TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Sty 2023 16:00 #820182

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Z zielonych bardzo chwalę sobie odmianę Finezja, długie cienkie strąki przez cały czas.
No i Sprinter, też mnie nie zachwycił tzn. jak najbardziej godny polecenia ale bez zauważalnej różnicy.
Pozdrawiam, Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Mamma, koma, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Sty 2023 19:42 #820200

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Moje fasolki szparagowe na nowy sezon to Maxigold i Berggold.Ta pierwsza odmiana będzie jako główna a druga jako poplon. :bye: :bye: :) :) :bravo: :bravo:


003-431.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2023 19:56 przez Krecik stary. Powód: poprawki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, patrycja, bietkae, Mamma, koma, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, magdalkaj

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Lut 2023 21:21 #823119

  • Madziula
  • Madziula's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 164
Chciałabym bardzo polecić odmianę żółtej fasolki szparagowej karłowej - MAXIDOR. W poprzednim sezonie byłyśmy z niej z mamą niesamowicie zadowolone, to był pierwszy sezon z tą odmianą. Owocowała do przymrozków, kwitła kilka razy, plon był bardzo duży. Strąki bez włókien, śliczne, smaczne. Naprawdę szczerze polecam do wypróbowania. Prawdopodobnie zostanie z nami na lata, tym bardziej, że udało nam się zebrać nasiona :dance:
Pozdrawiam
Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, apal100, bietkae, Mamma, ewakatarzyna, Babcia Ala, Ewelina83

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lut 2023 16:16 #823178

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A ja zakupiłam aż cztery odmiany :P poleciła mi koleżanka że są bardzo smaczne i plenne.Tak się rozpędziłam tylko gdzie to wszyswtko sadzić :think:


20230211_160503.jpg
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2023 16:18 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, pouder, Mamma, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lut 2023 18:01 #823188

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Ja już się przyzwyczaiłam do zielonej fasolki Oxinel. Plenna i długo owocuje.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, pouder, rybur58, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lut 2023 19:59 #823196

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 344
  • Otrzymane dziękuję: 1196
Z braku miejsca pozostaje mi uprawa fasolki tycznej.
Płaskie odmiany fasolki szparagowej nigdy nie cieszyły się u mnie w domu powodzeniem.
Musi być nasz 'szabelek' (Pyrlandia pozdrawia) czyli odmiana okrągła.

W zeszłym roku spróbowałem uprawy żółtego szabelku odmiany Monte Gusto i byłem z niej bardzo zadowolony, będę próbował i w tym roku

Macie jakieś sprawdzone tyczne i okrągłe odmiany zielonej fasolki ?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lut 2023 20:07 #823198

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Moja Mama na każdej działce siała różne - od płaskich po klasyczne, moe poza fioletową. U nas lubimy wszystkie - tak jak bób, ważne, żeby było dużo :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Mirek19

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lut 2023 20:09 #823199

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2049
  • Otrzymane dziękuję: 11100
:bye:

U mnie w tym roku będzie żółta Złota Saxa i Krakuska oraz zielona Scuba
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Lut 2023 02:03 #823214

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5660
  • Otrzymane dziękuję: 26804
Też uprawiam tyczną, moje plecy są zadowolone. Próbowałam Blauhilde, Melissę i Goldmarie. Blauhilde wypadła po kilku sezonach, jak pogoda niesprzyjająca, ostatnio co roku jakaś susza przez część sezonu, to chociaż ją podlewałam i tak ma włókna, które pomimo obrania po ugotowaniu nadal są. Pod tym względem Melissa jest lepsza - fioletowa. Goldmarie sieję tylko troszkę, bo ona najwcześniejsza z tej trójki, to odmiana płaska.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2023 02:04 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Jagoda254, ewakatarzyna, Mirek19, TomekD

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Lut 2023 13:45 #823282

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 371
  • Otrzymane dziękuję: 2086
Nie wchodząc za bardzo w kwestie producenta, od osoby bardziej doświadczonej od siebie, dużo dobrego usłyszałem o 2 odmianach, które ta osoba zawsze uprawia i powtarza.

1.Fasola tyczna żółta „Golden Gate”
2.Fasola szparagowa zielona „STANLEY”

Ta druga ma mieć dwie ciekawe cechy:

- Powolne wykształcanie nasion ma pozwalać na przedłużenie okresu zbioru.
- Wykazała się najwyższą plennością w testach porównawczych ok. 30 odmian do przetwórstwa.

Myślę, że nasiona są drogie, wiec tylko podpytuję o Wasze ewentualne doświadczenia z tym asortymentem.

Ja natomiast uprawiam i powtarzam fasolę ze swoich nasion.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Mar 2023 15:46 #825431

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
W tym roku wysieję fasolę szparagową karłową Złota SAXA po 10 maja.

DSCN5508.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2023 15:46 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Mar 2023 17:55 #825447

  • pol 2424
  • pol 2424's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 86
1678466343378.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2023 17:57 przez pol 2424.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Mar 2023 18:09 #825448

  • pol 2424
  • pol 2424's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 86
Fasolka BIS, typu mamut, smak b. dobry. Nareszcie mam fasolkę niską wys. około 50- 60 cm, bez używania tyczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, MaSa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Mar 2023 18:45 #825452

  • reniusia
  • reniusia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 23
Polecam tyczną zieloną - Cobra - długa, okrągła i wersja żółta Monte Gusto. Pyszności obie, bardzo plenne i długo owocujące.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, ewakatarzyna, TomekD

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Mar 2023 22:25 #825469

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 344
  • Otrzymane dziękuję: 1196
Pytałem kilka postów temu o tyczną i okrągłą zieloną fasolkę.
W międzyczasie kupiłem nasiona odmiany Blue Lake - może ktoś uprawiał ?

Cobra to niestety nasiona 'holenderskie' choć widzę że ktoś w detalu też sprzedaje.

Takie pytanie ogólnie:
- czy dostępne w sprzedaży nasiona fasolki szparagowej mogą być heterozyjne (F1, mieszańcowe) czy jednak wszystkie to odmiany ustalone ?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Mar 2023 19:40 #825619

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51915
Wątek przekroczył 100 stron, więc poro otworzyć nową część, tego interesującego wątku.
Zapraszam tutaj
FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa - cz. II
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2023 11:21 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.821 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum