• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jaka baza odmian pomidorów?

Jaka baza odmian pomidorów? 03 Sty 2017 00:24 #516115

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Sądziłam, że dyskutujemy o bazie pomidorów robionej wspólnymi siłami przez forumowiczów na forum :)
Za tę wiadomość podziękował(a): wioskowy


Zielone okna z estimeble.pl

Jaka baza odmian pomidorów? 03 Sty 2017 09:11 #516131

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Dziękuję wszystkim za słowa zachęty i kolejno odpowiadam:

Emalia112
Oczywiście, baza to nie są dyskusje.

ZbynekDla wielu odmian producent podaje czy to odmiana gruntowa, czy pod osłony. Co jednak proponujesz dla pozostałych? Puste miejsce?

besia Kształt liści tak, przez pośpiech pominąłem. Jak oznaczać, RL i PL, czy R i Z?

whitedame Co masz na myśli pisząc "Wysokość i jaki wzrost"? O wysokości wspomniałem.

pouder Nie podejmuję się pisać, czy pomidor jest kwaśny bądź miękki. Nie znajdę takich danych. Poza tym zależy to też od warunków uprawy.

patrycja Nie będę szalał :) Zacznę od zwykłego arkusza. Chodzi tu przede wszystkim o zgrupowanie i zweryfikowanie danych. Nie muszę kłopotać się o serwer czy jakiekolwiek programowanie. Gdy już powstanie prosta baza, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby wyeksportować ją np. do formatu CSV czy XLS i poddawać dalszej obróbce.

Hiacynta Od czegoś trzeba zacząć. Spróbuję to zrobić. Myślę, że później będzie pole do popisu dla wszystkich przy uzupełnianiu, czy korygowaniu danych.
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, rozalia, pouder, patrycja

Jaka baza odmian pomidorów? 03 Sty 2017 10:48 #516137

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
wioskowy :)

Oznaczenia RL i PL są stosowane we wszystkich atlasach o pomidorach. Wszyscy zainteresowani wiedzą jaki kształt liścia one oznaczają. Uważam, że nie ma potrzeby wymyślania spolszczonych skrótów.
Pozdrawiam , Beata .
Za tę wiadomość podziękował(a): wioskowy

Jaka baza odmian pomidorów? 03 Sty 2017 12:32 #516146

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Andrzeju, baza w postaci pliku, który proponujesz nie daje możliwości dodawania tan informacji przez forumowiczów.
Z doświadczenia też wiem, że po jakimś czasie takie pliki na zewnętrznych hostingach kończą w ten sposób:

aaa-brak-plikow.jpg


Może jednak lepiej zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości, jakie daje forum, oczywiście jeśli to miałaby by być baza forumowa:)

Jaka baza odmian pomidorów? 03 Sty 2017 15:53 #516152

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Wreszcie mogę odpowiedzieć, już myślałam że to jakiś hakerski zamach na Oazę bo od 12-tej nie dało się tu dostać.
Chodzi mi o to czy są samokończące czy są o ciągłym typie wzrostu.

Jaka baza odmian pomidorów? 04 Sty 2017 09:57 #516250

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Hiacynto
Cóż... Przekaz jest jasny. Jak to dobrze, że ja niczego nie muszę.
Pozdrawiam
Andrzej

Jaka baza odmian pomidorów? 04 Sty 2017 21:15 #516351

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Pomysł dobry. Jeśli masz czas i chęci to tylko Ci przyklasnąć. Zamierzasz zbierać opisy z uprawy gruntowej pomidorów, czy podzielić bazę na uprawy gruntowe i pod osłonami? U mnie niektóre odmiany zachowują się diametralnie różnie w zależności od warunków. Plon z tej samej odmiany w tunelu potrafi być mniej więcej dwukrotnie większy niż w gruncie.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, wioskowy

Jaka baza odmian pomidorów? 04 Sty 2017 21:22 #516352

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Z tym mam właśnie pewien problem. Osobiście nie uprawiam pod osłonami i nie mam takich doświadczeń. Z opisów na różnych forach często wyłaniają się sprzeczne informacje na temat danej odmiany. Jedna osoba pisze, że miała lepsze rezultaty w gruncie, inna, że w tunelu.
Mam znajomą z tunelem. U niej krzaki gną się od owoców, jednak gleba, która tam jest, jest unikalna. To teren pobagienny.
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Florka

Jaka baza odmian pomidorów? 05 Sty 2017 10:48 #516386

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Chyba nikt o tym nie wspominał ale moim zdaniem warto dodać informacje o możliwości uprawy w pojemnikach. Poza tym sam pomysł b. dobry. Myślę, że ze względów technicznych lepiej jest zrobić więcej kategorii gromadzenia danych i w razie czego z części rezygnować, niż dodawać coś w trakcie. Pozdrow.
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"
Za tę wiadomość podziękował(a): wioskowy

Jaka baza odmian pomidorów? 09 Sty 2017 11:26 #517006

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Coś dłubię. Nie wiem co z tego wyjdzie. Jeśli efekt będzie miał sens, udostępnię go zainteresowanym, w taki lub inny sposób. W związku z tym, chcę zapytać, co sądzicie o zakresie odmian, które powinny znaleźć się w takiej bazie.
Co tam chcę umieścić?.
Przede wszystkim, odmiany wszystkich polskich producentów. W drugiej kolejności odmiany dużych krajowych dystrybutorów. I tu pojawia się pewien problem. W bieżącej ofercie niektórych sprzedawców jest sporo odmian nowych, takich, z którymi nie zetknąłem się ani na "Oazie", ani na FO.
Pytanie brzmi: czy warto się nimi zajmować?

Do tego dorzucę odmiany ustalone, nie budzące wątpliwości, występujące na AWN i na Pomidorowym Kramiku.

Nie zamykam drogi przed innymi odmianami, jednak ich dane będę mógł umieścić dopiero po konsultacji z osobami uprawiającymi je, żeby uniknąć błędów. Przykładowo chodzi mi tu o odmiany taki jak: Perła Małopolski, Korale Morango, Darbo, itp.
Odmianami typu "NN z targu" zajmował się nie będę.
Krzyżówkami, przynajmniej na razie, zajmował się nie będę.
Pozdrawiam
Andrzej

Jaka baza odmian pomidorów? 09 Sty 2017 12:43 #517014

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wydaje mi się, ze że wejście w efki , hybrydy, krzyżówki, to kanał. Tylko ustalone i to takie gdzie Google da kilkanaście wyników i to nie tylko w języku polskim. Firmy nasienne lamią prawa patentowe dając własne nazwy . Tak ze ten sam pomidor jest sprzedawany pod kilkoma nazwami. Dam Ci przykład wczoraj chciałam się pochwalić jakie posadzę patisony i co czytam na opakowaniu? Odmiana Patisson Orange. Zapytałam Google co to za odmiana. Wyskoczyło tylko opakowanie które miałam, a w grafice mnóstwo pomarańczowych patisonów rożnych odmian. To samo jak się wejdzie na rynek rosyjski, nazwy lokalne nie znane nigdzie indziej. Jeżeli chcesz by Twoja baza miała charakter uniwersalny zwróć na to uwagę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, rozalia, wioskowy

Jaka baza odmian pomidorów? 09 Sty 2017 13:17 #517016

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Tak, jak napisałem wyżej, Fkami zajmować się nie chcę. Odmiany np. takie jak Perły czy Darbo chcę zamieścić, bo są one w tej społeczności w użyciu. W uwagach zamieszczę adnotacje "nazwa używana na forach" i przypuszczam, że takie podejście nie powinno budzić niczyich wątpliwości.
Nieznane mi nazwy, podane przez firmy dystrybucyjne, sprawdzę. W razie wątpliwości będę pytał.
Pozdrawiam
Andrzej

Jaka baza odmian pomidorów? 09 Sty 2017 13:20 #517017

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Jeśli chcę tylko sobie poczytać znajdę w Google.Mnie interesują pomidory smaczne,zdrowe,bezproblemowe. A więc krzyżówki,efki a może i hybrydy.I tu mam zupełnie inne zdanie Lucynko od Ciebie.
W którymś momencie krzyżówki z efkami staną się pomidorami ustalonymi,choć być może z nazwą roboczą jak kozulkowe.To,że nie będą wpisane do rejestru odmian,wcale nie oznacza,że pomidor jest do d...y,a wręcz odwrotnie jest b.smaczny bezproblemowy.Ja właśnie o takich chciałbym czytać na forum.Pamietajmy,że efki z reguły należy odnawiać corocznie.A krzyżówka z 10 efką jest już moja na stałe.To taki tylko przykład. :drink1: :drink1: :drink1:
To co czytam od Was o odmianach jest jak najbardziej prawdziwe,a producenci????Oceńcie sami.
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, rozalia, Aleksander, wioskowy

Jaka baza odmian pomidorów? 09 Sty 2017 13:35 #517024

  • wioskowy
  • wioskowy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 91
Kreciku Ja nie oceniam odmian. Z krzyżówkami jest taki problem. Weźmy "kozulki". Ania Kozula stworzyła blisko 200 krzyżówek. Wiele z nich rozszczepiało się na różnych etapach. Trudno to ogarnąć i nie popełnić omyłki. Dodatkowym problemem jest wiarygodność danych. Często forumowicze piszą coś o danej krzyżówce nie mając pewności, z którym pokoleniem mają do czynienia.
Pozdrawiam
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2017 13:36 przez wioskowy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Jaka baza odmian pomidorów? 10 Sty 2017 11:37 #517135

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kreciku ja nie neguje krzyżówek efek czy innych hybryd. To są często wartościowe i fajne pomidory. Ale do bazy się nie nadają, bo sa jeszcze zmienne, własnie w cechach fizycznych. Kształtu koloru , twardości itd. Baza jak sama nazwa wskazuje powinna być fundamentem, a o cechach takich jak smak, zdolność przechowywania, atrakcyjność wizualna , to sa juz oceny subiektywne i o nich mozna dyskutować w luźnych wątkach.

Jaka baza odmian pomidorów? 10 Sty 2017 18:28 #517171

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
To mi Lucynko ulżyłaś.I już więcej w tej sprawie głosu nie zabieram. :garden1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.374 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum