TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2017 19:30 #541092

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Po jakim czasie kiełkuje fasolka szparagowa karłowa na wacikach?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2017 20:26 #541112

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Z tego, co pamiętam, moim nasionom kiełkowanie zajęło 4-5 dni, w temperaturze bodajże 19-20 stopni.

:supr3: czy ja wysiałam fasolę ?! :supr3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwcia55, Agharta

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2017 20:39 #541122

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
edek86 wrote:
Po jakim czasie kiełkuje fasolka szparagowa karłowa na wacikach?

Na bank szybciej niż w gruncie i do tego nie grozi jej śmietka kiełkówka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agharta

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2017 19:07 #541701

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
Moja fasola powoli zaczyna kiełkować ale... śmierdzi od niej :sick: płukam ją kilka razy dziennie. Chyba zaraz zrobię jej wypad do ziemi nie czekając na guzdrały.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2017 21:05 #541722

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
A czy do zwilżania podłoża podczas kiełkowania używasz wody przegotowanej, czy takiej prosto z kranu ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agharta

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2017 21:13 #541724

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Jeśli śmierdzi być może jakaś fasolka ulega rozkładowi.Nie jest to przyjemny smrodzik. :angry: :jeez: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agharta

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2017 21:29 #541736

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
Prosto z kranu i pierwszy raz takie przygody... ale to nie było zwilżanie, a zalanie :whistle: Tak czy inaczej fasola siedzi już w warzywniaku. Co ciekawe już po kilku godz zaczęła kasztanić więc może i któraś była felerna.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2017 21:58 #541751

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Moja "z hostą" piknie wykiełkowała i jutro poleci do gruntu ;)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Maj 2017 20:05 #542166

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Fasolka szparagowa wysadzona.
pomidory009.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Kaja, iwcia55, patrycja, Betula, Pestka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2017 22:16 #543166

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Moja fasola Gold Marie już też w gruncie i domaga się tyczek.

20170520_140218.jpg

Natomiast szparagowa karłowa wysiana 8 maja wprost do gruntu jeszcze się nie pokazała. U mnie susza i może dlatego tak zwleka z wzejściem.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2017 22:19 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, patrycja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2017 23:42 #543185

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kiedyś też siałam wprost do gruntu, ale przy suchej wiośnie zdarzało się , ze w ogóle nie wschodziła. To jest główny powód ze teraz robię rozsadę.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 12:34 #543217

  • agg
  • agg's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 89
Moja fasolka też zaczęła śmierdzieć podczas kiełkowania, część miała kiełki, ale ponad połowa nie miała i bałam się że gnije i wszystko poszło w sobotę do gruntu. Nie wiem czy te bez kiełków wzejdą. Zobaczymy... Nie wiem czy te akurat warzywo będę jeszcze kiedykolwiek kiełkować na wacikach. Wydawało mi się, że gniła z tego powodu.
Pozdrawiam. Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jarek69

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 13:05 #543220

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ha !

Ze wszystkim trzeba sobie radzić. :) Rzeczywiście fasola wyłożona na papierowy ręcznik do kiełkowania ma małą trwałość, ze względu na dużą zawartość białka. Zdradzę Ci jak to zrobić bez tego problemu. Otóż na dno kuwety nie dajesz ręcznika ani wacików lecz.... warstwę grubości ok 1 cm podłoża do rozsad. Układasz na to nasiona fasoli i znów przykrywasz 1 cm warstwa podłoża. Całość dokładnie spryskujesz najlepiej przegotowaną ostudzoną wodą. Zamykasz kuwetę iu stawiasz w ciepłym miejscu. Oczywiście należy co jakiś czas sprawdzać to podłoże i ewentualnie spryskiwać jeśli przesycha. W momencie kiedy nasiona puszczą kiełki zaczyna pękać warstwa wierzchnia podłożą a nawet zaczyna być widać nasiona. Wtedy wysypujesz zawartość kuwety na płaską powierzchnię i wybierasz nasiona z kiełkami. W podłożu fasola nie psuje się tak szybko. Mnie właśnie śmierdząca fasola zmusiła do tego wynalazku. Zresztą kiełkowanie w torfie to znana praktyka.

POWODZENIA :garden1:

PS można spróbować zamiast podłoża- perlit
Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2017 13:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Krecik stary, Adasiowa, agg, rozalia, Kornabelka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 13:11 #543223

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W tym sezonie postanowiłem zrobić remanent z nasionami fasoli szparagowej, jako, że już lata leżą w lodówce i czas ich odnowić. Nastawiam już kolejna partię fasoli do kiełkowania w ten sposób i systematycznie przenoszę do kubków. Systematycznie będę ją też wysadzał jak długo starczy mi nasion albo miejsca. Będę miał ciągły zbiór a przy okazji wymienię nasiona na nowe. :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 13:28 #543225

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Właśnie opróżniam kuwetę. Dużo nasion z pięknymi kiełkami i zero brzydkiego zapachu :teach:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, edek86, rozalia, Edyta D

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 15:05 #543246

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Teraz nastawiłem kuwetę tym razem z nasionami tycznej szparagówki i.... w perlicie :) Zobaczymy jak się spisze tym razem fasola. Zaśmierdzi się czy nie. Perlit jest, można powiedzieć- sterylny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 17:33 #543275

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Czy perlit do kiełkowania fasolki jest nasączony tą samą pożywką, co w przypadku pomidorków ? Spodobał mi się ten nowy sposób; w ubiegłym roku kiełkowałam fasole na wacikach i żadne nasionko nie zepsuło się, a w tym chciałabym spróbować choć jedną odmianę wysiać do "granulek" ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2017 17:43 #543279

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Nasączony wodą, a raczej spryskany wodą. Nasączony Aniu się klei do wszystkiego. A jeśli się nasypie warstwę suchego i spryska z rozpylacza, to jest równiutko rozłożony jak stół. Na nim kładzie się nasiona i znów przykrywa suchym perlitem, po czym znów spryskuje się powierzchnię i wio na router :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.682 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum