TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lut 2020 21:23 #694182

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Z glebą u mnie jest trochę nietypowo. Ogólnie na wierzchu jest warstwa szaro-brązowa (od 25-45cm) a potem czysta żółciutka glina. Poziom wody gruntowej ok. 70-120cm (podsiąka i stabilizuje się na tej głębokości).

Dla zobrazowania:

IMG_20200111_094115.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lut 2020 21:42 #694187

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
No to raczej ciężka. Nie wiem czy nie byłoby wskazane po przykopaniu obornika wyredlić rzędy.
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2020 21:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lut 2020 22:27 #694194

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Może na zdjęciu tego nie widać (w tle jest już zasypany rowek z obornikiem.
Po przeczytaniu Twoich rad pomodoro wcielam je w życie, nad obornikiem usypałem mały wał ziemny.
W planach mam jeszcze posiać peluszkę na grządkach pomidorów dlatego nie robiłem jeszcze redlin.
Wierzchnia warstwa daje się ładnie uprawić a w lato jak podlewałem to 2-3 dni był ślad po wodzie. Zobaczę jak udadzą mi się w tym roku uprawy bo w 2019 głównie walczyłem z zielskiem oraz drutowcami i innymi robalami.
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2020 22:33 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lut 2020 09:21 #694220

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Na drutowce stare poradniki ogrodnicze zalecają ekologiczną metodę pułapek ziemniaczanych. W przypadku pomidorów drutowce niszczą krzaki wgryzając się w podstawę łodygi w części znajdującej się w ziemi. Proponuję w trakcie sadzenia rozsady umieścić na dnie dołka po połówce ziemniaka ,ale musi być to tylna część bulwy nie posiadająca kiełków.
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2020 09:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, anaka, brodus

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lut 2020 10:14 #694229

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Z drutowcami był problem bo potrafiło być nawet 7szt/m2. W ubiegłym roku więc zamiast warzyw zastosowałem chemie i jak jesienią przekopałem 600m2 to trafiłem w sumie na 6szt.
Będe też siał jak najwięcej poplonu fitosanitarnego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lut 2020 20:00 #694337

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
Dzisiaj dostałam wyniki analizy mojej gleby, pobranej z grządki pod gołym niebem. Jest to jedyna grządka, na której nie wysiałam żyta na poplon. W ubiegłym sezonie rósł na niej czosnek, buraki liściowe i korzeniowe, cebulka na dymkę. Po czosnku posadziłam kapustę pekińską. Plony były nawet ładne, ale już nie takie jak w latach poprzednich. Grządka jesienią nie była przekopana. W tym roku będę na niej uprawiała pomidory. Dołki pod nie zaprawię obornikiem granulowanym, wcześniej odpowiednio przygotowanym. Ziemia gliniasta.

IMG_1520.jpg


IMG_1519.jpg

Dysponuję następującymi nawozami: YARA YaraMila Complex 12-11-18, YARA Kristalon zielony 18-18-18, YARA Kristalon czerwony 12-12-36, siarczan potasu, saletra amonowa i gips budowlany. Jeżeli będzie coś innego potrzebne, to oczywiście dokupię.
Mieczysławie, czy możesz mi doradzić co mam poczynić? Bardzo ładnie proszę :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lut 2020 20:45 #694352

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Oto wymagania pomidora w uprawie gruntowej:
Nawożenie mineralne należy wykonać w oparciu o wiosenną analizę gleby.
Optymalna zawartość (w mg/dm3
) składników mineralnych w glebie powinna wynosić:
90-120 N (NH4 + NO3), 60-80 P, 200-250 K, 60-80 Mg, 250-400 Ca. Składniki pokarmowe należy uzupełniać do niższych z podanych poziomów na glebach lżejszych
o mniejszej zawartości próchnicy, natomiast do wyższych na glebach cięższych,
próchnicznych.

www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...NqIshxCC_d13i_7MwFPb

Istnieje jednak rozbieżność co do zawartości makroskładników między PIORiN, a Instytutem Warzywnictwa w Skierniewicach [ patrz tabela nr 4 strona 38 ] :

www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...RKAxbR_LiiLxthVmZC8i

Ta rozbieżność tyczy zawartości wapnia. Ponieważ wcześniej , inne fachowe źródła podawały jako liczby graniczne zawartość wapnia jaka widnieje w opracowaniu Instytutu, tego się trzymajmy.

Przeliczę nawozy i jutro Ci podam.
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2020 20:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 04:11 #694385

  • kroab
  • kroab's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 26
Panie Mietku,
ja również zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu nawożenia warzywnika.
Działkę mam od lipca 2018 r. i jest to moja pierwsza styczność z jakąkolwiek uprawą.Kiedy ją kupiłam część warzywna od 3 lat była wyłożona czarną agrotkaniną, a na niej ułożona była "kompozycja" ze żwiru i kolorowej kory. Zostało to wszystko usunięte. Jesienią całość została nawieziona dolomitem :hammer: i przekopana.

Wiosną 2019 na grządki został wyłożony kompost. Z upraw bardzo dobrze wypadła fasolka tyczna i groszek, średnio ogórki i cukinia, korzeniowe to porażka. Miałam też w gruncie klika krzaków pomidorów, ale dużo lepiej udały się te pod folią. Po likwidacji upraw została wysiana facelia, w listopadzie była przekopana.

W tym tygodniu zrobiłam analizę gleby. Dotyczy ona warzywnika pod chmurką, około 25 m2.
Gleba jest lekka, piaszczysta, na około 40 cm zaczyna się żółty piasek. Dodatkowo działka jest na terenie pochyłym. Wg Systemu Informacji Przestrzennej jest to gleba brunatna kwaśna, VI klasy.

Z nawozów mam jedynie Yara Mila Complex, mam też dostęp do obornika końskiego. Oczywiście wszystko co potrzebne mogę dokupić.

I na części jednej z grządek po przekopaniu facelii zdążyłam wysadzić w listopadzie 110 ząbków Harnasia, da się to jakoś ogarnąć?



Pozdrawiam, Kasia
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 04:33 przez kroab. Powód: Dodanie zdjęcia
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 11:04 #694429

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Dolomit był dany chyba na oko i dlatego odczyn jest wysoki. Jest b. duży niedobór potasu i azotu. Będzie potrzebny siarczan potasu, saletra amonowa i saletra potasowa. Jak przeliczę nawozy, to się odezwę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kroab

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 13:39 #694454

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
JaNina

Trzeba rozsypać 0,8 kg/10 m2 YaraMila Complex i przekopać. To podniesie azot o prawie 50 mg/l; fosfor w czystym składniku o 20 mg/l ; potas o 60 mg/l. Tuż przed planowanym zaprawianiem dołków trzeba rozsypać 0,5 kg/10 m2 saletry wapniowej i zagrabić. Podniesie to azot o 40 mg/l czyli w sumie 90 mg/l i to jest wymagane minimum. Przy okazji podniesie się wapń o 50 mg/l. W sezonie trzeba zasilać pomidory gdzieś od końca czerwca roztworem saletry potasowej wraz z saletrą wapniową 1g + 1 g na litr powiedzmy co 2 tygodnie a w okresie dojrzewania pomidorów nawet co tydzień. Jeżeli robisz w ogrodzie swój kompost, to przesypuj go gipsem budowlanym. W sezonie 2021 wiosną podobne nawożenie z tym, że Yara Mila Complx w mniejszej dawce 0,5 kg/10 m2. Wiosną 2022 ponownie analiza.

PS. Przed aplikacją nawozów należy zmierzyć powierzchnię, a nawozy odważać.
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 13:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 13:52 #694460

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
Mietku, Bardzo serdecznie Ci dziękuję :). Wszystkie zalecenia skrupulatnie wykonam :) .
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 15:52 #694474

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Może ktoś mi pomoże podjąć decyzję odnośnie obornika.

Jak do tej pory kupowałam obornik granulowany i byłam zadowolona, ale w tym roku mam dostęp do kurzeńca.

Zastanawiam się nad tym kurzeńcem, bo nigdy nie stosowałam obornika, ale słyszałam, że kurzeniec może popalić korzenie, a tego bym nie chciała.

Z góry dziękuję, za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 15:52 przez Szczypiorek.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 17:48 #694493

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
W jaki sposób chcesz nawozić tym kurzeńcem ?. Czy wiesz, że niektóre warzywa nie lubią świeżego obornika ?.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 17:58 #694498

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Kroab

Trzeba uzupełnić b. duży niedobór azotu i potasu. W tym celu należy rozsypać 0,3 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej i przekopać. Nie zagrabiać. Na 1-2 tygodni przed planowanym siewem lub sadzeniem rozsypać 0,4 kg/10 m2 saletry potasowej i zagrabić. W sezonie rośliny zasilać roztworem saletry potasowej i saletry amonowej odpowiednio w ilościach 10 g + 5 g na 10 litrów wody co 10-14 dni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kroab

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 18:13 #694501

  • kroab
  • kroab's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 26
Dziękuję bardzo, wszystko zrobię zgodnie z zaleceniami.

Rzeczywiście, dolomit sypałam tak, jak pokazał sąsiad, nie miałam żadnego doświadczenia i tak wyszło.

Czy grządkę z czosnkiem powinnam również zasilać roztworem saletry potasowej i saletry amonowej odpowiednio w ilościach 10 g + 5 g na 10 litrów wody co 10-14 dni? Oczywiście pomijając etap przekopania.
Pozdrawiam, Kasia
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 18:20 przez kroab.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 18:20 #694506

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Czosnek zasila się dwukrotnie do końca maja. Zaczekaj aż temperatura gleby podniesie się wyraźnie ponad minimum wegetacyjne , tj w drugiej połowie marca i zasil roztworem saletry potasowej + saletry amonowej 10 + 10 g na 10 litrów wody. Drugie zasilenie w kwietniu też po połowie miesiąca.
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 18:20 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, anaka, kroab

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 18:49 #694513

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Przypominam o konieczności zmierzenia powierzchni gleby i odważenia nawozów przed aplikacją.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, kroab

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Lut 2020 18:52 #694515

  • kroab
  • kroab's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 26
Wszystko jasne. Dlaczego wcześniej tu nie trafiłam :)

Oczywiście wszystko dokładnie zmierzę i odważę.

Pozwolę sobie jeszcze nieśmiało zapytać o uprawę pod folią. W zeszłym sezonie postawiliśmy nową konstrukcję, ale poprzedzającej jesieni ten nieszczęsny dolomit też był tam sypany. Pomidory rosły we wiaderkach bez dna, do dołków na głębokość około 30 cm sypałam kompost zmieszany z ziemią uniwersalną, w sezonie ze 3 razy dokarmiłam Magiczną Siłą. Wiaderka były z powodu spadku terenu, na 4 m długości jest spadek około 13 cm i cała woda spływa do jednego końca. Pomidory nie chorowały i plonowały do października. Z 26 krzaków zebrałam około 60 kg.

W listopadzie został tam przekopany obornik koński w ilości 125 kg na 12 m2 w celu poprawy struktury mojego piachu. Przez zimę systematycznie podlewane było deszczówką, około 500 litrów.

Czy powinnam teraz wykonać analizę gleby pod folią czy należałoby odczekać np. do jesieni ze względu na ten obornik?

Tak wyglądał ten mój piach, ciężko to nawet podlewać.

Pozdrawiam, Kasia
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 18:53 przez kroab.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.713 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum