TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 01 Cze 2014 17:39 #267189

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
coraz większe
og048.jpg
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 28 Cze 2014 12:34 #277947

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Dziś zaobserwowałem mączniaka rzekomego na cebuli z dymki.Główki są już duże i mysle,że za tydzień będę wyrywał.Dziś tez postaram się ,jesli poogoda pozwoli zrobić oprysk HT.Choroba wystąpiła z dnia na dzień po niewielkich opadadach deszczu.Wczoraj jeszcze nie zauwazyłem,a dziś część szczypioru jest porażona. :jeez: :jeez:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 28 Cze 2014 13:49 #277961

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Józku szybko w tym roku masz te zbiory czosnek już zebrany, za moment cebula, udany rok :)
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 28 Cze 2014 14:48 #277968

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Adrian,dymkę sadziłem 28.02.stąd jest już ładna i niebawem będzie można kopać.W sumie to mam jej niewiele
z 1/2 kg.dymki.A teraz jeszcze ten mączniak,więc nie mam na co czekać.Ta cebula nie jest na przechowanie,a do codziennego uzytku. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lip 2014 09:43 #282952

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
No i wykopałem w końcu wczoraj, teraz schnie

ade001.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lip 2014 12:08 #283002

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Jak przeciwdziałacie śmietce. U mnie w zasadzie nie da się uprawiać cebuli bo ten szkodnik niszcy 95% roślin.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lip 2014 18:07 #283057

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A moja cebulka pięknie rośnie aż miło patrzeć bo szczypior zielony ale co tydzień dwa rządki opryskuje i podlewam OW a drugie dwa HT.
Czy już wyrywacie cebulę?
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2014 18:08 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lip 2014 19:13 #283077

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Belo widzisz kiedy Józek już wyrwał ja jeszcze wytrzymałem 2 tygodnie, ale wczoraj zacząłem zbiory bo połowa szczypioru już się załamała.

U siebie nie zwalczam śmietki jakoś dają radę, a cebuli nie przeznaczam na przechowanie tylko zużywam na bieżąco.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lip 2014 20:16 #283093

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
A to moja cebula z dymki wykopana 2 tygodnie temu.Przez tydzień suszyła się na polu,a teraz w skrzynce pod balkonem.Cebula ładna,duża.W sumie było kilka szt.nadpsutej.

003_2014-07-14.jpg

Przypomnę tylko,że była sadzona b.wcześnie,chyba 28.02.Opłacało się,bo jadłem ją już od końca maja iw sumie prawie cała skrzynka z 1/2 kg.dymki.Na wszelki wypadek po zbiorze zlałem ją OW. :drink1: :drink1:
U mnie śmietka od kilku lat nie występuje.Być może dlatego że co roku jako poplon sieję gorczycę.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2014 20:39 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, podjadek, kurjan

<D> Cebula dymka i sianka 15 Lip 2014 16:28 #283358

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Józku tak się zastanawiałem ale nie mam wagi może Ty akurat wiesz, ile wychodzi kg z pół kg dymki?? U mnie śmietka występuje pomimo siania gorczycy :jeez: choć może to miniarki :think: nigdy nie wiem, ale jesienią przy zbiorze pory zawsze znajduję w korzeniach bobówki :mad2:
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 15 Lip 2014 18:30 #283385

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Adrian niestety nigdy nie ważyłem zebranej cebuli.Nigdzie też nie znalazłem jakichś porównań.
Co do śmietki,wydaje mi się ,że te bobówki o których piszesz to coś innego.Śmietka raczej uszkadza tak cebulę,że nie nadaje się juz do użytku.A Twoja jest ładna i normalnie wyrośnięta. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 16 Lip 2014 14:39 #283614

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Adek!!Uległem Twojej sugestii i swej ciekawości.Dziś na wadze elektronicznej zważyłem swoja cebulę.Te ze zdjęcia ważą 18,89 kg.Ponadto jeszcze mam trochę wyrwanej,która była sadzona pod koniec marca i zaatakowana przez szkodniki(na pewno nie śmietka).Jest o wiele drobniejsza i na oko będzie jej z 3 kg.
To co już zjadłem i to co jest ,to ok.20-25 kg.Na to zużyłem 0,5 kg.dymki Stuttgarter kl.II.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2014 14:41 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, kurjan

<D> Cebula dymka i sianka 16 Lip 2014 15:27 #283626

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Czytam właśnie książkę „Z uchem przy ziemi, czyli jak zrozumieć swój ogród”

ksiegarnia.pwn.pl/produkt/66454/z-uchem-...miec-swoj-ogrod.html

Jest tam fragment dotyczący poplonu, a raczej przedplonu z gorczycy. Cytuję:

„Glukozynolaty są odpowiedzialne za smak kapustowatych, ale nie tylko wzbogacają smak gorczycy i chrzanu. Niemal na pewno zostały wytworzone w procesie ewolucji, by bronić te rośliny przed roślinożercami i patogenami, a ostatnie badani wykazują, jak możemy wykorzystać te właściwości w ogrodzie.

Ziemniaki są pożywką wielu paskudnych chorób grzybowych, włącznie z rakiem i miękką zgnilizną. W uprawach te choroby są zwalczane za pomocą fungicydów doglebowych, lecz ostatnie badania potwierdziły, że rośliny zawierające glukozynolaty mogą być jeszcze skuteczniejsze. Niemal wszystkie kapustowate zawierają takie związki, ale jedno z największych stężeń występuje w gorczycy. W istocie glukozynolaty są trujące dla wielu szkodników żyjących w glebie, włącznie z nicieniami atakującymi warzywa korzeniowe i grzybem wywołującym zgniliznę korzeni roślin strączkowych, tak więc może warto zastosować gorczycę jako środek ochronny przed większością takich pasożytów glebowych. Dodatkową korzyścią będą nasiona gorczycy, które można zebrać w celach spożywczych.

Porada

Gorczyca jest powszechnie uprawiana jako roślin okrywowa lub „zielony nawóz”, lecz jej wartość jako środka ochrony roślin zależy od wnikania w glebę. Zasiej ją wczesną wiosną, po czym zetnij i zmieszaj posiekane liście oraz korzenie z górną warstwą (20-25 cm) gleby. Gorczyca rośnie bardzo szybko, tak więc można to zrobić już kilka tygodni po zasianiu.

Zanim zaczniesz, musisz pamiętać o trzech ważnych rzeczach związanych z gorczycą: a) młoda jest miękka i łatwo ją wykopać, lecz po rozpoczęciu kwitnienia szybko twardnieje, więc staraj się do tego nie dopuścić; b) jak wszystkie kapustowate, gorczyca jest podatna na zgniliznę korzeni, toteż próby opanowania tej choroby przez płodozmian mogą zawieść; c) potrzebujesz 3-5 gramów nasion na metr kwadratowy, czyli kupowanie ich w paczce może okazać się kosztowne. Poszukaj dostawcy nasion, od którego możesz kupić je na wagę, co wyjdzie taniej.”


W przyszłym roku na wiosnę sam wysieję gorczycę.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2014 15:28 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, badzia

<D> Cebula dymka i sianka 17 Lip 2014 10:39 #283917

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
To co dla mnie jest najciekawsze w powyższym materiale, to to, by wysiewać gorczycę wczesną wiosną. Mam wrażenie, że przekopując gorczycę na jesieni, przez zimę część glukozynolatów zostanie wypłukana z ziemi i efekt "odkażający" będzie mniejszy. Wypłukana będzie również część azotu. Tylko, że autor jest Brytyjczykiem, a na wyspach klimat trochę łagodniejszy. Dlatego zastanawiam się czy u nas da się to przeprowadzić.

Czytam właśnie o sposobie, w jaki śmietki odnajdują rośliny i co im w tym przeszkadza, a jak znajdą - odstrasza. Później napiszę streszczenie.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2014 10:41 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia

<D> Cebula dymka i sianka 17 Lip 2014 11:15 #283926

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
W jednym z miesięczników ogrodniczych czytałem artykuł"nt."Rośliny oczyszczające glebę" z którego wynika ,że

- Owies zawiera w komórkach korzeni związki o właściwościach grzybobczych.
- żyto hamuje rozwój nicieni.
- gorczyca odstrasza ślimaki.
- facelia oczyszcza glebę z nicieni i nasion chwastów.
- gryka tworzy silne wydzieliny korzeniowe,które ograniczają wschody chwastów,odznaczają się właściwościami odkażającymi w stosunku do grzybów,odstraszają nicienie,pędraki.opuchlaki,drutowce i ślimaki.
ż roślin ozdobnych
- aksamitka odstrasza nicienie.
- nasturcja -zmniejsza liczebność ślimaków i gryzoni.
- szałwia unicestwia rozwój gąsięnnic,mszyc i ślimaków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, badzia, halgla

<D> Cebula dymka i sianka 18 Lip 2014 11:58 #284261

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Jak śmietka kapuściana znajduje kapustę – na podstawie badań University of Warwick:

1. Nie ma wątpliwości, że szkodniki lokalizują przybliżone położenie celu po zapachu.

2. Znalazłszy się w pobliżu celu, szkodniki lądują na dowolnym zielonym obiekcie. W tej fazie zapach nie odgrywa żadnej roli.

3. Po wylądowaniu szkodniki „smakują” roślinę sensorami swoich stóp. Jeżeli jest to odpowiednia roślina, wykonują kilka krótkich przelotów na inne liście. Jeśli za każdym razem okazuje się, że dobrze wybrały miejsce, składają jaja.

4. Jeżeli wylądują na nieodpowiedniej roślinie, mogą odlecieć od razu lub najpierw spróbować innego liścia. Nawet jeśli za pierwszym razem wylądowały na właściwej roślinie, gdy następnie kilka razy wylądują na niedopowiedniej, najprawdopodobniej zrezygnują i odlecą.

Wg autora, powyższe ustalenia mają ogromne znaczenie dla ogrodnictwa. Zdaniem Kena Thomsona klasyczny rząd warzyw, otoczonych wygracowaną do czysta ziemią, to otwarte zaproszenie dla szkodników, gdyż ich loty próbne zawsze doprowadzą je do odpowiedniej rośliny. Autor zauważa, że otoczenie inne niż goła ziemia zmniejszy prawdopodobnieństwo ataku. Taką rolę spełniają rośliny towarzyszące, a nawet imitujący je karton (chodzi o kolor, na który zwraca uwagę śmietka), czy ściółka.

Rozważania dotyczą śmietki kapuścianej, ale można je przenieść na inne śmietki. Według mnie na pierwszym etapie można zastosować środki, które zneutralizują zapach rośliny żywiciela. Chyba można w tym celu zastosować HT oraz inne ciecze działają na zmysł węchu.

Pierwszy oblot śmietki cebulanki odbywa się w początkach kwitnienia bzu. Lepy, w celu dokładnego uchwycenia tego momentu i oprysk HT mogą być pomocne w przeciwdziałaniu skutkom działalności tego pasożyta.

Na podstawie:

sklep.zysk.com.pl/z-uchem-przy-ziemi-czy...miec-swoj-ogrod.html
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2014 11:58 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, kurjan, badzia, halgla

<D> Cebula dymka i sianka 02 Mar 2015 18:04 #344735

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Dziś posadziłem cebulę dymkę,oraz czosnek wiosenny.A więc sezon 2015 rozpoczęty nie tylko w domu,ale i w
ogrodzie.Dymka kl.2 zakupiona w ogrodniczym,a czosnek własnego chowu.Po 2 godzinach uprawę pięknie pokrył śnieg,jednak po kilku minutach stopniał.Dodatkowe nawodnienie.Zaprawiałem nadmanganianem potasu. :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, leszek0921, kurjan, badzia

<D> Cebula dymka i sianka 20 Mar 2015 17:57 #350843

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Moja dymka i czosnek zaczęły wyłazić na wierzch.Przydałby się deszczyk. :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, badzia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.825 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum