TEMAT: Pozyskiwanie i odkażanie nasion

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 16 Sie 2017 20:14 #560617

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kochani, ponieważ zbliża się termin pozyskiwania nasion z pomidorków, a ja będę robić to pierwszy raz :oops: Metodę mam wybraną, ale pytanie w kwestii formalnej brzmi: w jakiej fazie dojrzałości zbieramy nasionka ? Czy mogę wydłubać nasiona z pomidorka dojrzałego w mieszkaniu czy raczej pozyskiwać je z owocu dojrzałego na krzaczku ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 16 Sie 2017 20:15 #560618

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Bez znaczenia
Za tę wiadomość podziękował(a): Baptysja, Adasiowa, Trixi, Armasza, Pestka, najemnik

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 16 Sie 2017 22:21 #560670

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
No właśnie.Pytanie Ani bardzo na czasie. Też miałam ten dylemat kiedy pozyskiwać nasionka .
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 16 Sie 2017 22:38 #560672

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Z mojego doświadczenia to bez znaczenia. Byle były dojrzale. Ale ja o odkażaniu, Tak sie zastanawiam czy kwasem mlekowym można odkażać nasiona. Pamiętam ze używaliśmy go do dezynfekcji beczek na kapustę w kwaszarni. Jest wygodniejszy w użyciu jak nadmanganian.

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 16 Sie 2017 22:59 #560674

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Ja już trochę wydłubywałam nasion, pomimo że gruntowe pomidory dopiero się u mnie zaczynają. Śpieszę się dopóki krzaki są jeszcze zdrowe. Miąsz wybieram łyżeczką do małej szklanki, dodaję kroplę Pektoenzymu i wodę, zostawiam na 12-24 godziny. Po tym czasie nasiona nie mają już na sobie śladów galaretki, płuczę, lekko odsączam i wtedy dolewam łyżkę wody utlenionej. Po godzinie dokładnie otrząsam na sitku, już bez płukania i wykładam na złożony płatek ręcznika papierowego. Wcześniej na ręczniku zapisuję nazwę odmiany na przekór sklerozie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, CHI, Miragoral, Agusiak, Lucas, Jaedda, Aurora Borealis

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 08:35 #560685

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Zrobiłam wczoraj taką metodą jak Iwona M z tym że nie moczyłam w wodzie utlenionej. Po wysuszeniu wyglądają tak

20170814_211808.jpg

Zastanawiam się czy one są dobrze oczyszczone.I jeszcze jedno -jeśli nie były moczone w wodzie utlenionej to czy je teraz namoczyć .
A i jeszcze jak długo trzeba je suszyć bo te schły przez noc i mimo że wyglądają na wysuszone,nie sklejają się, to po wzięciu w palce wydają mi się jeszcze wilgotne.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2017 08:40 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Iwona M

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 10:43 #560700

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
A czy z takiego krzaka, na którym wystąpiła zaraza i jakoś udało nam się ją pokonać, można zebrać nasiona?

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 13:05 #560713

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Ja zbieram nasiona tylko ze zdrowych krzaków i owoców. Nie wiem, może można po dezynfekcji odpowiedniej nasion, ale ja tak nie robię.
Pozdrawiam.Rozalia

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 13:50 #560716

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
I słusznie. Zdrowe rośliny = zdrowy materiał nasienny =zdrowe rośliny

W przypadku pomidorów proszę zwrócić uwagę też na ślad po słupku. Powinien być punktowy .Rozciągnięty ślad to wynik zdeformowanego kwiatu, a to z kolei oznacza duże prawdopodobieństwo przypadkowej krzyżówki.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Iwona M, Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, rozalia, andziasz, CHI, Renia, Pestka, emi247, Agusiak, Renia03

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 13:55 #560717

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Teraz już nie mocz ich w wodzie utlenionej, bo jeszcze mogą skiełkować. Na ręczniku suszę 3-4 dni, codziennie przemieszam nasiona i ewentualnie rozklejam połączone. Przed wysianiem wiosną można pomoczyć godzinę w roztworze nadmanganianu potasu, w celu odkażenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Armasza, Pestka, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 17 Sie 2017 14:56 #560725

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
Nic nie cuduję z pozyskiwaniem nasion. Po prostu z miąższem daję na ręcznik papierowy, opisuję i tak sobie schną. Przechowuję w torebce papierowej, przed siewem wyskubuję z ręcznika i sieję. M. nawet kiedyś potraktował ręcznik jak taśmę z nasionami, wyciął krążek wielkości doniczki , przysypał lekko ziemią,też skiełkowały i miały się dobrze. Na moją uwagę , że trzeba je odkleić stwierdził, że na kompoście też kiełkują bez żadnych interwencji człowieka, a z nasionami jak z dziećmi, im więcej chronisz, tym częściej chorują. :woohoo:
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Krecik stary, grazyna255, CHI, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 18 Sie 2017 10:11 #560844

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
Swego czasu wpadł mi w ręce materiał jednego z naszych instytutów na temat odwirusowywania nasion. Tam pisali, że absolutne minimum to fermentacja (wrzucamy do wody nasiona z resztkami miąższu a jak wypłyną to płuczemy i suszymy) natomiast preferowany sposób to 1 godzina w 2% kwasie solnym, płukanie i kilka godzin w pekto-costam, takie do wiązania pektyn, używają w winiarstwie. Po takim procesie nasiona mają być wolne od wirusów w otoczce (czyli niemal wszystkich), grzybów i ogólnie lepiej przygotowane do wysiewu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, Armasza, pouder, CHI, Miragoral, Pestka, emi247, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 18 Sie 2017 12:29 #560870

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3546
W tym roku też czekam, aż wypłyną. Od wrzucenia do szklanki, dolania troszkę wody, do wypłynięcia mija mniej niż doba.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 18 Sie 2017 21:11 #560949

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W tym roku będę pierwszy raz pozyskiwać nasiona z pomidorków - oczywiście tylko z tych zdrowych; paprykowe i dyniowe nie są tak trudne do wydłubania. Z komory nasiennej pomidora wydłubię łyżeczką miąższ, wyrzucę całość na drobne sitko i opuszką palca wypłuczę je pod bieżącą ciepłą wodą - aż do momentu wstępnego usunięcia galaretki. Potem wyłożę nasionka na papierowy ręcznik, do pierwszego podeschnięcia, a potem przeniosę na talerzyk. Tam będą dosychać.

Odkażamy teraz czy przed wysiewem ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Zbyszko46, Agusiak

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 18 Sie 2017 21:28 #560958

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16919
Proponowałabym przed wysiewem. Gdyby to robić teraz może się okazać, że ktoś zbyt długo będzie moczył w wodzie do sfermentowania, potem odkażanie i ani się obejrzy nasionko zacznie kiełkować. Czasami możemy tego nawet nie zauważyć ale jak proces się zacznie, kolejne suszenie będzie śmiercią zarodka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, pouder, Miragoral, Betula, Pestka, Agusiak, najemnik

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 22 Sie 2017 18:47 #561531

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Czy z pomidorów które mają ślad na skórce tzw. suwak można pobierać nasionka. :think:
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 22 Sie 2017 18:52 #561534

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
W jednym z czasopism pisze o pozyskiwaniu nasion z pomidorów, aby zalać zimną wodą do sfermentowania na ok 3 dni, potem przetrzeć na sitku i wysuszyć.

Pozyskiwanie i odkażanie nasion 22 Sie 2017 19:03 #561537

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Pestka wrote:
Czy z pomidorów które mają ślad na skórce tzw. suwak można pobierać nasionka. :think:

Umawialiśmy się, że zbieramy nasiona ze zdrowych owoców i krzaków. Trzymajmy się tego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, Pestka, Agusiak, Renia03


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.411 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum