TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sie 2017 16:36 #562205

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Po czym poznajecie, że bakłażan już dojrzał? Uprawiam pierwszy raz i kompletnie nie potrafię ocenić, czy dojrzały. Czym grozi zjedzenie nie dojrzałego bakłażana? Znalazłam tylko takie ogólne informacje, że niedojrzały jest szkodliwy? Ale co to oznacza - ból brzucha, czy coś gorszego?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sie 2017 16:46 #562210

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bea :) Wg znawców bakłażanowej kuchni, najlepsze do obróbki są młodziutkie, małe bakłażanki, takie o wadze 150 g. Młody bakłażan ma kremowy miąższ i błyszczącą jędrną skórkę. Im starszy egzemplarz, tym bardziej brązowy, a nie fioletowy ( pisze o fioletowych odmianach ).
Bakłażan, jak i pozostałe warzywa z rodziny Solanacae ( psiankowate ) , w chwili, gdy zjadane są w stanie niedojrzałej, na surowo, mają szkodliwą substancję solaninę, ale nie wiem, ile musiałabyś zjeść, aby się rozchorować. Każdy organizm reaguje inaczej, trudno przewidzieć, co czeka Twój układ pokarmowy ;-) Mogą to być wymioty, mdłości, biegunka .... w najostrzejszych przypadkach zaburzenia ze strony układu nerwowego.
Jadłaś kiedyś niedojrzałe, zielone pomidorki ? Ja tak, ale w minimalnej ilości - i nic. Żyję dalej, skubana ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2017 16:48 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Agusiak

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sie 2017 16:58 #562219

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Bea, ja dodam jeszcze do tego co powiedziała Ania, ze dojrzałe bakłażany nie nadają sie do jedzenia są gorzkie i zbyt gąbczaste. Ale on dosyć długo dojrzewają. Dojrzały owoc ma ok 60 dni . czyli musi wisieć na krzaku dwa miesiące. Traci połysk i zmienia barwę.Zbyt wczesne zerwanie owocu nie grozi obniżeniem smaku ( młode sa pyszne) ale obnizeniem plonu. Tez miałam taki dylemat jak TY, ale po dwu latach uprawy postanowiłam ze bede miała tyle bakłazanów w przyszlym roku ,że bedę jadła tylko młode.

IMG_00094-3.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2017 17:02 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, Lana, Pestka, Agusiak

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sie 2017 17:56 #562230

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dzięki dziewczyny na informacje. Jak to tylko solanina, to nie ma problemu. Trzeba jej sporo zjeść, żeby zaszkodziła.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sie 2017 20:57 #562299

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Macie rację z młodymi bakłażanami. Gdy przeglądałam przepisy. znalazłam informację, że nie powinien mieć zawiązanych nasion. Nawet kazali to sprawdzić przed zakupem - sprzedawca miał przekroić jednego na próbę. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sie 2017 12:37 #562384

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Odmiana rosyjska Боровичок
Urodą góruje nad innymi, plenność w porządku, smak rewelacja, ale skumulował atak przędziorka. Wszystkie bakłażany są zdrowe, ta jedna odmiana liście ma jak sito.
IMG_0014-14.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, rozalia, Lana, Betula, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sie 2017 21:17 #562427

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dorotka Horti obdarowała mnie tak pięknymi bakłażanami, że już dzisiaj wiem na pewno, że w przyszłym roku podejmę się uprawy choć jednego krzaczka, no, może dwóch, oczywiście w donicy z perlitem.
Te moje doświadczalne Black Beauty idą jak małe pershingi, bardzo się cieszę, że odważyłam się na ich uprawę w połowie czerwca .
Dorotuś, śmiem twierdzić, że to dwie różne odmiany ? Ten pękaty jest szczególnie dorodny, aż żal rozbrajać .... Jutro pójdą do caponaty :kiss3:
Bardzo, bardzo Ci dziękuję!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sie 2017 23:36 #562442

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Ciesze się :) Też się zastanawiałam na rynku, czy sa takie same. Ja mam na tym straganie prawdziwy kłopot. Pan, u którego kupuję, ma świeżutkie bakłażany ze swojej uprawy. Co gorsza uprawia też pomidory. Tylko 25 odmian!!! :supr3: Leżą sobie Ananas Noir, Lampa Alladyna, Kiwi, Cornabel, Bawole serca, malinówki, kolorowe tygrysie, brązowe okrągłe, pomaranczowe śliwkowe, różne koktailówki, trzy nowe kolorowe ponoć francuskie, a jeden wygląda jak Copia. I to żaden luksusowy market, tylko zwykły rynek dla okolicznych mieszkanców. Bardzo lubię poranki na rynku. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 18:42 #562524

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oto te piękności z ryneczku; z tych dwóch bardziej krępych i ciemno fioletowych robi się właśnie caponata :) Zapach jest niesamowity... Opiszę niebawem w kulinarnym.
Trzeci bakłażan jest wydłużony i w kolorze czekoladowym.



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Lana, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:03 #562530

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Adasiowa wrote:
Emi :) Kolce widać, a ja miałam okazję przekonać się na własnej skórze palca wskazującego, że takowe kolce faktycznie istnieją i są doskonale wyczuwalne pod opuszką. Jednak nie mam pojęcia, przyznaję ze wstydem, czy jest to jakaś cecha adaptacyjna, czy odmianowa :think:
To cecha "płci" te z dobrymi nasionami mają kolce (podobno). To ze na jednym krzaku są i kolczaste i gładkie sprawdziłam. To jest fakt.Kolczaste sa bardziej gorzkie i gąbczaste. Te bez kolców sa podobno smaczniejsze. Nie powiem jadłam oba i oba mi smakowały. A ze te kolczaste wydaja nasiona które lepiej wschodzą i w większym procencie to moze też prawda, bo mnie wzeszły bakłażany (dwie odmiany) w trzy dni, a odmiana Bycze serce potrzebowała dwa tygodnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:16 #562534

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Przepraszam za dosłowny cytat, ale moim zdaniem opis jest bardzo przejrzysty i nie chciałabym dodatkowo zapętlić problemu - co prawda kwestia różnych kwiatów została odnotowana na dzikim bakłażanie, ale może coś jest na rzeczy ;-)

Źródło: Internet

Jest jednak gender wśród roślin!
Jak dotąd znamy tylko jeden gatunek roślin praktykujący te niezwykłość, ale kto wie, wyczuleni na problem naukowcy znajdą pewnie więcej przykładów. Zresztą, biorąc pod uwagę jedność świata żywego, może rośliny zarażą się tym od ludzi, skoro istnieje przepływ horyzontalny genów (to oczywiście żart).
Prawda jest taka, że pewna roślina australijska z Terytorium Północnego, dziki bakłażan (Solanum cowiei), ma taką właściwość. Roślina ta opisana była dosyć dawno i egzemplarze jego znajdowały się w zielniku stanowym. Kłopot jednak w tym, że nie znano i nie opisano kwiatów żeńskich, tylko męskie, zaliczając ją do roślin rozdzielnopłciowych. Niedawna wyprawa botaników brytyjskich także nie była owocna. Po prostu nie udało się im egzemplarzy kwitnących. Wreszcie profesor Chris Martine uparł się. Po bezskutecznym poszukiwaniu w terenie zabrał się za dokładną analizę okazów zielnikowych. Tam znalazł kwiaty i pyłek. Okazało się jednak, że pyłek był dwojakiego rodzaju. Jedne ziarna pyłkowe posiadały tzw aperturę, miejsca o cieńszej osłonie, poprzez które wydobywa się łagiewka pyłkowa podczas kiełkowania pyłku. Inne apertury nie miały, pyłek więc nie był zdolny do skutecznego zapylenia. Dalsza analiza wykazała, że te właśnie kwiaty miały słupki, a udawały tylko kwiaty żeńskie produkując bezwartościowy pyłek. Wyraźnie więc były 'gender', mając cechy płciowe żeńskie i taką spełniając funkcję, udawały kwiaty męskie.

Po takim odkryciu trzeba zadać zasadnicze pytanie. Jaką funkcję sprawuje ten fałszywy pyłek, mówiąc bardziej po ludzku, jaki jest cel tego odmieniactwa?
Odpowiedź wydaje się dosyć prosta i przekonująca. Bakłażan dziki jest rośliną owadopylną. Kwiat żeński musi czymś zachęcić pszczoły do odwiedzin by przenieść pyłek. Pszczoły są bardzo wybredne podczas zbierania pokarmu. Interesuje je pyłek, który znoszą do gniazda dla karmienia potomstwa. I dlatego wybierają tylko kwiaty oferujące pyłek, czyli kwiaty męskie. W tej sytuacji nieatrakcyjne żeńskie kwiaty pozostałyby 'starymi pannami'. Produkując fałszywy pyłek mają pewność, że nie nastąpi zapłodnienie wsobne, a równocześnie przyciągną pszczoły niosące właściwy pyłek i nastąpi zapłodnienie komórki jajowej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, pouder

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:19 #562537

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Horti wrote:
Emalko, znalazłam w sieci. :) Mam parę krzaczków w donicach, ale tylko na dwóch maleństwa. Złapałam bakcyla. :)

Zbiór nasion bakłażana - poczekaj aż bakłażan będzie przejrzały i niejadalny. Zmienia się wtedy jego kolor : bakłażan purpurowy, gdy przejrzeje robi się brązowy, a na białym i zielonym pojawia sie żółty odcień. Przejrzałe bakłażany są twarde i pomarszczone. Otwórz takiego bakłażana, oddziel nasiona, wypłucz, osusz, susz cienko rozłożone - nie więcej niż dwie warstwy. Suszenie trwa 2-4tygodnie.

Przypominam słowa Dorotki o pozyskiwaniu bakłażanowych nasion - gdyby ktoś, coś, kiedyś ;-).
W tych moich nie było ani ziarnka; znaczy się - młode ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:43 #562544

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ponieważ miałam duzo odmiany Almaz zostawiłam jeden na nasiona. Już wisi cały sierpień nie rośnie kolor z ciemnego bordo zmienił się na mlecznobrzowy, no0 niech jeszcze miesiąc powisi zobaczymy. Ja sobie u Lany ta odmianę zamówiłam, ale tytułem próby zbiorę tez nasiona. Bo mam jeszcze Bycze Serce, ale tam na nasiona szans nie ma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:48 #562546

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jest jeszcze trochę nasion na straganiku ( z nich wysiałam w połowie czerwca Black Beauty do perlitu ), kilka odmian, więc w razie "pożaru" będziemy zabezpieczeni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:50 #562547

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Emalia112
Czy Ałmaz z którego chcesz uzyskać nasiona był zapylony pod kontrolą tj. czy masz pewność, że nie skrzyżował się z innymi bakłażanami?
Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2017 19:50 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 29 Sie 2017 19:54 #562549

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mam pewność, tylko ta odmianę miałam na działce, a tam w promieniu dwu km sa tylko bagna.i trawniki. Inne odmiany mam, w tunelu, przy domu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sie 2017 18:13 #562690

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
No to świetnie, pewnie zapiszę się na nasiona od Ciebie B)
A działka tak oddalona od innych działek to coś wspaniałego. Też tak bym chciał. Moja posesja jest oddalona tylko o kilkaset metrów od sąsiadów, co i tak jest już extra :)
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 31 Sie 2017 20:34 #562878

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Doceńcie to, co macie :) Niektórzy z nas są przeszczęśliwi mając do dyspozycji ROD 300 lub 400 m2 z kilkoma sąsiadami dookoła. Ja mam dodatkowe szczęście, ponieważ mam działkę narożną, z jedną sąsiadującą.

Bakłażan Black Beauty wysiany 15 czerwca w dwóch egzemplarzach zawiązał właśnie na jednym z nich trzeci pąk kwiatowy, na drugim malutkie dwa pączki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.637 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum