TEMAT: <ID> Elki foliak, warzywa i zioła

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 13:37 #243971

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
Witajcie
Mam na imię Ela/ Elżbieta . Jako ,że w pisaniu nie jestem dobra, chodź kilka zdań wprowadzenia :teach:
Aktualnie swoimi łapkami obrabiam 1 ha , pomoc męża zaczyna i kończy się na koszeniu trawy a nie kłamstwo ,jeszcze pałaszowanie tego co wyprodukuję do spółki z matką naturą . Do ogrodu przylega jeszcze 1 ha zagajnika brzozowego którego aktualnie nie ogarniamy z powodu braku czasu , jak dobrze pójdzie to za 2 lata powinniśmy zacząć go ogarniać no i z przodu ogrodu jest jeszcze działa 1/2 ha też będzie zagospodarowana póki co służy mężowi jako tartak i plac budowy . Od lat uprawiam warzywka z nimi nigdy nie miałam problemu zawsze coś urosło, od ubiegłego roku dodatkowo doszła folia znaczy więcej pracy i główkowania , dodam , że wszystko ekologiczne , zero chemii, samo zdrowie :flower:
Małe ubiegłoroczne wspominki
Zdjęcia z 25 czerwca



forum2.JPG


Dynie z 24 czerwca

forum.JPG


Też dynie lipiec 17 niecały miesiąc później

dynielipiec_2014-04-17.JPG



A na koniec foliak, pomidorki wysadzone były około 18 maja

19.DSC_03213.JPG


Masa pracy ale jaka frajda w pałaszowaniu i podziwianiu różnorodności odmian .

Wieczorem otwarcie sezonu 2014
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2014 18:45 przez TeBe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, chester633, waldek727, Krecik stary, sylwia, VERA, Agus, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 15:30 #243988

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Tylko pozazdrościć takiej przestrzeni, chociaż faktycznie pracy jest co niemiara :bravo:
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 15:35 #243990

  • Martin1122
  • Martin1122's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 3
Fantastyczny :D ja także zazdroszcze tej przestrzeni :supr3: masz może więcej zdjęć ?
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 17:00 #244002

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
W sumie odpoczynku to mam mało , już zimą muszę planować co gdzie i jak to wszystko rozłożyć w czasie by pogodzić pracę w warzywniaku z ogrodem . Po połowie lutego pierwsze wysiewy , do połowy maja kierat . Na parapetach oprócz warzyw byliny , ciężko jest to wszystko upchać a zrezygnować z czegoś nie ma szans , taniej wychodzi wyhodowanie bylinek czy warzyw niż ich zakup tym bardziej że ogród duży wszystko co kupowałam zawsze było razy 3 bo małe giną są niezauważalne . I tak ze wszystkim nie nadążam , jak już ogarnęłam staw i miejsce wokoło niego to mam straszne zaległości w ogrodzie przydomowym i tak w koło Wojtek :ouch: Może to wyglądać na narzekanie ale tak nie jest , praca w ogrodzie jest dla mnie odskocznią od codziennych problemów , działa rewelacyjnie na psychikę zapominam o swojej paskudnej chorobie . Mój M zawsze powtarza , że po tylu latach pracy woli umrzeć w łóżku , ja że w ogrodzie :rotfl1:
Zdjęć z ogrodu mam tysiące , uwielbiam fotografować jak to się wszystko zmienia , z warzywniaka nie za dużo ale jeszcze jakieś dwa wyszukałam . Gdybym miała pokazywać ogród musiała bym otworzyć wątek ogrodowy a tego chcę uniknąć . Roślin nie mam opisanych , jestem wzrokowcem więc to mi nie potrzebne gorzej jak ktoś zapyta o konkretną roślinę łapie mnie wtedy zaćmienie i :oops: Jak się oswoję z forum może wtedy zrobię kolejny krok i otworzę ogrodowy chodź za w czasu oznajmiam że mało gadatliwa jestem , nie lubię słowa pisanego wolę rozmowy w realu :teach:
Jako że wątek o warzywkach to jeszcze dwie fotki wspominkowe ale to już ostatnie , za chwilę tegoroczne wysiewy parapetowe . Jako że moje towarzystwo wraca dzisiaj b.późno a na dworze ziąb , mogę sobie pozwolić na forum.

pinda.JPG


widoknawarzywniak_2014-04-17.JPG
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2014 08:49 przez Hiacynta. Powód: wstawienie brakujących zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, waldek727, Krecik stary, sylwia, VERA, Bobka

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 17:38 #244006

  • Martin1122
  • Martin1122's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 3
Bardzo fajnie :D No wieże ci że masz z nim dużo pracy ale daje to efekt :D
Ogród jest piękny :D
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 18:38 #244023

  • kaska1ge
  • kaska1ge's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 192
Działka wielka, jest gdzie poszaleć ogrodniczo i z warzywami. A foliak - I klasa.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 19:42 #244036

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
Miejsca mi nie zabraknie gorzej z funduszami :jeez:
W podziękowaniu widoczek

zwidokiemnastaw_2014-04-17.JPG


Otwieramy sezon 2014

Zaczniemy od ziół bo akuratnie z ostatnich wysiewów mam jakieś zdjęcia .
W ogrodzie rosną : rozmaryn, oregano złociste i zwykłe,tymianek ,mięta, melisa . W foliaku stoją lubczyk , kolendra i bazylia .


forum4.jpg


forum5-warzywa.jpg


forum6-warzywa-doniczki.jpg



Może doradzicie mi jakie zioła mogła bym jeszcze posadzić , chętnie skorzystam z podpowiedzi :thanks:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2014 21:29 przez Hiacynta. Powód: wstawienie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 21:17 #244072

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Witaj Elu :flower1: Fajny temat założyłaś :bravo: Ale masz tam pięknie! :supr3: A ile jest roboty przy dużym ogrodzie i warzywniku wiem doskonale ;) Kosić też jest co ,jak widzę ;)

A z ziół polecam do zestawu rozmaryn- idealny do mięs na grill i do pieczonych ziemniaczków. Warto też mieć dużo szczypiorku- czosnkowy i zwykły,tzw siedmiolatka.

A tak na marginesie,to miałyśmy okazję już się "poznać"
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 21:28 #244084

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6871
  • Otrzymane dziękuję: 41466
Dodałbym jeszcze szałwię lekarską. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 21:35 #244090

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
No właśnie,szałwię mam ,ale nie używam w kuchni,nie wiedzieć czemu :dry:

Elki foliak, warzywa i zioła 16 Kwi 2014 22:19 #244130

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
Witam Elę :flower1: no i mam zagwostkę która z El się przyznała do znajomości ze mną :think: pw pewnie mi w tym pomoże :devil1:
Rozmaryn mam , szczypiorek czosnkowy też , siedmiolatkę i jakąś rodzinną i ogromne ilości czosnku zimowego , niedźwiedzi też mam , słoniowy też ale mało muszę dosadzić on taki delikatny fajny.

Kreciku dziękuję za przypomnienie o szałwi lekarskiej :thanks: mam ale zapomniałam że mam :oops:

Wypad na ryneczek poskutkuje zakupem czegoś dobrego , czasami babcie ciekawe zielska sprzedają o których ja nie mam zielonego pojęcia . Stara musi się jeszcze dużo nauczyć od starszych od siebie :devil1:

Hm ,coś nadal robię źle bo mi zdjęcia podmienia :ouch: muszę zasięgnąć języka .
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

Elki foliak, warzywa i zioła 17 Kwi 2014 08:41 #244240

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
No i dotarły te zapowiadane przymrozki :supr3: za oknem siarczyste słońce i nadal bielutko , roślinki hm ...okryłam wszystkie noski liliowe , serduszki i azalie reszta musi sobie radzić sama . Z foliaka poznosiłam bylinowe i pomidoro/papryki za to zapomniałam okryć rzodkiewkę i sałatę :ouch: na szczęście nic im się nie stało i tym dużym i siewkom , uffffffffff kamień z serca.
Dzisiaj zbieranie gałązek , większość terenu ogarnięta został największy bajzel pod samym lasem ale zanim się do tego przybiorę oblukam forum , zjem śniadanko wyniosę zieleninę na hartowanie i dopiero wtedy zabezpieczona przed kleszczami w długie portasy gumiaki i rękawiczki pójdę męczyć swój kręgosłup.
A więc tak ...kilka słów o moim foliaku :teach:
Zimą 2012/2013 zachorowałam na foliak po tym jak od koleżanek zaczęły spływać dary te niezapowiedziane czyli nasiona pomidorów i papryk . Warmia zimna jest , szans na takie szaleństwa nie ma a jeżeli są to znikome , ja nie chciałam ryzykować i pewnego wieczoru zapadła decyzja ...no to stawiamy :devil1: W lutym rozpoczęliśmy prace . Trzeba było okorować słupki , pomalować i co najgorsze... wymienić masę ziemi . W końcu w drugiej połowie maja foliak stanął :dance: 8 metrów długość , 4.60 szerokość /te 60 cm to ścieżka/ i 2.50 wysokość . Upchałam tam 50 odmian pomidorów i coś koło 30 odmian papryk . To mój pierwszy raz i od razu szaleństwo ale przecież musiałam zrobić rozeznanie , jakie pomidorki nam smakują ;) Na szczęście obyło się bez wpadek , Elka się trochę naumiała i w porę interweniowała . Małe niedobory i sucha zgnilizna w porę zostały wyeliminowane ekologicznym preparatem ASTVIT . Systematycznie robione opryski kilka razy dziennie przyniosły oczekiwane efekty . Foliak tryskał życiem aż do samych mrozów . Pomidory robiły furorę wśród znajomych , najpierw były zdjęcia później dopiero konsumpcja chodź przyznawali że szkoda im było je jeść. Największy ubaw był z paprykami , osoby które mieniły się pożeraczami ostrych papryk przy moich wysiadali :devil1: Jeden osobnik jak już udało mu się złapać oddech powiedział cytuję " ja pie....ę te Twoje papryki :rotfl1: Wracając do pomidorów , smakowo podeszły nam typu befsztyk chodź w foliaku w tym roku będzie nadal różnorodnie , kwaski też się znajdą ...chyba :think:
Na parapetach 53 odmiany pomidorów ile papryk muszę policzyć ,sporo nie wzeszło inne są z dosiewów .
Co by już dłużej nie zanudzać dwa zdjęcia z dzisiaj
Na pierwszy rzut idą pomidory , wysiew marcowy , ziemia Hollas Aura , od niedawna zasilane dolistnie tym czym mam akuratnie na stanie znaczy Fructus nawóz płynny do roślin kwitnących . Niżej papryka ostra siew lutowy .

marcowepomidory.jpg



paprykaostraluty.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2014 21:32 przez Hiacynta. Powód: pobranie fotek do innego postu
Za tę wiadomość podziękował(a): TOMEX

Elki foliak, warzywa i zioła 17 Kwi 2014 10:00 #244270

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
No i mała zmiana planów :P
Wyniosłam 6 skrzynek papryk i pomidorów , trochę bylinek a tu surprise , panowie przyjechali robić przyłącze znaczy zmiana przyłącza bo wcześniej było koło domu , co roku groźby wycinania drzew bo kable zagrożone a ja jak wilczyca dzielnie broniłam w końcu ,podjęliśmy decyzję zmiany i właśnie to robią ale nadzór potrzebny bo tak jakoś wyszło , że płot obsadzony pęcherznicami a koło słupa ogromne kępiszcze sadźca i rabarbaru :ouch: Idąc tam zastanawiałam się na jaką ekipę trafię :think: okazało się , że Panowie spisali się na medal :dance: krzaka nie wycieli a obcieli kilka gałęzi no a sadźca starają się omijać rabarbar za duży nie da się go nie zobaczyć więc wszystko jest w jak najlepszym porządku . Jeden z pracowników kiedy odchodziłam powiedział ...toż my się już nie zobaczymy zatem Wesołych świąt :supr3: Wcześniej Panów oczywiście bardzo pochwaliłam bo takie ekipy to skarb :flower1:
Teraz dopiero śniadanko i chwila wytchnienia , uspokoić rozkołatane serducho i dopiero koło południa do pracy .
Za dwa tygodnie targi , to mi poprawia humor :happy4:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

Elki foliak, warzywa i zioła 17 Kwi 2014 10:30 #244282

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Cześć Elu :)
Piękne pole do popisu i pięknie rosnące roślinki!
Jak ja Ci zazdroszczę tej powierzchni!
Roboty dużo, ale jak widać efekty pracy to chce się robić :wink4:
A jakie targi za dwa tygodnie?
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 17 Kwi 2014 17:26 #244349

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 684
  • Otrzymane dziękuję: 3012
Witaj Ula :flower1:
Jak mam dość to zazdroszczę tym co mają małe ogrody :happy: Marzy mi się powiększenie działki , nawet wczesną wiosną była taka propozycja , córa planowała sama zagospodarować teren ale wybiłam jej to z głowy , przed nią rok nauki , jak do przyszłej wiosny jej nie przejdzie to proszę bardzo :garden:
Targi nawet nie za dwa tygodnie a dużo wcześniej , zagubiłam się w czasie :devil1:
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na VI Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach " 26-27 kwietnia 2014 r. przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie .
To nie są jakieś wielkie pokazowe ,ale.... jak ktoś się postara to znajdzie i rarytaski dlatego zawsze jeżdżę pierwszego dnia i to zaraz po otwarciu .
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

Elki foliak, warzywa i zioła 19 Kwi 2014 13:55 #244703

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
tija jestem pod wrażeniem Twojego ogrodu, takie klimaty najbardziej lubię.
A jeśli chodzi o ilość roboty to według mnie tyle samo jest w małym ogrodzie co w dużym, wszystko zależy od tego co się zaplanuje. A Ty rozmach warzywny masz potężny, tyle odmian pomidorów i papryki to ogrom pracy!
Twój entuzjazm tak mnie poderwał do działania, że już mnie ciągnie, żeby lecieć do ogrodu.
Odnośnie ziół, to w ubiegłym roku posiałam majeranek i byłam mile zaskoczona wynikiem - wspaniały zapach i smak, nie do porównania z kupowanym suszonym.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Elki foliak, warzywa i zioła 19 Kwi 2014 23:22 #244788

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jestem pod wrażeniem :thanks: ja Ci tej roboty nie zazdroszczę,jedynie pozazdrościć mogę plonów.Pole z dynią to jest to :bravo:
Z ziół nie powinno zabraknąć majeranku i czombru :)
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2014 23:23 przez Roma.

Elki foliak, warzywa i zioła 20 Kwi 2014 06:23 #244802

  • perdii
  • perdii's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
Witaj Elu Jak widzę też zmieniłaś lokalizację :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.332 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum