TEMAT: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 23 Lut 2020 15:25 #694726

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nimfa wrote:
Ups, a mnie umknęło, że powinien rosnąć w glebie zasadowej, dlatego jest taki mizerny. Jak tylko się wychynie, zaraz go przesadzę pod drzewo owocowe i posypię stłuczonymi skorupkami. Przeznaczone były pod ciemierniki, ale...

Ja planuję "grządkę" dla czosnku wydzielić plastikowymi obrzeżami do trawnika. Jak zrobi cieplej (w marcu lub kwietniu) zwapnuje i przekopie by podnieść pH. Miesiąc później dam obornik granulowany, a przesadzać będę jak liście będą zasychać, czyli w czerwcu.
Grządka będzie przy południowym płocie. Za płotem sąsiad ma rząd krzewów ozdobnych, więc będzie cień.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2020 16:37 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, Marlenka, Miragoral, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 23 Lut 2020 16:28 #694746

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11159
Jednak nie będę czekać na ten mój rachityczny. Zachęcona pomysłem Edyty przyklepnęłam aukcję i mam nadzieję dojedzie do mnie wkrótce nowy czosnek niedźwiedzi. Betula dziękuję za tą instrukcję, jednak gdybym chciała teraz to miejsce przygotować, mogę zrobić to wszystko od razu? Zwapnować, a zamiast obornika np. dać kompost i sadzić, żeby od początku był na właściwym miejscu i z właściwymi warunkami? U mnie w ogrodzie ziemia ogólnie bardziej niż lekko - kwaśna.
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 23 Lut 2020 16:36 #694751

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jeśli będziesz dawać kompost, to możesz robić prawie wszystko od razu. U mnie przerwa wynika z faktu, że między wapnowaniem a nawożeniem azotowym powinien być min. miesiąc odstępu. Kompost to nie nawóz, nie trzeba się do tej zasady stosować.
Trzeba tylko poczekać ze 2-3 tygodnie z sadzeniem, bo wapno potrzebuje czasu by wymieszać się z glebą. Najlepiej grządkę przygotuj jutro jak pogoda pozwoli, a posadź jak przyjdą. Jak przyjdą wcześniej wsadź tymczasowo do doniczek.
Jak wapnujemy wiosną należy dać mniejszą dawkę nawozu wapnowego od zalecanej - połowę tego co zalecają na opakowaniu.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2020 16:56 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 23 Lut 2020 20:34 #694803

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17568
Zygowa wrote:
Marzenka, kupiłam sadzonki na Allegro. Na pw przesłałam Ci link :)

Dziękuję Edytko za link, na pewno skorzystam. :)
Przepraszam że pomyliłam imię.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 24 Lut 2020 17:03 #694953

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51937
Poszłam dzisiaj zobaczyć co słychać u mojego. Chyba poczuł wiosnę :)

20200224_164103.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pszczelarz5, Marlenka, Betula, Zygowa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 25 Lut 2020 17:57 #695169

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11159
Dotarł do mnie zamówiony czosnek niedźwiedzi i od razu go posadziłam. Podsypany skorupkami, ma miejscówkę pod dereniem jadalnym. Jestem ciekawa, cy dobrze zniesie to przesadzenie, bo liście już dosyć duże.

DSCN3722.jpg


DSCN3725.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Betula, Pestka, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, renmanka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 25 Lut 2020 18:53 #695182

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nadmiar liści to bym usunęła. Cebulkom będzie łatwiej znieść przesadzanie. Można od razu te liście spożytkować kulinarnie.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Nimfa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 25 Lut 2020 19:20 #695195

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Jeśli usunie liście to cebulki będą musiały się wysilić na kolejne. Takie sadziłem i pięknie się przyjęły.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 02 Mar 2020 09:14 #696205

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11159
Tak wygląda mój czosnek po sześciu dniach od posadzenia. Rośnie i cieszy. Grządka nawieziona porządnie kompostem jest nieco większa. Teraz myślę nad tym, co mogę tu jeszcze posadzić z warzyw. Chciałabym maksymalnie wykorzystać to miejsce ale też nie zaszkodzić czosnkowi.

DSCN37742.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula, Zygowa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 02 Mar 2020 09:42 #696214

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Z dwojga złego lepszym sposobem jest jednak usunięcie części listków,aby wzmocnić korzonki.Taką zasadę stosuję dla wszystkich przesadzanych roślin,w tym również cebulowych,czosnkowych,porowych itp. :coffe: :coffe: :bye: :bye: :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 02 Mar 2020 09:43 #696216

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nimfa W czerwcu liście czosnku znikają , ja sadzę (sadziłam) dynie. Czosnek bardzo mi się rozrósł, a dynia wcale mu nie przeszkala. W tym roku chyba już dynia nie pójdzie, bo czosnek sadziłam w młodej szkółce drzew typu brzoza, dąb, ale zrobił się już las i na dynie będzie za mało słońca. Czosnek ma sie w tym gąszczu dobrze.
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2020 09:45 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 02 Mar 2020 11:47 #696242

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nifmo, wyboru dużego nie masz. Muszą to być warzywa, które zniosą cień i mają krótki okres wegetacji, by posadzić je w maju, by mogły się rozrastać, gdy czosnek będzie zanikać. Do głowy przychodzi mi sałata (odmiany do prawy całorocznej), pietruszka naciowa, seler naciowy i rukola jednoroczna. Wieloletnia mocno się rozrasta i tworzy silne korzenie.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, renmanka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 02 Mar 2020 12:11 #696247

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 735
  • Otrzymane dziękuję: 4709
Też kupiłam w tym roku cebulki, już od tygodnia są w gruncie. I też się zastanawiam co dać między czosnki, nawet wysiałam z myślą o nich lobelię, ale teraz mi jej żal tam dać. Więc jak coś Wam się jeszcze nasunie odnośnie warzyw to piszcie :thanks:
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 03 Mar 2020 00:35 #696379

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Myślę nad czosnkiem, bo widziałam ulistnione cebulki w bardzo okazyjnej cenie na allegro i uwielbiam go wykorzystywać w daniach, tylko się zastanawiam, czy to w mojej sytuacji wykonalne. Mam dla nich dwa możliwe stanowiska:

1. W odstępach między jagodami kamczackimi. Ale te są jeszcze młode i zanim dadzą prawdziwy cień i gąszcz, minie trochę czasu. Ziemia jest "lepsza", przepuszczalna i świeża.
2. Mogę zrobić grządkę w cieniu wierzby mandżurskiej i leszczyny. Tam cień jest spory, ale jest minus - oczywiście królują korzenie drzew. Ale widzę, że czosnek niedźwiedzi bardzo często jest sadzony nawet bezpośrednio pod drzewami, więc może to jednak jest jakaś opcja?
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 03 Mar 2020 05:41 #696380

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Ja też w ubiegłym roku kupiłam sadzonki na allegro.
Wsadziłam do ziemi takie spore, razem z liśćmi, miejsce zacienione i takie odpuszczone, bo sama nie wiedziałam co tam będzie rosło. Raz dałam cebulę, raz selery, a teraz mam spokój, bo czosnek ładnie odbił i problem jak zagospodarować zniknął.

Bardzo się cieszę, bo pięknie wschodzi i od dwóch tygodni obcinam młode listki do serka z jogurtów.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Nimfa, Pizza, ewakatarzyna, renmanka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 03 Mar 2020 10:15 #696404

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Zamówiłem czosnek niedźwiedzi i teraz cierpliwie trzeba poczekać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 03 Mar 2020 10:34 #696410

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Pizza, posadź pod jagodami trochę i trochę pod wierzbami. Jak się zacznie rozsiewać to zobaczysz gdzie mu lepiej :>
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Pizza, ewakatarzyna

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 06 Mar 2020 16:24 #696833

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51937
W zeszłym roku, chcąc rozmnożyć swoje czosnki, wykopałam dwie cebulki które miały po jednym listku. Posadziłam pod tujami, gdzie wiosną jest słonecznie, a później cień. Byłam bardzo dumna, że znalazłam im taką dobrą miejscówkę :oops: Teraz już wiem, że był to błąd. Dzisiaj poszłam sprawdzić czy coś przeżyło. Oto co zastałam

818AF8C3-39AC-48D7-AF88-D622E1FDC95D.jpeg


3CC87511-9126-4023-9D22-04EC2C8B5334.jpeg

Te dwie tam zostawię.
Nowe miejsce znalazłam pod dereniem białym. Teraz nie ma liści, zresztą i tak mu zetnę gałęzie. Później jak gałęzie odrosną, to będzie fajny cień.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.364 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum