TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 24 Mar 2017 09:42 #531126

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
W mojej szklarence zanim wsadzę pomidory zdążę zjeść rzodkiewkę i cebulę wysadzoną na szczypior.
nowalijki002.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, megi, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 24 Mar 2017 13:18 #531160

  • megi
  • megi's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 300
Sałaty, por, kapusta, kalarepa, pietruszka naciowa to już wyniosłam jakiś czas temu :think: teraz chciałabym jeszcze zrobić ciut luzu na parapetach. Czy jakieś zioła, kwiaty też mogą mieć chłodniej?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 26 Mar 2017 22:47 #531667

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Rzodkiewka ładnie się pokazała a kopru ani śladu. Za to szpinak się rozpanoszył.
Pozdrawiam, Marta.
Za tę wiadomość podziękował(a): megi

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 19:12 #533916

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
A ja mam zamiar zakupić taką mini szklarenke i wszystkie rozsady pójdą do szklarni do tej szklarenki.
miniszklarnia

Myślę że nie będzie problemu z utrzymaniem 10 stopni nocą przy tych wymiarach.

Co sądzicie o moim pomyśle?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 19:33 #533924

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Paweł to jest badziewie. Dopiero wczoraj widziałam jak sąsiad stał nad kupką śmieci którą było w ubiegłym sezonie podobne ustrojstwo. Ja na początku swojego ogrodowania zrobiłam sobie tunel z prętów zbrojeniowych. na które nałożyłam rurki PCV takie do wody. pręt był wbity z obu stron po 40cm w ziemie jako kalenica była puszczona listwa drewniana. była przymocowana drutem i mocno izolowana by nie niszczyć foli. I to słuzyło mi 10 lat.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 19:52 #533931

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Emalio ale ja mam szklarnię, to coś ma stać w środku szklarni.
Ma zapewnić odpowiednią temp. w nocy.
Np. poprzez podgrzewanie zniczami, co powinno być łatwiejsze niż utrzymanie temp. w całym foliaku.
To coś nie będzie narażone na czynniki zewnętrzne.
Odbieram na miejscu od dystrybutora i mam dwa lata gwarancji.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 20:29 #533949

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A to inna bajka. Tak to jak najbardziej,Też myślałam o czymś takim do tunelu. Tylko ja raczej myślałam o możliwości dogrzewania lampą. I cena tego jest przystępna.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 20:41 #533958

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Pabblo, ja mam bardzo podobny regał, kupiłam jakiś tydzień temu, kosztował 75 zł. W Juli:
jula.pl/catalog/ogrod/narzedzia-ogrodowe/sadzenie-roslin/szklarnie/regal-cieplarniany-716001/

Mam w nim rozsady, stoi przy domu, osłonięty od wiatru, kilka metrów wyżej niż mam szklarenkę. Spełnia swoją rolę, jestem bardzo zadowolona z zakupu. Problem z nim jest taki, że te metalowe rurki są wkładane do plastików i jak się go chce przenieść i podnieść, to trzeba od spodu. Konstrukcja jego jest całkiem stabilna (chociaż mój, jak pisałam stoi osłonięty od wiatru, ale dociążonemu wiatr byłby chyba niestraszny).
Za tę wiadomość podziękował(a): Pabblo_pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 21:11 #533975

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Od 4 lat mam dwie takie mini szklarnie. Jedna mniejsza stoi teraz przy drzwiach balkonowych, a większa z folią na balkonie. Na noc z reguły wnoszę rozsady do mieszkania. Za kilka dni mniejsza też pójdzie na balkon, na dolnej półce mam zainstalowany kabel grzewczy.


14916785479081143765520.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Pabblo_pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 08 Kwi 2017 22:10 #533985

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Patrycjo dzięki za info faktycznie w Łodzi w Jula również dostępny.
Jutro pojadę i zakupię, zawsze to 30 zł w kieszeni.
Na przyszły rok to i w kabel do terrarium się zaopatrzę ale w tym roku brak funduszy.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Cze 2017 12:14 #549640

  • rufles
  • rufles's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 19
Z racji tego że nie znalazłem wątku o szklarniach więc pisze tutaj. NA początku miałem dylemat jaka szklarnie postawić. 3 lata temu kupiłem dom na wsi i jeszcze zanim tam zamieszkaliśmy zrobiłem szklarnie foliowa 7x3m o konstrukcji z prętów zbrojeniowych wbitych w ziemie. Początkowo małżonka zajmowała się uprawą warzyw. W tym roku racji pracy obowiązki ogrodnika musiałem przejąć ja. A że nie lubię robić czegoś bez wiedzy to zacząłem dużo czytać. Wraz ze zdobywaniem elementarnych podstaw doszedłem do wniosku ze musi stanąć jeszcze jedna szklarnia. Padło na konstrukcję własną, opartą na ramie z drewna i pałąków z gładkich prętów zbrojeniowych. Całość obłożona folią. Wymiary nowej szklarni to 6x5m. Posadziłem w niej pomidory, ogórki, sałatę, rzodkiewki i szczypior.





Drugą szklarnię w całości przeznaczyłem na papryczki - głównie ostre i bardzo ostre. Niestety trochę za późno się za nie wziąłem i nie wiem czy szczególnie te ostrzejsze zdążą dojrzeć. Jak by co będę próbował przesadzić do doniczek i przezimować w mieszkaniu. Jak widać na poniższym zdjęciu mam kilka sztuk zeszłorocznych, a nawet 2 letnich krzaczków, które już kwitną.



W wolnej chwili pochwalę się innym bardzo dobrze sprawdzającym się urządzeniem własnej roboty - rurociąg podlewający za ułamek ceny fabrycznego zestawu. Zbudowany ze zgrzewanych rur do wody. Od 3 lat nawadnia mniejszą szklarnie, obecnie lekko zmodyfikowany wykonałem tez do nowej szklarni.
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2017 16:11 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, rozalia, CHI, Betula

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 21:46 #578270

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Przyłączam się do pytania BettyL,a dodatkowo powiedzcie, w jakich odstępach sadzicie pomidorki w tunelu i w jakiej odległości od jego ściany. Ja mam w planach mały tunel, taki 280x300.
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 21:48 przez Przylepa.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 22:25 #578281

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Pomidory niosą ze sobą historię ludzi, którzy je uprawiali. Dlatego tak lubię bazę Tatiany, bo można znaleźć u niej dużo ciekawych opowieści. :)

Mamy w formularzu, pomidor Fred Limbaugh. To różowy befsztyk, pomidor przekazywany i hodowany w rodzinie od 1930 roku. Sam Fred Limbaugh nie bardzo lubił pomidory, ale wiedział, że ten jest pyszny, przygotowywał sadzonki i rozdawał rodzinie, przyjaciołom i ludziom wokół. Gdy był już starszym panem, zaprzyjaźnił się z dziennikarzem z miejscowej gazety, który w trochę zmieniony sposób kontynuował jego działania. Wysyłał nasiona tej odmiany ludziom, którzy zgłaszali się z całego świata. Po sezonie odsyłali część nasion, aby akcja mogła trwać dalej. Któregoś roku było ponad 140 tysięcy nasion. Po śmierci Freda Limbaugh w 2008 roku, pomidor został nazwany jego imieniem.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, patrycja, bietkae, Agusiak

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 23:08 #578294

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
BettyL wrote:
Dziś dojechała do mnie nowa konstrukcja metalowa pod tunel foliowy 5 x 7,5 m. Podpowiedzcie mi proszę, jak ją ustawić? Chodzi mi o kierunek. Czy lepiej jak drzwi są na wschód i zachód, czy północ i południe?
Hej, hej! Nikt mi nie pomoże? :bye:
Najpóźniej jutro mam powiedzieć mężowi, jak ma działkę pod tunel przygotować :dry: A ja im więcej czytam, tym bardziej nie wiem. Dodam tylko, że w sezonie wiosna-lato wiatr najczęściej wieje od zachodu.
Beata

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 23:14 #578297

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Drzwi tunelu powinny wychodzić na północ i południe :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 23:25 #578299

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
BettyL wrote:
Dziś dojechała do mnie nowa konstrukcja metalowa pod tunel foliowy 5 x 7,5 m. Podpowiedzcie mi proszę, jak ją ustawić? Chodzi mi o kierunek. Czy lepiej jak drzwi są na wschód i zachód, czy północ i południe?

Mogła byś podrzucić mi link gdzie takową konstrukcję kupić ? Sam jestem ciekaw jak to wygląda i jak wychodzi cenowo. Rozważam nad zmianą mojej konstrukcji (obecnie z rurek PCV) lecz jest już stara, zdarza się że pęknie... no i z minusów jest niska nie mogę chodzić w pełni swobodnie wyprostowany no i jak to w łukowej konstrukcji dużo powierzchni ucieka mi przy brzegach bo pomidory muszę sadzić około 70cm od brzegu...

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 23:31 #578300

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Myślę, że najlepiej jak jest północ-południe.
Ma to znaczenie gdy tunel jest większy,ale przy mniejszych nie ma to większej różnicy. Dobrze jak słońce jest w nim od świtu do zmierzchu.
Wejście nie powinno być od zachodu ze względu na wiatry.

Co do odległości nasadzeń to ja do tej pory miałam co 50-60 cm, ale pod warunkiem, że prowadziłam na 1 góra 2 pędy i regulowałam liście. W następnym sezonie będę sadzić w większym rozstawie ze względu na lepszy dostęp do roślinek i lepszy przewiew. Zrezygnowałam również z takich gatunków, które są gęste i którym nie obrywa się wilków.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 23:49 przez Mamma.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Gru 2017 23:48 #578302

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Zalecają północ-południe,u mnie było wschód-zachód w cieniu pod lasem.Od 15 cień.Ma to swoje zalety i ma wady.
Stawiaj jak ci wygodnie i jak będzie lepiej w Twoim ogrodzie.
Mam koleżankę która kultywuje zasadę:
Ogrodnik posadzi w swoim ogrodzie to co chce i tam gdzie chce.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.454 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum