TEMAT: Paprykowy straganik z nasionami

Paprykowy straganik z nasionami 04 Lip 2015 22:43 #385607

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Lemonn drop SHU 20-30 tys Przydatność ścianki cienkie więc suszenie, dodatek do marynat, przyprawa do potraw. Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...traganik-z-nasionami i forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=162#500566
Kurtovska Kapia SHU 0 Przydatność Ścianki cienkie, suszenie, sałatki marynowane. faszerowanie. Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=162#500892
Red Cherry Large .(od ewa-s) SHU 5 tys Przydatność ścianki grube, typowa odmiana do marynowania, faszerowania Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=162#500630
Hungarian black SHU 5000-10000 Przydatność ścianki cienkie, suszenie, dodatek do gulaszy, marynat Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=126#499584
Explosive Ember. SHU 15-30 tyś Przydatność bardzo wczesna więc idealna do kiszenia ogórków i jako dodatek do letnich sałatek i potraw Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...k-z-nasionami#413955 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...2-naj-naj-naj#479168
NN Adrian SHU0 Przydatność Ma mięsiste ścianki więc marynaty, leczo, sałatki.Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=144#499997 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wa?start=1530#499300 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wa?start=1494#497537 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=234#502241
Joe Long SHU 30-50 tyś? Przydatnośćdobrze suszy się, dodatek do ciepłych potraw sosów , leczo itp Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=198#501193
Cayenne Yellow SHU 30-50tys Przydatność.Oleje, dodatek go ciepłych potraw, marynowanie opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=144#500335 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nami?start=18#414520
W typieRamiro SHU 0 Przydatność leczo, sałatki, do marynowania, długo się przechowuje Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=216#501664 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ady-uprawa?start=468
Monanta SHU 0 Przydatność słodka miesista papryka Opisforumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=216#501797
Biquinho Yellow SHU 400-1000 Przydatność dodatek do marynat, sałatek Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=216#501506
Thai Hot Culinary SHU 100 tyś Przydatnośćsuszenie, dodatek do gorących potraw Opisforumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nami?start=18#415658 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=360#505319
Numex Twiligt/ SHU1000 przydatność do donic, do marynat , kiszonek, sałatek opisforumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=288#503646
Czereśniowa SHU Przydatność marynowanie !! Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=234#502729
De Siria SHU 0 Przydatność papryka słodka grube ścianki więc faszerowana, sałatki , baza do marynowania. Opis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=414#507403
Vinni Puhh SHU0 Przydatność Sałatki świeże i marynowane. Opisforumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ami?start=432#508134

Lista papryk aktualny stan 2016 tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ku-zamawianie#506753
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2016 13:08 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Trixi, rozalia, Florka, obeata


Zielone okna z estimeble.pl

Paprykowy straganik z nasionami 13 Lis 2015 22:10 #413394

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zasady działania Paprykowego Straganiku
Każdy kto chce podzielić się swoimi nasionami papryki, którą uważa za godną uprawiania może wysłać nasiona do osoby opiekującej się straganikiem. W tym roku jest nią Kasia (kasionek). By nie przysparzać za duzo pracy "świstakowi" należy nasiona popakować w male torebki i starannie opisać. Bezwzględnie papryka z której pobrane są nasiona musi być opisana w tym wątku. Rzetelnie z jej wadami i zaletami.
Jeżeli któraś z opisanych odmian spodoba sie nam i chcemy ja uprawiać należy wysłać kopertę zaadresowaną do siebie do tej samej osoby (Kasi) wraz z zamówieniem. Zamówienie składamy: jedno tutaj,( dla obrazu jakie odmiany schodzą i co trzeba w miarę możliwości dosłać ) . Takie same zamówienie składamy do koperty zwrotnej..
Nie ma ograniczeń w ilości odmian. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić to wysiać otrzymane nasiona i zdawać relację kilka razy w sezonie jak sprawują się te rośliny. Oczywiście dobrze by było w przyszłym sezonie zebrać nasiona i znowu podzielić się
.
Adres pod który wysyłamy ;
Katarzyna Marek
Templewo 2a
66-350 Bledzew


Lemon Drop(Aij Lemon)!
Peruwiańska papryka bardzo łatwa w uprawie:

IMG_0054.jpg

gatunek plenny, kwiaty krótko kwitną, gdyż roślina szybko zawiązuje owoce;
- w Europie znana dopiero od 1990 roku;
- smak owocowo - cytrynowy, cytrynowy aromat bardziej wyczuwalny jest na wysuszonych owocach, jednak nazwa tej papryki nie pochodzi od jej aromatu, tylko od zakończenia owoców, które swym "dzióbkiem" przypomina owoc cytryny;
- charakterystyczne dla tej odmiany (oprócz wyglądu kwiatów) jest to, że owoce na początku rosną ku górze, a następnie opadają; oraz to, że mają stosunkowo długie ogonki i kruchy miąższ.


IMG_0053.jpg


W pierwszym roku roślina w gruncie osią 90 cm u mnie w sonicy miała 65cm. Potem pod wpływem dużej ilości owoców była prawie zwisająca tak, że stała na parapecie. We wraeśniu przycięłam ją bo dalej kwitła, a ja ją chce przetrzymać przez zimę.W drugim roku podobno osiąga 3 m. Wsadzę ją do gruntu( jak przeżyje) zobaczymy
to jest zdjęcie z wczoraj;


IMG_0129.jpg



jej oficjalne dane:
ostrość 7 (30 tys. - 50 tys. SHU) To oznacza,że jest bardzo ostra.Raczej nie do kanapek, w potrawach wyśmienita.
owoce dł. 5-9 cm, śr. 1 - 2 cm,bardzo tych owoców dużo
Średni cykl wegetacji podają 100 dni, ale ja nie wiem co to znaczy. Wiem natomiast, że wykiełkowała mi pod koniec lutego pierwsze żółte owce do lecza zbierałam w sierpni. na tle innych moich papryk nie należy do najwcześniejszych. Ale też nie jest żle.
Jutro opisze Habanero Red
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 01 Lis 2016 13:13 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy Straganik z Nasionami 14 Lis 2015 14:45 #413546

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Emalio :)

Papryczki to oczko w głowie mojego Adama, więc na Jego prośbę będę Cię zanudzać pytaniami; wszak "kto pyta, nie błądzi", a Ty masz - jak widzę - wszelkie pojęcie i doświadczenie w paprykowej ( i nie tylko ) kwestii.
Chodziłoby mi o taką odmianę papryki, którą można zjadać bezpośrednio na kanapce bez wzywania Straży Pożarnej oraz odmianę, którą poleciłabyś do zrobienia w zalewie, do słoików.
Jeśli znajdziesz nasionka takowych, to ja bardzo chętnie zamówię :)
pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyniowy Straganik z Nasionami 14 Lis 2015 16:32 #413555

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie wiem jaką tolerancje na kapsaicyne ma Twój mąż. Takie łagodniejsze to Cyklon i Rokita ale ja je mam za takie sobie bez smaku, ale nasiona oczywiście dostaniesz. Natomiast do kanapek ja stosuje Lemon Drop, Ptasie Oczka czy Cayenne, ale wkładam je do słoików, zalewam olejem ( rzepakowym bo podobno najzdrowszy) chwile pasteryzuje ( tak do miesiąca przechowywania nie trzeba, ale ja robię tego dużo i mam na dłużej). Kapsaicyna rozpuszcza się w oleju. I po tygodniu olej ma przyjemnie ostry smak, a papryczki sa idealne do kanapek. Taki olej jest świetny do surówek, do podsmażania cebuli, a resztą do wszystkiego. Zresztą wystarczy popatrzeć na cenę tych olei w marketach by nabrać chęci na zrobienie tego w domu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, BlueAnna

Dyniowy Straganik z Nasionami 14 Lis 2015 20:14 #413609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Emalio :)

Adam zgryza bez problemu taką malutką, czereśniową bodajże ( dla mnie to piekło piekieł :evil: ), więc Tobie pozostawiam ocenę wytrzymałości przełyku, żołądka, itp. mojego męża ;-)

Niniejszym zamawiam Lemon Drop i Cayenne oraz jedną z tych łagodniejszych - wybór należy do Ciebie. Na początek prosiłabym o odmiany łatwe w uprawie ... Do dyspozycji będę miała parapet na zewnątrz ( ostatnio wyhodowałam na nich 4 krzaki pomidorów i 1 zwykłą paprykę, wszystko z kupionej rozsady ).
No i oczywiście poproszę o wskazówki: kiedy siać, do jakiego podłoża i jak utrzymywać rozsadę w mieszkaniu.
pozdrawiam papryczkowo :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyniowy Straganik z Nasionami 14 Lis 2015 22:40 #413637

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mam niedużą ilość nasion chili, która jest okrzyknięta królową papryk. Też ją kocham, ale nasion dłubać nie będę przechodzi przez rękawiczki.Parę owoców rozprułam i jak ktoś chce to chętnie dam.
Habanero Red Przepiękna papryka, jasno zielone liście mocno czerwone i jak na chili duże owoce. Kusi by ugryźć, ale nie radzę . To jedna z najostrzejszych papryk. od 300000 do 500000 SHU. Stała przed domem, zachwycała, ale wyniosłam na tyły, bo bałam się, że ktoś skuszony jej urodą zerwie i ugryzie, bo o zjedzeniu nie mowy.
Pare wysuszyłam i dałam do kompozycji, , ale zrezygnowałam. bałam się, że ktoś uskubie kawałek i zje.

IMG_0042-3.jpg


Z zastosowaniem jej jest kłopot. Bo chociaż salsy z jej udziałem są ekstra to jednak przy gotowaniu myślałam, że uduszę siebie i rodzinę, ale maluteńkie kawałeczki dodane do marynat podnoszą jej smak dodając takiej szlachetnej ostrości. Jest wrażliwa na zimno Po chłodach październikowych Lemon jak był zielony tak jest, ona strciła wszystkie liście. Choć dalej była piękna. Jednak zerwałam wszystkie owoce i ją przytnę i wsadzę co piwnicy. Nie ma za bardzo widoków by ją przetrzymać, ale spróbuje.
Bardzo bym chciała by ktoś ją jeszcze miał, bo nie jest łatwo wyhodować ją z nasion. Trudno kiełkuje nasiona szybko tracą siłę, ale potem rośnie sama. Miałam ją w donicy, więc musiałam ją czasem podlać i tyle

IMG_0018-4.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Lis 2015 22:41 przez Emalia112.

Dyniowy Straganik z Nasionami 16 Lis 2015 11:40 #413914

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
To ja jestem chętna i na parę nasionek innych ostrych :)

Dyniowy Straganik z Nasionami 16 Lis 2015 18:56 #413955

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Więc tak chce tu troszkę wyjaśnić. To nie jest wątek handlowy. Ja tu chce rozpropagować ostre papryczki. Opisać je pokazać jakie są piękne i namówić do uprawiania. Nie wiem dlaczego wylądowałam w dziale handlowym. Zapał mi trochę minął ale jak zaczęłam to skończę. Jeżeli ktoś chce nasiona proszę dać znać na pw ja podam adres i przysłać mi kopertę ze swoim adresem i znaczkiem. Ja tych nasion nie sprzedaje. Po prostu chcę by jak największa grupa ludzi je miała.Mam ich dużo i jeżeli tylko ktoś chce to nie ma problemu.. Jeżeli ktoś przyśle mi kopertę to ja zapakuję wszystkie papryczki jakie mam. a każdy sobie po namyśle zdecyduje sam ile i jakie chce posiać. Ja będę chciała je tutaj przedstawić wszystkie.
. Explosive Ember. Śliczna malutka papryczka. bardzo łatwa w uprawie, znakomicie rośnie w doniczkach, jednak trzeba pamiętać o tym żeby nie przesuszyć;
Kwiaty (w zależności od oświetlenia mogą przechodzić w fioletowo-niebieskie) i niewielkie zielono-fioletowe liście, bardziej fioletowe gdy jest bezpośrednio nasłoneczniona;
Wys, 30 cm. Idealna do skrzynek balkonowych, mis, na grządce to jej tak specjalnie nie widać, a jest co podziwiać Małe 2 cm owoce już końcem czerwca są śliczne, fioletowe, potem zmieniają barwę na pomarańczowa i ciemno czerwoną.


Ma bardzo małe wymagania glebowe. posadziłam ją miedzy wicem ziemniaczanym a pelargonia. Ponieważ codziennie podlewałam pomidory nawozem to i ona dostała. Nie reagowała. Wilec i pelargonia urosły jak smoki, a ona jak była malutka tak została.
Jest ostra nawet bardzo . 30000 SHU. Bardzo wcześnie dojrzewa tak, że miałam idealnie do kiszenia ogórków.

IMG_0007-4.jpg
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2015 18:56 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia

Dyniowy Straganik z Nasionami 16 Lis 2015 20:14 #413978

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Emalio :)

Podobnie jak Hiacynta ( Alinko dziękuję :kiss3: ), zamawiam pakiecik papryczkowy. Ponieważ pamiętam z wątku Straganiku Dyniowego, że wysyłasz do mnie pestki dyni na wymianę, czy istnieje możliwość dołączenia nasion papryczek, aby wysyłka była jednorazowa ?
Jeśli jednak wolisz wysłać osobno papryczki, to po prostu napisz, a ja wyślę kopertę ze znaczkiem na podany przez Ciebie adres i załączę coś od siebie :).

Mam nadzieję, że Twój wątek już zostanie w tym miejscu :blink: :blink: :blink:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Paprykowy straganik z nasionami 16 Lis 2015 23:32 #414036

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Emalio, piękne te Twoje papryki! Ja, co prawda, ostrych papryk nie jadam, ale z przyjemnością je oglądam. Musisz być prawdziwą ich wielbicielką skoro podjęłaś się trudu ich rozpropagowania. To tak jak Ania z dyniami. Ja także połknęłam jakiś czas temu bakcyla dyniowego. Ale tu będę z przyjemnością zaglądać.

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 00:12 #414043

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Roma ja wiem, że nie chciałaś mi zrobić przykrości To nasza wina , bo powinnyśmy najpierw wytłumaczyć o co nam chodzi a dopiero potem działać. . Na naszą obronę mamy to, że jak dogadywałyśmy się z Anią w piątek to Ciebie nie było na forum.Mnie przede wszystkim chodzi o to, że teraz w ogrodnictwie jest marazm. U mnie w suszkach też się nic nie dzieje. Stroiki świąteczne sa ładne, ale nudne.A ten wątek wydawał mi się ciekawy. W lecie nie ma czasu żeby się tym zająć. Liczyłam, że ten wątek zainteresuje ludzi papryczkami,tym bardziej, że są nasion, których nie kupi w sklepie . Mam nadzieje, że się nie gniewasz, że zrobiłam taki raban.
Nusia ja papryczki zawsze uprawiłam, bo to jest jedna z roślin którą wykorzystuje w kompozycjach, ale od niedawna zaczęłam dostawać nasiona fajnych odmian i trochę to poszerzyłam.
Tak samoo było z dyniami. . Zawsze je uprawiałam, tyle,że ozdobne do stroików. Ale potem byłam 2 lata w Anglii i tam nauczyłam się je jeść.

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 18:27 #414115

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Emalio :)

Mnie także wydaje się, że zimową pora, kiedy większość ogrodów śpi, a Forum wyraźnie zwalnia tempo, to idealny czas, aby zainteresować społeczność nasionami z własnej uprawy lub zbiorów i mam nadzieję, że nie opuścisz nas tak szybko :)

I naprawdę nie rób sobie wyrzutów - nie narobiłaś żadnego kłopotu, a jedynie wyraziłaś swoje zdanie :bravo:

Zastanowiłam się też nad tym, że nawet jeśli niektóre ostre papryczki nie trafią do kuchennych rewolucji, to z powodzeniem mogą stanowić ciekawą ozdobę na parapecie w doniczce lub w ogródku jako element dekoracyjny, np. w kąciku ziołowym; bardzo fajne zestawienie stanowiłyby także z zielonym lub fioletowym jarmużem, niskimi astrami ....

Dlatego pozwoliłam sobie na zamówienie u Ciebie nasionek; te łagodniejsze zostaną zjedzone, a ostrzejsze będą zdobić dom.
Pisałaś wcześniej, że dobrym sposobem na złagodzenie ostrości papryki jest zapasteryzowanie w oleju rzepakowym; masz może jeszcze inne pomysły na "przetwory" z takich papryczek ?

pozdrawiam cieplutko :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 19:04 #414119

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Wprawdzie jesienią jest w sprzedaży wiele papryk ozdobnych, ale parę lat temu udało mi się wyhodować z nasion swoją własną ozdobną papryczkę, 'Rainbow' chyba miała na imię, bo owoce były od zieleni, poprzez róż, czerwień, aż do bordowego. To była naprawdę ogromna frajda podziwiać takie dzieło :) No a jak wybornie smakowała w surówkach :)

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 20:26 #414137

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Aniu przyjaciele się czasem sprzeczają i wszystko jest OK.
Tak oni na ryneczku mają czasem niepowtarzalne i piękne odmiany,ale wszystkie należą do gatunku Capsicum annuum, czyli do wiosny zginą.
Zanim przedstawię następną panienkę trochę statystyki:
Za ostrość w paprykach odpowiada substancja Kapsaicyna która jest składnikiem aktywnym roślin z rodzaju Capsicum (pieprzowiec).Kapsaicyna w czystej postaci ma wartość ok 15 mln SHU. Gaz pieprzowy, który stosuje się do rozpędzania demonstracji i awantur ma siłę 5 mln SHU. Natomiast moje Skorpiony, Bohutki coś koło miliona. Papryczki pow 70 tyś są według mnie niejadalne.
W tym roku moje pomidory i papryka były bezpieczne, po tym jak żule zrobili sobie zakrapiany piknik. Oczywiście nazrywali moje papryki ogórki i pomidory na zagrychę.. Sąsiadka opowiadała, ze słyszała krzyki i przekleństwa pod moim adresem cały wieczór.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwusiak, ogrodnikowa

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 21:34 #414156

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Jednym słowem, masz papryczki obronne :happy: Zamiast tabliczki "Uwaga ostry pies", "Ostra papryka" :happy: Coraz bardziej mi podobają się :happy:
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2015 21:36 przez Hiacynta.

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 22:01 #414170

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Emalio, uśmiałam się. Ostre papryczki jako super pies obronny! Szkoda, że wczesną wiosną nie dojrzewają, gdy złodzieje wyrywają mi drzewka i krzewy.

Paprykowy straganik z nasionami 17 Lis 2015 22:58 #414180

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No orzechy też mi przestali kraść, bo ja mam dużo czarnego orzecha, a po pijaku to nie odróżni.
Na prośbę Ani podam dane papryki czereśniowej.Jest kilka odmian o kształcie podobnym do małych pomidorków. Nie mogę znaleźć jej zdjęcia, ale jestem niemal pewna, że chodzi tu o Hungarian cherry pepper. Jak nazwa wskazuje papryka węgierska.Widzę ją często w marketach marynowaną pod nazwą "ostra czereśniowa" trochę nadużywają słowo ostra, bo co to jest te 6 tys SHU. Od tej papryki zaczynałam cenić ostre jedzenie. Pracowałam w Miszkolcu i faktycznie widziałam, że nie traktują tej papryki jak przyprawy, a jako danie główne. Wszędzie na straganach stosy: pyszne tokajskie winogrona i papryczki cherry. No i jeszcze papryka Kapia, za którą osobiście tęsknię, ale Paula podrzuciła mi parę nasion i w tym roku będę miała. Sam krzak wysoki zwarty sztywny, przez to pod ciężarem owoców wyłamują się całe gałązki aż do rozwidlenia.

Paprykowy straganik z nasionami 18 Lis 2015 17:57 #414241

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ta papryka jest wiodąca w ilości ton produkowanych na świecie. Jest najpopularniejszą przyprawą.
Papryka Chilli Cayenne
Cayenne (to z niej produkuje się pieprz kajeński ); jest jedna z najpopularniejszych odmian Chilli.I tam produkuje się jej najwięcej. Ma wszechstronne zastosowanie i jako przyprawa i jako zioło.Już w XV wieku wykorzystywana była w celach medycznych - ma bowiem działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, napotne, wspomaga trawienie; najczęściej się ją suszy i wykorzystuje po sproszkowaniu jako przyprawę.

IMG_0009.jpg


Ja cenię sobie ją najbardziej w oleju z przyprawami. Do kanapek, do sałatek, a przede wszystkim do sera twarożku.
Ponieważ olej jak już pisałam rozpuszcza kapsyicyne jej smak jest dużo łagodniejszy, chociaż pewna moc zostaje

IMG_0010-2.jpg

Jest kilka odmian pieprzu cayenne, a co za tym idzie rózna jest jego moc. Łatwo miedzy sobą krzyżują się , tak że trudno teraz powiedzieć który jest ten najwłaściwszy.
Najmocniejszy jest Yellow 60 tys

IMG_00042-2.jpg


Dużo słabszy jest Red ok 20 tys SHU i on jest chyba najbardziej popularny.
Najsłabszy jest long nie moge znaleźć oficjalnych danych, ale ja go oceniam na 8-10 tyś SHU. . Jest idealny do nadziewania serkami( fetą) i zalewany olejem.

IMG_0052.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.709 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum