TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Gru 2022 13:36 #818717

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Cześć. Czy mógłbyś zerknąć również i na tą analizę, jest to badanie gleby w tunelu, rosły w nim pomidory. Na jesień był rozłożony obornik bydlęcy w ilości około 5kg na m2 i bardzo głęboko przekopany, folia na zimie nie jest ściągana. Analiza gleby należy do mojego teścia, tyle mi przekazał ;)
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2022 13:36 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Gru 2022 14:39 #818719

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Będzie Ci potrzebny żółty kristalon do fertygacji oraz saletra wapniowo-magnezowa do podniesienia zawartości wapnia, magnezu i azotu.

www.ochrona-roslin.sklep.pl/agromix-sale...pniowo-magnezowa-1-l

Roztworem saletry W-M trzeba przelać glebę zanim zamarznie. Najlepiej przy pomocy konewki, by rozprowadzić nawóz równomiernie. Fertygację należy rozpocząć tuż po wysadzeniu rozsad.

Po przeliczeniu dawki saletry W-M podam Ci w osobnym poście.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Rolnik90

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Gru 2022 17:45 #818730

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Rolnik90 wrote:
jest to badanie gleby w tunelu

Jakie wymiary ma ten tunel ?.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2022 17:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Gru 2022 21:10 #818744

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Mały 3x6m
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Gru 2022 08:55 #818748

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Rolnik90

Przy okazji pokażę zainteresowanym , jak łatwo jest wykonać obliczenia nawozowe.

W opisie saletry Ca-Mg czytamy :
SKŁADNIKI POKARMOWE:
Azot (N) w przeliczeniu na azot azotanowy – 8% (m/m), tj. 114 g N-NO3/l
Zawartość azotu (N) w formie amonowej – najwyżej 1% (m/m)
Tlenek wapnia (CaO) rozpuszczalny w wodzie – 12% (m/m), tj. 170 g CaO/l, 121 g Ca/l
Tlenek magnezu (MgO) rozpuszczalny w wodzie – 2,5% (m/m), tj. 35,5 g MgO/l, 21,5 g Mg/l

Powierzchnia tunelu wynosi 3x6= 18 m2. Jeśli rozprowadzimy całe opakowanie tej saletry czyli 1 litr, to wprowadzimy do gleby na 1 m2 nastepujące ilości składników :

azot - 114 g : 18 m2= 6,3 g/m2

wapń - 121 g : 18 m2= 6,7 g/m2

magnez- 21,5 g : 18 m2= 1,2 g/m2

Przyjmuje się, że warstwa orna gleby ma grubość 20 cm, zatem na powierzchni 1 m2 znajduje się 10x10x2 [ dcm]= 200 litrów warstwy ornej.

Teraz możemy obliczyć, o ile wzrośnie w glebie zawartość składników w przeliczeniu na litr gleby, po aplikacji nawozu :

azot - 6,3 g : 200 l = 0,032 g= 32 mg

wapń - 6,7 g : 200 l = 0,034 g= 34 mg

magnez- 1,2 g : 200 l = 0,006 g = 6 mg

Głównie chodzi tu o azot. Sumarycznie zawartość jego w glebie po tym zabiegu wzrośnie do prawie 100 mg/l.

Fertygację należy rozpocząć już od podlania rozsady tuż po wysadzeniu. Roztwór żółtego kristalonu o stężeniu 1 g /l zawiera w sobie :

azot- 130 mg/l; fosfor- 170 mg/l; potas- 108 mg/l.

W sumie ze składnikami wykazanymi w analizie gleby i pochodzącymi z saletry Ca-Mg daje to zalecane stężenia w uprawie pomidorów.

Przy rozprowadzaniu saletry będzie potrzeba 18 dziesięciolitrowych wiader wody. Do każdego wiadra wdozować 60 ml saletry W-M i wymieszać. Rozprowadzić konewką po powierzchni ok 1 m2.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2022 18:36 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, miroslawiec, pszczolka, rybur58, zwykły chłop, Babcia Ala, Pysiu, sava

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Gru 2022 18:48 #818779

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Dzięki, przekazane zalecenia, a link do postu zapisany ;)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Gru 2022 23:07 #819130

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 315
Witam,
na jesieni rozrzuciłem i przekopałem płytko obornik w foliach. Obecnie leży śnieg na zewnątrz to go nasypałem sporo na grządki w foliakach aby wkrótce trochę nawilżyć ziemię i obornik w celu powstania procesów gnilnych i nie przesuszania ziemi. Jak to trzeba często robić, i co o tym myślicie?
Ciepełka i zdrówka.
Mieszkaniec Warmii
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Gru 2022 21:03 #819314

  • DariaDB
  • DariaDB's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 165
Witam, zastanawiam się nad przygotowaniem ziemii pod uprawę papryk lub pomidorów. Miejsca będzie na max 15 sadzonek, w rogu działki, za szklarnią wzdłuż płotu w jednym rzędzie. Mam już za szklarnią truskawki. Nie wiem jak się do tego zabrać. Ziemię mam piaszczystą z dużą ilością kamieni. Mam trochę przekompostowanego obornika końskiego, nie wiem czy na wiosnę mogę jeszcze ziemię przekonać z obornikiem, czy raczej już za późno będzie. Może po prostu zebrać darń i dosypać trochę czarnej ziemi? Pomożecie?
IMG-20221220-WA0000.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Gru 2022 11:33 #819357

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 448
  • Otrzymane dziękuję: 2515
Robiłem z powodzeniem użycie obornika jeszcze wczesną wiosną, ale też dużo zależy, co to za obornik. Czyli na ile „przerobiony”. No i nie może być go za dużo, bo będą się krzewy buiły. Jak szklarnia jest na stałe w tym samym miejscu, to zawsze trzeba popracować na podłożem. Wiele osób robi nawet badania składu pierwiastkowego i odczynu pH, aby wiedzieć, co należy uczynić. Ja tak nigdy nie robiłem. Potencjalne deficyty wapnia to także problem, ale wapnowanie nie może być połączone z obornikiem. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, a wapnowanie go zobojętnia. Gleba powinna być rozpulchniona, nie zbita. Pod koniec swojego sezonu po prostu wybrałem trochę ziemi i uzupełniłem powstały deficyt mocno przetworzonym podłożem z kompostownika, dodając jeszcze naturalnego obornika. Mam świadomość, że pewnie brakować może Ca, ale nie wiem, czy można go w ramach tego samego sezonu dodać do takiego obornikowanego podłoża, czy tylko wiosną dolistnie. W sumie trzy podejścia – albo robisz badania chemiczne, albo znacząca wymiana podłoża, albo tunel mobilny, przenoszony, np. na miejsce po roślinach strączkowych. Spróbuj też uprawy pod chmurką, jako dodatkowego zabezpieczenia.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): DariaDB

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Gru 2022 14:00 #819360

  • DariaDB
  • DariaDB's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 165
Szklarni nie będę przenosić, bo jest porządnie przybita do fundamentu. U mnie jest bardzo wietrznie. Raz nawet szklarnie przefrunęła przez płot na pole sąsiada, a była przytwierdzona do pustaków. Na szczęście się nie połamała. W szklarni w zeszłym roku dałam czarnoziem, ale chyba nie był zbyt dobrej jakości i obornik koński, a teraz jesienią posiałam gorczycę i przekopałam. Chodziło mi o przygotowanie ziemi pod płotem, bo tam mam piach i kamienie. Może rzeczywiście wczesną wiosną spróbuje tam przekopać ziemię z obornikiem i zobaczę co z tego wyjdzie.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Gru 2022 14:35 #819361

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 37
Czyli obecnie jest tam trawnik? Trzeba przekopać wysuszyć i wytrzepać darń, najlepiej było by posiać jakiś poplon i później przekopac z obornikiem po czasie dać wapno magnezowe, możesz też użyć hydrożelu jeśli ziemia jest piaszczysta. Ale to zabieg na cały sezon czyli w przyszłym roku z warzyw nici
Możesz nawieść lepszej ziemi jak masz możliwość.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): DariaDB

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Gru 2022 23:05 #819381

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28935
Chiarodiluna wrote:
...że pewnie brakować może Ca, ale nie wiem, czy można go w ramach tego samego sezonu dodać do takiego obornikowanego podłoża...

Różne źródła podają, że pomiędzy tymi zabiegami należy zachować co najmniej 4 do 6 tygodni odstępu.
TU w sposób przystępny o tym piszą.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 22 Gru 2022 23:16 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Chiarodiluna, DariaDB

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Gru 2022 23:29 #819382

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
Aby coś zrobić trzeba wiedzieć co się ma a ty tego nie wiesz!!!!!Równie dobrze możesz zaszkodzić nawożeniem a potem bardzo trudno to naprawić . Radzę odżałować 100 zł i zrobić 2 próbki gleby do badania z tunelu i gruntu otwartego.Zepsuć bardzo łatwo naprawić bardzo trudno. Poczytaj ten temat od początku to może ci się coś rozjaśni. Jak już będziesz miała wyniki to poproś o zalecenia Pomodoro to jedyna słuszna droga.
Staszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jack90, DariaDB

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2023 10:18 #819947

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Hej z nudów, napisałem taki kalkulator w exelu, który powinien ułatwić obliczanie dawki nawozów, może odciąży on naszego Pomodoro ;)

Prośbę jedynie mam o sprawdzenie poprawności wyliczania.
Można go otworzyć na telefonie, tylko trzeba pobrać aplikację "arkusze"



link
files.fm/f/5dek6m4ud

Używam opcji załączniki ale jakoś mi nie chce wstawić pliku

Przykład

Analiza


Nawóz Kristalon pomarańczowy 6-12-36, dawka 1kg na 10m2 , Uzupełniamy kolumny B,C,E



Kalkulator liczy nawozy o prostym składzie.
Dodałem wersje z fertygacja dla nawozów sypkich g/l, jak również już nie bedzie wyników z liczbami po przecinku
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2023 18:01 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, del, magdalkaj, ogrodnik2

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2023 18:14 #819977

  • ogrodnik2
  • ogrodnik2's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 91
Dobrze liczy, sprawdzałem dawkę florowitu do peralgonii 3ml/l i pookrywa się z moimi obliczeniami. Niby można samemu to sobie policzyć w zeszycie , ale tak jest dużo szybciej.

Taka luźna propozycja , może by go umieścić na pierwszej stronie ?, bo znając życie z czasem post Rolnika spadnie na dalsze strony.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2023 18:15 przez ogrodnik2.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Sty 2023 09:04 #821062

  • ogrodnik2
  • ogrodnik2's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 91
Przyszła mi analiza gdzie stoi drugi tunel, tu ziemia była uprawiana od kilku lat w miarę nawożona. Powierzchnia to 24m2, folia na zimę nie ściągana.

Ph- 6,9
Azot - 82
Fosfor- 32
Potas - 220
Magnez- 180
Wapń.- 720

Mam niedobór wapnia i fosforu, czy mogę zastosować teraz superfosfat wzbogacony, a na wiosne saletrę wapniowa ? Oba nawozy mam w posiadaniu.
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2023 10:25 przez ogrodnik2.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Sty 2023 09:33 #821065

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Saletrę wapniową-tak, ale superfosfat wzbogacony - nie, z powodu dużej zawartości siarczanów. Prawdopodobnie potrzebny będzie żółty kristalon. Wieczorem się odezwę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ogrodnik2

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Sty 2023 10:43 #821075

  • ogrodnik2
  • ogrodnik2's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 91
A i prosiłbym o ile taka możliwość istnieje o zalecenia przygotowania gleby, tak bym nie musiał fertygowac pomidorów tylko raz na jakość czas zasilić nawozem. Będę miał dwa tunele i około 120 krzaków. Kropelkowe nawadnianie zaoszczędzi mi czasu.

Jeśli nie ma takiej możliwości to trudno.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.976 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum