TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - 2012-2016

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 14 Wrz 2016 13:12 #501588

  • megi
  • megi's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 300
Wpadłam na chwilkę tylko podziękować wszystkim, jestem dumna z swoich pomidorków :fly: ale niestety nie wszystko udokumentowałam i kilka błędów się też przytrafiło hih
Dzięki :flower1:
2016-09-1412.43.04.jpg


2016-09-1412.36.09-2.jpg


2016-09-1413.05.44.jpg


2016-09-1413.09.00.jpg


2016-09-1413.09.34.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, kuhara, Krecik stary, Terri, Jan4, Adasiowa, Trixi, otojolka, Zbyszko46, Marysia80, pouder, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 16 Wrz 2016 08:07 #501839

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Edyta D wrote:
Przeciery, sałatki zrobione. Część zamrożone. Bardzo dużo oddane rodzinie, sąsiadom, znajomym, kurierom i kto tylko chciał...w przyszłym roku sadzę o połowę mniej.
Posadziłam niecałe 50 krzaczków i szczęśliwie jak dotąd nie powaliła ich żadna choroba. Mój pierwszy sezon jest tak owocny, a ja tak bardzo na to nieprzygotowana, że rodzina i sąsiedzi już uciekają widząc mnie, nadciągającą z wypełnionym koszykiem pomidorów :happy4: Ale dziękuję za pomysł, od dziś zacznę obdarowywać również listonosza i kurierów :devil1:

W tunelu pojawiła mi się brunatna plamistość. Faktycznie ostatnio zaniedbałam trochę obrywanie liści. Oberwałam te z widocznym nalotem plus kilka więcej, żeby poprawić przewiew pod folią i tak sobie myślę, czy może już nie trzeba niczym pryskać? Chyba mi ta choroba o tej porze już za wiele nie zaszkodzi? I czym potem odkazić po sezonie folię, wystarczy opryskać nadmanganianem i wymienić sznurki i pierścienie?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Edyta D

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 16 Wrz 2016 09:09 #501850

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
U siebie już nie pryskam, a pierścienie mam zamiar umyć w mydle potasowym a potem sparzyć wrzątkiem. Sznurki oczywiście idą do spalenia. Ciekawa jestem też czym odkazić folię i czy robić to teraz czy na wiosnę?

Agus do mnie jeszcze przyjeżdża Pan i wybiera nieczystości (nie lubię słowa szambo) :paper:
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2016 09:11 przez Edyta D.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 17 Wrz 2016 21:07 #502025

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Uszkodzenia gradowe sprzed dwóch tygodni.

DSC07251-2.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 18 Wrz 2016 20:40 #502182

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Uprawa pomidorowa w gruncie dziś zakończona.Nie sprawdziły się u mnie nowości w tym Ośle Uszy.Wprawdzie pomidory duże i wielkie,ale od początku pękały od nasady wzdłuż owoca.Później nastąpił zanik likopenu i wielkie pięty.Ponadto na dwóch innych odmianach wystąpiły"pawie oczka".Najlepsze odmiany to K-149 oraz Red Pear.Z tego ostatniego dziś zerwałem 5 dojrzałych w pełni pomidorków,waga to 2,68 kg.Ale były i większe.Owoce twarde,bez plamek.
Natomiast pod folią w dalszym ciągu dojrzewanie w pełni,choć zdarza się,że owoce w trakcie zrywania pękają.Jeśli nie będzie przymrozków,to pewnie sezon zakończę w październiku. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, kurjan, Adasiowa, Trixi, Zbyszko46, Marysia80, Edyta D

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 18 Wrz 2016 21:49 #502194

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kurczę, Józiu, u mnie Ośle Uszy też nie wzbudziły euforii .... sam krzak nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych, owoce faktycznie bardzo duże, ale bez smaku, "puste" w środku ( pufiness ?), jakieś takie .. nijakie. Co prawda żaden z nich nie pękał, piętki nie stwierdziłam, a pawie oczka znalazłam na jednym okazie Volovego Ukha.
Ile mniej więcej pomidorów zebrałeś z krzaka Oślich Uszu ?

O Red Pear mogę napisać tylko to, że się nie udał :happy: - trzy małe sakiewki żółtego koloru - ani chybi mutancik ....

Mój najcięższy pomidorek ważył niespełna 550 g i był nim Czudo Ziemli. Generalnie jednak odejdę od odmian wielkoowocowych na rzecz mniejszych, bo taki gigant na dwie osoby jest stanowczo zbyt duży - leży później rozkrojony biedak w lodówce i wysycha.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 19 Wrz 2016 09:19 #502238

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
[Aniu[/b] nie liczyłem,bo wszystkie poszły na przecier.W gronach miały po 4-6 owoców różnej wielkości.W każdym razie nie wyglądały apetycznie.Brak koloru od podstawy prawie do 1/3 pomidora.Obok rósł Red Pear piękne kolory bez spękań i smaczne.Z drugiej był K-149 też piękny. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Adasiowa, Zbyszko46

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 19:37 #502454

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Dzisiejszy zbiór

DSC_1428.jpg


Jutro będę wyrywać ogołocone krzaki. Niestety sporo owoców musiałam jeszcze zostawić, bo nawet nie są wybielone.
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2016 19:39 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 19:47 #502456

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ale dałaś po oczach tym zdjęciem :) Z ilu krzaków to zbiór?
U mnie duże plony były pod koniec sierpnia. Teraz to tylko w niedzielę ostanią skrzynkę pomidorów zebrałam i można powiedzieć, że to koniec sezonu. Wprawdzie na krzakach pozostały pojedyńcze owoce, ale nie wiadomo czy dojrzeją przy tych nocnych przymrozkach. Dziś szron na samochodzie skrobałam.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:01 #502464

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu .... a niech Cię :kiss3:
Szczerze i z całego serca gratuluję tak pięknego plonu! Czy ustaliłaś już, co zrobisz z tak obfitym zbiorem ? Tak czy inaczej, trzymam kciuki za Twoje siły i kondycje podczas przerabiania i zagospodarowywania tych pyszności.

Zapomniałam zapytać Józia, jaka jest przyczyna powstawania "pawich oczek" na pomidorkach ? Czy to cecha osobnicza odmiany, czy zaburzenia w fizjologii lub nawożeniu :jeez: ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:12 #502468

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Aniu jest to choroba wirusowa.W najgorszym przypadku opisywanym w Integrowanej Uprawie Pomidora(Skierniewice) może to być rak bakteryjny.Swoje krzaki usunąłem zaraz po zauważeniu plam na owocach.Wejdź na stronę IUP tam poczytasz więcej.Tu masz też trochę wiadomości:
www.podoslonami.pl/choroby-wirusowe-pomidorow/
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:12 #502469

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50960
Przydałoby się zdjęcie takich "pawich oczek "

Oby to nie były takie oczka ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=5334
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2016 20:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:15 #502470

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Niestety nie zrobiłem,ale są to coś jak kropki -małe kółeczka w aureoli.Po wpisaniu w wyszukiwarce- pawie oczka na pomidorach-są pokazane zdjęcia tej choroby.:drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2016 20:18 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:19 #502472

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Nie wiem, z ilu krzaków, bo część już jest usunięta, z niektórych dziś nie było nic lub pojedyncze owoce. Ogólnie miałam nieco ponad 300 krzaków i mój dom wygląda jak mała przetwórnia :) Z kuchenki praktycznie nie schodzi 20l gar :happy4: Bywało tak:

DSC_1366.jpg


DSC_0829.jpg



DSC_1367.jpg

Tyle kartonów wystarczyło na jeden zbiór. Dziś mąż musiał mi dowieźć nowe. Nie mogę już doczekać się końca tego szaleństwa, bo muszę przyznać, że jestem lekko wykończona. Ogólnie jestem bardzo zadowolona, bo udało mi się zebrać nasiona i posmakować wszystkich odmian a przecierów powinno wystarczyć do kolejnego sezonu ;)
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2016 20:33 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Krecik stary, Adasiowa, Trixi, Zbyszko46, Agus, patrycja, Edyta D

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:20 #502473

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50960
Józiu

Tutaj są zdjęcia z objawami różnych niedomagań pomidorów na owocach. Może wybierz jakieś podobne zdjecie i wstaw tu linka do tego zdjęcia.

www.google.pl/search?q=disease+of+tomato...gB&biw=1600&bih=1072
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:24 #502475

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Cóż chłopaki .. wyszłam na idiotkę :( pisząc "pawie oczka" miałam na myśli podobny obraz linii jak u prawdziwego pawia ( tzn. ptaka ) na piórach ogona .... takie koncentryczne kręgi :oops:
Na załączonym zdjęciu są widoczne na pomidorku położonym najwyżej - ciemniejsze pasemka, obwódki, układające się koncentrycznie.



Przepraszam za wprowadzenie w błąd i zasianie, być może, paniki. Takich objawów, o których wspomnieliście, nie miałam na żadnym pomidorku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 20:53 #502479

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Mieciu najbardziej zbliżone zdjęcie jakie znalazłem.Z tym,że te plamki w aureoli były mniej wybarwione niż cały pomidor.Pomidorki rosły w gruncie i zmiany te pokazały się na 1 gronie już na zielonych,na drugim nie było.Owoce nie uległy żadnym zmianom.Po zauważeniu jednak wyrwałem krzaki do utylizacji.Zmian na liściach nie było żadnych.Na pewno odpada szara pleśń. :bravo: :drink1:
pnwhandbooks.org/plantdisease/tomato-lyc...gray-mold-ghost-spot
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2016 20:54 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Wrz 2016 21:05 #502483

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Kreciku, to jest widmowa plamistość. Ślad po nieudanym ataku Szarej pleśni.
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.692 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum