TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 12:25 #688741

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Łąki piaszczyste, tyle co humus, klasa IVb i V.
Jak mokre lata to były podmokłe.
Teraz jest na jednej i drugiej posiane żyto.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2020 12:36 przez Mamma.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 12:48 #688742

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
No więc jedziemy ! :rotfl1:

Próba nr 1.


Należy rozsypać 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej i 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu i przekopać na głębokość 15 cm. Potas podniesie się o 100 mg/l, a azot- 70 mg/l. Jeżeli masz obornik to proponuję zastosować go rzędowo pod warzywa za wyjątkiem cebulowych i korzeniowych/ za wyjątkiem selerów/ .

Próbka nr 2.

Należy rozsypać 0,8 kg /10 m2 superfosfatu wzbogaconego, 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu i 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej i przekopać na 15 cm glebę . 1-2 tygodni przed siewem lub sadzeniem rozsypać jeszcze 0,3 kg/10 m2 saletry wapniowej i zagrabić. W sezonie zasilać rośliny Kristalonem zielonym 1 g/l co 7-10 dni. Azot powinien wzrosnąć o 95 mg, fosfor o 70 mg w czystym składniku, a potas o 100 mg, wapń ok 40 mg. Możliwe, a nawet wskazane jest też nawożenie rzędowe obornikiem. Jesienią trzeba będzie zaaplikować dolomit. Wskazane zielone nawozy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mamma

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 12:52 #688744

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Dziękuję :thanks:

Tylko czy nr 1 nie jest nr 2 ???
Czy ja ich nie pomyliłam .

Może dam jeszcze raz do badania, chociaż jedną?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 13:20 #688747

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Mamma wrote:
Nr 1 to nie sypana niczym ziemia, tylko nawieziona przed uprawami solidnie przekompostowanym obornikiem kaczym.

Nr 2 to w poprzednim sezonie była sypnięta na zimę odrobiną : popiołu i dolomitu, a na wiosnę: obornik granulowany krowi.

Źle napisałam, przepraszam. Po prostu podałam tak, jak wydawało mi się, że powinno być.
W moich zapiskach mam, że nr 2 to 1 i na odwrót, czy to możliwe,żeby przy takim wcześniejszym nawożeniu, były takie wartości, jakie przysłało laboratorium?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2020 13:23 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 13:41 #688750

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Piszesz, że po opadach deszczu gleba staje się podmokła to znaczy, że jest wysoki poziom wody gruntowej. W takiej sytuacji mogą się dziać cuda z tym pH. Deszczówka jest zazwyczaj kwaśna, a woda gruntowa może mieć odczyn powyżej 7. Teraz zależy którą wodą jest nasycona gleba. Jeśli jest niski poziom wody gruntowej, to gleba jest nasycona tylko deszczówką . Przy dużych niedoborach makroskładników jej pH będzie mocno zależeć od pH wody nasycającej glebę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, Mamma, MARRY, zwykły chłop

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2020 13:48 #688751

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Masz rację. Nie pomyliłam próbek.

Zrobiłam teraz test płynem Helliga.

IMG_20200123_133923911.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2020 13:49 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, zwykły chłop

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sty 2020 15:11 #689898

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Dzień dobry,
Czy mógłbym prosić o wskazówki dotyczące nawożenia w moim tunelu foliowym ?
Mam w zanadrzu obornik kurzy(pomiot) lub gęsi oraz nawozy mineralne.
Pozdrawiam Wszystkich
D645FE50-69C6-4367-9F39-882A9AC5B9C8.jpeg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sty 2020 17:16 #689912

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Kiedy ostatnio dawałeś obornik ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sty 2020 20:29 #689949

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
4lata temu, bo działa po truskawkach które jesienią zaoralem.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sty 2020 07:31 #690029

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Jeszcze jedno. Jak duży jest ten tunel foliowy ?.

Wkleję tu ponownie tabelę z normatywnymi zawartościami makroskładników w glebie pod osłonami byś miał ogląd, co i ile brakuje w Twojej glebie.


IMG_1140-5.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sty 2020 18:56 #690178

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1853
  • Otrzymane dziękuję: 6198
W zeszłym roku badałam glebę ze szklarni, w której uprawiam pomidory. Wynik badania poniżej:

pH - 7,5
zasolenie - 0,66
N-NO3 - 63,7
Cl - 15,0
P - 118
K - 148
Ca - 3631
Na - 60,6
Mg ponad 400

A zalecenia pomodoro takie:
Wariant I

Kup sobie nawóz Fructus Ogrodnik NPK 10-5-10 Według analizy i wymagań przy uprawie pod folią są niedobry azotu, fosforu i potasu z tym, że stosunek azotu do potasu w tych niedoborach wynosi w przybliżeniu 1 : 1. Akurat taki , jak w nawozie, który zaproponowałem. Trzeba rozsypać na wiosnę po 0,5 kg/10 m2 tego nawozu i
przekopać na 15 cm. W sezonie, od momentu zawiązania I gron, zasilać pomidory roztworem saletry potasowej w stężeniu 1 g/l co 7 dni. Oszczędniej będzie stosując regularnie oprysk skojarzony PW + saletra potasowa 5 g/l koniecznie na deszczówce albo z kontrolą pH.

Wariant II

Zakupić granulowany obornik kurzy, zakisić go zalewając wodą w stosunku 1:1. Nastawić ten obornik do fermentacji jak tylko temperatury podniosą się ponad 4 * C. Około 2 tygodni przed planowanym wysadzeniem rozcieńczyć ten zakiszony obornik 1 : 10 [ litr brei na wiadro 10 l uzupełnione wodą ] i zaprawić taką nalewką dołki pod pomidory ]. Nie kopać dołów przeciwczołgowych lecz na objętość jednego sztychu szpadlem . Dołek zalać nalewką , poczekać aż wsiąknie i zasypać ponownie ziemią. Jeżeli pozostanie Ci tej nalewki, możesz nią podlewać krzaki do momentu zawiązania owoców na I gronie w odstępie 2 tygodni. Potem trzeba zasilać pomidory saletrą potasową jak w wariancie I.

Zastosowałam drugi wariant.Krzaki jakoś szczególnie nie wykazywały niedoborów. Tylko SZW,ale u mnie to normalne.Zawsze mam w w pogotowiu saletrę wapniową.
Co zastosować w tym roku-bez badania gleby?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sty 2020 19:08 #690182

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Czy folia jest ściągana na zimę i czy gleba byłą jesienią przekopana ?.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2020 20:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sty 2020 20:33 #690203

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1853
  • Otrzymane dziękuję: 6198
To jest szklarnia.Nie była przekopana po likwidacji pomidorów.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sty 2020 21:22 #690218

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Obawiam się, że potasu mogło ubyć . Proponuję rozsypać 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej + 0,3 kg/10 m2 siarczanu potasu lub inną wersję 0,3 kg/10 m2 saletry potasowej i 0,2 kg/10 m2 saletry amonowej w zależności od dostępności nawozów. Zaprawianie dołków nadal aktualne. W sezonie zasilanie Kristalonem czerwonym 1 g/l. Kristalon ma skład podobny do saletry, ale zawiera też fosfor. Do podniesienia fosforu nie można u Ciebie stosować superfosfatu ze względu na wysoką zawartość wapnia. Na przyszłą wiosnę zdałaby się analiza, by sprawdzić czy takie nawożenie jest wystarczające.

PS Nawozy rozsypać i oczywiście przekopać.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2020 21:51 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Sty 2020 00:23 #690242

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Mój tunel ma wymiary 4x8m przydomowa amatorska uprawa
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Sty 2020 04:14 #690251

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Czytałem wątki o stosowaniu obornika i nawożeniu rzędowym.

Na części działki chciałbym teraz dać obornik koński (pomidory, ogórki, dynie, arbuz, melon).

Jestem zielony. Ziemia nie była uprawiana. Rosły krzaki, dzika róża, dzikie śliwki. W roku 2019 zlikwidowałem zielsko i przekopałem.
Teraz szykuję już miejsca pod grządki. Ziemie dam do zbadania.

Mam pytanie w jaki sposób wykożystać obornik żeby efekt był wieloletni.
Rozsypać po całości i płytko przekopać?
Czy zastosować obornik rzędowo ale co wtedy z ziemią poza rzędami w których będzie obornik.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2020 04:17 przez brodus.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Sty 2020 08:52 #690280

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Obornik dany rzędowo ma wieloraką funkcję : nawozową, stanowi drenaż w przypadku dużej wilgotności gleby, utrzymuje dłużej wilgoć w przypadku suszy. Gleba się wzbogaca systematycznie w próchnicę i użyźnia, ponieważ obornik jest w pierwszym roku wykorzystywany przez rośliny jedynie w 30 %. Przy nawożeniu rzędowym uzyskuje się wyższe plony przy niższym zużyciu obornika niż przy nawożeniu rzutowym.
Przy dużych niedoborach w glebie składników pokarmowych uzupełnianie tych braków obornikiem jest bez sensu.Poza tym nie zawsze struktura niedoborów odpowiada składowi obornika. Trzeba by było użyć astronomicznych ilości obornika . Dlatego należy wykonać analizę gleby, a duże braki NPK uzupełnić najpierw nawozami mineralnymi do poziomu minimalnego dla danej uprawy, a resztę dostarczyć w formie obornika czy kompostu.
Nie posiadając analizy gleby należy na wieki wieków zapamiętać świętą regułę, że każda otwarta gleba, niezależnie czy jest lekka, czy ciężka, wykazuje wiosną duży niedobór azotu . Należy więc niezależnie od tego czy będziemy dawać obornik czy nie, najpierw ten brak uzupełnić. Rodzaj nawozu azotowego zależy od struktury gleby, gatunku uprawianej rośliny i jej kwasowości pH.

Tak, że odpowiadając na Twoje pytanie :
co wtedy z ziemią poza rzędami w których będzie obornik.

odpowiadam, że gleba między rzędami obornika powinna mieć skład zbliżony do minimum wymaganego dla uprawianej rośliny
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pszczelarz5, green_bee, zwykły chłop, Rzepka, brodus

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Sty 2020 09:35 #690298

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Dam więc niewielkie ilości na całą powierzchnię a jak przyjdą wyniki analizy dołożę jeszcze obornik do wymaganych wartości w sposób rzędowy.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.792 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum