TEMAT: Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 19 Lip 2017 15:07 #556136

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Jestem farmaceutką, więc mogę Ci pomóc. Ostatnio brakuje w hurtowniach większych opakowań jodyny. Najlepszym wyborem będzie zwykły denaturat, ponieważ ma stężenie etanolu ok.92%. Spirytus skażony hibitanem jest tylko 70%. Bardzo ważny jest sposób przyrządzania roztworu. Aby uzyskać 100 ml jodyny należy odważyć 1 g jodku potasu i rozpuścić go w ok 6 ml wody, do powastałego roztworu dodać 3 g jodu i kilka minut mieszać, aby wszystkie kryształy jodu uległy rozpuszczeniu, następnie uzupełnić denaturatem do 100 ml. Całą operację najlepiej przeprowadzać w szklanej butelce z ciemnego szkła, gdyż jod może trwale zabarwiać .
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Mar-jolka


Zielone okna z estimeble.pl

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 00:08 #556443

  • dbox
  • dbox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 3
Jako, że to mój pierwszy post witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

Od jakiegoś czasu czytam wątki o opryskach autorstwa pomodoro i jestem pod wrażeniem, zwłaszcza że ich skład podparty jest cytowanymi badaniami mikrobiologicznymi. Naprawdę szacunek za włożoną pracę i dzielenie się wiedzą. Osobiście zacząłem już korzystać z zamieszczonych przepisów, ale po przeczytaniu od dechy do dechy tego i tego wątku mam takie spostrzeżenie - czy nie byłoby dobrze dla wszystkich, gdyby w przepisach na poszczególne preparaty byłoby napisane coś takiego: zapobiegawczo 2ml koncentratu na litr wody, interwencyjnie 6ml, w celu nawiezienia wapniem 4ml, na drzewa 8ml, itd. Chodzi o usystematyzowanie wiedzy, która jest zawarta w obu wątkach forum. Dodatkowo można by zamieścić informację, że dany preparat można łączyć np. z mocznikiem, siarczanem magnezu etc. Zmniejszyłoby to ilość powtarzających się pytań na forum.

Mam też pytanie do pomodoro

Dotyczy ono używania wody demineralizowanej czy też deszczówki w niektórych przepisach.
Czy posiadając pH-metr elektroniczny, nie laboratoryjny ale wiarygodny, dający się kalibrować i podający pH z dokładnością 0.1 można jakoś "uzdatniać" do oprysków kranówę o pH 7.6? Czy wystarczy użyć do tego np. kwasu octowego (z doświadczenia wiem, że ocet obniża pH kranówy krótkotrwale, na około 48h) czy raczej należałoby użyć preparatów typu pH-minus stosowanych w uprawach hydroponicznych? A może w ogóle takie działania są bez sensu? Pytam, bo do jednorazowego oprysku mojego ogrodu zużywam jakieś 25-30 litrów i mam dość ograniczone możliwości zbierania deszczówki.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich

:)
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, tgrzebien

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 07:06 #556448

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Witaj, Cieszymy sie ze z nami jesteś , ale wpadnij tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...talny-2017?start=108 i przywitaj sie z wszystkimi to tylko część forum. Warzywnik.
Kiedyś jak zaczynałam moderowanie takie usystematyzowanie wiedzy zawartej na tym forum chodziło mi po głowie. Konsultowałam to z pomodoro. a on powiedział mi " to nie jest podręcznik do hodowli roślin to jest forum my tu sami tworzymy przepisy, zasady i dzielimy się spostrzeżeniami, a one ewaluują w różnym kierunku" I prawda nie ma nikogo kto wziąłby odpowiedzialność i zrobił gotowce, których zresztą nie ma. Dlatego namawiam- masz wytyczony kierunek, a reszta? rób doświadczenia a wnioskami dziel się z nami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 07:24 #556449

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
dbox wrote:

A może w ogóle takie działania są bez sensu?


Nie jestem tu w charakterze nauczyciela chemii, a niestety należy mieć w tej dziedzinie pewną wiedzą, by nie zrobić sobie krzywdy.
Za tę wiadomość podziękował(a): dbox

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 07:51 #556455

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
dbox wrote:
Osobiście zacząłem już korzystać z zamieszczonych przepisów, ale po przeczytaniu od dechy do dechy tego i tego wątku mam takie spostrzeżenie - czy nie byłoby dobrze dla wszystkich, gdyby w przepisach na poszczególne preparaty byłoby napisane coś takiego: zapobiegawczo 2ml koncentratu na litr wody, interwencyjnie 6ml, w celu nawiezienia wapniem 4ml, na drzewa 8ml, itd. Chodzi o usystematyzowanie wiedzy, która jest zawarta w obu wątkach forum. Dodatkowo można by zamieścić informację, że dany preparat można łączyć np. z mocznikiem, siarczanem magnezu etc. Zmniejszyłoby to ilość powtarzających się pytań na forum.


Dbox, również serdecznie pozdrawiam i witam na naszym Forum :)
W jednym z wątków zamieściłam taki post:
"Mam propozycję - ponieważ dostaję sporo pytań na priv odnośnie przypomnienia podstawowych wiadomości w zakresie nawożenia, ochrony roślin, uprawy - a przyznam szczerze, że nie jestem specjalistką w tych tematach - a ilość danych jest w tej chwili porażająca , sama już się gubię w tej dżungli, więc zwracam się do Warzywnego Narodu z prośbą:

- DO SOBOTY, tj. do 22 lipca, wpisujcie tutaj najczęściej trapiące Was problemy i pytania, a ja przebiję się przez gąszcz informacji i zbiorę je w jednym miejscu, czymś w rodzaju Podręcznej Biblioteczki.. Zważywszy na tryb mojej pracy bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość :)
"
Miałam dobre chęci, ale ponieważ zainteresowanie jest minimalne, więc przyszłość takiego nowego wątku stoi pod znakiem zapytania.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 10:27 #556504

  • dbox
  • dbox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 3
Wiadomo, że forum to nie podręcznik, ale nie widzę niczego złego w usystematyzowaniu wiedzy wynikającej z dotychczasowych doświadczeń użytkowników tych preparatów. Inna sprawa, że wówczas większość osób potraktuje takie przepisy jako "pewne i sprawdzone", a kiedy coś nie zadziała to ktoś może mieć pretensje i wątek zamieni się w ścianę płaczu.

pomodoro wrote:

Nie jestem tu w charakterze nauczyciela chemii, a niestety należy mieć w tej dziedzinie pewną wiedzą, by nie zrobić sobie krzywdy.

Wiem, dlatego zapytałem czy można postąpić w taki a nie inny sposób.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 10:39 #556511

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dbox, jak zapewne zauważyłeś, ilość informacji w poszczególnych wątkach jest ogromna, a ostatnie dwa lata to ich błyskawiczny rozwój. Wierz mi, w tej chwili przebicie się przez wszystkie wątki będące na topie wykracza poza moje możliwości czasowe. Osobiście bardzo zależy mi na przejrzystym i przyjaznym kontekście wiadomości, ale sama nie jestem w stanie przeprowadzić tej operacji.
Zwróć także uwagę na to, że nasi ludzie zazwyczaj piszą zarówno o sukcesach, jak i porażkach podczas stosowania tych preparatów, a musimy pamiętać o tym, że efekty ich działania uzależnione są od kilku innych czynników, także od samych uczniów ;-), dlatego moim skromnym zdaniem nie istnieje jeden jedyny sprawdzony przepis :)
pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 11:21 #556519

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
dbox, zachęcam Cię do zebrania najważniejszych materiałów w jeden post i usystematyzowania :)
Będziemy Ci wszyscy przeogromnie wdzięczni :thanks:

A przy okazji, nieśmiało wtrącę, że właśnie również dzięki takim dobrym radom wątek się wydłuża, robi się mnóstwo wpisów obok tematu i po roku trudno znaleźć cokolwiek :)
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 12:12 #556527

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
dbox wrote:

Wiem, dlatego zapytałem czy można postąpić w taki a nie inny sposób.

Krótko i na temat. Chcąc skutecznie obniżyć pH wody należy znać jej analizę a konkretnie zawartość jonów wodorowęglanowych pochodzących z rozpuszczonych w wodzie kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Przy uprawach profesjonalnych pod osłoną, na sztucznych podłożach używa się w celu zakwaszania wody kwasu azotowego lub fosforowego. U na jest to nie do przyjęcia ze względów bezpieczeństwa jako, że są to mocne kwasy. Pozostają tylko kwasy karboksylowe w rodzaju kwasu cytrynowego, czy mlekowego. Używanie deszczówki w naszym wypadku maksymalnie upraszcza technologię przygotowania oprysków i obniża koszt oprysków i czyni ją bezpieczną dla ludzi.
Jeśli nie dysponuje się analizą wody z kranu lub ze studni pozostają jeszcze dwa wyjścia. Albo metoda obliczeniowa w odniesieniu do konkretnego kwasu albo metoda miareczkowa. Ale tego przeciętny działkowiec , nie będąc chemikiem ,nie jest w stanie zrobić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, Renia, Agusiak, dbox

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 14:50 #556568

  • dbox
  • dbox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 3
pomodoro wrote:
Krótko i na temat. Chcąc skutecznie obniżyć pH wody należy znać jej analizę a konkretnie zawartość jonów wodorowęglanowych pochodzących z rozpuszczonych w wodzie kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Przy uprawach profesjonalnych pod osłoną, na sztucznych podłożach używa się w celu zakwaszania wody kwasu azotowego lub fosforowego. U na jest to nie do przyjęcia ze względów bezpieczeństwa jako, że są to mocne kwasy. Pozostają tylko kwasy karboksylowe w rodzaju kwasu cytrynowego, czy mlekowego. Używanie deszczówki w naszym wypadku maksymalnie upraszcza technologię przygotowania oprysków i obniża koszt oprysków i czyni ją bezpieczną dla ludzi.
Jeśli nie dysponuje się analizą wody z kranu lub ze studni pozostają jeszcze dwa wyjścia. Albo metoda obliczeniowa w odniesieniu do konkretnego kwasu albo metoda miareczkowa. Ale tego przeciętny działkowiec , nie będąc chemikiem ,nie jest w stanie zrobić.

Dziękuję za wyjaśnienia.
Preparaty pH minus oparte wg ich opisu zawierają 50% kwasu cytrynowego, więc może jednak nadawałyby się do obniżania pH wody do oprysków?

Przepraszam, ale usunęłam link kierujący do reklamy środka.

Nie chciałem niczego reklamować a jedynie wskazać preparat, o którym mowa. W takim razie trzeba wpisać w google "ph minus hydro" aby go znaleźć.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2017 15:22 przez dbox.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 21 Lip 2017 22:35 #556696

  • dbox
  • dbox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dostałem dzisiaj od znajomego preparat do obniżania pH zawierający kwas fosforowy i postanowiłem sprawdzić jego działanie przez miareczkowanie. Podobnie zrobiłem z kwasem mlekowym 50%.
Wynik jest taki, że 0.3ml preparatu na litr wody zbiło pH do 7.0, a 0.5ml kwasu mlekowego do 6.9. Obie próbki zlałem do butelek i przez kilka dni będę mierzył pH. Odczyn kranówy to 7.8

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 02 Sie 2017 22:11 #558758

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Online
  • Gold Boarder
  • Posty: 304
  • Otrzymane dziękuję: 120
Po zmieszaniu HT z IF preparat stracił kolor. Czytałem że można aktywować roztwór , proszę o przypomnienie jak to zrobić .

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 02 Sie 2017 22:16 #558761

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
cyt "W razie zaniku niebieskiej barwy preparat można aktywować ponownie dodając 2 ml 3 % wody utlenionej na litr."
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 03 Sie 2017 15:17 #558808

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Online
  • Gold Boarder
  • Posty: 304
  • Otrzymane dziękuję: 120
Ponieważ miałem końcówkę wody utlenionej dodałem kilka ml . Zaczelo się pienić ale nie odzyskało koloru . Czy w takim razie preparat jest do wylania czy ewentualnie można stosować go jako HT ?

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 03 Sie 2017 15:37 #558810

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Wylać najlepiej na kompost . Nie mieszać IF z niczym innym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 10 Sie 2017 21:31 #559897

  • ALOJZ
  • ALOJZ's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Witam,
U mnie w tym roku zrobiło się coś takiego. Cały krzak jest właściwie zdrowy - może ma trochę wyblakłe liście, natomiast pomidory mają coś takiego. Te na zdjęciu od spodu ale był też taki, który miał podobną zmianę z boku. Czy ktoś wie co to może być?
Załączniki:

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 10 Sie 2017 21:48 #559901

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Już w innym wątku Ci odpowiedziałem, że są to plamy ZZ
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a, Agusiak

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Mar 2018 16:00 #595084

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dwa lata temu w tym wątku pokazywałam jak sarny potraktowały młode drzewko złotokapu. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-if?start=144#453590 , potem była walka o przeżycie tego drzewka przy pomocy IF i PW , a dziś ten sam fragment pnia tak wygląda.

IMG_20180312_105840.jpg
IMG_20180312_105902_BURST009.jpg


Dzis tradycyjnie zamalowywałam wszystkie, spękania mrozowe uszkodzenia przez sarny i zające zamalowywałam budyniem IF.
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2018 16:06 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, leszek0921, Kaja, otojolka, mk1a, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.720 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum