TEMAT: Warzywnik w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach 23 Sty 2019 20:15 #638328

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Jaedda,oczywiście,ale nie w upały.Wtedy trzeba co rano... :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda


Zielone okna z estimeble.pl

Warzywnik w skrzyniach 23 Sty 2019 20:36 #638336

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Aga! Piękny warzywnik i piękne plony w nim. Co rośnie w pierwszym rzędzie na pierwszym zdjęciu (duże szarozielone liście)?
Jaedda! Ja mam skrzynie wyściółkowane grubą (5 cm) warstwą zrębków i podlewam raz na tydzień. Faktem jest, że warzywa u mnie rosną luźniej niż u Agi - mogę sobie na to pozwolić bo mam więcej miejsca.
Carbon! Ten niedźwiedź mnie rozwalił. Miałam w warzywniku zające, bażanty a nawet dzika ale niedźwiedź to dopiero jest coś :)
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon, Jaedda, aga

Warzywnik w skrzyniach 23 Sty 2019 21:43 #638352

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
I to duży samiec , popatrzył na moj warzywnik , załatwił się i poszedł do sąsiadów a raczej przeszukać ich śmietnik , sąsiadka sie wystraszyła i na policję zadzwoniła, trzy radiowozy przyjechały a nidziwiadek poszedł sobie w swoją stronę
Kilkaset metrów od domu mam park i jeziorko wiec zwierzątka lubią się z tamtąd zapuszczać do domostw w poszukiwaniu czegoś smacznego . Najgorsze ze jak człowiek chce upolować sarnę na kiełbaskę to w lesie jak w pustyni , a na ogrodzie to chodzą dumne jak pawie chyba wiedza ze nie wolno strzelać w okolicy domostw .
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula

Warzywnik w skrzyniach 23 Sty 2019 22:22 #638359

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Betula,to jest jarmuż toskański.Nasionka posłałam na straganik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula

Warzywnik w skrzyniach 23 Sty 2019 23:56 #638372

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ten jarmuż nie dość że piękny to i niski. Ja miałam krzaczory b.wysokie.Toskański łatwiej ogarnąć.
Ja dziś planowałam obsadę warzywnika. Na razie będzie bez skrzyń, za to w ramach skrzyń zrobię nasadzenia. Jakby co do czego doszło i można by już skrzynie zrobić to już będą wyznaczone.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2019 23:57 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Jaedda, aga

Warzywnik w skrzyniach 25 Sty 2019 21:55 #638793

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Kochani ostatnio zainteresowalam się permakulturą i uprawą w skrzyniach. Poszukując w internecie informacji natrafiłam na taką, że można kupić nakładki na palety i je wykorzystac jako skrzynie. Na Olx uzywane nakladki zaczynają sie juz od 10 zl, nakladki te mozna dowolnie nakladac na siebie i tworzyc wyzsze lub nizsze skrzynie. W zalaczniku foto (źródło internet) Ten sposob wykorzystam u siebie w tym roku w ogrodzie, mam nadzieje ze komuś pomogłam :)
nakladka.jpg

Warzywnik w skrzyniach 26 Sty 2019 10:14 #638844

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Bardzo dobry pomysł z tymi nakładkami na palety :) na razie mam skrzynie zrobione przez siebie z desek po budowie, ale jak mi się rozpadną to wiem z czego zrobić kolejne, aby nie był to zbyt drogi interes

20171119_144306.jpg

To taka fotka jak robiłam swoje skrzynie
Przy takich jest dużo pracy ...a wcześniej szlifowanie desek
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 10:18 przez Sylwiaaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, CHI, patrycja, Betula, Pestka, BasiaRozyczka, Keti

Warzywnik w skrzyniach 26 Sty 2019 11:00 #638856

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Pomysł fajny.
Znalazłam plastikowe nakładki - za 80 zł... Drogie, ale wieczne... Do przemyślenia...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, patrycja, Betula, BasiaRozyczka

Warzywnik w skrzyniach 26 Sty 2019 11:49 #638861

  • czesio
  • czesio's Avatar
BasiaRozyczka wrote:
... można kupić nakładki na palety i je wykorzystać jako skrzynie.
Stosuję je od ponad 5 lat do robienia specjalnego kompostu. Ślady korozji biologicznej są minimalne. Występują na dolnej nakładce w półtorametrowym stosie.

Warzywnik w skrzyniach 26 Sty 2019 11:57 #638862

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Świetne i szybkie rozwiązanie ,sprawdziłam u mnie w okolicach Lublina takie nadstawki są po 22-25 zł .Może się skuszę.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula

Warzywnik w skrzyniach 26 Sty 2019 16:17 #638913

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
U mnie w tym roku powstaną nowe skrzynie ale dolna część skrzyni będzie z betonowych obrzeży chodnikowych 30x100x8 cm. Na to pójdą deski z modrzewia o grubości 5 cm. Początkowo przymierzałem się do skrzyni z palisady betonowej ale koszt jest zbyt duży bo ok. 120-150 zł /mb. Obrzeża będę miał po 14 zł. Deski były po 700 zł za metr sześcienny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Warzywnik w skrzyniach 27 Sty 2019 16:21 #639130

  • Maggie
  • Maggie's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 107
Akurat moje podwyższone grządki są zrobione z takich nadstawek na palety

Warzywnikwskrzyniach.jpg
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, CHI, patrycja, lucysia, Betula, Pestka, Sylwiaaa, aga, BasiaRozyczka

Warzywnik w skrzyniach 28 Sty 2019 14:03 #639320

  • randia
  • randia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 95
My też mamy skrzynie zrobione z nadstawek. Na dnie paleta, na to agrowłókinina, na to dwie nadstawki, boczne ścianki od wewnątrz zabezpieczone grubą folią. Nadstawki kosztowały 12-15 zł i mąż kupił je w okolicznym składzie palet (w internecie/na olx było sporo drożej).
Pestko doradzam przejechać się w takie miejsce, nie sądzę żeby różnice cen między Warszawą a Lublinem były aż tak duże:)
Tak to u nas wygląda, dwie grządki z prawej są rok młodsze, teraz już zszarzały.

Co do odwiedzin w warzywniku, tej jesieni mieliśmy wyjątkowych gości:)
Przeskoczyły przez siatkę - najpierw do sąsiada gdzie obskubały rododendrony, a potem do nas gdzie skosiły trawę i maliny.
Pozdrawiam, Olga
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marzenka, Adasiowa, Marlenka, CHI, patrycja, lucysia, Betula, Pestka, jurek49, Sylwiaaa, Jaedda, Stokrotka_jz, Maggie, aga, BasiaRozyczka

Warzywnik w skrzyniach 28 Sty 2019 16:00 #639330

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Olga dziękuję za podpowiedź , z pewnością zajrzę na skład palet ,widziałam taki po drodze jak jadę do rodziców.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)

Warzywnik w skrzyniach 01 Mar 2019 14:36 #645641

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Właśnie wróciłam z pierwszych wysiewów ogrodowych.
W wyniesionych rabatach posiałam wczesną marchew i pietruszkę.
Oraz po rządku: cebuli, czosnku, bobu i groszku.
Wszystko przykryłam niezbyt grubą warstwą słomy, zamiast agrowłokniny (mam nadzieję, że dobrze zrobiłam :think: ).

20190301_133620.jpg


20190301_141744.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 14:38 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, CHI, Betula, Sylwiaaa, Jaedda, Maggie, aga, JaNina, BasiaRozyczka

Warzywnik w skrzyniach 01 Mar 2019 14:46 #645647

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nie wiem jak to będzie ze słomą, ale przez zrębki siewki marchewki miały problem, żeby się przebić. Musiałam z rządków odsunąć zrębki i dopiero jak pietruszka wykiełkowała i trochę podrosła przysunęłam zrębki z powrotem. Ze słomą może jednak być prościej.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Warzywnik w skrzyniach 01 Mar 2019 14:53 #645651

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Wysiałam korzeniowe z rzodkiewką. Jak tylko zobaczę, że wschodzi rzodkiewką to zrobię tak ja Ty, poodsuwam słomę na boki i odkryje rzędy.
Niestety w zeszłym roku na świeżo robionych rabatach, ziemia była za sucha i był problem z warzywami korzeniowymi. Podlewałam i podlewałam i tak guzik.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 14:54 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Warzywnik w skrzyniach 01 Mar 2019 15:08 #645654

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Hm u mnie też tak jest jak ziemia jest zbita zbyt mocno i za mało w niej kompostu .
Za kilka tygodni gdy snieg stopnieje zamówię wywrotkę ziemi do podwyższonych grządek i teraz mam dylemat , może Wy mi doradzicie?
Mam 2 opcje , pierwsza zamówić kompost wymieszany z ziemia czarną ogrodową 50/50 lub zamówić czysty kompost , cena właściwie ta sama 36 $ za cubic yard ( myśle żeby wziasc 8 yardów) , przywózka 80 $ ( tak dla ciekawości ).
Za tę wiadomość podziękował(a): aga


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.466 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum