TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 16 Sty 2023 12:19 #820993

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Józiu, żebyś przypadkiem nie zasilał na razie tej cebuli nawozem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 16 Sty 2023 14:23 #821009

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41952
Mieciu dzięki. :drink1: :drink1: :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Cebula dymka i sianka 16 Sty 2023 23:39 #821054

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26933
Moja wyściubiła nos z ziemi, spieszno jej, a blada, chyba z tego zimna ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Pestka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 17 Sty 2023 07:53 #821056

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Alicja pewnie głodna- jak niedźwiadek z zimowego snu. Mój czosnek też wyszedł troszkę i też jest blady jak ściana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 28 Sty 2023 19:46 #822117

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41952
Tak wygląda moja dymka po 5 dniowej pokrywie śnieżnej.Mam nadzieję że szczypior w części podniesie się. :bye: :bye: :drink1: :drink1: ;) ;)
005-212.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, pszczelarz5, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, EwG, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 28 Sty 2023 20:07 #822119

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Józiu jeszcze styczeń w kalendarzu, a u Ciebie jest jak w marcu :rotfl1: Zero zielska, świeżo wzruszona ziemia - miłe widoki, wszyscy już pewnie tęsknią do grzebania w ziemi :garden:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Mejra

<D> Cebula dymka i sianka 30 Sty 2023 13:05 #822260

  • Darek67
  • Darek67's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 55
Witajcie :)
Po ciekawej lekturze i zapoznaniem się z Waszymi doświadczeniami związanymi z uprawą cebuli, za które bardzo dziękuję, postanowiłem, że w tym roku przeznaczę jeden z zagonów tylko pod uprawę mojego ulubionego warzywa :). Zakupy już zrobione, dymka suszy się w siateczkach w ciepłej kuchni. Na zagonie w tamtym roku rosły pomidory, a potem go obsiałem łubinem na poplon, dodam, że ziemia u mnie jest ciężka, gliniasta. Zastanawiam się co jeszcze mógłbym zrobić przed wysadzeniem żeby mieć w miarę przyzwoity plon. Czy powinienem koniecznie zaprawiać cebulki, czy wystarczy wymieszać ziemię z popiołem lub dolomitem ? Czy mogę ziemię zasilić nawozem YaraMila Complex ? Będzie odpowiedni dla cebuli ? Obornik granulowany przed wysiewem czy później ?

Dziękuję i pozdrawiam
Darek

Zagon pod uprawę cebuli 8 m x 1,5 m
20230127_133739.jpg


Dymka czerwona Wenta, Sopelek, Wolska, biała Alibaba i szalotka Zebrune. Chyba trochę przesadziłem z ilością, w razie czego podzielę się z sąsiadami :)
20230125_180114.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2023 13:07 przez Darek67.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, pomodoro, Krecik stary, bela, Kaja, pszczelarz5, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Cebula dymka i sianka 30 Sty 2023 19:26 #822295

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
We Włocławku jeszcze dymki nigdzie nie ma :pinch: Wg gazetki powinna być w Dino - zrobili zmianę w opakowaniach - 0,50 dkg zwykłej za 6,99, a biała i czerwona pakowana tym razem po 0,30 dkg po 5,99...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Kaja, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 03:53 #822308

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
18.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Jan4, Kaja, Mamma, Jaedda, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 04:20 #822309

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Darek67 wrote:
Na zagonie w tamtym roku rosły pomidory, a potem go obsiałem łubinem na poplon, dodam, że ziemia u mnie jest ciężka, gliniasta. Zastanawiam się co jeszcze mógłbym zrobić przed wysadzeniem żeby mieć w miarę przyzwoity plon. Czy powinienem koniecznie zaprawiać cebulki, czy wystarczy wymieszać ziemię z popiołem lub dolomitem ? Czy mogę ziemię zasilić nawozem YaraMila Complex ? Będzie odpowiedni dla cebuli ? Obornik granulowany przed wysiewem czy później ?
1. Obornik należało przykopać wraz z łubinem. Zielony nawóz przed przykopaniem powinien być zasilony azotem, ponieważ namnażające się bakterie rozkładające masę zieloną zabierają azot z gleby.
2. Koniecznie zapraw dymkę. Popiół drzewny ma wysokie pH i dając go do gleby o nieznanej kwasowości można sobie zrobić niedźwiedzią przysługę.
3. Masz ciężką glebę- jak piszesz. W takiej glebie wymywanie jest słabsze niż w lekkich glebach. Jeżeli gleba taka jest uprawiana i nawożona latami powinna być poddana analizie. Dając nawóz wieloskładnikowy w ciemno można sobie zaszkodzić. Jedyne co pewne, że w glebie na wiosnę, nawet ciężkiej, jest niedobór azotu . Trzeba przed wysadzeniem rozsypać 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej i zagrabić.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2023 05:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 07:39 #822312

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Darek67 wrote:
Witajcie :)
Czy mogę ziemię zasilić nawozem YaraMila Complex ? Będzie odpowiedni dla cebuli ?

Skład nawozu Yara Mila Complex
YaraMila Complex - Hydrocomplex
nawóz NPK 12-11-18
bezchlorkowy, granulowany, wieloskładnikowy z dodatkiem mikroelementów, stosowany posypowo.

Zapotrzebowanie pokarmowe cebuli
Optymalne zawartości poszczególnych składników pokarmowych dla cebuli
(w mg/dm3 gleby) wynoszą:

90-100 N-NO3
160-190 K
60-70 P

Nawóz ten ma zbliżony stosunek azotu do potasu do wymagań cebuli. Ponieważ cebula ma słaby i płytki system korzeniowy wskazane by było kilkakrotne zasilanie cebuli w trakcie wegetacji nawozem w pełni rozpuszczalnym . Niestety Yara Mila Complex jest nawozem posypowym .

PS. Bardzo przydatny do nawożenia pogłównego cebuli lub fertygacji jest nasz nawóz na bazie żółtego Kristalonu. Ma on skład NPK 26,5-17-48. Dawka 4 ml/l
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2023 08:01 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Mamma, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 10:43 #822321

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Zakupiłem dziś dymkę białej cebuli Snowball w D..o. Będę z niej robił rozsadę.


IMG_3599.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Kaja, rozalia, Mamma, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 10:55 #822323

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Widział już różną dymkę w muszkieterach. Jakby ktoś był zainteresowany. Ja wysadziłam jesienią cebulę zimową, ale chyba za głęboko... :jeez: Ciekawe, czy wzejdzie :think:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 11:01 #822325

  • Darek67
  • Darek67's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 55
Witaj,
Pomodoro, dziękuję Ci bardzo za cenne, fachowe rady. Działkę mam od niedawna i tak naprawdę to dopiero się uczę uprawy warzyw, roślin. Ziemia była nieuprawiana przez wiele lat, poprzedni właściciel wyciął drzewa owocowe i pozostawił na długie lata nieuprawiany ugór. 2 lata temu etapami przekopałem całą działkę, zachwaszczony ugór oczyściłem z chwastów, śmieci i kamieni i zacząłem uprawiać roślinki. Jedne uprawy wychodzą lepiej, inne gorzej, ale mam wrażenie po 2 sezonach ziemia wygląda lepiej, tak jakby zrobiła się odrobinę "lżejsza" i bardziej pulchna, mniej gliniasta :)
Zastosuję się do Twoich rad i poczytam też o tym nawozie , który polecasz. Niestety YaraMila jest już kupiona, mam nadzieję że się nie zmarnuje :) Analizę gleby robi u na Agro-Biznes (bezpłatnie), musze się dowiedzieć czy dla takich drobnych działkowiczów jak ja, również.
Jeszcze raz wielkie dzięki :bye: Miłego dnia.

Pozdrawiam serdecznie
Darek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 11:14 #822327

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Gdyby ktoś chciał zaprawiać dymkę przed wysadzeniem mam pewną ciekawą radę.
Zakupić proszę opakowanie Zelfix'u. To jest surowiec do produkcji dżemu. Zawiera pektynę i kwas sorbowy. Odmierzyć 1 litr wody, dodać do niej 3 ml octu 10 % i przyrządzić coś w stylu krochmalu. Odlać z tego litra wody pół szklanki, resztę zagotować. Do gotującej wody wlać rozprowadzony proszek Żelfix'u. Chwilę pogotować/ ok 1 minuty/ stale mieszając . Po ostudzeniu wsypać do powstałęgo kleiku dymkę i pomoczyć ok 1 h. Odcedzić i rozłożyć do przesuszenia. Kwas sorbowy działa grzybobójczo i bakteriobójczo, a pektyna powoduje dodatkowo ścisłe przyleganie preparatu do dymki. Dodatkowo kwas sorbowy działa w pewnym stopniu owadobójczo, ponieważ powoduje u owadów zaburzenie metabolizmu blokując pewne enzymy. Jest podejrzenie, że uniemożliwia wykluwanie się larw ze złożonych jaj.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2023 11:21 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 14:50 #822335

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1741
  • Otrzymane dziękuję: 12774
Mieciu są po 40g i 20g. To który?
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 16:44 #822340

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Taki na kilogram owoców.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczolka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

<D> Cebula dymka i sianka 31 Sty 2023 21:58 #822351

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
IMG_20230102_094824.jpg

Tak wyglądała u mnie cebula ozima początkiem stycznia, po zejściu grudniowej okrywy śnieżnej. Aktualnie na cebuli pojawiła się nowa warstwa śnieżnego puchu. Póki co ta zima odpowiednia dla cebuli.
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, pszczelarz5, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.594 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum