TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Paź 2017 06:20 #567404

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Działka jest na górce ze spadkiem. Gleba jest uprawiana dopiero od roku nawieziona raz obornikiem końskim ubiegłej jesieni
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2017 06:25 przez predii.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Paź 2017 08:24 #567413

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Czyli moje podejrzenia okazały się słuszne. Tym bardziej przemawia to za podzieleniem dawki potasu na dawkę jesienną i wiosenną. Na przyszłość musisz zadbać by maksymalnie jesienią wysiewać poplon ozimy na nawóz. Ograniczy to erozję gleby/ wymywanie składników poprzez spływ powierzchniowy/ w okresie jesień- wiosna. Począwszy od przyszłego roku jesienią już nie będziesz dawać potasu tylko niewielką dawkę saletry amonowej przed siewem poplonu. Potas dasz wiosną wraz z mocznikiem przed przykopaniem nawozu zielonego. W sezonie nawożenie pogłówne saletrą potasową kilkakrotnie poprzez bądź podlanie, bądź oprysk . Jeśli stosujesz obornik rzędowo, to rzędy muszą być robione w poprzek spadu. Jeśli gromadzisz odpady na kompost, to przesypuj warstwowo kompost gipsem budowlanym.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): predii

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Paź 2017 15:23 #567612

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Hiacynta wrote:
Toteż napisałam, jest to preparat o właściwościach toksycznych dla roślin :) Czyli chwasty zwalczy dobrze, ale jak będą się w takiej glebie czuły później warzywa, lub ludzie po zjedzeniu takich warzyw to inna historia, bo strat po stosowaniu tej broni chemicznej Wietnam do tej pory nie odrobił.
A skąd wiesz, że akurat po 'tej' broni? Azotniak sypany na zielone liście powoduje ich zasychanie, natomiast pod wpływem wody w glebie rozkłada się na dobrze przyswajalny przez rośliny azot i wapno. I nic więcej. I większość nawozów azotowych tak stosowanych (tj.stężenie i sposób użycia) ma takie działanie. Więc odnoszę wrażenie, że Twoje wątpliwości o toksyczności warzyw rosnących po azotniaku są mocno na wyrost i raczej należy je zaliczyć do wieczornych opowiastek przy kominku :) . Jeśli się mylę chętnie wysłucham Twoich argumentów i zrewiduję mój pogląd.
Wracając do wojny w Wietnamie, to prawdziwy pogrom dla zdrowia i życia ludzi zrobiła tam tzw Agent Orange, protoplasta roundup'u od naszej "kochanej" firmy Monsanto. Powodując prawdziwe ludzkie tragedie. Wiele znajdziecie w sieci na ten temat, ale większość po angielsku. Wszakże dla chcącego nie ma nic trudnego - mamy Google Translate :)
Wracając do azotniaku, to nie demonizujmy, stosując się do warunków technicznych używania tego nawozu - krzywdy nie zrobimy, a efekt, mam nadzieję osiągniemy. ,
Jako wezwany do tablicy :woohoo: i mianowany pionierem walki z ugorem miedzy innymi przy pomocy azotniaku informuję, że nawóz ten już zakupiłem i jest u mnie. Teraz czekam na Pana Traktorzystę, który rozpocznie walke od orki...
Ps. Dzięki o nieproszone informacje o toksyczności azotniaku. Po pierwsze - nikt go jeść nie będzie (ani się w nim tarzać), więc to chyba trochę zbędna informacja. Po drugie, jak jest tak mocno toksyczny dla szczurów i innych gryzoni - to super!!! Po trzecie, mógłbym przytoczyć dziesiątki przykładów o toksyczności produktów spożywczych powszechnie spożywanych (np sól, cukier, alkohol, woda -tak zwykła woda :woohoo: ). Ale nie lubię uprawiać demagogii..
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Paź 2017 15:54 #567615

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Cyjanamid wapnia zanim rozłoży się na azot i wapno, wydziela cyjanamid, który jest pochodną cyjanu, który z kolei jest bezbarwnym, silnie trującym gazem o zapachu gorzkich migdałów.

Wydzielane z rozpadu cyjanamidu wapnia związki chemiczne są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego ta substancja została wycofana w latach 60-tych z użycia jako nawóz.

Piszę to, by rozmaite osoby czytające teksty reklamowe azotniaku umieszczone na rozmaitych stronach i noszące pozory tekstów informacyjnych miały świadomość, że nie jest to idealny nawóz, lek substancja toksyczna dla środowiska, przy której należy stosować szczególną ostrożność, by nie stracić zdrowia.

Dino_saur, Twoje pole, Twoja decyzja, ale skoro zadałeś pytanie o stosowanie, to napisałam, co wiem i dlatego nie stosuję :) Jak wielu innych działkowców, ogrodników i rolników :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Biotit, Betula, Dino_saur

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Paź 2017 05:23 #567723

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Alina, dziękuję za odpowiedź. Wszystkie uwagi, zwłaszcza te o bezpieczeństwie, biorę głeboko do serca i zastosuję się do nich.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 05 Paź 2017 17:53 #567983

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Moja analiza pod pomidory. Proszę o wskazanie czego brakuje.
1 odczyn 7,2
2 zasolenie 0,2 g/dm3NaCl
3 azot azotanowy 35 mg/dm3N-NO3
4 fosfor 260 mg/dm3 P
5 potas 338 mg/dm3 K
6 wapń 1858 mg/dm3 Ca
7 magnez 181 mg/dm3 Mg
8 chlorki 0,5 mg/dm3 Cl


Otwarta gleba
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2017 21:32 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów,
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 05 Paź 2017 18:28 #567991

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Na wiosnę tylko siarczan amonu w ilości 0,5 kg/10 m2 i lekko przekopać. W sezonie pogłównie saletra amonowa najlepiej rozpuszczona w wodzie 50 g/10l co 10 dni od połowy czerwca.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 05 Paź 2017 18:32 #567992

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Dziękuję
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 05 Paź 2017 18:34 #567993

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Poza tym żadnego nawożenia. Oprócz azotu wszystkie składniki przekroczone.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Paź 2017 17:43 #568362

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ponieważ niektórzy z nas ( w tym ja ) będą pobierali próbki gleby do jesiennej analizy, chciałabym przypomnieć metodę ich pozyskania; dla celów forum zrobiłam wyciąg najważniejszych informacji ze strony Ośrodka Doradztwa na Mazowszu.


Kiedy powinniśmy pobierać próby glebowe?

Jesienią po zbiorach i przed wysiewem nawozów mineralnych, albo wczesną wiosną przed zasiewami roślin jarych (przed wysiewem nawozów).

A jak je pobrać?

1.Próbkę należy przygotować oddzielnie dla każdej uprawy. Dopuszcza się pobranie jednej próbki z różnych upraw, jeśli mają podobne wymagania i historię nawozową pola

2. Próbki glebowe pobiera się z profilu glebowego z warstwy ornej z kilkunastu miejsc pola tak, aby była reprezentatywna. Zalecana głębokość pobierania wynosi od 0-20cm na glebach ornych i 5-20cm na łąkach i pastwiskach (z miejsc pobrania próbek usunąć 5cm warstwę darni). W uprawach sadowniczych próbę pobiera się z dwóch poziomów - z warstwy 0-20cm i 21-40cm (oddzielnie jako próbki).

3. Na jedną próbę ogólną należy pobrać 15-20 próbek pojedynczych, całość wymieszać i przenieść około 0,5kg-1kg gleby do pudełka lub woreczka, nadając numer na próbie i na sporządzonym przez siebie planie pól.

4. Próbek nie należy pobierać: na obrzeżach pola, w miejscach po stogach i kopcach oraz w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu.

5. Próbki glebowe pobiera się za pomocą laski glebowej, którą wbija się pionowo w glebę i po przekręceniu wyjmuje a następnie z podłużnego zagłębienia (rowka) zeskrobuje całą zawartość do torebki. Można również pobierać je za pomocą świdra lub szpadla.

6. Do stacji chemicznej najlepiej dostarczyć próbę świeżą, bezpośrednio pobraną z pola, lub, jeśli to jest możliwe, uprzednio wysuszoną w temperaturze pokojowej.


Unikamy pobierania próbek z gleby nasiąkniętej wodą i staramy się jak najszybciej dostarczyć ją do stacji badawczej.

Mietku, gorąca prośba - jeśli stwierdzisz, że powyższe wytyczne są niewystarczające, to bardzo poproszę o uzupełnienie wiadomości.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86, rozalia, Betula, emi247, Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 21:24 #568749

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6134
dzisiaj rano wysłuchałam ciekawej audycji w radio.Była mowa między innymi o szkodliwości glifosatu.
Można jej posłuchać tutaj:http://audycje.tokfm.pl/audycja/Przedpoludnie-Radia-TOK-FM/135
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 21:34 #568751

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Jedna z działkowiczek w mojej alejce wpadła na genialny pomysł i zlała całą działkę i przyległą alejkę Roundapem. Żeby było ciekawiej, to nauczycielka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 21:46 #568757

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kaja wrote:
dzisiaj rano wysłuchałam ciekawej audycji w radio.Była mowa między innymi o szkodliwości glifosatu.
Można jej posłuchać tutaj:http://audycje.tokfm.pl/audycja/Przedpoludnie-Radia-TOK-FM/135

Najbardziej przeraził mnie wpływ stosowanych środków chwastobójczych na płodność - eksperymentowano na szczurach. W pracy mam włączone TokFM, a w poniedziałki są szczególnie ciekawe audycje ( tydzień temu tematem był wpływ substancji którymi są nasączane nasiona przed siewem na organizm pszczół ).
Nie do wiary, jak koncerny manipulują rolnikami, a w rezultacie nami wszystkimi ... ciekawie wytłumaczony został mechanizm wpływu środków chwastobójczych na skład bakterii glebowych i pobieranie pokarmu przez rośliny, łącznie z zahamowaniem fotosyntezy. A potem pani profesor przypomniała, jak kiedyś pachniała prawdziwa gleba, taka niewyjałowiona, i co za to odpowiada .... żal :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 22:17 #568775

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A oglądaliście Świat wg.Monsanto?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 23:03 #568791

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Aniu, ale stosowanie do nawożenia gleby pod uprawę warzyw pochodnych cyjanu Cię nie przeraziło :) Bo wszystko zależy od odpowiedniego opisania preparatu :) Dobry fachowiec od marketingu z trucizny zrobi ekologiczne dobrodziejstwo, a specjalista od czarnego pijaru z preparatu o przeciętnej toksyczności zrobi potężną truciznę :)

P.S. Czy pszczoły mają jakąkolwiek styczność z zaprawionymi nasionami wysianymi do gleby i tam kiełkującymi? A czy mają styczność z oparami cyjanamidu, które będą unosić się nad glebą nawiezioną cyjanamidem wapnia? A co z innymi stworzeniami żyjącymi w glebie?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 23:26 #568796

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Substancje, którymi preparowane są nasiona do siewu, mają z założenia działanie wgłębne, a więc przenikają do wszystkich tkanek roślinnych podczas wegetacji, także do pyłku kwiatowego, a z tego, co każdy pamięta ze szkoły podstawowej, pszczoły żerują na pyłku ... ale wiesz Alino, nie przejmuj się moją pisaniną, przytoczyłam jedynie to, co usłyszałam z ust profesora. Nie znam się na tym.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Paź 2017 23:58 #568803

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Aniu, istnieje też coś takiego, jak rozkład substancji. Podejrzewam, że jest mało prawdopodobne, iż kilka mikronów substancji pokrywających ziarenko po 3-5 miesiącach będzie miało działanie toksyczne na pszczoły poprzez pyłek czy nektar. Trzeba by poszukać i poczytać na temat trwałości tego związku do zaprawiania nasion, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy ma szansę on dostać się do pyłku.

Podejrzewam, że bardziej toksyczne dla pszczół są opryski preparatami wgłębnymi i powierzchniowymi stosowanymi w ochronie roślin. Podejrzewam jednak, że prędzej te pszczoły padną, gdy przysiądą na grudce ziemi, z której parują związki cyjanku :)

Ja mogę się nie przejmować, ale sporo osób czyta i wierzy, bo z zasady wierzy temu, co powtórzone setki razy :) Niestety rządzą nami dobrzy specjaliści od propagandy, dlatego ja z zasady sprawdzam najpierw wiarygodność autora, na czyje zlecenie mówił, czy pisał, bo kto płaci ten wymaga :) No i z zasady bronię się przed zarówno czarnowidztwem ekologicznym jak i euforią dla reklam rozmaitych cudowności :)

Dlatego sprawdziłam z jakiego powodu cyjanamid wapnia w rolnictwie ekologicznym jest zabroniony :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Paź 2017 06:02 #568811

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
pomodoro wrote:
Jedna z działkowiczek w mojej alejce wpadła na genialny pomysł i zlała całą działkę i przyległą alejkę Roundapem. Żeby było ciekawiej, to nauczycielka.

Ale po co to zrobiła? Nie rozumiem celowości takiego "zabiegu".
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.778 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum