TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 17:29 #552505

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
W roku ubiegłym miałem karłową Złotą Saxę i była ekstra, w tym roku jednak wschody tej odmiany były tylko w 30 %, musiałem po raz drugi dosiewać.A może odejść od karłowej a zacząć wysiewać tyczną?
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 19:29 #552556

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Iwonuś, a na czym polega Twój fasolowy pech ? Może coś podpowiemy, bo bez fasoli nie wyobrażam sobie warzywnika :)
Jurku, jeśli tylko możesz wygospodarować miejsce na drabinki, wigwamy, tyczki, etc., to jak najbardziej będę Cię namawiać na kilka gniazd tycznej - jest bardzo plenna i wbrew pozorom zajmuje mniej miejsca ( idąc w górę lub w dół, jak u Józia ) niż karłowa. Poza tym pięknie wyglądają kwitnące sznury takiej fasoli :)

Józiu, moja tyczna lada moment też zacznie wspinaczkę zwisającą ;-) ona dosłownie rośnie z godziny na godzinę, dzisiaj dostała nawóz na kwitnienie i reprymendę za strajk - może weźmie się wreszcie do roboty ... fakt, że późno wysadzałam rozsadę, w niczym jej nie tłumaczy.
Jakiej wysokości ponad ziemią masz tyczki?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, jurek49

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 19:43 #552564

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Aniu, dwukrotnie próbowałam robić rozsadę i nasiona mi chyba zgniły. W każdym razie pojawiły się 3 sztuki na 30 wsadzonych i te połówki ziarna z których wychodzą liścienie były jakieś takie w plamy. Nie wiem, może za mokro miała? Więc posiałam do gruntu i właściwie całe wschody wsunęły mi ślimaki golasy, których mam zatrzęsienie . Zostało mi dosłownie kilka sztuk, ale dopiero zbierają się do kwitnienia
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 20:11 #552586

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6905
  • Otrzymane dziękuję: 41894
Aniu wysokość mojego rusztowania ma ok.2m. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 20:20 #552592

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Iwonka, umawiamy się, że w przyszłym roku kiełkujesz nasionka w perlicie ( wystarczy mały woreczek ) - nie zgnije Ci nawet 1 ziarno, bo perlit jest neutralny, oczywiście wietrzymy codziennie nasionka. Perlit nawilżasz przegotowaną wodą, wkładasz nasiona, całość w ciepłe miejsce. Skiełkowane ziarna na rozsadę prowadzisz albo dalej w perlicie wraz z odpowiednią pożywką, albo we właściwym podłożu.
Rozsady ślimaki nie powinny ruszyć.

Czekaj, czekaj ... zrezygnowałaś po DWÓCH próbach :eek3: Iwonka, to do Ciebie nie podobne ... poza tym - do TRZECH razy sztuka :happy: W przyszłym sezonie zameldujesz mi o uprawie fasoli :idea1:

Józiu, no właśnie ... również sądziłam, że 2 m wystarczą, ale w tym roku fasola wariuje ze wzrostem, o dziwo !Ale Twoja przynajmniej plonuje i to jak :drink1: ( rozpiję się przez Ciebie .... )
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, iwcia55

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 20:43 #552605

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Tak jest Aniu :) W przyszłym roku spróbuję w perlicie. W tym roku to już skupiam się na walce z niedoborami pokarmowymi u pomidorów, bo mam urodzaj wielki w te przypadłości
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 20:55 #552615

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
No i to rozumiem :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 21:18 #552634

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6905
  • Otrzymane dziękuję: 41894
Aniu one tak silnie rosną,że spokojnie i 3 m.wysokości wcale nie byłoby za wysoko. :rotfl1: To zdrówko. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2017 21:21 #552637

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Józefie .... ja raczej :coffe: Jak tak dalej pójdzie, to pod koniec sezonu będziemy okupować izbę wytrzeźwień ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marysia80

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Lip 2017 08:55 #552734

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziękuję za podpowiedź, w przyszłym roku fasola szparagowa pójdzie na siatkę lub na sznurki do góry. Tylko muszę poczytać na forum jaką odmianę najlepiej prowadzić.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Lip 2017 19:09 #552841

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Moja fasolka Mascotte po dwóch tygodniach w donicy. Golasy załatwiły pare liścieni, ale to jak widać nie przeszkadza jej i wypuszcza liście właściwe. Dosypałam trochę podłoża, postawiłam w miejsce bardziej oddalone od ślimaczych tras (mam nadzieję ;) ).

Fasola Mascotte, przeznaczona do uprawy w donicach

2017-07-0318.52.07.jpg
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2017 20:26 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 19:22 #553427

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Dorotuś, czy ja dobrze widzę, że będziesz docelowo uprawiać fasolkę w tej donicy ?
Mamy pomidorki, paprykę, sałaty w doniczkach, ale fasola .... bardzo ciekawy pomysł zwłaszcza dla tych, którzy nie mają już miejsca na grządkach, pod warunkiem, że będą mieć pojemnik pod ręką.
Trzymam kciuki za uprawę i liczę oczywiście na relację :)
Ta odmiana jest specjalnie polecana do upraw donicowych ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 19:43 #553434

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Tak, Mascotte to pierwsza odmiana przeznaczona do pojemników. Ja osobiście jej nie uprawiałam, ale dla osób dysponujących tylko balkonem to świetne rozwiązanie. Też jestem ciekawa jak się sprawuje w uprawie, więc proszę o relacje.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 20:12 #553442

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Wczoraj namoczyłam nasiona fasoli i dziś je zasiałam, bo niektóre sadzonki mój skundlony jamnik uskutecznił. A dziś wykopał mi część marchwi i trochę kopru. Jak go nie uduszę to będzie cud!
A! I jeszcze zeżarł mi najładniejszą truskawkę :placze:
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2017 20:14 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 20:25 #553446

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Wiedział, co najsmaczniejsze :happy: Jak właściwie ten psiak ma na imię ?

Betulko, to jest nas dwie.
Czy Horti nas widzi ???? ;-) Byłoby dobrze znać też pojemność donicy i ilość gniazd ( widzę 8 ?)....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 20:36 #553454

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Ten mały pseudojamnik zwie się Pimpek :lol: skrzyżowanie Jamnika z Beaglem. Właśnie terroryzuje mojego syna. Lubi też znęcać się nad Bashirem (kilkadziesiąt kilo większym Nowofundladem). Mały sadysta ;) W październiku będzie miał rok. A jeszcze, żeby było w temacie - dosiałam zieloną fasolę tyczną szparagową Marconi :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2017 20:37 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2017 22:00 #553490

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Już jestem :) Też wyczytałam, że Mascotte można uprawiać w skrzynkach. Teraz pierwsza próba w donicy, tak na oko, ma około 30 litrów. Może trochę więcej. Namoczyłam 16 nasion, miało byc 8 gniazd. BRAWO ANIU !!! :bravo:
Trochę narozrabiały deszcze, trochę ślimory, ale trzymają się. Oczywiście będę raportować. :) Sama jestem ciekawa co dalej.:)

Ponieważ mam malutki warzywaniak szukam roślin, które dobrze czują się w donicach i skrzynkach. To taki pomysł na powiększenie ogródka. Nieźle mi idzie w tym roku z sałatami, rukolą, i zieleninami o krótkim okresie uprawy (mieszanki japońskie, trybula, szalotka na szczypior, rzodkiewki, roszponka). W donicach są oczywiście pomidory, papryki, a próbnie kilka bakłażanów.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Lip 2017 15:14 #554514

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
Fasolka do konsumpcji gotowa. Dobrze,że wszystkie równocześnie dojrzały, będę mogła wysiać marchew na zbiór jesienny. Następna rozsada przygotowywana do wysadzenia po czosnku.
pomidorki007.jpg


pomidorki006.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Horti, iwcia55, Betula, Zofix


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.528 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum