TEMAT: Pozyskiwanie i odkażanie nasion

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 12 Wrz 2017 08:57 #564469

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Lepiej dłużej , jak krócej . Zdajesz sobie sprawę, że czas schnięcia, podobnie jak w przypadku suszenia prania ,zależy od temperatury i wilgotności względnej powietrza. Od wiatru też, ale w mieszkaniu raczej wiatr nie hula :) W zasadzie nasiona są suche jeśli złuszczy się z nich delikatna pergaminowa powłoka. Ale proponuję się nie spieszyć. Niedosuszone nasiona trzymane w woreczkach strunowych mogą zapleśnieć niekoniecznie w sposób widoczny gołym okiem.
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2017 08:58 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, pouder, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:14 #568503

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Kochani bardzo proszę was o radę. Dziś znalazłam w nasionach fasoli strąkowca fasolowego nasiona przebrałam, resztę spaliłam. Nasionka były przeznaczone na akcję :( Czy to co mi zostało, przebrane mogę potraktować mikrofalówką ? wolałabym się upewnić że nasiona są odkażone i jaka moc żeby nie zaszkodzić nasionom?
Pozdrawiam
Aga

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:27 #568505

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Agusiu, może umówimy się tak, że nie przysyłamy na wymianę nasion, co do których mamy jakiekolwiek podejrzenia odnośnie chorób czy pasożytów. Nie chciałabym, aby ktoś z zamawiających miał później pretensje, że dostał zarażone nasiona.
Chyba, że się mylę :think:

Przy okazji poproszę wszystkich darczyńców, aby zwracali szczególną uwagę na dokładne WYSUSZENIE nasionek, zarówno tych pomidorowych, jak i dyniowych - zdarzały się bowiem w ubiegłym sezonie sytuacje, że nadesłane nasionka pleśniały :(
Miałabym także nieśmiałą uwagę do tych z Was, którzy pierwszy raz będą pozyskiwać pestki z dyniowatych - po wydłubaniu oraz przepłukaniu i wysuszeniu, sprawdzajmy, czy któreś z nasion nie są puste - łatwo to sprawdzić, naciskając na pestkę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:30 #568506

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dziękuję Aniu za uwagi :flower2: , ale chciałabym te nasionka wysiać u siebie może ktoś miał podobny przypadek i tak odkażał?
Pozdrawiam
Aga

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:36 #568507

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41845
Aga nasionka każdej fasolki zapakuj do słoika lub jakiejkolwiek torebki i schowaj je w lodówce do wiosny.Żaden szkodnik jej nie zaszkodzi.Możesz też na kilka dni wsadzić do zamrażarki,a później do lodówki.Nie ma lepszego sposobu na nasiona fasoli i grochu.Oczywiście fasolka powinna być dobrze wysuszona :coffe: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2017 13:37 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, rozalia, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 13:37 #568508

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dzięki Józiu :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:34 #568537

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Wprawdzie to nie ten wątek, ale ciągłe deszcze w zasadzie uniemożliwiają zebranie nasion na kwiatowy straganik. Tylko wczoraj nie padało, ale kwiatuchy namoknięte do granic :sad2: . Zebrałam trochę, ustawiłam na dekoderze- może się uda ładnie wysuszyć :think: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Pi Ef

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:55 #568547

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Krecik stary wrote:
Aga nasionka każdej fasolki zapakuj do słoika lub jakiejkolwiek torebki i schowaj je w lodówce do wiosny.Żaden szkodnik jej nie zaszkodzi.

Ja tak przechowuje fasolę do wysiewu bodajże od 10 lat. Od ostatniego ataku strąkowca fasolowego. Nasiona przechowywane w lodówce zachowują długo zdolność kiełkowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 17:58 #568548

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Na chwilę obecną spakowałam do pudełek po lodach szczelnie zamkniętych i wyniosłam na balkon temperatura podobna do lodówkowej ;) jutro zrobię miejsce w lodówce i tam ją schowam. Dzięki chłopaki :flower2:
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2017 17:58 przez Agusiak.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:08 #568552

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Raz sobie schowałam do szuflady w szafce kuchennej- brrr. Potem bez wyłuskania wisiała sobie w komórce, teraz lodówka.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:12 #568553

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Moja dosychała na parapecie w pokoju i dziś chciałam ją na straganik spakować i zdębiałam :mad2:
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 08 Paź 2017 18:46 #568557

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Ja swoją fasolkę trzymam zawsze przez cała zimę w altance na działce, w strąkach lub wyłuskaną. Robię tak od lat i nigdy nie miałam problemów ze strąkowcem. Nasiona, mimo nawet silnych mrozów, nie tracą siły kiełkowania, i są wolne od szkodników :wink2: .
W przypadku strąkowca ważne jest przemrożenie nasion, żeby nie wysiać ich razem ze szkodnikiem.
Pozdrawiam - Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Agusiak, Lucas

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 29 Lip 2018 18:37 #620131

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Przeczytałam ten wątek dokładnie i dowiedziałam się, że jest możliwość pozbycia się wirusa z otoczki nasiona. Moje pomidory zawiązały pierwsze i jedyne grono i właśnie w tej chwili owoce z tego grona dojrzewają.
Wiem, że nie mogę zebrać i wysłać na A W N swoich nasion /i czuję się z tym fatalnie/. Czy warto zaryzykować i zebrać dla siebie samej po kilka nasion chociaż z dwu - trzech najlepiej wyglądających krzaków? Może ktoś ma za sobą podobne doświadczenie i mógłby powiedzieć czy opisana metoda moczenia nasion w kwasie solnym sprawdza się w praktyce na 100 %, czy nasiona będą czyste? Mam tu ograniczone zaufanie a może bezpodstawnie? Dziękuję.

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 09 Sie 2018 07:26 #621472

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kolejny sezon zbierania nasion ogłaszam za otwarty :)

Odświeżam wątek, ponieważ pomału nadchodzi czas pozyskiwania materiału nasiennego z naszych warzyw; przypominam Kochani, aby wydłubywać nasiona tylko i wyłącznie ze zdrowych pomidorków, bez jakichkolwiek podejrzeń o infekcje czy widocznych wad morfologicznych.

Prosiłabym także o pakowanie w dilerki dokładnie wysuszonych nasionek, pozbawionych pektynowej otoczki.


U mnie pierwsze pestki już się suszą :flower2:

Pozdrawiam cieplutko!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 09 Sie 2018 08:24 #621476

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Skoro widzę ten wątek to spytam:

Z pomidorów które były nawet delikatnie porażone ZZ nie powinno zbierać się nasion?
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 09 Sie 2018 08:50 #621479

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tylko z całkowicie ZDROWYCH pomidorków - mam na myśli naszą Akcję Wymiany Nasion: a więc z owoców bez "suwaków", bez "kociej mordki" ( cat face ), bez zmian w miejscu odpadnięcia okwiatu ( miejsce to powinno stanowić kropkę, a nie np. linię ciągłą, ponieważ oznacza niewłaściwą budowę kwiatu i możliwość zapylenia krzyżowego ).

Jeśli ktoś chce zbierać takie nasiona na własny użytek, to robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko.

Tutaj zdjęcie owocu z "suwakiem" ( to efekt przyrośnięcia okwiatu, a dokładnie pylnika do zalążka owocu.) : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...sion?start=72#564141

A to pomidor z nieprawidłowym śladem po okwiecie:



Na poniższym zdjęciu, dwa pomidorki na samym dole noszą znamiona "kociej mordki"

Schowek02.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2018 09:17 przez Adasiowa.

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 09 Sie 2018 09:23 #621485

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
I tak w rzeczywistości przyjdzie nam wierzyć , że wszyscy się bezwzględnie do tego stosują.

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 09 Sie 2018 09:36 #621487

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dokładnie tak. Podejrzewam, że w tym roku chętni składając zamówienie wyraźnie zaznaczą, kto ma być darczyńcą wybranych przez nich odmian.
Pozostaje jeszcze kwestia wzajemnego zaufania i wiary w uczciwość osób wysyłających nasiona, ponieważ powinniśmy pamiętać także o zgodności odmianowej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.421 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum