TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 18:59 #614119

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Mamma wrote:
Mam problem z moimi bakłażanami. Na 3 sztukach różnych gatunków więdną liście. Obrywam zwiędniete, ale codziennie są nowe z tą przypadłością.
Co to może być?

Stawiam na Fusarium. Proponuję podlać kilkakrotnie te chore sztuki wodą z polopiryną S 300 mg/l Zaszkodzić nie zaszkodzi, a pomóc może.
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2018 19:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Mamma


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:01 #614120

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Załóżmy, że :
1. żaden zwierzęcy amator korzeni nie dobrał się do nich.
2. Podobne objawy widziałam na przelanych warzywach ( zalane korzenie podduszają się i roślina nie może pobierać pokarmu ).
3. nie widać na liściach oznak choroby, a skoro więdnięcie nastąpiło nagle, to przyczyn dopatrywałabym się właśnie w podłożu lub uszkodzeniu korzeni....

Może przypomną Ci się jakieś dodatkowe fakty związane z tym stanem ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:11 #614123

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Mam siatkę pod rabatą i nie widzę działalności żadnego amatora.
Ziemia raczej za sucha niż za mokra.
Te liście, które więdną powoli zmieniają kolor na żółty.
Na jednym egzemplarzu nawet były przyschnięte końcówki.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2018 19:12 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:12 #614124

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamma, ten grzyb ten atakuje system korzeniowy. Trzeba byłoby sprawdzić korzenie; wg danych odnośnie papryki, ale bakłażan to też psiankowate ...:

"Fuzaryjne więdniecie papryki (Fusarium spp.)
Jest to grzyb glebowy atakujący system korzeniowy roślin. Zakażone korzenie stają się ciemnobrązowe, z lekko zagłębionymi plamami. W warunkach wysokiej wilgotności gleby, u podstawy porażonego pędu może wystąpić białoniebieskawy nalot owocnikującej grzybni.
Pierwszym objawem choroby jest opadanie dolnych liści i więdnięcie pozostałych. Młode pędy brązowieją i zamierają. Korzenie stają się miękkie i wodniste."


Przy okazji poruszonych niedomagań naszych bakłażanków, chciałam bardzo podziękować Szefowi za wskazanie dalszego postępowania z moim przypadkiem niedoborów magnezu. Będę informować o dalszych losach liści :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2018 19:16 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:13 #614125

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Moje mix od Legutki
15295144795801653280217.jpg


15295145269781818918709.jpg


15295145619421172604609.jpg
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:14 #614126

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Ja również Szefie bardzo dziękuję :thanks:
Jutro polopiryna pójdzie w ruch.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2018 19:17 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:19 #614128

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Jeden z dolnych lisci na Almzie wygląda tak:

IMG_20180619_180708.jpg
Ten stan rzeczy trwa juz z miesiac,. Liśśc od początku wygląda jakby ktos do liniki oblał jego część wrzatkiem, To juz trwa bardzo dlugo plama rośnie razem z liściem. Cały krzak wygląda zdrowo wiąże chyba najlepiej ze wszystkich Almazów. Nie usuwam tego liścia bo mam nadzieję ze znajdę rozwianie co to jest? No i chce zobaczyć finał nawet kosztem utraty rośliny na co się jednak nie zanosi.

natomiast na jednym Rozbójniku znalazłam takie zmiany też nie wiem co to, To jest jeden lisic . przewaliłam kupe grafiki i polskiej i anglojęzycznej i nie bardzo znalazłam coś podobnego. Obok cały krzak
IMG_20180619_190736.jpg
IMG_20180619_190829.jpg

Ktokolwiek ma jakieś podejrzenia proszę o informacje.
Opryski PW z polopiryna co 5-7 dni.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:21 #614130

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Nie dziękuj za wcześnie :) . Ja strzeliłem o Fusarium , bo akurat ten grzyb jest wrażliwy na polopirynę. Ale blokadę naczyń przewodzących może wywołać też wertycylioza - na przykład
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:22 #614132

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Kurczę, obok rośnie papryka i narazie nic jej nie dolega, ale...
Jutro wiadro polopiryny na wszystko może i bakłażany pójdą do ogniska...zobaczymy.

AniuTobie również serdeczne :thanks: i :kiss3: .
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:23 #614133

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Jak to sprawdzić, może jakaś sekcja?
Bakłażany pryskane były HT i OW. Bez reakcji z ich strony.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2018 19:25 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:32 #614135

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Na sekcję jest zawsze czas. Spróbuj podlać kilkakrotnie, jak pisałem. Oprysk tu nic nie da. To jest choroba odglebowa / lub szkodnik/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:40 #614142

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jest jeszcze opcja "optymistyczna" :) - jeśli te chore bakłażanki rosną tuż przy krawędzi skrzyni, a jak pisałaś Mamma, miały dość sucho, to BYĆ MOŻE, dostały mniej wody niż pozostałe - zauważmy, że więdną dolne liście, wierzchołki są o.k. ( chyba, że przy fuzaryjnym więdnięciu tak jest ).
Bakłażan jest bardzo wrażliwy nawet na jednodniową suszę i potrafi "zwiędnąć" w oka mngnieniu, zrzucając przy tym kwiaty i zawiązki owoców.

Ale osobiście jestem dobrej myśli - polopiryna działa cuda :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:53 #614148

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Emalia112 wrote:
No Andrzej już są do jedzenia. Spokojnie możesz zerwać i zjeść. Nie ma pewnie sensu trzymać dłużej , bo po co obciążać roślinę, niech rosną następne. ...
Dziś dwa owoce zerwane. :dance:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Agusiak

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 19:56 #614151

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Aniu, jednak dziwnie jest to więdnięcie, takie nienaturalne...
Ale też jestem dobrej myśli i jutro do dzieła.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 20 Cze 2018 23:05 #614224

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Weszłam teraz na amerykańskie forum ogrodnicze, wątku z problemami w uprawie bakłażanów i z dyskusji wynika że więdniecie, a potem żółkniecie dolnych liści występuje w wypadku zbyt dużej wilgotności powietrza przeważnie w skutek zagęszczenia roślin. ( no u nich bakłażany rosną do 2,5m). Połączone jest to przeważnie z zrzucaniem zawiązków owoców. Nie potrafili powiedzieć co to właściwie jest.
Grzebiac dalej w internecie znalazłam w biuletynie Uniwersytetu Minesota takie zdjęcie z opisem że jest to bakłazan porażony White mold po naszemu szarą plesnią i że atakuje ładygi i liscie bakłażanów przy dużej wilgotności.
Whitemold3_600px.jpg



I to by sie u mnie zgadzało, bo w gruncie moje bakłażany są male, ale kwitną wiążą i na liściach nie ma żadnej plamki. Są zdrowe. Natomiast w tunelu zrobił sie busz, a w dolnych partiach tej rośliny ( liście tam są ogromne) sauna. Niektóre liście sa powiędnięte, na dwu zmiany które wyżej pokazałam przy Rozbójniku .
IMG_20180619_180800.jpg


To sa wyniki mojego śledztwa być moze mylę się, ale sądzę że przez tydzień codzienne opryski PW + plopiryna im nie zaszkodzą. Pw skutecznie zwalcza szarą pleśń. Oni tam na forum opryskuj swoje rośliny emulsja z ryb i wodorostów, ale co to jest nie mam pojęcia bo ciężko się czyta tłumaczenie Google.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, agnesa700, Betula, Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 21 Cze 2018 18:50 #614340

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Podobne objawy jak te na liściu Almaza ( połowa blaszki liściowej ze zmianą ) widziałam u bakłażanów - jak to określono - z "poparzeniami wrzątkiem" - chodzi o to, że w którymś momencie dnia w tunelu panuje spora wilgotność i zaczyna szybko rosnąć temperatura - liść wygląda jak sparzony.
Może ten konkretny krzak stał najbliżej ściany tunelu ? Chociaż z drugiej strony po miesiącu od zauważenia tego symptomu ów liść mógłby całkowicie obumrzeć ....

Nawozy z alg to przede wszystkim doskonałe źródło łatwo przyswajalnych białek i hormonów roślinnych niezbędnych roślinie do prawidłowego wzrostu, witamin także, a wodorosty jako takie wykazują działanie antystresowe dla nawożonych nimi warzyw. Podobno Francuzi opanowali sztukę korzystania z algowych ekstraktów do uprawy roślin wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne i glebowe.... -

Bakłażan to generalnie uparte i dość trudne warzywo - wrażliwe tak na niską, jak i wysoką wilgotność, temperaturę i skład gleby. Potrafi zrzucić kwiaty i zawiązki owoców przy przesuszeniu i przelaniu podłoża. Szybko reaguje na wahania nawozów, ich niedobory, a jest bardzo żarłoczną rośliną - jego zapotrzebowanie na magnez jest większe niż np. fosforu.
Lubią go miniarki, mączliki, choroby grzybowe z serii szarej pleśni.

Najlepiej prowadzić go na dwa pędy, usuwać nadmiar zawiązków pozostawiając po jednym na węźle. Pędy boczne uszczykujemy za zawiązkiem z dwoma liśćmi.

Tyle literatura .... a my musimy obserwować i uczyć się na własnych roślinach :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 22 Cze 2018 10:04 #614427

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
A jeszcze bardziej go lubi stonka. Mi w tym roku nie udało się ani jednej roślinki bakłażana wyhodować ale w ubiegłym były oblegane przez stonkę, zwłaszcza że obok rosły ziemniaki. Z zapartym tchem czytam o Waszych doświadczeniach z bakłażanem, mam nadzieję że za rok i ja będę mogła się pochwalić swoimi bakłażanami. A na razie czekam zwłaszcza na relacje z Waszych doznań smakowych ;)
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 22 Cze 2018 16:40 #614482

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bakłażanowa zagroda pod koniec czerwca - wszystkie krzaczki musiały zostać podwiązane do grubszych palików, najwyższa odmiana ma około 1,2 m. W tej chwili cała obsada ma kwiaty w różnym stadium rozwoju, począwszy od zawiązków poprzez pąki na rozwiniętych skończywszy. Oprócz wykształconych wcześniej owoców, pojawiły się nowe, maleńkie jeszcze bakłażanki.

Będzie kwitła Walencja, Czarny Krasien, Globus i NN.

Dla własnej pamięci napiszę, że posadziłam rozsady w dołki zaprawione naleweczką końską, następnie maluchy dostały saletrę amonową, a obecnie są fertygowane Magiczną Siłą do pomidorków i saletrą amonową plus opryski PW.







Kwiaty Almaza


I owoc


Malutki owoc Króla Rynku, w sumie są takie dwa.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.554 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum