TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 12:50 #655363

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30071
Fasola szparagowa,ogórki,dynie,cukinia u mnie wszystko z rozsady i sadzone do gruntu z pojemnikami pozbawionymi spodu.Muszę tak sadzić ze względu na sporą ilość gości w ogrodzie,którymi są turkucie.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Adasiowa, pouder, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 13:29 #655365

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
mandorla wrote:
Beata, ale ile tych tutek trzeba... Nie nadążamy zużywać papieru :happy3:

No my też nie jesteśmy tak wydajni, by na wszystko starczyło :rotfl1: dlatego zbiera również sześcioosobowa rodzina mojego męża.
Fasolkę na rozsadę posieję jutro. Zanim na dobre wyjdzie z ziemi wcześniejsi zimni ogrodnicy powinni już minąć.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Mandorla

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 13:35 #655368

  • Pi Ef
  • Pi Ef's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 231
Wszystkie pojemniki skończyły mi się dawno temu, teraz rozcinam butelki po napojach, z każdej butelki są dwie doniczki: denko i rękaw (gòrę odrzucam) rękaw przecinam jeszcze wzdłuż, on się wtedy trochę zwija i zajmuje mniej miejsca :) w rękawach wysadzam rośliny szczegòlnie lubiane przez ślimaki, (trochę pomaga) pòźniej, kiedy roślinka podrośnie delikatnie wydłubuję ten rękaw żeby sadzonki się nie pokaleczyły o ostry brzeg.
Kiedy i butelki mi się skończą sadzę w rozciętych kartonach po mleku i sokach.
Ciekawe jaka ilość doniczek jest wystarczająca....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, pouder, Miragoral, Betula, Azbi, UllaM, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 20:21 #655419

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Proponuję zrobienie rozsady w rulonikach bez ziemi. Zajmują niewiele miejsca i czasu. Robiłam tak w ubiegłym roku również rozsadę ogórków i cukinii i byłam bardzo zadowolona.
Na folii (torebka śniadaniowa) rozkłada się papier toaletowy ( 2-3 warstwy), który się moczy. Na to wykłada się nasionka i przykrywa papierem toaletowym. Następnie zwija się w rulonik i wkłada do kubeczka np. po śmietanie 400 ml. Na dno wlewa się trochę ciepłej wody, przykrywa torebką foliową i odstawia w ciepłe miejsce. W takim kubeczku mieści się kilka ruloników, które można opisać wskazując rodzaj nasion i datę. Po wykiełkowaniu fasoli należy przenieść kubek z rulonikami w jasne miejsce. Na miejsce stałe wysadza się rozsadę bezpośrednio z rulonika.
Poniżej rozsada fasoli z 23.05.18r. i plonująca fasola 10.08.18r.
IMG_20180523_083054-3.jpg


IMG_20180810_155828-2.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2019 21:02 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 20:33 #655420

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Mireczko, pamiętam Twoje rozsady z ruloników :) Byłam początkowo sceptycznie nastawiona ( no bo jak to, rozsada bez podłoża ?! ), ale Twoje rośliny świadczą same za siebie.
Domyślam się, że w ten sposób możemy produkować jedynie warzywa o krótkim czasie wschodów i w których nasionach jest dużo substancji pokarmowych ?

p.s. zmienimy rok na 2018 w dacie nad zdjęciem ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 21:06 #655421

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Dziękuję Aniu za zwrócenie uwagi. Już poprawiłam datę.
Ja w rulonikach robię prawie wszystkie rozsady. W przypadku pomidorów wysadzam sadzonki z ruloników do kubeczków.
W tym roku robiłam rozsadę cebuli i pora w ruloniku z ziemią. Zdjęcia zamieszczę w wątku rozsadowym.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2019 21:11 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Marlenka, Maggie, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2019 21:21 #655422

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Podoba mi się Twój zapał i pomysłowość, no i efekty :bravo: - faktycznie, w przypadku innych warzyw wystarczyć napełnić podłożem ruloniki - a jak rozwiązujesz nawożenie ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2019 13:12 #655729

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Fasolka Sprinter rośnie sobie w gruncie w tunelu a dzisiaj wysiałem fasolkę tyczną Golden Gate. Ponieważ w opakowaniu było 27 nasion a w mojej kuwecie mieści się 28 pierścieni więc nasionka wysiałem pojedynczo.

011-15.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, Betula, Maggie

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2019 17:18 #655751

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Miragoral wrote:
Proponuję zrobienie rozsady w rulonikach bez ziemi. Zajmują niewiele miejsca i czasu. Robiłam tak w ubiegłym roku również rozsadę ogórków i cukinii i byłam bardzo zadowolona.
Na folii (torebka śniadaniowa) rozkłada się papier toaletowy ( 2-3 warstwy), który się moczy. Na to wykłada się nasionka i przykrywa papierem toaletowym. Następnie zwija się w rulonik i wkłada do kubeczka np. po śmietanie 400 ml. Na dno wlewa się trochę ciepłej wody, przykrywa torebką foliową i odstawia w ciepłe miejsce. W takim kubeczku mieści się kilka ruloników, które można opisać wskazując rodzaj nasion i datę. Po wykiełkowaniu fasoli należy przenieść kubek z rulonikami w jasne miejsce. Na miejsce stałe wysadza się rozsadę bezpośrednio z rulonika.
Poniżej rozsada fasoli z 23.05.18r. i plonująca fasola 10.08.18r.
IMG_20180523_083054-3.jpg


IMG_20180810_155828-2.jpg
Co to za fasola ? Da sie uprawiać w pojemniku na balkonie ?
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Maj 2019 17:05 #655904

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Dziś fasola szparagowa żółtostrąkowa tyczna Goldelfe poszła do doniczek torfowych na rozsadę :)
Bardzo na forum chwalona, u mnie będzie pierwszy raz
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2019 17:06 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula, Maggie

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2019 20:23 #656416

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
016-12.jpg

Fasolka Sprinter w tym roku późno trafiła do gruntu w tunelu. Jeżeli uprawa się powiedzie to w przyszłym roku wysadzę ją na początku kwietnia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, Agusiak, Maggie

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2019 20:26 #656419

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dziś cała zaplanowana fasola w ziemi w gruncie lub na rozsadę w perlicie. Trzymajcie kciuki :garden1:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, Kaskawel, Maggie, Zygowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2019 20:37 #656429

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Adasiowa wrote:
Podoba mi się Twój zapał i pomysłowość, no i efekty :bravo: - faktycznie, w przypadku innych warzyw wystarczyć napełnić podłożem ruloniki - a jak rozwiązujesz nawożenie ?
Rozsadę w rulonach z ziemią nawożę biedronkowym nawozem do pelargonii. Rozsady bez ziemi nie nawożę, bo stosunkowo szybko przesadzana jest do doniczek lub bezpośrednio do ziemi. Przez przymrozki bardzo mi wybujała rozsada fasoli tycznej bez ziemi. Będę musiała ponownie zawinąć nasiona w ruloniki.

20190508_204123.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2019 20:44 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, Maggie, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2019 21:27 #656453

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Almera wrote:
[
Co to za fasola ? Da sie uprawiać w pojemniku na balkonie ?

Jest to fasola Blauhilde. Smaczne są strąki młode. Później niestety stają się włókniste. Nie wiem czy można uprawiać na balkonie.
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Almera

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2019 10:04 #656515

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Miragoral,dzięki za inspirację... :kiss3: Purple eye wsadzona w ruloniki dwa dni temu puszcza korzenie.


20190509_100005.jpg


To działa! :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Maggie

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2019 11:40 #656530

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Almera Nie uprawiałem osobiście ale firma Vilmorin ma w swojej ofercie fasolkę Mascotte i reklamuje ją jako odmianę do uprawy na balkonach.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2019 12:32 #656537

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51036
Wykładam fasolę szparagową karłową do kiełkowania. Teraz będzie przysypana warstwą perlitu o grubości ok 1 cm



IMG_1427.jpg


Odmiana Złota Saxa
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2019 12:33 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Zbyszko46, Marlenka, Betula, BettyL, pszczolka, Kaskawel

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2019 09:33 #656970

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
001-30.jpg


007-22.jpg

Wysiane 4 V (niezaprawione) nasiona fasolki szparagowej tycznej Golden Gate. Do chwili obecnej na 27 nasion na powierzchni znajduje się 17 roślin. Co prawda część liścieni wygląda na lekko porażone antraknozą fasoli ale mam nadzieję, że obejdzie się bez chemii. Podobno zwiększone nawożenie fosforowo-potasowe uodparnia rośliny na antraknozę :woohoo: Dla mnie sadzonek wystarczy. Mam raptem miejsca na 2,5 m rządek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.702 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum