TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2019 15:50 #657067

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Rozsada fasolki wysiana tydzień temu gniazdowo po 3 nasiona do tutki. Odmiany: Rocdor, Sundance, Oxinel i Ferrari. Za kilka dni pójdzie do gruntu.

IMG_0528.jpg
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2019 05:43 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, grzesiek59, rychu44, Marlenka, Biotit, iwcia55, Miragoral, Azbi, Agusiak, UllaM, Kaskawel, Zygowa


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2019 21:16 #657149

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Dzisiaj do pierścieni powędrowały nasiona odmiany Bartava. Pierścienie trafiły do tunelu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 13 Maj 2019 21:58 #657334

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
W dniu 9.05. wyłożyłem do kiełkowania nasiona fasoli Goldelfe i Złota Saxa (od Pomodoro)które w dniu 10 i 11 z skiełkami zostały wyłożone do doniczek z ziemią. Bardzo zawiodła mnie fasola Berggold gdzie na 45 nasion skiełkowało tylko 18 sztuk. Fasola w doniczkach pozostawiona w foliówce.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jagoda254, rychu44, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 13 Maj 2019 22:03 #657335

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
U mnie do gruntu poszła fasolka szparagowa karłowa. Odmiany: Złota Saxa, Saxa, Korona, Liwia i jakaś ponoć fioletowa bez nazwy.
Nasion nie moczyłam, nie podkiełkowywałam. Niech poleżą w ziemi tych kilka dni i akurat wykiełkują, jak zechce pojawić się ciepełko :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 13 Maj 2019 22:39 #657344

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Czy ktoś z Was uprawiał fasolę Oxinel - szparagowa, zielona, karłowa? Jeśli tak, to jak ją oceniacie?
Piotr :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2019 05:09 #657351

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Pizza wrote:
.
Nasion nie moczyłam, nie podkiełkowywałam. Niech poleżą w ziemi tych kilka dni i akurat wykiełkują, jak zechce pojawić się ciepełko :)

Może Ci szczęście będzie sprzyjać ?.

U każdej rośliny istnieje wyraźna różnica między temperaturą kiełkowania ,a minimalną temperaturą wzrostu. Te różnice są dość spore. Podkiełkowując nasiona pokonujemy tę barierę temperaturową. Przy braku słońca i temperaturach takich , jakie teraz mamy, nie ma mowy, by gleba osiągnęła temperaturę potrzebną do kiełkowania. Zbyt długie przebywanie nasion w glebie naraża je na zakażenie antraknozą lub/i atak śmietki kiełkówki.
atlas-roslin.pl/fasola.htm
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2019 05:11 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2019 05:45 #657355

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
podjadek wrote:
Czy ktoś z Was uprawiał fasolę Oxinel - szparagowa, zielona, karłowa? Jeśli tak, to jak ją oceniacie?

Mam ją w tym sezonie pierwszy raz. Na zdjęciu mojej rozsady (pierwszy post na tej stronie) to ta największa (druga i trzecia z prawej).

Pizza! Na przyszłość warto robić rozsadę fasolki. Wiem, że to może być trochę uciążliwe, ale rozsadę robi się krótko, góra 2 tygodnie, a unika się tych wszystkich problemów, o których pisał Pomodoro.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2019 05:51 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Miragoral, Pizza

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2019 05:59 #657356

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Produkcja rozsady fasoli szparagowej, to czysta przyjemność . Na zdjęciu rozsada Złotej Saxy


IMG_1436.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, grzesiek59, rychu44, Adasiowa, rozalia, Miragoral, Betula, Jaedda, Pizza

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2019 09:28 #657376

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Betulo kochana, ja domyślam się, jakie są zalety robienia rozsady, ale przypomnę, że dysponuję jednym oknem i to już właściwie w całości zastawionym przez rośliny :happy4: A pod dodatkowymi lampkami to nawet przy tym, co miałam było za tłoczno. Tak naprawdę to nie mam nawet miejsca na tak prozaiczną czynność, jak podkiełkowywanie nasion.
Więc wszystko, co może - czytaj: jest w stanie - wyrosnąć bez robienia rozsady, musi iść u mnie prosto do gruntu, nie ma wyjścia :) I muszę się liczyć z potencjalnymi stratami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2019 16:09 #657419

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Rosada Brittle Wax rozpoczęła życie 4.5, wschody 10.5
Fasolki były moczone ok 20 min (10ml H2O2+50 ml H2O)

Bardziej wyrywne od wczoraj mieszkają na balkonie:

14.5wikszaBrittleWaxsadzone4.5.jpg


reszta spokojnie dorasta:

14.5BrittleWaxsadzona4.5.jpg



A tak ma się Fasolnik Chiński, sadzony 29.4:

14.5Fasolniksadzony29.4.jpg


Mam zamiar sadzić je za tydzień.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jagoda254, Bobej, Edyta-ka, rozalia, Miragoral, Betula, UllaM, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Maj 2019 09:00 #657497

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
004-22.jpg

Miały na dniach trafić do gruntu ale chyba nie będę dla nich aż tak okrutny. Postaram się zapewnić im miejscówkę w tunelu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Bobej, Miragoral, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Maj 2019 20:20 #658040

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Pierwsza odważna w gruncie
Tyczna Goldelfe

20190518_104250.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Bobej, rychu44, Adasiowa, Miragoral, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Maj 2019 21:33 #658066

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
007-27.jpg


028-10.jpg

Ponieważ konstrukcja dla fasolki stoi na razie tylko prowizorycznie postanowiłem nie spieszyć się z sadzeniem i przetrzymam rozsadę przez tydzień w tunelu. By nie zmarnować rozsady roślinki przeniosłem do większych doniczek.Fasolka szparagowa żółta tyczna Golden Gate. Ostatecznie z jednego opakowania (27 nasion) mam 15 sadzonek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Miragoral, Betula, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Maj 2019 18:19 #658379

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
023-11.jpg


016-15.jpg

Fasolka rosnąca w gruncie w tunelu Sprinter jeszcze nie kwitnie. Fasolka tyczna Golden Gate w doniczkach w tunelu ma się świetnie. Zaczyna kiełkować fasolka Bartava wysiana do pierścieni 12 V.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Bobej, Edyta-ka, Miragoral, Betula, Pestka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Maj 2019 18:44 #658384

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Wczoraj wysiałam do gruntu podkiełkowaną Berggold - mam nadzieję, że wyrośnie, zanim zapomnę, gdzie siedzi i wepchnę tam coś innego :happy:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Adasiowa, Biotit, Miragoral, Betula, Pestka, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2019 12:09 #658487

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Właśnie wysadziłam rozsadę fasolki Złota saxa
fasolka.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2019 16:46 #658516

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Ja też mam Złotą Saxę z rozsady. Kilka dni temu wysadzona i nakryta butlami PET wypełniła już wnętrze butli i muszę ją z nich uwolnić , chyba jutro mi się uda. Pstryknę fotkę.

Tak na marginesie ten rok wykazał wyższość uprawy z rozsady nad siewem bezpośrednim.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Miragoral, Betula, Pestka, Azbi, UllaM, BasiaRozyczka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2019 21:59 #658594

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Jak by nie rozsada to u mnie nie byłoby szansy na cokolwiek, w tamtym tygodniu ulewy i zimno w granicach +3 - +5, do +9, w tym tygodniu cieplej ale ulewy w dalszym ciągu trwają. Jak przebłyski pogody to jestem w pracy. Myślałam ze uda mi się dzisiaj wysadzić ale nic z tego leje od 15, ledwo dojechałam do domu, przed chwila przyszło ostrzeżenie o możliwych podtopieniach, a moja fasola dusi się w pojemnikach.
21.05.2019008.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Miragoral, Betula, Pestka, pszczolka, UllaM, Sylwiaaa, BasiaRozyczka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.643 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum