TEMAT: Pozyskiwanie i odkażanie nasion

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 12 Wrz 2017 08:57 #564469

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12827
Lepiej dłużej , jak krócej . Zdajesz sobie sprawę, że czas schnięcia, podobnie jak w przypadku suszenia prania ,zależy od temperatury i wilgotności względnej powietrza. Od wiatru też, ale w mieszkaniu raczej wiatr nie hula :) W zasadzie nasiona są suche jeśli złuszczy się z nich delikatna pergaminowa powłoka. Ale proponuję się nie spieszyć. Niedosuszone nasiona trzymane w woreczkach strunowych mogą zapleśnieć niekoniecznie w sposób widoczny gołym okiem.
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2017 08:58 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, pouder, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:14 #568503

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2239
Kochani bardzo proszę was o radę. Dziś znalazłam w nasionach fasoli strąkowca fasolowego nasiona przebrałam, resztę spaliłam. Nasionka były przeznaczone na akcję :( Czy to co mi zostało, przebrane mogę potraktować mikrofalówką ? wolałabym się upewnić że nasiona są odkażone i jaka moc żeby nie zaszkodzić nasionom?
Pozdrawiam
Aga

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:27 #568505

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 13983
Agusiu, może umówimy się tak, że nie przysyłamy na wymianę nasion, co do których mamy jakiekolwiek podejrzenia odnośnie chorób czy pasożytów. Nie chciałabym, aby ktoś z zamawiających miał później pretensje, że dostał zarażone nasiona.
Chyba, że się mylę :think:

Przy okazji poproszę wszystkich darczyńców, aby zwracali szczególną uwagę na dokładne WYSUSZENIE nasionek, zarówno tych pomidorowych, jak i dyniowych - zdarzały się bowiem w ubiegłym sezonie sytuacje, że nadesłane nasionka pleśniały :(
Miałabym także nieśmiałą uwagę do tych z Was, którzy pierwszy raz będą pozyskiwać pestki z dyniowatych - po wydłubaniu oraz przepłukaniu i wysuszeniu, sprawdzajmy, czy któreś z nasion nie są puste - łatwo to sprawdzić, naciskając na pestkę :)
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:30 #568506

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Dziękuję Aniu za uwagi :flower2: , ale chciałabym te nasionka wysiać u siebie może ktoś miał podobny przypadek i tak odkażał?
Pozdrawiam
Aga

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:36 #568507

• Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Otrzymane dziękuję: 5611
Aga nasionka każdej fasolki zapakuj do słoika lub jakiejkolwiek torebki i schowaj je w lodówce do wiosny.Żaden szkodnik jej nie zaszkodzi.Możesz też na kilka dni wsadzić do zamrażarki,a później do lodówki.Nie ma lepszego sposobu na nasiona fasoli i grochu.Oczywiście fasolka powinna być dobrze wysuszona :coffe: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2017 13:37 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:37 #568508

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Dzięki Józiu :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:34 #568537

• Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1279
Wprawdzie to nie ten wątek, ale ciągłe deszcze w zasadzie uniemożliwiają zebranie nasion na kwiatowy straganik. Tylko wczoraj nie padało, ale kwiatuchy namoknięte do granic :sad2: . Zebrałam trochę, ustawiłam na dekoderze- może się uda ładnie wysuszyć :think: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:55 #568547

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12827
Krecik stary wrote:
Aga nasionka każdej fasolki zapakuj do słoika lub jakiejkolwiek torebki i schowaj je w lodówce do wiosny.Żaden szkodnik jej nie zaszkodzi.

Ja tak przechowuje fasolę do wysiewu bodajże od 10 lat. Od ostatniego ataku strąkowca fasolowego. Nasiona przechowywane w lodówce zachowują długo zdolność kiełkowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:58 #568548

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Na chwilę obecną spakowałam do pudełek po lodach szczelnie zamkniętych i wyniosłam na balkon temperatura podobna do lodówkowej ;) jutro zrobię miejsce w lodówce i tam ją schowam. Dzięki chłopaki :flower2:
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2017 17:58 przez Agusiak.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:08 #568552

• Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1279
Raz sobie schowałam do szuflady w szafce kuchennej- brrr. Potem bez wyłuskania wisiała sobie w komórce, teraz lodówka.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:12 #568553

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Moja dosychała na parapecie w pokoju i dziś chciałam ją na straganik spakować i zdębiałam :mad2:
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:46 #568557

• Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 289
Ja swoją fasolkę trzymam zawsze przez cała zimę w altance na działce, w strąkach lub wyłuskaną. Robię tak od lat i nigdy nie miałam problemów ze strąkowcem. Nasiona, mimo nawet silnych mrozów, nie tracą siły kiełkowania, i są wolne od szkodników :wink2: .
W przypadku strąkowca ważne jest przemrożenie nasion, żeby nie wysiać ich razem ze szkodnikiem.
Pozdrawiam - Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Agusiak, Lucas

Moderatorzy: Adasiowa, otojolka, Kasionek
Wygenerowano w 0.112 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum