TEMAT: Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 12:45 #454417

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie rozrywki tylko doświadczenia.


Zielone okna z estimeble.pl

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 12:56 #454422

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
No właśnie- doświadczenia.

Planuję już koło 25 kwietnia, czyli za 2 tygodnie wysadzić kilka tych pomidorków w grunt, ale w taki sposób, by mogły być w każdej chwili ewakuowane. Jak to widzę ?. Mam przygotowane parę identycznych pojemników jednolitrowych, ale z obciętym dnem. Przełożę tylko rozsadę z tych pojemników, w których aktualnie się znajdują do tych z obciętym dnem i sru do gleby na działce razem z pojemnikiem. Adrenalina będzie mi rosnąć podczas obserwacji mapy pogody. W razie zagrożenia szpadel i ewakuacja wraz z pojemnikiem. Taką sobie zabawę wymyśliłem na starcie nowego sezonu. :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodnikowa

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 13:10 #454428

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Gdyby na moich piaskach ogórki się udawały bez szczepienia tobym pewnie nie próbowała. Bez własnych ogórków jakoś nie wyobrażam sobie sezonu, a przyczyna moich niepowodzeń widoczna jest jak na dłoni - słaby system korzeniowy. Ten system nie daje rady na piaszczystej ziemi, pod spodem której mam rędzinę czyli glebę zasobniejsza ale tam już korzenie nie sięgają. Na dodatek wszystko to na stoku ( różnica poziomów 120 metrowej działki kiedyś to było 7 metrów, teraz ponad 5 po naszych próbach wyrównania i więcej wyrównać się nie da)
Ale dynie udają mi się znakomicie, z sezonu na sezon plony coraz większe i to mnie naprowadziło na pomysł szczepienia.
Jak się uda, bedzie super, jak nie to za rok znów spróbuję.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 13:56 #454439

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
E, tam Beata na pewno Ci się powiedzie. Jak obrodzą to z tą śliczną kruszynką wiele tych ogórków nie zrobisz. Ogórki jak się urodzą to są nie do przerobienia.Ubiegły rok był taka klęską. Kombinowałyśmy z Irenka, by już ich nie zbierać, ale jak nie zbierać ślicznych równych ogóreczków.Tak , że jak po szczepieniu, będziesz miała klęskę urodzaju to współczuję, tym bardziej , że maluszek, będzie się rwał do chodzenia i wszędzie go będzie pełno.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 14:33 #454447

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
A ja w zeszøym roku nie siałam ogórków :rotfl1: Biednemu to kromka zawsze masłem na ziemię spadnie :rotfl1:
Co do kruszynek to są ich aż dwoje: 2 letni wnusio i 4 miesięczna gwiazdeczka. Obawiam się, że to nie ona narobi mi w tym sezonie szkód w ogrodzie, tylko ten 2 letni pomocnik. Ale przeżyjemy i to a może uda mi się zaszczepić w nim pasję do ogrodnictwa ( jak mnie kiedyś mój Dziadziuś ).
Wracając do tematu wątku 2 odmiany ogórka Anulka i Krak i 3 odmiany melona Pticzie Mołoko, Ogórek melonowy i Casca de Carvalho wsiane.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 14:41 #454450

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Ogórki gruntowe już wsiane ? :supr3:

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 10 Kwi 2016 14:49 #454454

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Tak, ale tylko te do szczepień, po ok.5-10 szt. Przygotowanie rozsady będzie trwało na pewno dłużej niż metodą tradycyjną, a i tak przez pierwszy okres będą pod folią ( tzn. ogórki, bo melony w niej zostaną ).
Wydało mi się rozsądnym przyspieszyć siew, bo jeśli coś nie wyjdzie to zawsze można go ponowić w późniejszym okresie.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 12 Kwi 2016 15:15 #455363

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
A więc już wiem że moje dynie się nie zrosły, za duża różnica w odstępie siania i hakkaido miała już pusty środek.
Próbowałem szczepić, ale nie ma dobrego zrastania.
Wysiewam raz jeszcze z różnicą 3 dniową.

Melony jeszcze walczą, może coś z tego będzie.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 12 Kwi 2016 15:41 #455374

  • Pawel500
  • Pawel500's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 59
No widzę ze temat się powolutku rozkręca co do szczepienia owszem najpierw sadzimy zrazy później podkładki.Co do szczepienia zraz nie możne mieć w środku łyka tzn pustej przestrzeni wtedy już komórki tak intensywnie się nie dzielą i nie połączy się.Zraz po nacięciu ukośnym musi krwawic tzn miejsce szczepienia musi być mokre.Ja zaszczepiłem trzy dni temu ogórki na dziś 99% przyjętych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 12 Kwi 2016 17:55 #455411

  • Pawel500
  • Pawel500's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 59
A oto moje ogórasy są to szklarniowe


i następna partia do szczepień ale to już arbuz olbrzymi zrazy:
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2016 17:55 przez Pawel500.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 15 Kwi 2016 11:06 #456783

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Może ktoś będzie mógł odsprzedaż kilka-kilkadziesiąt klipsów do szczepienia ogórków na dyni. Nie wiem, na ile się to u mnie sprawdzi dlatego nie chcę kupować dużej ilości, a i ilości oferowane w sklepach są dla mnie za duże. Zrobię przelew przed wysyłką. Pozdrawiam serdecznie.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 17 Kwi 2016 07:35 #457542

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Wszyscy, jak widzę na zdjęciach szczepicie metodą japońską, tylko stosujecie różne cięcia razów. A co z metodą tradycyjną, którą Ania Kozula pokazywała jako pierwsza, nie sprawdziła się?

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 17 Kwi 2016 09:25 #457575

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
jest trudniejsza?

Prościej jednak szczepić metodą Japońską, chyba sposób z wycięciem środka dyni i zrobienie dziurki drutem jest najprostszy.
Teraz następne melony w ten sposób spróbuje zaszczepić.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 17 Kwi 2016 09:54 #457588

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Ale w najtrudniejszym okresie bliźniak ma 2 głowy i dwa korzenie, zabezpiecza go to przed chorowaniem i zbyt szybkim obumieraniem.
Co do trudności to wyobrażam sobie jak trudno naciąć cieniutką łodyżkę tak aby nie przeciąć jej całkowicie. Tą metodą szczepiłam kiedyś porzeczki i agrest ale tam takich problemów nie miałam.
Ja zrazy wsiałam w kupie więc muszę szczepić po japońsku.
U mnie jak na razie cisza, tzn nie widać dyni, bo zrazy wykiełkowały

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 19 Kwi 2016 23:51 #458515

  • Pawel500
  • Pawel500's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 59
Problem w szczepieniu tradycyjnym polega może nie na samym nacięciu łodyg ale w ich grubościach.Nie wiem jak na tych filmach robią że np łodyga ogórasa jest taka sama jak łodyga dyni :ouch: .Ja zawsze mam tak że łodyga dyni jest gruba a łodyga ogórka cieniutka i jak tu je połączyć więc wole stara wypróbowana przez japońców metodę.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 20 Kwi 2016 10:34 #458607

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Dynia figolistna nie chce mi kiełkować z wacików - czy to normalne?

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 20 Kwi 2016 10:34 #458608

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Powiem tak, pierwsze szt. szczepiłem z cięciem po ukosie i zostawieniem jednego liścienia dyni figolistnej.
Melony nadal są przykryte bo kiepsko się zrastają, różnica w grubości duża. Dynia gruba łodyga a melony takie cieniutkie.
Dziś 2 szt. melona kantalup zaszczepiłem metodą japońską i dużo łatwiej.
Odcina się tylko serce dyni, robi dziurkę i zaostrzoną łodyżkę melona wkłada w dziurkę(jedyna trudność to odsłonić łodygę melona ze skórki, lepiej odciąć więcej w zapasie żeby mieć na poprawki).
Nic nie trzeba owijać czy spinać klipsami, wszystko ładnie się trzyma.
A i zrost powinien być pewniejszy.
Zobaczymy, dam znać za kilka dni.

Szczepienie ogórków , arbuzów, melonów na podkładce dyni. 20 Kwi 2016 12:10 #458638

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
AB wrote:
Dynia figolistna nie chce mi kiełkować z wacików - czy to normalne?

Zależy jakie masz nasiona i skąd,
u mnie kilka kiełkowało 24-36h po namoczeniu a teraz czekam już 72h.

Ponoć ta dynia długo kiełkuje i trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Za tę wiadomość podziękował(a): AB, brodus


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.342 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum