• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 20:11 #553208

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W związku z doniesieniami o wystąpieniu wirusów na tegorocznych pomidorkach zakładam ten wątek i bardzo proszę o informacje, jakie odmiany zostały zaatakowane.
Z góry dziękuję za współpracę :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, mk1a, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 20:33 #553219

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na chwilę obecną mamy sygnały o następujących odmianach :

- Ałtajskij Oranżewyj
- Copia
- Mandarin Cross
- Pudovik
- Costoluto Fiorentino - z tym pomidorkiem wstrzymałabym się, jeśli chodzi o utylizację, ponieważ na straganiku mam nasiona z jedynego źródła, wysiewałam je w ubiegłym i w tym roku - krzaczki są czyste.
- Red Pear
- Orange Strawberry

Jeśli pominęłam jakąś pozycję, proszę o uzupełnianie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 20:39 #553222

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Z wymienionych odmian mam Red Pear- 4 krzaki, wszystkie czyste i zdrowe (nasiona z wymiany).
Zapomniałam, mam też Orange Strawberry. Jutro im się dokładnie przyjrzę, choć do tej pory nic niepokojącego nie zauważyłam.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2017 20:51 przez Armasza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 21:04 #553240

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A ja znów nie w temacie :hammer: co to za wirus ?? mało z tymi pomidorami mamy problemów, kolejne dziadostwo nam potrzebne :placze: Macie jakieś fotki tych objawów?

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 21:04 #553241

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Jakby ktoś zamieścił fotkę takiego nieszczęścia :( byłoby miło.Bo może inni nawet nie wiedzą ,że mają wirusa.
Pozdrawiam Mariusz.

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 21:18 #553247

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Adrian89 wrote:
A ja znów nie w temacie :hammer: co to za wirus ?? mało z tymi pomidorami mamy problemów, kolejne dziadostwo nam potrzebne :placze: Macie jakieś fotki tych objawów?

www.google.pl/search?q=virus+disease+of+...gB&biw=1600&bih=1071
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Krecik stary, Adasiowa, mk1a, Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 05 Lip 2017 21:21 #553248

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Mój pokazywałam tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wie?start=360#552938

Wcześniej swoje zawirusuwane pokazywała Agusiak
Pozdrawiam, Renia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Kozak, Adasiowa, Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 18:24 #553415

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Aniu, To nie tak. Nie jest istotne na jakich pomidorach teraz wystąpił wirus po zakażeniu. Teraz mogę mieć wszystkie zarażone.
Istotne jest, od którego pomidora choroba się zaczęła. U mnie był to Hlebosolnyje.
Ałtajskij od Ewy i Mandarin Cross, to już wtórny u mnie przeniesiony wirus. Ja nie będę wysyłała nasion. A te u Ciebie są w porządku.
:bad-idea: Jak u mnie zarażą się wszystkie, to nie skasujesz ze straganiku 40 odmian.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2017 15:05 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 21:19 #553472

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Uważam, że przede wszystkim trzeba dbać o to, by zbierać nasiona ze zdrowych roślin a same nasiona odkażać przed siewem. Choroby wirusowe mogą być przenoszone przez nasiona,ale i sami możemy je zaaplikować roślinom przez palenie papierosów (pisała o tym Emalka). No i do tego jeszcze mszyce. Nikt chyba nie wysyła nasion na wymianę z świadomością, że coś może z nimi być nie tak. Jak będziemy się tu nawzajem oskarżać, to straganik nam zdechnie, bo nikt nie będzie chciał być uznanym za tego, kto podesłał trefny towar. Wysiewałam wszystko ze swoich nasion zebranych w zeszłym sezonie i nic niepokojąego nie działo się z sadzonkami. Można zrobić komuś krzywdę pisząc o tym,że "mam wirusa a nasiona miałem od..."
Pozdrawiam, Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Trixi, mk1a, Agus, Jaedda

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 21:26 #553474

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
masz racje że świadomie nie ale idzie o to aby wykluczyć rozprzestrzenianie bo mam zawirusowany jeden uznaje marny trudno ale owocuje reszta śliczna
wysyłam nasiona na straganik ale już z wirusem bo ten mizerak miał wirusa
ja tak to rozumiem źle to poprawcie
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2017 21:27 przez mk1a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 21:40 #553482

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Rozumiem Cię, tylko wiesz jak to jest. Ludzie lubią obwiniać się nawzajem za jakieś niepowodzenia, a czasami jest tak, że to gdzieś indziej było źródło choroby. Jeśli z siewką od samego początku było coś nie tak możemy przypuszczać, że to przez nasiona, jednak jeśli dzieje sie coś w momencie, gdy sadzonki są starsze to już mamy problem ze źródłem pochodzenia wirusa. A szkoda by ludzie ze strachu przed oskarżeniem o przekazywanie zawirusowanych nasion przestali się nimi dzielić.
Pozdrawiam, Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Trixi, Armasza, rozalia, pouder

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 21:52 #553488

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Aniu. Nie stresuj się. Ja nie odkaziłam nasion. Pozostali też. Pretensje tylko do siebie. :club2:
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 22:26 #553496

  • Trixi
  • Trixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 208
Aniu glowa do gory !!!! Nie dobrze ze wirus jest , ale dobrze ze stworzylas taki watek :hug: . Wiele osob moglo sobie nie zdawac sprawy z tego ze mieli lub maja wirusa myslac ze to niebobory zla ziemie i 1000 innych powodow.Wazne jest zeby uczulic ludzi na to by odkazali nasiona .Na pewno nie jest to latwe przy 100 odmianach ,ale cos za cos -albo wiecej roboty i zdrowe pomidory, albo takie kwiatki .... Mysle podobnie jak Marysia ze raczej nikt specjalnie zawirusowanych nasion nie wysylal , przeciez Aniu straganik jest przez Ciebie tak wspaniale prowadzony ze nasiona mogl dostac kazdy bez wzgledu na to czy cos przyslal czy nie.

Ps.przepraszam ze bez polskich liter :(
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Marysia80, pouder, Agusiak

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 22:56 #553505

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
U mnie podejrzana jest Aurija i Nepal, nie rosły obok siebie, dzieliły je 2 rzędy, wykopałam i przeniosłam do separatki i obserwuję. Nie wiem wirus to czy chemia, pryskałam chwasty na trawniku a potem skoszoną trawą wyściółkowałam pomidory, normalnie rozum mi odjęło. Po 3 dniach jak te 2 krzaki zaczęło skręcać rozum wrócił i zlikwidowałam ściółkę. Jeżeli to wirus to z pozostałych no oko zdrowych pomidorów nie zbierać nasion?
pozdrawiam Karina

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 23:29 #553509

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Jeśli sama roślina ani owoce nie mają żadnych oznak chorob możesz zbierać nasiona.
Pozdrawiam, Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 06 Lip 2017 23:57 #553513

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Aniu, bez urazy, ale nie mogę się z Tobą zgodzić. Jeśli u kogoś wystąpił wirus to wszystkie pozostałe pomidory należy traktować jako potencjalnie zarażone i nie powinno się z nich zbierać nasion. Właśnie tą drogą zarażone nasiona dostają się na straganik. Nikt przecież nie zbiera ich z chorych pomidorów, a właśnie myśli, o.. ten jest zupełnie zdrowy to z tego mogę wysłać. I tu tkwi właśnie haczyk, że te wyglądające zdrowo są na tego wirusa tolerancyjne i nie wykazują żadnych objawów, ale są zarażone i ich nasiona zarażają dalej. Rosną z nich zarażone sadzonki (też wyglądające zdrowo), opiekujemy się nimi, dotykamy, te, a potem inne. No i na innych (tych mniej tolerancyjnych )wyskakuje nam choroba. I które nasiona były winne?
Uważam, że jeden stwierdzony przypadek powinien dyskwalifikować wszystkie pozostałe pomidory jako źródło nasion. Ale ustalicie jak chcecie
pozdrawiam, Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Trixi, pouder

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 06:00 #553519

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ale ja tez nie wiem czy moje pomidory nie sa nosicielami wirusa, choć wyglądają zdrowo. Choroba nie zawsze się ujawnia.

Nasiona pomidorów podejrzane o wirusy 07 Lip 2017 07:12 #553524

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16978
Kochani wrócę do mojego wcześniejszego wpisu o odkażaniu.
1 tabletka 100 mg na 10 ml wody to nie kilka kryształków, które zabarwią roztwór. To naprawdę mocno fioletowy płyn.
Tabletkę (-tki) trzeba długo rozpuszczać. Potem moczymy nasionka przez 15-30 minut, płuczemy w czystej wodzie i wysiewamy.
Nadmanganian stosuję tez do moczenia korzeni przed wysadzaniem roślin oraz wiosną pod Clematisy przeciwko uwiądowi (3 gr/10 l wody - czyli cała buteleczka 30 sztuk).
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anianiekurzak, Emalia112, Trixi, Armasza, otojolka, rozalia, pouder, Renia, Jaedda


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.371 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum