TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 16 Lip 2018 14:05 #618305

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Kurcze myślałem że w tej cenie bez problemu. No nic mam sporo czasu na szukanie. Mam jeszcze siatkę na folie aby się nie nagrzewała.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 16 Lip 2018 14:08 #618306

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kamilu, jeśli to będzie burza z wiatrem, deszcz, podmuchy z różnych stron, te cieniutkie patyczki zwiną się w szybkim tempie :) Zwróć uwagę, na filmie napór powietrza jest na najdłuższą ścianę, a z jaką siłą, to kto wie :jeez: Jednym słowem, reklama zrobiona widowiskowo :)

Ale to Ty wydajesz, swoje pieniądze, więc decyzja należy do Ciebie :)

Bardzo często rozmaite firmy ogrodnicze likwidują swoje stare tunele, może w okolicy natrafiłbyś na taką okazję, sprawdź też w markecie budowlanym ceny plastikowych rur do wody, podlicz, ile musiałbyś metrów kupić. U nas takie rurki połączone srebrna taśmą trzymają już kilka lat. Kolejna opcja to drewniany szkielet.
Folię ze sznurkiem ściągającym bez problemu kupisz na Allegro. Wg mnie swobodnie zmieściłbyś się w wyznaczonej kwocie i miałbyś naprawdę solidny tunel na lata :)
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2018 14:14 przez Hiacynta.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 16 Lip 2018 14:25 #618308

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Co do tej reklamy, to poduszkowiec od tunelu jest oddzielony niskim murkiem ogrodzenia. Nie znam się na aerodynamice, nie wiem jak wpływ ma ten murek. Ale budzi to moje wątpliwości.
W sierpniu sporo firm sprzedaje tunele ze sporą zniżką. Ja swój o wymiarach 3 na 6 metrów kupiłam za 450 zł. Podobne tunele do mojego ma dużo osób na forum - taki z folią z zieloną siatką. Niestety folia po pierwszym sezonie się pokruszyła, ale stelaż jest solidny. Dokupiłam nową porządną folię. Identyczny tunel ale innej firmy kupiliśmy mojej mamie na gwiazdkę 2 lata temu i u niej folia wytrzymuje bez uszkodzeń drugi sezon.
Pozdrawiam
Bea

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 16 Lip 2018 14:47 #618318

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
To masz fart,kancelaria obecnego prezydenta wynajęła namiot za okrągły milion, dobrze,ze nie kupili ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 16 Lip 2018 14:58 #618320

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Niby działkę mam osłonięte od wiatru ale może faktycznie lepiej nie ryzykować :unsure:

Widziałem na pewnej aukcji że sprzedają się tunele z zieloną folia. Ale raczej słabo to wygląda
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 17 Lip 2018 06:54 #618415

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Zgadzam się z Betulą. Też mam taki tunel trzeci sezon, firmy Royal bodajże. Szerokie, zasuwane wejścia z obu stron i po sześć okienek z każdej strony. Te firmowe szpilki do mocowania szkieletu do ziemi można od razu wyrzucić, bo tunel rzeczywiście poleci przy pierwszym większym wietrze. Mój jest przytwierdzony czterema solidnymi szpilami z żebrowanej dwunastki, takie kawałki 1,4 m. zgięte na pół. Namiot nawet nie drgnie. Stelaż, wbrew pozorom, jest wytrzymały. Pomidory wiążę do sznurów rozciągniętych pomiędzy poszczególnymi segmentami i nie widzę żadnych odkształceń, a parę kilo na nich wisi. Folia to rzeczywiście dziadostwo, niby czterosezonowa, a u mnie też po pierwszym sezonie wykruszyła się z siatki, tak do wysokości okienek, powierzchnie czołowe, z wejściami, są całe do tej pory. Jako że nowa kosztuje, jeśli dobrze pamietam, ok. 300 zł. z hakiem, to poradziłem sobie w ten sposób, że na starą folię naciągnąłem nową, zwykłą, tylko do wysokości okienek i przymocowałem ją dobrą taśmą dwustronną, a do stelaża cienkimi opaskami elektrycznymi. Patent działa i kosztował niecałe 60 zł. Wizualnie to może nie jest szczyt estetyki, ale tunel ma robić dobrze pomidorom, a nie mnie. A, te moskitiery z okienek usunąłem i bez nich komary też moich pomidorów nie gryzą.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2018 07:12 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 30 Gru 2018 16:43 #634457

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
To ja napiszę słów kilka o moim tunelu .
Mój tunel to konstrukcja drewniana modrzewiowa - kantówki 5x5 cm . Zbudowany w 2016 r, drewno nie impregnowane , nie widać żeby coś się z nim działo ale modrzew to super materiał wiec powinien jeszcze trochę postać. Nie pytajcie o cenę , mąż ma tartak i po prostu wyciął. Tunel jest osadzony na słupkach około 50 cm 10 x10 cm wbitych do ziemi i do tego jest przytwierdzona cała konstrukcja.
Kupiliśmy na niego folię w ogrodniczym tzw, 4 sezonową. I pewnie by tyle wytrzymała bo nie było na niej żadnych dziur za wyjątkiem tych które powstały na szczycie krokwi ale nasz błąd za mocno naciągnęliśmy. Ale nie były one tak duże i kolejny sezon by wytrzymała gdyby nie konieczność przenoszenia go. folię nałożyliśmy na dłuższą ścianę a przy gruncie została zakopana. Z przodu została przybita listewkami do konstrukcji.

Wiatry przez ten czas były niezłe ( połamało kilkanaście drzew) a tunel jak stał tak stoi. W moim domu rodzinnym zawsze od kilkunastu lat były tunele w takiej konstrukcji. Nigdy jeśli chodzi o wiatry nic się nie działo. Z tym ze przy burzy zostały zawsze zamknięte .

Tej jesieni musieliśmy go przeniesć ( przez działkę przechodzi gaz i przyczepiła się firma ze za blisko i nakazali przeniesienie) . Przy tej okazji będą następujące modyfikacje. Zmiana foli, dodanie bocznych okien gdyż jest w nim za ciepło i postawienie go w orientacji wschód-zachód, będzie lepszy przewie latem. Do tej pory stał północ-południe. No i nałożę coś na szczyt krokwi żeby znów nie porwały folii.

Myślę że konstrukcja drewniana to dobre i stabilne rozwiązanie. Jeśli tylko mamy trochę smykałki do majsterkowania. Mąż w firmie dociął odpowiednią ilość i długości. W ogrodzie pomogłam mu skręcić konstrukcję. Chwila się zeszła z krokwiami. Ogólnie cła budowa na działce zajęła nam max 3 godziny z założeniem foli.

Teraz też jest dobry okres na zamówienie drzewa w tartaku - nie jest sezon na dachy to w przyzwoitym terminie powinni wyciąć.
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Betula, magnes

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 30 Gru 2018 16:55 #634459

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
I jeszcze zapytanie.

Mam szyby z okien takich nowoczesnych, znaczy z tym gazem w środku czy coś w ten deseń . Panele te są 2 lub 3 szybowe. Są wielkości mniej więcej szyb do drzwi balkonowych. Namawiam męża żeby z tego zrobił mi szklarnię. Z tym że z tych szyb tylko ściany na dach folia.
Chciała bym żeby była ciepła , w takim sensie że chciała bym tam wstawić jakiś system ogrzewania np. grzejnik olejowy. żeby wysadzać rozsady tam już w przełomie marzec/kwiecień i w razie potrzeby je dogrzewać.

Jak myślicie jak takie szyby sprawdza się w szklarni w chłodne i w gorące dni ? Proszę pominąć kwestię ekonomiczną dogrzewania.
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 31 Mar 2019 09:47 #650897

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Za niczym tak nie tęsknię, jak za pierwsza "zieleniną " z folii.
W tym roku zima nie była zła i wszystkie rośliny przezimowały w folii a teraz pięknie ruszyły z wegetacją. Już da się podskubać trochę listków- a jak smakują :)



Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Edyta-ka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 31 Mar 2019 10:01 #650901

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Szpinak idealny na sałatkę :) Ja uwielbiam taką z grzankami i sosem malinowo-czekoladowym. Chyba kupię paczkę "baby leaf" i zrobię. Mój dopiero wysadzony, ma pierwsze liście właściwe.
Pozdrawiam
Bea

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 27 Kwi 2019 18:12 #654540

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Ja mam tunel foliowy już od 25 - 30 lat i ciągle jest sprawny. Jest on z rurek metalowych o wym. 4,5 x 3 x 2,5 m. Ma 4 drzwi. Konstrukcja wygląda tak:

DSC06277-2.jpg
DSCN1466-2.jpg

A tak po założeniu folii:
DSCN2795.jpg
DSCN2796.jpg

W tunelu mam system nawadniania kropelkowego. Wykonałem go sam. :) Wykorzystuję go do podlewania pomidorów, papryki, oberżyny jak też zasilania tych roślin. By odmierzyć odpowiednią ilość nawozu stosuję dozownik.
Plusy tego to:
-nie moczy się liści w czasie podlewania.
-znacznie zmniejsza się ryzyko infekcji chorobami grzybowymi i oczywiście nie muszę biegać z konewką po tunelu.
Wygląda tak:

DSCN0826-3.jpg
DSCN0818-3.jpg

Krecik stary wrote:
Przy takim spadku temperatury ja używam grzejnika elektrycznego.Kiedyś używałem 6-8 zniczy szklanych i też dawały radę.Ani razu pomidorki mi nie zmarzły. :drink1: :drink1:
By uchronić pomidory w tunelu przed przymrozkami zakładam agrowłókninę . Robię dodatkową konstrukcję z listewek. Zdejmuję ją po przymrozkach majowych. Wygląda tak:
DSCN0495-2.jpg
DSCN0511-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2019 18:28 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Kaja, Horti, rozalia, iwcia55, lucysia, Betula, Sylwiaaa, green_bee, Maggie, Zygowa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 28 Kwi 2019 10:48 #654646

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Trytka to fajny wynalazek, który można wykorzystać do mocowania folii do stelaża. Dyskretnie, mało inwazyjnie, i wiatr może sobie nadmuchać. Bojowo sprawdzone w ubiegłym sezonie, a co, jak i dla jakiej przyczyny opisałem kilka postów wyżej. Taśmy dwustronnej już nie dawałem, bo okazało się, że nie ma takiej potrzeby

DSCN5092a.jpg
DSCN5100a.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2019 10:51 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Betula, Maggie, Zygowa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 29 Kwi 2019 10:14 #654905

  • green_bee
  • green_bee's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 195
Drodzy tunelowicze, czy korzystacie z siatek cieniujących?

Przed tym weekendem udało nam się postawić i okopać nasz pierwszy tunel, 3 X 4,5m. Jak większość sklepowych tuneli tak i ten ma 6 okien zamykanych na rzepy i niestety tylko jedne, choć całkiem szerokie drzwi (130cm). Tunel stoi w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym, ale obawiam się zbyt mocnego nagrzewania (w zeszłe lato pogoda sami wiecie jaka była, temperatury zabijały) i już teraz rozglądam się za odpowiednią siatką.

Jaki stopień zacienienia wybrać? 40-50-80%? :dazed:

Nie chcę pryskać tunelu farbą, wapnem czy innymi zajzajerami, wolę czystsze rozwiązania tym bardziej, że dookoła tunelu mam już posiane kwiaty, rosną tez wiśnie i róże.
Będę bardzo wdzięczna za Wasze sugestie i chętnie poczytam co u Was się sprawdziło :)


20190427_164310oaza.jpg
Karo
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 02 Cze 2019 17:08 #660441

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Zdrowe warzywa w tunelu rosną nie tylko dzięki ochronie przed deszczem czy wiatrem, ale także dzięki odpowiedniemu wietrzeniu w środku. Mój tunel ma szerokość 6m i dwa otwory na przestrzał po 3 m szerokości. Myślę w ogóle o zdjęciu przodu i tyłu, tak aby zostawić tylko górę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Betula, anaka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Kwi 2020 16:47 #705204

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Folia na tunel założona. :)

DSCN3787.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2020 16:50 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, leszek0921, Corrado, anaka, ewakatarzyna

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 06 Lis 2020 06:48 #733501

Witam serdecznie, posiadam szklarnie poliwęglanowa na aluminiowej ramie na dachu płaskim. Dach ma bardzo lekki spad w stronę odpływu i niestety prawie cały czas stoi woda w szklarni. Czy ma ktoś jakis pomysł jak rozwiązać taki problem ?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 24 Mar 2022 15:47 #797959

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12680
Konstrukcja tunelu ustawiona na cegłach i wypoziomowana. Niedługo założę folię. :)
DSCN5089.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Mar 2023 17:00 #825590

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Cisza w temacie a ja bidna potrzebuję pomocy :happy-old: foliak miał być w przyszłym , miała bym czas na poszukiwania ale ja potrzebuję na już i mamy problem :fly: Ileż ja się obszukałam a co najgorsze, że nic dobrego nie znalazłam chyba :think: a pomoc potrzeba w przyjrzeniu się takiemu jednemu z wymiarami 8x3 czy warty zakupu, czy sprawia solidne wrażenie i czy nie pofrunie ? To ostatnie akuratnie trudno przewidzieć to chodż proszę rzućcie okiem na resztę :thanks:
www.olx.pl/d/oferta/tunel-foliowy-szklar...tive=0&sliderIndex=4
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, jack90


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.356 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum