TEMAT: Co nam wyrośnie z hybrydy?

Co nam wyrośnie z hybrydy? 27 Sie 2017 20:42 #562296

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Paprykowe pomidorki Pomodoro sa śliczne, wiem czego będę szukać na straganiku. :)
Te, które jak kupiłam jako "paprykowe", to pomidory z duża ilością mięska, o niewielkiej ilości soku. Pokazany na zdjęciu, jako jedyny miał niewypełnione komory nasienne. Wygląda, że jedno określenie wykorzystywane jest przynajmniej dla dwóch typów owocu. Na Cornabel też się mówi paprykowe.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2017 20:43 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Co nam wyrośnie z hybrydy? 09 Lis 2017 10:41 #573935

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Proszono mnie abym opisała jak doszłam do wyhodowania mojego Kibola.Zapylałam Kibica pędzelkiem biorąc pyłek z Byczego Serca ,ale nie izolowałam kwiatu więc nie wykluczam zapylenia innym malinowym ,ewentualnie Byczymi Rogami .Potem siałam tylko z najdorodniejszego owocu i sadziłam około 30 sztuk .Wybierałam z najładniejszego krzaczka najdorodniejszy owoc -i tak kilka razy.Jeszcze nie można go nazwać ustalonym bo najwyżej 6 razy był selekcjonowany.W tym roku wystąpiły 4 krzaczki z 30 sztuk ,które miały cechy normalnego Kibica.Może z tą różnicą ,że szybciej dojrzały od oryginalnych Kibiców ale tak z 2 -3 dni.Główną cechą Kibola jet to ,że ma szersze owoce od Kibica ,choć te późniejsze zawsze są drobniejsze,a pierwszy zawsze jet szeroki i podobny trochę do serca ,a trochę do gruszki.Jest wyższy ,aby owoce się nie zniekształcały (dosłownie nie mieszczą się na krzaku) muszę usuwać często liście.Może mieć znaczenie fakt ,że nie stosuję żadnych nawozów sztucznych ani oprysków sklepowych - wszystko naturalne .Nie wiem jak zachowają się w zmienionych warunkach uprawy. Miałam je w workach po nawozach,wiaderkach po farbie ,a nawet w małych doniczkach 3 litrowych.im mniejszy pojemnik tym mniejszy plon ,ale zawsze znacznie większy od innych pomidorów.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Adasiowa, Armasza, Horti, Zbyszko46, rozalia, patrycja, bietkae, Lucas, UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 09 Lis 2017 11:27 #573936

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dzięki chętnie go wypróbuje. szukam własnie do donicy.

Co nam wyrośnie z hybrydy? 09 Lis 2017 16:41 #573975

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Dzięki Anielko. :) Ja też poszukam dla niego donicy. :)
Pozdrawiam,
Dorota

Co nam wyrośnie z hybrydy? 30 Maj 2018 09:38 #609504

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Nowa zabawka na przyszły sezon. Dałem mu roboczą nazwę T-72 ze względu na jego twardość.


IMG_0642.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, patrycja

Co nam wyrośnie z hybrydy? 30 Maj 2018 21:20 #609655

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
T 72 - taki egzemplarz mogę oglądać w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu - naprawdę twarda sztuka .


czog.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Co nam wyrośnie z hybrydy? 30 Maj 2018 22:04 #609662

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Nasiona już się suszą :)



IMG_0646.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

Co nam wyrośnie z hybrydy? 30 Maj 2018 22:16 #609665

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Postaram się w najbliższych dniach zrobić dokumentację z tegorocznej, dotychczasowej uprawy hybryd, bo troszkę tych "odmian" się uzbierało: u mnie bodajże pięć nowych plus Bawaria z nasion 2017.


Mam na oku przepysznego pomidorka malinowego ( polskiego ) nabytego w jednym z marketów - kupuję go od miesiąca i zawsze jest tak samo wspaniały. Może warto byłoby wydłubać stosowną porcyjkę nasionek .....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Co nam wyrośnie z hybrydy? 31 Maj 2018 18:52 #609831

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zgodnie z obietnicą zamieszczam króciutki przewodnik po moich tegorocznych hybrydach. Nasionka zostały wydłubane z kupowanych pomidorków. Krzaczki wysadziłam w grunt w pierwszym tygodniu maja.

Portos - krzak bardzo masywny, silnie rosnący, obowiązkowe palikowanie. Ładnie i bezproblemowo wiąże owoce, w gronie na dzień dzisiejszy jest 5 okrągłych pomidorków. Prowadzę go na dwa pędy. Na zdjęciu - w gruncie, aczkolwiek mam go też w 20l donicy jako sadzonkę dwupędową, pozyskaną z wierzchołka wzrostu matki.





Śliwkowy - krzaczek o delikatnej budowie, długich i smukłych liściach, długich międzywęźlach ( może dlatego, że rośnie w zacienieniu ), grona też wydłużone, owoce ściśle przylegają do siebie, w gronie 9 owalnych pomidorków z widocznym "czubkiem", bardzo kształtnych.





CLX "Walenty" - kwitnie - pozostałe informacje wkrótce :)



Corrida - o jej zaletach dowiem się z pewnością za jakiś czas, posadziłam ją dwa tygodnie temu.



Bawaria 2017 - jest to krzaczek mojej specjalnej troski, jako że wyrosła z siewki z jednym liścieniem. Tak, jak ubiegłoroczna, jest wysokim, bardzo smukłym pomidorkiem ( takim w gotyckim stylu ;-) ), w tej chwili kwitnie.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, rozalia, Marlenka, Mamma

Co nam wyrośnie z hybrydy? 31 Maj 2018 19:12 #609836

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Tak, jak przewidywałem ,Śliwkowy pokrojem i owocami jest w typie Perły Małopolski.

A generalnie Aniu, bardzo mi się podobają Twoje pomidorki . Co to znaczy odpowiednie nawożenie. Zdrowe pomidorki bez fizjologicznych zaburzeń.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Co nam wyrośnie z hybrydy? 31 Maj 2018 19:17 #609838

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
A propos Bawarii. Widzę potrzebę specjalnego trybu przygotowania rozsady tak, aby pierwsze grono było nisko nad ziemią. Musi być wcześniej wysiewana i sadzonkowana z wierzchołków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia

Co nam wyrośnie z hybrydy? 01 Cze 2018 07:27 #609924

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2655
  • Otrzymane dziękuję: 17479
Aniu piękne masz te pomidory, mój śliwkowy wygląda podobnie ale nie ma jeszcze wytworzonego całego grona.
To moje pomidory z nasion wydłubanych ze sklepowych owoców
Monterosa
IMG_20180601_055133-2.jpg


Rebelion - naliczyłam 14 qwoców w jednym gronie
IMG_20180601_055549.jpg


Raf
IMG_20180601_055415.jpg


Raf - z nasion ze sklepu internetowego, z góry wygląda podobnie a z dołu dziób
IMG_20180601_055354.jpg


Mam jeszcze Bawarię, śliwkowy i z nasion z jakiegoś dużego czerwonego. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Agusiak, UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 01 Cze 2018 07:49 #609927

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Marzenko, w tym roku postawiłam właśnie na hybrydy - oczywiście oprócz sprawdzonych, ulubionych odmian - mam jeszcze dwie, chwilowo nie opisane tutaj, ale obiecuję nadrobić zaległości.
Część hybrydek uprawiam w gruncie, część w donicach; niektóre pochodzą z ukorzenionych sadzonek wierzchołkowych, jeszcze inne to prowadzone na dwa pędy "matki", tak więc wachlarz typów do obserwacji jest szeroki. Pod osłonami nie mam żadnego pomidorka, więc do Twoich wielce urodziwych krzaczków bardzo mi daleko :happy:

Ten Rebelion rokuje na fajnego, plennego pomidorka - przypomina mi jednego z moich faworytów, Costoluto Fiorentino ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 05 Cze 2018 11:57 #610995

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
CollageMaker_20180605_114354676.jpg

Aniu, :garden1: jestem i witam się w wątku hybrydowym. Pokazywałam mojego pomidorka w wątku pomidorowym, a okazuje się że bardziej będzie tutaj pasował :comp:

Mały kolaż z jego wzrostu. Niechcący, z nudów, z chęci sprawdzenia czy z nasionka świeżego, z owocu w niewiadomym stado dojrzałości cokolwiek wyrośnie. Niestety chyba wyrzuciłam zdjęcie samego owocu, kupiony w hipermar. A ze względu na piękny, ciemny, bakłazanowy kolor. Jeden był niedojrzały, drugi poleżał, dojrzał i chyba był nie najgorszy w smaku. I tak sobie rośnie, 7 sztuk, 4 poszły w ludzi, sobie zostawiłam 3. 2 w szklarni,1 w nowej folii. Cdn
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 12:02 przez UllaM.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka

Co nam wyrośnie z hybrydy? 05 Cze 2018 14:32 #611010

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ulko, bardzo dziękuję :) Nazwiemy go po prostu Bakłażanowy, a Ciebie poproszę o wnikliwą obserwację wszystkich trzech krzaczków.
Im większą bazą danych będziemy dysponować, tym lepiej dla potrzeb wątku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 05 Cze 2018 15:43 #611026

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Dwa lata temu zostawiłem sobie nasiona z Cornabel F1 (vilmorin) tak na wszelki gdyby nie udało mi się kupić tej odmiany w sklepie. Łącznie w 2017 wysadziłem do tunelu 15 sztuk z czego chyba 5-7 było F1, reszta F2. Niestety coś się pomieszało i nie wiem gdzie które zostały posadzone. Wizualnie i w smaku nie było widać różnicy - cornabel jak cornabel :)

Z ciekawości posadziłem również nasiona z pomidora suszonego niby z włoch. Ogólnie bieda. Samokończący, bardzo NIE plenny. Czerstwy jak bochenek - miąższ twardy, zbity, bardzo mięsisty. Niekoniecznie smaczny. Do suszenia i na ewentualne przetwory jak najbardziej.
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 05 Cze 2018 21:57 #611086

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Ja zimą pozyskałem nasionka z marketu pomidorka Mar Azul. Z tego co czytałem o nim na necie , to nadaje się do długiego przechowywania. Wyhodowany w Hiszpanii.
Krzaczek typowy dla "niebieskich pomidorów". Zdjęcie mojego krzaczka wrzucę jak zajrzę na działkę, ale póki co jestem bardzo z niego zadowolony. Kupione owoce
pomimo zimy były bardzo aromatyczne i smaczne, a podejrzewam , że dojrzewały od zielonych w skrzynkach , bo dużo było w ofercie jeszcze niewybarwionych, a wszystkie
były w pudełkach w jakichś trocinach.
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, UllaM

Co nam wyrośnie z hybrydy? 07 Cze 2018 13:03 #611352

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
IMG_20180318_190039.jpg


IMG_20180318_190111.jpg


IMG_20180306_102815.jpg

W czeluściach telefonu odnalazłam na szczęście zdjęcia moich pomidorowych "ciekawostek". I zastanawiam się, czy gdyby bardziej dojrzały, nie wyglądałyby tak jak te Mar Azyl z postu Saute? :bad-idea:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lucas


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.442 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum