TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Wrz 2017 15:42 #565119

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Józiu, kiedy kupowałam na nasz Straganik nasionka fasoli z "hostią", weszłam do mojego ulubionego sklepu warzywnego - tam takie nasiona , podobnie jak Jaś, sprzedawane są na wagę, z przeznaczeniem na gotowanie ziaren właśnie.

Mietek w ubiegłym roku ( 1 czerwca 2016 ) pisał :
"Ja mam ciekawą fasolę tyczną na suche ziarno. Nasiona z Austrii. Biała, okrągła z orzełkiem. Dość spore nasiona. Mam jedną tyczkę na rozmnożenie"
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Wrz 2017 19:56 #565160

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Krecik stary wrote:
Fasolka z hostią wydaje mi się,że nie jest szparagówką.Jest zbierana na suche ziarno.Chyba,że się mylę.
:rotfl1: :drink1: :drink1:
Masz racje ,napisałam ze poszlam po szparagówkę a nazbierałam tej i obłuskałam i do fasolki po bretoński wrzuciłam.Pycha.Będę siała w przyszłym roku.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Wrz 2017 15:02 #565706

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
:happy3: no to już wiem czemu fasolka z hostą nie podeszła mi na zielono :devil1:

100_7295.jpg


100_7300.jpg

A to żółta karłowa -nadal zbieram
100_7301.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, Miragoral, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Wrz 2017 15:10 #565708

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Agusiu, za tę fasolkę z orzełkiem masz u mnie ogromne :kiss3: Poproszę o porcję nasionek na straganik!!!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 27 Wrz 2017 00:39 #566539

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Fasolę pienną fioletową Blauhilde wysiałam w pierwszych dniach czerwca, gdyż wcześniej było zimno, a mój małżonek zdecydował się w tym czasie ustawić mi solidne podpory, abym mogła rozpiąć siatkę. Były spore problemy z kiełkowaniem, choć nasiona były świeże i że znanej firmy nasiennej na V. Pierwsze strąki zebrałam na początku września i to z roślin uzyskanych z rozsady- sianych do doniczek w maju. Z bezpośredniego siewu zbieram dopiero od 10 dni, jest jej bardzo dużo, co trzeci dzień po kilogramie. Niestety Blauhilde jest bardzo łykowata i chyba więcej jej nie będę mieć. Na ziarno raczej się nie nadaje, gdyż ma beżowy kolor i nie zdąży u mnie dostatecznie urosnąć.

20170924_142237.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Miragoral, Betula, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 27 Wrz 2017 00:57 #566542

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Ta fasolka jest piękna, gdy rośnie, najlepiej zbierać ją, gdy strąki ma młodziutkie :) Wtedy jest najsmaczniejsza :)

fasola.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2017 12:53 #567073

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Nawet w młodziutkiej w lipcu trafiały się łęty.Ale braku urody nie można jej zarzucić.

U mnie ciut uzbierałam na suche ziarno.Ostatni zbiór to połowę wyrzuciłam bo była popleśniała po tych potopach.Ta była całkiem, całkiem.Największa jest fioletowo czarna.Nie pamiętam czy też słałam Ani nasionka.Jakby co to w tym roku podeślę i najfajniejsze jest to że ostatnio w necie wyczaiłam co to za fasolka.Okazało się że to odmiana fasoli Duży Jaś,tyle że kolorowa.U mnie biały Duży Jaś owocuje kiepsko a kolorowa Scarlet ślicznie.
20170928_200754-2.jpg


15067688795731131511460.jpg


A tej zebrałam tylko 4 ziarenka.Może miała nieodpowiednie warunki.Grunt że mam materiał siewny na rok przyszły
20170930_125323.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2017 13:02 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008, Adasiowa, Miragoral, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2017 13:56 #567078

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
lucysia wrote:
Ostatni zbiór to połowę wyrzuciłam bo była popleśniała po tych potopach.


Fasolę na ziarno trzeba systematycznie zbierać, by nie wisiały suche strąki, które właśnie przy dłuższych opadach mają tendencję do pleśnienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Miragoral, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2017 14:22 #567083

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Niestety nie ogarnęłam,ale i tak nie jest źle.
A fasolka nic sobie nie robi z chłodów.Kwitnie i owocuje nadal
20170928_135434.jpg


20170928_135629.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2017 18:05 #567112

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Lucysiu, wyobraź sobie, że w poprzednim tygodniu zebrałam jeszcze całkiem niezły ( jak na tegoroczne warunki ) plon z Twojej zielonej szparagowej - faktem jest, że strączki bywały różnej postaci, ale smak i zapach każdego z nich świetny :) Jeśli pogoda nadal będzie sprzyjać wegetacji, to mam nadzieję, że jeszcze w październiku zbiorę trochę fasolki .... kto by pomyślał ? I to wszystko z majowego posadzenia rozsad ...
Tę ciemnofioletową na suche ziarno jeszcze mam na Straganiku - bardzo żałowałam, że jedną z dwóch wysadzonych rozsad podeptał Adaś, a z drugiej szybciutko musiałam zrywać młode strąki, więc suchego ziarna nie doczekałam. Ale nic to - w przyszłym roku powinno być lepiej :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2017 19:56 #567142

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja mam tak samo.Co kilka dni pójdę i zbiorę małą miskę żółtej i zielonej.Też są różne,ale ja jak mam siły i wenę to segreguję na duże lekko przerośnięte i te młodziutkie.Gotuję oddzielnie.Większą po prostu dłużej.Rewelacyjne.Ostatnio jedłam z dziewczynami po trochu i jak już miałyśmy dość to mężu się nawet załapał.Zadowolony chrupał przed telewizorem.I nawet nie zająknął się że ona taka goła bez bułeczki :happy4:
Mój numer 1.
Kolejna świetna,to dwukolorowa na suche ziarno.Bardzo wysoko się wspina i z 5 nasionek mam spory zbiór.A i kiedyś wspominałam o małym garnku fasolki po bretońsku.Czyli wydajna fasolka.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Paź 2017 16:44 #567287

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Fasolka tyczna nadal ( a mamy przecież październik ) w niezłej formie; co prawda niektóre liście naznaczyła pora roku, ale dzisiaj zebrałam całkiem sporą, obiadową porcję strączków; Lucysiu, to Twoja NN zielona tyczna.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008, lucysia, Betula, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Paź 2017 19:56 #567815

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Właśnie ogarnęłam że mam fasolę z orzełkiem (samolotem jak kto woli). :rotfl1: :eek3:
I mam też fasolę wyglądem przypominającą groszek (ale to nie szparagowa) :) W mojej rodzinie jest bardzo długo. Prawie wiek. :supr3:
O raju....

DSCN0645.jpg


DSCN0636.jpg


DSCN0638.jpg
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 04 Paź 2017 20:03 przez Adasiowa. Powód: połączyłam dwa posty :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Marysia80, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Paź 2017 08:35 #568111

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Zwracam honor fasolce z wizerunkiem hostii.W ten ekstremalny rok okazała się u mnie późna.Dopiero teraz zbieram zaschnięte
20171005_165113.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Betula, Zofix, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Paź 2017 09:40 #568127

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Bo ona jest późna , jak Piękny Jaś. Dobrze ją wysadzić z rozsady.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Paź 2017 20:19 #570159

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Wbrew pozorom sezon na fasolkę jeszcze się nie skończył.W niedzielę zebrałam nawet sporo
20171015_173902.jpg


Teraz to już chyba koniec.Choć jak będzie tak ciepło to mogę się zdziwić.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Marysia80, Betula, Zofix

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Paź 2017 20:25 #570163

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
W ubiegłą niedzielę definitywnie zakończyłam fasolowy sezon. Zebrałam połowę tego, co pokazałaś Lucysiu, ale już obmyślam miejscówkę na następny rok :) No i odmiany, oczywiście ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Paź 2017 21:46 #570184

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
U mnie dopiero jak zmarźnie to będzie koniec.Nie mam kiedy posprzątać.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.865 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum