TEMAT: Bób

Sadzenie bobu 28 Lut 2024 17:39 #851923

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2055
  • Otrzymane dziękuję: 11153
Bobej wrote:
(...)uważam że rozsada bobu przyspiesza zbiór o około 2tygodnie. ;)
Teoretycznie tak powinno być, ale w praktyce różnie to bywa... ;)
W ubiegłym sezonie sadziłem rozsadę i jednocześnie wysiałem nasiona bezpośrednio do gruntu.
Po pewnym czasie bób z siewu bezpośredniego dogonił bób z rozsady.
Zbiór, zarówno jednego jak i drugiego bobu odbył się w tym samym czasie :teach:
:drink1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Babcia Ala, papryczka, Emilia, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 07:32 #851937

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 918
Marzenka wrote:
KaLo wrote:
Bób kiełkuje już w temp. 3-4 st. podobnie jak groch a młode siewki znoszą przymrozki do -4 st , starsze rośliny nawet -6 więc to chyba jedna z niewielu roślin, która nie wymaga robienia rozsady. Optymalny termin sadzenia bobu to koniec lutego do połowy marca. Im wcześniej tym lepiej bo bób ma duże nasiona, które wymagają sporej ilości wody w glebie do prawidłowego napęcznienia.

Nie zgodzę się, jakość nasion coraz gorsza. Jak ja mam patrzeć na przestrzelone rzędy, bo 5 roślin wzeszło a 3 nie, to wole zrobić rozsadę - wysadzam bezproblemowo, mam równą liczbę roślin w każdym rzędzie, nic dosiewać nie muszę.
Sorki to dla tego ,że nie czytasz co piszą poprzednicy, jeśli posadzisz skiełkowane nasiona to tych problemów nie masz ,jeśli posiejesz namoczone a co gorsza suche nasiona, to problemy się robią , coś wzejdzie wcześniej ,coś póżniej ,coś nie wzejdzie.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Mirek19, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 10:09 #851954

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Chyba nie ma reguły.
Pamiętam jak wysadziłem pięknie podkiełkowane nasiona i żeby było jeszcze bardziej idealnie to przykryłem włókniną zimową. Po jakimś czasie miałem wschody bardzo nieregularne. Co się okazało. Nasiona zjadły nornice. Pierwszy raz miałem takie zdarzenie. I w sumie nie dowiedziałbym się dlaczego, gdybym nie odkopał nadgryzione nasiona.
Co nie znaczy, że nie będę namaczał i kiełkował nasiona przed wysadzeniem :)
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 29 Lut 2024 10:10 przez podjadek.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Emilia, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 10:26 #851958

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 971
Nie sądziłam, że rozsada dla mnie niewielkich rozmiarów może mieć takie korzenie, nie wiem czy bez uszkodzenia będzie możliwość wyjęcia
20240229_084744.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 11:04 #851963

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3784
spróbuj rozciąć dobrymi nożyczkami wiaderko, powinno się udać :)
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Anka-skakanka, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 18:07 #851976

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 971
Z pewnością będę musiała tak zrobić, nie wiem tylko czy wysadzić na miejsce stałe czy do większej doniczki, z tym, że miejsce docelowe jest jeszcze nie przygotowane, liczyłam, że zajmę się tematem w połowie marca
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 18:23 #851977

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 505
  • Otrzymane dziękuję: 3462
Zakupiłam bób Bizon i Witkiem-Manita, ziarna są bez dziur i przebarwień. Czytając Wasze wpisy doszłam do wniosku, że nasiona podkiełkuję i wysadzę. We wcześniejszych latach, podkiełkowany bób niektórzy wysadzali ok. 10 marca, i nawet kilku stopniowe mrozy nie wpłynęły ujemnie na rozwój roślin.
Ten rok jest trochę inny, proszę napiszcie kiedy planujecie wysadzać bób. Zadaję to pytanie, bo na razie jestem poza działką, wyjazd na okres letni mam zaplanowany po 15.04. A teraz pojadę na cztery dni ogarnąć opryski, dokarmić czosnek i posiać bób, cebulę pietruszkę...i inne.
Doradźcie kiedy jechać, myślałam, że ok. 17 marca, ale nie wiem czy nie pojechać tydzień wcześniej :dazed:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Mirek19, Anka-skakanka

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 18:31 #851978

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Takie pytanie nie ma sensu bo inny termin będzie dla Wrocławia a inny dla Suwałk.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Anka-skakanka

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 19:13 #851980

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2055
  • Otrzymane dziękuję: 11153
lusinda wrote:

(...) proszę napiszcie kiedy planujecie wysadzać bób.
:bye:
Podkiełkowane
nasiona bobu Biały Jankiel już wysiałem do gruntu :)

:drink1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna, Anka-skakanka, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 19:15 #851981

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51978
Jakbym nie robiła rozsady, to też bym teraz wsadzała nasiona na grządkę.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna, Anka-skakanka, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 19:38 #851983

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 505
  • Otrzymane dziękuję: 3462
Tak myślałam, że trzeba jechać jak najszybciej, dziękuję za podpowiedzi :P
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 19:51 #851987

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
podjadek wrote:
Chyba nie ma reguły.
Pamiętam jak wysadziłem pięknie podkiełkowane nasiona i żeby było jeszcze bardziej idealnie to przykryłem włókniną zimową. Po jakimś czasie miałem wschody bardzo nieregularne. Co się okazało. Nasiona zjadły nornice. Pierwszy raz miałem takie zdarzenie. I w sumie nie dowiedziałbym się dlaczego, gdybym nie odkopał nadgryzione nasiona.
Co nie znaczy, że nie będę namaczał i kiełkował nasiona przed wysadzeniem :)

Piotrze, dziękuję za przypomnienie. Miałam taką historię z fasolką szparagową niepodkiełkowaną, ale trochę czasu już upłynęło i zatarło się w pamięci. Calutki rządek zeżarty, jedna fasolka się ostała. Ja nadgryzionych nasion nie miałam, ale kanał równiuteńki jak rządek. Muszę wszcząć jakąś procedurę :think: przed włożeniem podkiełkowanego bobu. Zdaje się, że ten rok będzie pod znakiem gryzoni i nudystów, a nie smoka z chińskiego horoskopu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 29 Lut 2024 19:53 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, ewakatarzyna, lusinda

Sadzenie bobu 29 Lut 2024 20:57 #851992

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 505
  • Otrzymane dziękuję: 3462
Alu, a masz na myśli jakiś sposób na nornice? U mnie jest ich dużo i mogę się liczyć z tym, że może być problem. Na turkucie Pomodoro daje świetne rozwiązanie, a tu może jakaś drobna siatka zdałaby egzamin. Sporo mam tego do wysiania i aż się nie chce myśleć...
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Sadzenie bobu 01 Mar 2024 10:03 #852016

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Najlepszy sposób to pomóc im przenieść się do lepszego świata. Ziarno lub granulat na gryzonie wysypać po garstce w pobliżu wieloletnich nasadzeń bo zwykle tam mają gniazda. Preparat przykryć donicą i obciążyć aby ptaki się nie dobrały. Teraz na przednówku jest najlepszy termin tępienia dziadostwa.
Za tę wiadomość podziękował(a): vegetella, ewakatarzyna, lusinda

Sadzenie bobu 01 Mar 2024 15:18 #852029

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
To przy okazji koty, które u mnie rezydują, okoliczne myszołowy i sowę, którą widuję o zmroku, że siada na takich ustrojstwach w sąsiedniej stacji gazowej, przeniosę do krainy wiecznych łowów.
A Łaciatek właśnie przyniósł jakieś wielkie "bydle" do domu, szczęściem nieżywe, połasił się, pogłaskałam go po brzuszku, pochwaliłam, zabrał łup i poszedł. Ostatnio dobrze nam idzie, co dzień jeden gryzoń przynajmniej, ja Supercat`em albo koty pazurami. Zdjęcia nie wstawię, bo mnie zruga pewna forumka, że epatuję - cytuję "nieżywym zwierzątkiem".
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2024 15:19 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, lusinda

Sadzenie bobu 01 Mar 2024 15:55 #852032

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Na gryzonie mam podobny sposób, co na turkucie. Zbieram systematycznie kubki po serku wiejskim i obcinam dna. Wciskam te obcięte kubki w glebę, wybieram ze środka glebę, wrzucam podkiełkowane nasiona i dopełniam z powrotem glebą. W tych samych kubkach uprawiam rozsadę cukini czy pietruszki naciowej. Ani gryzonie, ani turkucie się nie tykają roślin.


IMG_40771.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda

Sadzenie bobu 01 Mar 2024 15:58 #852033

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 505
  • Otrzymane dziękuję: 3462
Dobrze, że masz koty, które polują. Moje nie dość, że stare, to jeszcze wybredne.
Truć też nie będę, bo wiele kotów sąsiadów do mnie zagląda i ptactwa dookoła dużo.

Może tego Supercat'a zakupię...

No, tylko nie mam tyle kubków. Trzeba będzie zbierać do przyszłego roku każdy plastikowy pojemnik, bo nie wiadomo kiedy coś się przyda :rotfl1:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2024 16:02 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, ewakatarzyna

Sadzenie bobu 01 Mar 2024 16:25 #852037

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Ja już od dawna wprowadziłem ten serek w dietę. Jem go na kolację albo z własnym dżemem, albo jako dodatek do sałatki warzywnej. Podwójna korzyść.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2024 16:26 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.915 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum