TEMAT: Papryczka chili uprawa i warunki

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 16:01 #514691

  • shymko
  • shymko's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witajcie. Mam pytanie czysto teoretyczne odnośnie uprawy chili w warunkach domowych: Czy można je teraz wysadzić(w połowie grudnia) czy trzeba czekać do przełomu lutego i marca? Jeżeli macie jakieś porady dotyczące uprawy i warunków dla chili to chętnie skorzystam z Waszych porad.


Zielone okna z estimeble.pl

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 16:48 #514700

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Twoje pytanie to temat rzeka. Jakie papryczki chcesz uprawiać i gdzie. Inaczej będziesz traktować te które będą w donicy inaczej te do gruntu. Termin wysiewu zależy przede wszystkim od gatunku papryki. Anuny najlepiej bez doświetlania wysiać końcem lutego początkiem marca, one szybko kiełkują i szybko rosną, a niektóre ja Exsklusiw Ember czy Cayenne Yellow maja krotki okres wegetacji.
Chimeny natomiast z zasady długo kiełkują ( nawet i miesiąc) słabo rosną za młodu bez doświetlania. Będę ich wysiewać zaraz po Nowym Roku.
O gatunkach papryk o ich przydatności przeczytaj tutaj. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...k-z-nasionami#413637

W zasadzie nie mamy osobnego watku o uprawie ostrych papryczek całą informację mamy w Straganiku.. dlatego skonsultuję się z resztą moderatorów czy przenosić ten watek do Straganiku.. czy go zostawić jako osobny.
www.thechileman.org/results.php?chile=1&...Any&subscribe=Search
www.seminka-chilli.cz/o-chilli/
Ostatnio zmieniany: 16 Paź 2017 08:10 przez Emalia112.

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 16:52 #514702

  • shymko
  • shymko's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 4
Mam część odmian papryczek, które można hodować w doniczkach(ok 13 gatunków). Chodzi mi szczególnie o informacje, jaka temperatura musi być dla prawidłowego wzrostu i owocowania owej papryczki i jakie oświetlenie najepiej do nich pasuje.

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 17:45 #514709

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wszystkie papryczki w zasadzie można hodować w doniczkach.
Do kiełkowania potrzeba wysokiej temperatury pow 25 st i to we wszystkich gatunkach. Generalnie potrzebują duzo światła, jak masz growbox to nie ma problemu, jak nie masz to trzeba im obniżyć temperaturę tak do ok 18 st, zahamować maksymalnie wzrost i czekać na lepsze czasy. Weż pod uwagę, ze te lepsze czasy to zwykle nadchodzą pod koniec maja. Przetrzymanie młodych roślinek na parapecie przez kilka miesięcy to nie lada wyzwanie
Za tę wiadomość podziękował(a): shymko

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 20:00 #514731

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1643
  • Otrzymane dziękuję: 3527
Emalia112 wrote:
Twoje pytanie to temat rzeka. Jakie papryczki chcesz uprawiać i gdzie. Inaczej będziesz traktować te które będą w donicy inaczej te do gruntu. Termin wysiewu zależy przede wszystkim od gatunku papryki. Anuny najlepiej bez doświetlania wysiać końcem lutego początkiem marca, one szybko kiełkują i szybko rosną, a niektóre ja Exsklusiw Ember czy Cayenne Yellow maja krotki okres wegetacji.
Chimeny natomiast z zasady długo kiełkują ( nawet i miesiąc) słabo rosną za młodu bez doświetlania. Będę ich wysiewać zaraz po Nowym Roku.
O gatunkach papryk o ich przydatności przeczytaj tutaj. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...k-z-nasionami#413637

W zasadzie nie mamy osobnego watku o uprawie ostrych papryczek całą informację mamy w Straganiku.. dlatego skonsultuję się z resztą moderatorów czy przenosić ten watek do Straganiku.. czy go zostawić jako osobny.
Właśnie miałam pytać kiedy wysiewasz papryczki, bo w internecie pełno wpisów: "można wysiewać cały rok". Dzięki, będę robić, jak zalecasz :hug:
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 21:03 #514738

  • shymko
  • shymko's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 4
Ja swoje właśnie dopiero co wysiałem - czekam, aż wykiełkuje xD

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 21:34 #514750

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Hejka
Ja ostre papryczki chili , wysiewam w polowie lutego i ustawiam na macie cieplnej dopoki nie wykielkuja , oczywiscie wysiewam w takim miniszklarenkach do wysiewu , jak wykielkuja daje pod lampy i doswietlam 16 godz na dobe .plus oczywiscie nawoz (25% daje dawki zalecanej)Wydaje mi sie ze bez doswietlania na parapecie musza byc bardzo dobre warunki oswietlenia no i pogoda musi wspolpracowac . Moim zdaniem nawet papryczki chili mozna smialo wysiac z koncem lutego , a habanero czy scorpiony tak w polowie .
Grudzien to stanowczo za wczesnie.

Papryczka chili uprawa i warunki 18 Gru 2016 22:39 #514757

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja w ubiegłym roku wysiałam 20 stycznia, te najostrzejsze. i one były w dobrej kondycji do wiosny, mimo ze nie były doświetlane. Natomiast druga partia była siana w marcu. trzymałam ich krótko na parapecie i wyniosłam do tunelu w pod koniec kwietnia ( bo nie miałam miejsca na parapecie). Te starsze przeżyły i były OK te młode padały jedna po drugiej. Nie odpowiadały im wahania temperatur. Tak ze wszystko zależy od pogody. Ja mam sporo nasion i bedę siala ich w różnych terminach. Też jako lekarstwo na zimowa depresje. :evil:
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, zeberka363

Papryczka chili uprawa i warunki 19 Gru 2016 12:04 #514786

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
z tej zimowej depresji wysiałam wczoraj szczypior na krążkach od legutko :rotfl1:
z papryką może zaczekam...może :tongue2:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Papryczka chili uprawa i warunki 19 Gru 2016 19:11 #514817

  • dragonfly
  • dragonfly's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 164
Swoje papryczki ostre wysiewam w połowie lutego. Kiełkuję na wacikach, skiełkowane do ziemi. Papryka wymaga ciepła (moje z reguły maja ok.20 st. Celsjusza) i doświetlania. W zeszłym roku doświetlałam halogenami, w tym roku kupiłam specjalne żarówki do doświetlania o odpowiedniej długości fali światła. Papryczki uprawiam i na balkonie i w gruncie. Te balkonowe zimują obecnie w domu i na chwilę obecna radzą sobie bardzo dobrze, nawet za kwitnienie się wzięły.
Pozdrawiam, Agnieszka

Papryczka chili uprawa i warunki 19 Gru 2016 19:51 #514828

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
A propos tych papryk zimujących w domu : Mam taka jedną. Stoi przy oknie w temp ok 17st. Zaczęła wypuszczać pędy / ok 10cm, dwa 20cm/ i nie bardzo wiem czy zostawić ją jeszcze w spokoju? czy np. te dłuższe przyciąć? i co z dokarmianiem ?
Po co ona się tak spieszy? :hammer:
Ps.
Moja papryka to Dzwonek Crown
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2016 19:53 przez halgla.

Papryczka chili uprawa i warunki 19 Gru 2016 20:01 #514830

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No, tak jest. Zostaw ja na razie w spokoju, bo jak ją przytniesz to zwiększy ilość nowych pędów. Przytniesz ja w marcu i wtedy zaczniesz dokarmiać. Ja używam tej mikstury Mietka do pomidorów , ale to było w ubiegłym roku. W tym widzę, że te zimujące maja się nieszczególnie, za późno wzięłam je do domu.

Papryczka chili uprawa i warunki 19 Gru 2016 22:29 #514843

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
To dam jej na razie spokój :)
"Miksturkę" znam :P

Papryczka chili uprawa i warunki 09 Sty 2017 15:51 #517043

  • Galina
  • Galina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 271
Witam ja swoich nie przycinam jedynie wtedy jak galazka obumiera co widac,krzaczki zeszlorocze i owocki jeszcze na nich wisza tez.

Papryczka chili uprawa i warunki 09 Sty 2017 16:11 #517045

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zrób zdjęcie tej zimującej. Ja w tym roku za późno przyniosłam i coś nie bardzo wierzę, ze przetrwają, są słabiutkie

Papryczka chili uprawa i warunki 09 Sty 2017 17:47 #517052

  • Galina
  • Galina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 271
Tez byly pozno schowane jak znajde zdjecia to napisze.

1483980211845.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 21:30 przez Hiacynta. Powód: wstawienie fotek

Papryczka chili uprawa i warunki 09 Sty 2017 17:56 #517054

  • Galina
  • Galina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 271
Tak sie jaszcze maja :P

1483980756553.jpg


1483980821788.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 21:30 przez Hiacynta.

Papryczka chili uprawa i warunki 09 Sty 2017 18:22 #517059

  • Galina
  • Galina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 271
Znioslam do piwnicy 22 pazdziernika sporo krzakow z zielonymi paprykami dojrzewaly doswietlane .Zabraklo im okolo miesiaca .Podlewam oszczednie temperatura raczej chlodno,zobacze co z tego bedzie.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.257 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum