• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 09:47 #553543

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
Poddaję się, bo nie mam już siły pilnować całego Warzywnika :( .
Aniu! Więcej optymizmu. Myślę, że wspólnymi siłami możemy w tym wątku pomóc Ci ustalić sposoby korzystania ze straganika, by zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusów.
Powinniśmy uregulować dwie kwestie:
1. Czy i jak usuwać nasiona podejrzane o zainfekowanie.
2. Jak postępować z nasionami wysyłanymi na straganik.
Ad.1 Moim zdaniem kluczowa jest właściwa diagnoza. Oglądając zdjęcia zawirusowanych pomidorów w linku podesłanym przez Miecia zauważyłam, że objawy niektórych wirusów łatwo pomylić z niedoborem magnezu. Dlatego nie powinno się usuwać odmiany na podstawie info od jednej osoby. Jak pisałam wcześniej diagnoza powinna być potwierdzona (na postawie zdjęć) przez innych forumowiczów.
Gdy mamy pewność infekcji i znamy darczyńcę to po uzyskaniu informacji o darczyńcy (koniecznie na priv) Ania mogłaby usunąć zainfekowaną partię nasion. Myslę, ze przydałaby się też informacja do darczyńcy (też na priv), że nasiona mogły być zawirusowane. Ja na przykład nie wysiewałam w tym sezonie wszystkich odmian z lat ubiegłych ale planuję do nich wrócić, więc informacja o chorobie jest dla mnie na wagę złota.
Co zrobić, gdy darczyńca jest nieznany? Usuwać wszystkie nasiona, czy pozostawić z adnotacją, że niektóre mogą być zawirusowane i każdy sieje na własne ryzyko?
Ad.2) Przyznam się, że nie znam się na wirusach, bo nie miałam z nimi do czynienia. Dlatego mam pytanie do osób znających temat. Czy konieczne jest dezynfekowanie nasion po pozyskaniu? Czy dezynfekcja przed siewem jest równie skuteczna? Zmierzam do tego, że obowiązek dezynfekcji nasion przed wysłaniem może zniechęcić, niektórych darczyńców mających dużo odmian do wysyłania ich na straganik. W ten sposób tracilibyśmy cenne i nowe odmiany. Jeśli wystarczy dezynfekcja przed wysiewem, to może wystarczy informacja dla korzystających ze straganiku o konieczności dezynfekcji nasion?
Wszelkie uwagi do powyższych propozycji i własne przemyślenia mile widziane.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 10:39 #553549

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
whitedame wrote:
Kochani wrócę do mojego wcześniejszego wpisu o odkażaniu.
1 tabletka 100 mg na 10 ml wody to nie kilka kryształków, które zabarwią roztwór. To naprawdę mocno fioletowy płyn.
Tabletkę (-tki) trzeba długo rozpuszczać. Potem moczymy nasionka przez 15-30 minut, płuczemy w czystej wodzie i wysiewamy.
Nadmanganian stosuję tez do moczenia korzeni przed wysadzaniem roślin oraz wiosną pod Clematisy przeciwko uwiądowi (3 gr/10 l wody - czyli cała buteleczka 30 sztuk).
Tyle w temacie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 11:07 #553555

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Czyli, że nic w działaniu straganiku Ania nie musi zmieniać? Każdy sam dezynfekuje otrzymane nasiona? Dobrze Cię zrozumiałam?
Mnie tam akurat takie rozwiązanie pasuje.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2017 11:10 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 11:48 #553559

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
W temacie odkażania nasion .

yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.e...pl111ir1112461pl.pdf

Polecam zapoznać się z tą publikacją.Zwłaszcza ta uwaga jest godna polecenia
Ze względu na powszechność zawirusowania nasion i trudny do określenia stopień ich
porażenia, należy wprowadzić do dobrej praktyki nasiennej profilaktycznie odkażanie
wszystkich nasiona pomidora.
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2017 11:56 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, grzesiek59, besia, Trixi, Armasza, Zbyszko46, rozalia, mk1a, Betula, Agusiak, Ada

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 11:49 #553560

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ja moczę nasiona w wodzie utlenionej po wydłubaniu z owoców, mogę moczyć też przed wysiewaniem :)
Większość pomidorów mam ze swoich nasion, ale kilka nowych odmian ze straganika też wysiałam, sądzę, że ładnie rosną, choć w tym temacie akurat ekspertem nie jestem :)

Tylko jedna odmiana dała zdechlakowate krzaczki, ale fakt faktem te pomidorki rosły od małego w niegodziwych warunkach, za małe pojemniczki - dla 2 wysianych nasion kubeczek 250 ml to zdecydowanie za mało - za mało światła, bo tłok zbyt duży miałam na parapecie. No i miejsca w foliaku zabrakło dla nich, więc posadzone zostały przed foliak, akurat przed ochłodzeniem. Zdziwiona bym była, gdyby ładnie rosły :)
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2017 13:56 przez Hiacynta.

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 11:56 #553562

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Bea To ja ci powiem tak. Pracowałam przez dwa sezony przy wykrywaniu wirusów na olbrzymich plantacjach tulipanów. Niby to jest inny wirus, ale zasada ta sama. W firmie gdzie bardzo przestrzegano zasad ochrony przed wirusami i tak sie zdarzały, bo największymi nosicielami sa mszyce, I teraz ja wyślę np San Marzano które wzięłam własnie po to by rozmnożyć na straganik. i okaże sie ze u kogoś tam wystąpił wirus bo w tym roku była plaga mszyć i nie wiem jaki procent moich pomidorów została zakażona. Ale jeżeli sami będziemy odkazać nasiona przynajmniej to żródlo infekcji będzie wyeliminowane, bo wirus nie ma wstępu do wnętrza nasiona.
A czy Ania będzie zmieniać zasady czy nie zostawmy to jej. Niech tak robi jak uważa ze będzie dobrze.
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2017 11:59 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 22:25 #553690

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Joliś, dziękuję :)

Aby wyciszyć emocje, proponuję każdemu z nas, aby w zgodzie z własnym sumieniem osądził, czy będzie odkażał nasiona jako darczyńca, bo to, że odkażać musimy, jest w tej chwili jasne.
Jeśli ktoś tego nie zrobi, będzie proszony o zamieszczenie tej informacji na nasionach wysłanych na Pomidorowy Targ.
Zgadzam się z tezą, że nie wszystkie zaobserwowane na roślinie zmiany podlegają identyfikacji i klasyfikacji wirusowej.
Niekiedy wynikają one z niedoborów/nadmiarów pokarmowych, nieraz przyczyną jest samorzutna mutacja ( miałam taki przypadek na Snow White w ub roku ).

Dlatego przychylam się do wielokrotnie powtarzanego apelu Szefa: wstawiajcie zdjęcia CAŁEGO krzaka, a nie pojedynczego liścia. Za chwilę będę potrzebować takiego materiału dokumentacyjnego :)

Zrobimy tak, jeśli mogę coś powiedzieć - kiedy otworzę kolejną edycję Pomidorowego Targu, na samej górze wątku zamieszczę świetny opis Whitedame o sposobie odkażania nasion.

Acha, dla mnie osobiście jest rzeczą zupełnie naturalną, aby publicznie NIE PODAWAĆ nicków darczyńców zawirusowanych ( w domyśle ) nasion. To jest nasz Warzywnik, a nie KGB.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.313 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum