir taki goły?Jak wysoko Ci urósł?
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:25 #619277

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Elżuniu, on po prostu się osunął pod ciężarem owoców - a ponieważ liście zaczęły pokładać się na ziemi, a najniższe pomidorki dojrzały, więc ... usunęłam te dolne liście, aby nie stykały się z podłożem.
Trudno mi ocenić właściwą wysokość, ale myślę, że prawidłowo wyprostowany osiągnąłby 90 - 100 cm :think:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:42 #619280

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Aniu, nie śmiej się proszę, ale na takiej szubienicy rośnie mój tzw."koperkowy" , ale IMHO to Silvery Fir Tree :)

Koperkowy2.jpg
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Adasiowa, Emalia112, Betula, Ada

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:45 #619283

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Śmiać się ? A w życiu nigdy! Zamiast śmiechu pogratuluję pięknego pomidorka :bravo:
Tylko mój ma inne liście, bardzo mocno powycinane, takie wręcz koronkowe.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2018 19:46 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 19:55 #619284

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Elu,twojego Arctic Rose widziałam i tak mi się spodobał,że zapisałam nazwę odmiany do zdobycia na przyszły sezon ! :) Za nasionka byłabym niezmiernie wdzięczna !
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2018 19:56 przez Almera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 20:10 #619288

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Oczywiście :) Kiedy nasza dobra Ania ruszy ze straganikiem na pewno będziesz mogła liczyć na większy wybór ciekawych dwarf'ów.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 20:30 #619293

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Ja również mam w donicy pomidorki Legend i zdarzyło mi się jeden raz je przesuszyć i niestety pod ciężarem owoców gałęzie mocno się nadłamały. Ale już mogę tę odmianę polecić do uprawy donicowej - krzaczki nie za wysokie, ale prowadzone na żywioł mocno krzaczaste, wiążą obficie średniej wielkości pomidory, a smak owoców jak dla mnie bardzo dobry - pomidorowy, łagodny. Poniżej zdjęcie mojego Legend - dojrzałe pomidorki znikają tak szybko, że ciężko je sfotografować :rotfl1:
IMG_3827.jpg

IMG_3831.jpg
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2018 20:31 przez gazela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Betula, Kajtkowa, Ada, Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 21:01 #619300

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Małgosiu, jeśli podoba Ci się Legend to polecam Ci również Sheyenne - pomidor o bardzo podobnym pokroju,plenności i wielkości owoców.Zdrowy i bezproblemowy.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada, gazela

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 21:31 #619309

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
W jakim pojemniku rosnie ten Legend ? 10 litrów wystarczy na 1 pomidorka ? W sumie jak krzaczki zwarte, to obfitośc liści nie przeszkadza tak bardzo. Wiem,że raczej zrezygnuję z Tumbling Tomów na balkonie - ładne są i plenne, ale rozkrzaczają się mocno na boki i mają bardzo kruche łodygi, co rusz jakaś nadłamana, bo na balkonie ciasno. Na tomiejsce spróbuję jakąś inną wiotkołodygową odmianę, może Maskotkę lub typową Perłę Ogrodu.
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 22:47 #619338

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Dziewczyny ależ macie PIĘĘKNE!! te pomidory, wszystkie bez wyjątku. :bravo: :bravo: :bravo:
Teraz kiedy jest skwar i suche powietrze, ziemia w doniczkach szybko przesycha. Czasami jest potrzeba podlewania nawet dwa razy dziennie. Jak wtedy z ferdygacją? :think: Podpytuję, bo cały czas jeszcze tu raczkuję.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 22 Lip 2018 22:55 #619343

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Aduś, podczas podlewania dwa razy dziennie, fertygujesz tylko raz.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Lip 2018 06:47 #619356

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
U mnie Legend rośnie w wiaderkach 10 litrowych i daje sobie rade, ale w ciepłe dni trzeba uważac na przesuszenie :flower1: Zapomniałam wcześniej napisac, że jest samokończący.
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2018 06:49 przez gazela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Lip 2018 00:52 #619485

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Witam
Zebralłem dziś trochę koktajlówek Bush Boomer ( hybryd), uprawianych w 20 l wiaderku i dokarmianych nawozem mineralnym rozpuszczonym w wodzie .
Smak dobry kwaskowy ( nie lubie słodkich ) pomidorowy , w sumie w porownaniu z atolem i beteluxem ktore uprawiam organicznie w gruncie nie ma kolosalnej różnicy .

0730F135-CD07-4565-9634-929B61476D12.jpeg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 25 Lip 2018 07:15 #619626

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Moje balkonowe:
IMG_9729.jpg

Perła Małopolski

IMG_9730.jpg

Jaune Flamme

IMG_9732.jpg

Blush

IMG_9734.jpg

Snow White

IMG_9735.jpg

Kibic

IMG_9750.jpg
IMG_9751.jpg


Bartek, którego już trudno okiełzać.


IMG_9746.jpg
IMG_9747.jpg


Chińska Śliwka B037
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 07:21 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Betula, Kajtkowa, Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Lip 2018 14:28 #620234

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
A to już sobotnie zbiory z jednego balkonu. A dzisiaj była pierwsza pomidorówka z samodzielnie wyhodowanych pomidorków. Pyycha..
IMG_9787.jpg
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2018 14:29 przez gazela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Łatka, rozalia, Betula, Kajtkowa, lucioperca


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.670 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum