TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 18 Sty 2023 21:54 #821225

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
pomodoro wrote:
Ja już się wypowiedziałem w temacie nawożenia /fertygacji /.

Ok, będę szukał, ale to aż 180 stron tego wątku i mam jeszcze nadzieję, że to w tym wątku jest.. :(
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 03:32 #821230

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
Pomodoro- Przewertowałem chyba wszystkie wpisy dotyczące mieszanki opartej na Kristalonie Żółtym i Saletrze Potasowej do pomidorów, którą należy mieszać w stosunku 100g Kristalonu i 100g Saletry.. Wszystko jasne poza jednym. W tych postach były różne wartości zawartości składników Azotu, Fosforu i Potasu w 4ml roztworu i nie wiem które są właściwe.

Znalazłem następujące wartości w podsumowaniach różnych postów:

1.106-160-232mg/l
2.104-170-198mg/l
3.106-69,6-193,2mg/l

Która z tych wartości jest właściwa, ew. jak taką zawartość liczyć to w przyszłości przy różnych mieszankach nawozów postaram się to liczyć sam ?
Jakie jest NPK takiego roztworu i skąd ono się wzięło tzn. czy da się to liczyć dla różnych mieszanek nawozów ?

Dziękuję za ew. wyjaśnienia.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 05:49 #821231

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
Rolnik90 A jak podstawiać dane przy fertygacji koncentratem np 18-18-18 i np. dawce 3ml/l i jak się dobrać do preliczeń przy fertygacji nawozem sypkim czyli tabelka nr 3 i załóżmy, że dajemy 26-40-50mg/l przy NPK 18-18-18 ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 06:50 #821232

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
pomodoro wrote:
duploboss wrote:
Chyba kiedyś XPO to opisywał, przeliczał itd.

Nawóz na bazie żółtego kristalonu i saletry potasowej jest mojego autorstwa . XPO - to nie jest mój nick.
Mieciu, to Twój nick ;)
Na tamtym forum właśnie taki nick dostałeś po banie

xpo.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 07:42 #821233

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Wielu sobie wyobraża, że wiedzę w dziedzinie choćby nawożenia roślin można streścić w jednym poście na Forum. Gdybym ja musiał każdemu z osobna tłumaczyć, to wylądowałbym w końcu w psychiatryku :teach: . Ja uprawiam działkę od 50 lat. Kiedy zaczynałem, nie było komputerów w każdym domu, a portali ogrodniczych już wcale. Trzeba było ganiać po księgarniach i szukać różnych publikacji o uprawie roślin. Dzisiaj każdy / prawie każdy/ idzie na łatwiznę i szuka wiedzy na różnych forach czy portalach ogrodniczych. Nie mając jednak własnej wiedzy w temacie nie jest w stanie ocenić, które informacje są prawdziwe.
Ponieważ słońce jeszcze nie wyszło spoza horyzontu, a ja jestem tuż po przebudzeniu i o dziwo nic mi nie dolega wysilę się by Ci w skrócie wytłumaczyć sprawę nawozów.

Otóż zaczniemy od tego, że zawartości składników podawanych w opisie nawozu są w formie tlenkowej, za wyjątkiem azotu. Fosfor jest podawany w formie pięciotlenku P2O5 ; potas w formie tlenku K2O; magnez- MgO, wapń- CaO . Te zawartości są podawane w procentach. Niestety liczby graniczne dla warzyw określające otymalną zawartość poszczególnych składników dla uzyskania przyzwoitego plonu wyrażone są w mg/litr gleby. Aby umożliwić przeliczanie składu nawozów na ilości wagowe konieczne do uzyskania w glebie składu odpowiadającego owym liczbom granicznym konieczna jest znajomość liczb atomowych pierwiastków i przeliczników z formy tlenkowej na czysty składnik pierwiastkowy. www.skrstrzelce.pl/uploads/katalogi/Wspo...owych_w_nawozach.pdf.

Przejdźmy teraz do konkretnego przykładu saletry potasowej i żółtego kristalonu

Na opakowaniu saletry potasowej czytamy:
Skład: Azot 13,5% (N), Potas 45% (K2O)

Znaczy to, że w 100 g nawozu potrzebnego do sporządzenia koncentratu naszego nawozu do fertygacji znajduje się : 13,5 g azotu oraz 45 g potasu jako tlenek K2O. Aby przeliczyć na czysty potas K bierzemy z tabeli współczynnik dla potasu i mnożymy 45 x 0,83= 37,9 g

Na opakowaniu żółtego kristalonu czytamy skład:
Skład nawozu KRISTALON ŻÓŁTY:
azot ogólny – 13% N (w tym: 4,4% N-NO3 i 13,6% N-NH4),
fosfor – 40% P2O5,
potas – 13% K2O,

W 100 g tego nawozu mamy :

azot- 13 % x 100 g = 13 g
potas- 13 % x 100 g = 13 g. Przeliczająć na czysty potas K 13 x 0,83 = 10,8 g

fosfor- 40 % x 100 g = 40 g fosforu jako P2O5. Przeliczając na czysty fosfor P 40 X 0,436 = 17,4 g

Jeżeli zatem wsypiemy do butelki 100 g saletry potasowe + 100 g żółtego kristalonu i dopełnimy do objętości 1 litra wodą, to otrzymamy 1 litr koncentratu w którym będzie :

azotu- 13,5 g + 13 g = 26,5 g
fosforu 17,4 g
potasu- 37,9 g +10,8 g =48,7 g

Te ilości znajdują się w 1 litrze roztworu, zatem w jednym mililitrze będzie ich 1/1000 część ich zawartości w jednym litrze koncentratu , czyli:

azot- 26,5 mg ; fosfor- 17,4 mg ; potas- 48,7 mg

Teraz trzeba spojrzeć na stronę 37 tej publikacji, gdzie znajduje się tabela z liczbami granicznymi dla warzyw. iung.pl/dpr_eng/publikacje/Nawozenie_roslin_ogrodniczych.pdf

Czytamy liczby graniczne dla pomidora :

azot- 100-150 mg/l
fosfor- 60-80 mg/l
potas- 200-250 mg/l

Te warunki spełnia minimalna dawka 4 ml koncentratu na litr wody do podlania. Dostarczamy do gleby wtedy z każdym litrem podlania :

azot- 4 x 26,5 = 106 mg ; fosfor- 4 x 17,4 = 69,6 mg ; potas- 4 x 48,7 mg = 194,8 mg

Troszkę mniej jest potasu, ale warzywnik, to nie apteka ! :happy-old:
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2023 07:59 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 07:45 #821234

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
del wrote:
Mieciu, to Twój nick ;)
Na tamtym forum właśnie taki nick dostałeś po banie

xpo.jpg

Jak tajny agent 07 :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Kaja, del, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 08:06 #821236

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3258
  • Otrzymane dziękuję: 9695
pomodoro wrote:
del wrote:
Mieciu, to Twój nick ;)
Na tamtym forum właśnie taki nick dostałeś po banie

xpo.jpg

Jak tajny agent 07 :rotfl1:
No właśnie Mieciu to jest ciekawe - tam niby jesteś zbanowany, ale dziwnym trafem Twoje receptury krążą. Nie mają wstydu na tamtym forum za grosz. Tu też kilka osób było lub są, które wynoszą stąd Twoją wiedzę i tam puszczają w eter prawie jak "swoje" opracowania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Kaja, Miragoral, del, sava

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 08:19 #821237

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Duploboss

Jeszcze uwaga co do zmiany dawki nawozu do fertygacji w zależności od fazy rozwojowej.

Roślina ma do dyspozycji to, co jest w glebie + to, co dostarczasz z roztworem do fertygacji. Jeżeli tego " papu " co dostarczasz przy fertygacji jest za mało, by pokryć zapotrzebowanie , roślina dobiera sobie papu z zapasu znajdującego się w glebie. Jeżeli przed założeniem uprawy gleba była doprawiona do wymagań określonych w liczbach granicznych nie ma potrzeby zmiany dawki nawozu do fertygacji.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2023 08:20 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Miragoral, del, renons, sava, duploboss

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 13:46 #821263

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Online
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 33
Mietek
w składzie żółtego kristalonu wkradł się błąd azot ogólny – 13% N (w tym: 4,4% N-NO3 i 13,6% N-NH4), a powinno być
azot ogólny – 13% N (w tym: 4,4% N-NO3 i 8,6% N-NH4),
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 14:45 #821264

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Dzięki, ale mój błąd w tym momencie polega na tym, że nie zwróciłem uwagi na nie mój błąd w kopiowanym opisie składu.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2023 14:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 16:16 #821269

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
duploboss wrote:

Tak, jak pisałem w pierwszym poście, jestem początkującym ogrodnikiem i takie zaawansowane historie jeszcze przede mną. Narazie kupiłem ziemię w workach do warzyw, dałem na dno trochę suchego obornka kurzego, torfu odkwaszonego i hydrożelu. Tunel jest mały 3x4m.

Sądziłem, że fertygacja będzie przebiegała w ten sposób że będzie dawkowała nawozy w sposób zrównoważony i zapobiegnie przenawożeniu. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba to będzie dodatkowe nawożenie jeśli pomidory wykażą jakieś niedobory.

Mam nadzieję, że zmierzam w dobrym kierunku, to mój początek w tym temacie i wiadomo, że jakieś błędy się pojawią..
Podstawowy błąd to to że nie zrobiłeś badania gleby i nie wiesz co masz , a dałeś pomiot i izolację z torfu ubogiego jak będziesz wypełniał dołki ziemią do warzyw to ok ale pewnie tak nie będzie więc ta różnica między nawozami 100 + 100 a 200 +60 i 4 czy 5 mml/l ma małe znaczenie.
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 17:03 #821272

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
Kupiłem 60 worków ziemi do warzyw i tylko 4 worki torfu odkwaszonego więc ten stosunek ziemi do torfu nie jest duży. Warstwy były układane w ten sposób, że na dno poszło sporo ziemi, potem hydrożel, potem cienk warstwa torfu, potem obornik granulowany, znów gruba warstwa ziemi. W takiej sytuacji robienie badania gleby w pierwszym roku uprawy gdzie ta nowa ziemia całkowicie wypełniła grządki wzniesione, których jest szt 3 o wymiarach 80x400cm chyba nie bardzo ma sens.. ? Na to dałem jeszcze na wierzch 5cm kompostu własnej produkcji i delikatnie przemieszałem po wierzchu na głębokość w sumie z 10cm..
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 17:51 #821276

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
pomodoro Serdeczne dzięki :thanks: Ten prosty przykład przeliczania i tabelka z przelicznikami załatwia wszystkie moje pytania :thanks:

Jest to tak jasne jak słońce i całkowicie wyczerpuje temat. Sądze, że to objaśnienie powinno znależć się gdzieś na każdej pierwszej stronie każdego wątku o nawozach i nawożeniu i wtedy nie musiałbyś odpowiadać na takie ( w zasadzie proste.. ) pytania jak moje.

Tabelkę z wymaganiami pokarmowymi warzyw znam. Odnośnie pomidorów to ciekaw jest jeszcze jak te propoprcje zapotrzebowania pomidorów na składniki pokarmowe zmieniają się w zależności od fazy wzrostu pomidora... ? Taka informacja pozowliła by przy odpowiednim zmieszaniu różnych składników na łatwe skomponowanie odpowiedniego nawozu do każdej fazy .. :bad-idea:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 18:57 #821288

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
pomodoro wrote:
Duploboss

Jeszcze uwaga co do zmiany dawki nawozu do fertygacji w zależności od fazy rozwojowej.

Roślina ma do dyspozycji to, co jest w glebie + to, co dostarczasz z roztworem do fertygacji. Jeżeli tego " papu " co dostarczasz przy fertygacji jest za mało, by pokryć zapotrzebowanie , roślina dobiera sobie papu z zapasu znajdującego się w glebie. Jeżeli przed założeniem uprawy gleba była doprawiona do wymagań określonych w liczbach granicznych nie ma potrzeby zmiany dawki nawozu do fertygacji.

Święta racja i logiczne :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 19:21 #821290

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
duploboss wrote:
Kupiłem 60 worków ziemi do warzyw i tylko 4 worki torfu odkwaszonego więc ten stosunek ziemi do torfu nie jest duży. Warstwy były układane w ten sposób, że na dno poszło sporo ziemi, potem hydrożel, potem cienk warstwa torfu, potem obornik granulowany, znów gruba warstwa ziemi. W takiej sytuacji robienie badania gleby w pierwszym roku uprawy gdzie ta nowa ziemia całkowicie wypełniła grządki wzniesione, których jest szt 3 o wymiarach 80x400cm chyba nie bardzo ma sens.. ? Na to dałem jeszcze na wierzch 5cm kompostu własnej produkcji i delikatnie przemieszałem po wierzchu na głębokość w sumie z 10cm..
Fakt nie czytałem ze zrozumieniem a może nie było dla mnie zbyt jasno napisane :thanks: zwracam honor.
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 19:36 #821292

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28932
Żeby te rośliny jeszcze zawsze chciały rosnąć, ale czasem bywa tak, że teoretycznie mają wszystko :garden1: , a nie rosną i nie wiadomo o co im chodzi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Sty 2023 19:44 #821293

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
Babcia Ala wrote:
Żeby te rośliny jeszcze zawsze chciały rosnąć, ale czasem bywa tak, że teoretycznie mają wszystko :garden1: , a nie rosną i nie wiadomo o co im chodzi.

No właśnie, teoria swoje a praktyka swoje .. :flower:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, del, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 06:12 #821327

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Tak a'propos tego, jak się ma teoria do praktyki.

Proponuję przeprowadzenia pewnego rozumowania, a napewno zmieni Ci się światopogląd dotyczący nawożenia.

Otóż wyobraź sobie, że na powierzchni gleby równej 1 m2 znajduje się aż 200 litrów warstwy ornej / 20 cm grubości /.Takie założenie przyjmuje się przy wyliczaniu nawożenia. Załóżmy, że gleba jest zupełnie jałowa, zero składników. Masz do dyspozycji roztwór do fertygacji, którego skład odpowiada wartościom granicznym . Zaczynasz nawożenie poprzez fertygację. I teraz, aby gleba uzyskała skład równy liczbom granicznym, czyli uzyskała skład nawozu, którym wykonujemy fertygację musimy na każdy m2 wylać 200 litrów roztworu nawozu. Jeżeli przy jednym podlaniu zużyjesz 10 litrów na m2, to oznacza, że musiałbyś w sezonie wykonać 20 podlań.

Stąd wynika prosty wniosek, że o wysokości plonu decyduje bardziej skład wyjściowy gleby, niż skład nawozu do fertygacji. Stąd w uprawach towarowych wykonuje się często analizy gleb , czy pożywek w uprawach bezglebowych.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2023 06:59 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, del, Babcia Ala, jack90


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.226 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum