TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 09:20 #227140

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Innym najbardziej ekologicznym sposobem jest kiełkowanie fasoli w doniczkach i wysadzanie do grunku już ładnych sadzonek.
U siebie wysadzam fasolkę szparagową jeden raz w sezonie i to mi wystarcza.Mam taką czarną z białym oczkiem.Jest to karłowa
ale dość wysoka ,tak że daję jej podpory(jak przy papryce).Dostałem ją jako chińską.Owocuje dość długo,a że rodzinka nie
przepada w nadmiarze za fasolką więc stracza nam w zupełności 10-12 krzaczków.
Czasem ze smietką mam problemy przy Jaśku tyczkowym i dlatego uzywam niestety trochę chemii.Bardziej wolę jednak ziarna. :bravo: :bravo: :bravo:


Bela!!
Nie wspomniałem o przechowywaniu fasoli,bo wydawało mi się to tak normalne jak jej sadzenie.Ja przechowuję tak
samo jak Ty,a nawet przez okres 1 m-ca w zamrażarce.Wschody pewne.W ub.roku dosadzałem jaśka z faoli zmrożonej
w zamrażarce jako spozywczej,bo tak ją przechowuję. :bravo: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2014 09:24 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, bela


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:12 #227191

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A ja podsuszone ziarna wrzucam do papierowej torebki i do normalnej szuflady w szafie, czasem jest tylko problem, żeby znaleźć, która to szuflada :)
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2014 14:54 przez Hiacynta. Powód: uściślenie wpisu :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:14 #227192

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Jeśli kupiłem nasiona, to wskazane było by włożyć do lodówki?
Piotr :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:15 #227193

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przeczytaj post wyżej :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:35 #227195

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Post wyżej.
W szufladzie już były, ale czy do lodówki?
Piotr :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:43 #227196

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Nasionka kupione w sklepie,pewnie podlegały jakiemuś reżimowi p.chorobom,grzybom i szkodnikom,a przynajmiej powinny.Wydawałoby się,że są już bezpieczne.
Myślę jednak,że przechowanie w lodówce np.w słoiczku z pewnością im nie zaszkodzi.Kiedyś kupiłem w b.znanej hurtowni większą ilość nasion bobu.Po tygodniu zaczęły fruwać szkodniki.Innymi słowy strzeżonego ...itd. :bravo:



Strąkowca fasolowego wydawałoby się,że najszybciej sobie można wyhodować we własnych zbiorach fasolki zbieranej,jako przyszłe nasionka.Ale również dobrze można go kupić wraz z nasionami w sklepie.W niskiej temperaturze szkodnik nie rozwija się
i pada.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2014 14:55 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, sylwia, podjadek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 14:53 #227200

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podjadku, zawsze wszystkie nasiona, kupowane, czy zbierane wrzucam do zwykłej szuflady w szafie i nic złego się nie dzieje :)
Moja babcia w życiu nie miała lodówki, a jakoś warzywa wysiewała co roku, w ogrodzie o obszarze większym niż teren naszych wszystkich działek ROD :)

Zresztą, jeśli masz miejsce w lodówce, możesz tam nasiona chować :) Twoja lodówka, Twoje nasiona :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 15:09 #227203

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Nie przeczę,że tak może być.U siebie spotkałem się z tym szkodnikiem,który zmielił mi cały zapas zimowy fasoli spożywczej.
A wtedy koniec z bretońską.
Nie wiem od czego(kogo) to zależy,bo nie zgłębiałem jego procesów życiowych.Jednak u nas strąkowiec atakuje
wszystkie gatunki fasoli.Okazuje się że występuje we wszystkich strefach klimatycznych
Nie u wszystkich występują inne szkodniki.A może też tak być,że za czasów naszych babć nie było takich szkodników,chorób
grzybów.Nikogo nie muszę przekonywać,że wraz ze wzrostem importu,"szlachetniejszych" odmian warzyw,roślin.drzew owocowych wzrasta ilość nowych chorób i innego dziadostwa,o którym wcześniej nikt nie wiedział.A ile szkodników,chorób sprowadzono z zagranicy
wraz z importem cytrusów.?????
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2014 15:23 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 15:48 #227208

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
bela, nie przyszło mi to do głowy...Ale nie można wykluczyć. Dziękuję za podpowiedzi ;)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lut 2014 16:00 #227216

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Wolusia!!
Co do czarnych nie wypowiadam się,bo u mnie nie przylatują.Ale za to sałatę zjadają wróble, kotka borówkę amerykańską,a kiedyś gołębie groch. :bravo: :bravo: :P
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Lut 2014 01:32 #227445

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Przyznam, że fasolę przechowuję podobnie jak Alinka i przez wszystkie lata od kiedy uprawiam fasolę nigdy nic złego mi się nie przytrafiło. Widać mój ogród wolny jest od strąkowca. Piszę ogród, bo nasiona do siewu pozyskuję z własnoręcznie wyhodowanych roślin. A fasoli uprawiam duże ilości w przeróżnych odmianach, bo to warzywo w moim domu cieszy się dużym uznaniem. Dlatego też ściągam różne odmiany z różnych stron świata. :)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Kwi 2014 11:49 #241074

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Kiedy siejecie szparagówkę,zastanawiam się nad rozsadę bo w tamtym roku nawet przez włókninę kawki i gawrony :search: wydziobywały mi wschodzącą fasolkę,może jak posadzę taką podrośniętą rozsadę to nie będą nią zainteresowane.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Kwi 2014 11:51 #241076

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Na fasolę do gruntu czas jeszcze, ok 10 maja będę siał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Kwi 2014 12:31 #241085

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Fasolę(czarna z oczkiem)szparagową wysiewam do doniczek po 20 kwietnia.Do gruntu w zależności od
wzrostu sadzonki ok.8.05.Taka technikę stosuję od kilku lat i nigdy mi nie zmarzła,ani nie była atakowana przez śmietkę kiełkówkę,czy inne robactwo :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2014 12:32 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, podjadek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Kwi 2014 13:33 #241102

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Do gruntu to ja siałam 1 maja,a interesuje mnie rozsada więc po Świętach sianie do paletek.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, podjadek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Kwi 2014 06:53 #241434

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Krecik stary wrote:
Fasolę(czarna z oczkiem)szparagową wysiewam do doniczek po 20 kwietnia.Do gruntu w zależności od
wzrostu sadzonki ok.8.05.Taka technikę stosuję od kilku lat i nigdy mi nie zmarzła,ani nie była atakowana przez śmietkę kiełkówkę,czy inne robactwo :bravo:
A co to za fasola czarna z oczkiem , szparagówka ? Jaka jej nazwa brzmi ? Chętnie bym ją kupiła , bo lubię kolorwe fasolki ;)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Kwi 2014 07:49 #241443

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Bożenko!! Nie wiem co to za fasolka.Kilka lat temu dostałem nasionka od sąsiadów i tak
co roku ją uprawiam.Jak mi się uda to później zrobię zdjęcie.

O to zdjęcie fasolki szparagowej:

003_2014-04-07.jpg


002_2014-04-07.jpg


Fasolka jest b.smaczna,strąki bezłykowe,ok.20-25 cm.,grube(pełne),żółte.Nasionka czarne z białym oczkiem.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2014 08:37 przez . Powód: połączono posty na prośbę atora
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mic44, Terri, sylwia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2014 18:31 #250140

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Od wczoraj zaczęła kiełkowac moja fasolka szparagowa:

002_2014-04-30.jpg

posadziłem 12 doniczek i aktualnie wzeszły wszystkie.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, bela


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.774 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum