TEMAT: RYNEK Z WARZYWAMI

RYNEK Z WARZYWAMI 28 Gru 2017 22:53 #579952

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
Aniu zamówiłam kilka pozycji warzyw.Czy mogę prosić o wysłanie razem z nasionkami pomidorów?
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

RYNEK Z WARZYWAMI 29 Gru 2017 07:10 #579958

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Adasiowa wrote:
...
Odnośnie rzepy - ostatnio na straganie widziałam warzywo podobne do białej marchewki - czyżby była to biała rzodkiew? Kobieta kupująca to "coś", wyraźnie poprosiła o rzepę wskazując właśnie na to warzywo.
Do tej pory kojarzyłam rzepę z czarną, kulistą formą o dość szorstkiej skórce, dość specyficznym zapachu i całkiem sporej ostrości. Zazwyczaj robiłam z niej surówkę z jabłkiem i marchewką z dodatkiem śmietany i było to pyszne, gdyby nie mały szkopuł po spożyciu .. trzeba mieć bardzo zdrowy żołądek.

Aniu, to białe, długie to prawdopodobnie była rzodkiew (daikon, radish) - taka duża "rzodkiewka", warzywo bardzo popularne zwłaszcza w Korei i Japonii, u nas coraz częściej spotykane. Spożywane u nas na surowo samodzielnie bądź w sałatkach. Na dalekim Wschodzie również pieczone, duszone, gotowane, marynowane i fermentowane (kiszone). W Japonii jest to jedno z najbardziej popularnych warzyw.
To czarne - to jak pisała Emalia jest czarna rzepa. Doskonała po starciu jako surówka. Starta, lekko posolona musi chwilę poleżeć w spokoju. Później łyżka gęstej, kwaśnej, wiejskiej śmietany i kromka dobrego, wypieczonego chleba. To przepis na raj na ziemi :)
Sorry, zaśliniłem się :oops:

Najpopularniejsza u nas odmiana rzepy ma kształt kulisty, ciemnoróżowy kolor na górze i biała od strony korzenia. raczej w handlu niedostępna. Moja przygoda z rzepą zaczęła się wiele lat temu. Będąc, jak co tydzień, u znajomych gospodarzy po ser i śmietanę zostałem obdarzony torbą świeżo zebranej rzepy dla mojego drobiazgu gospodarczego (króliki, kury). Grzecznie dziękując rzepę zabrałem. W domu położyłem na "moment" na kuchennych półkach. A ona zaczęła się do mnie uśmiechać. Co nie popatrzę - to coraz gorzej :woohoo: . Więc pędem do półki z książkami, zeszytami z kulinarnymi zapiskami od kilku pokoleń gromadzonymi. I zaczęło się... Króliki rzepy nie dostały :oops: :(

Najchętniej jemy gulasz z rzepą. Proste, łatwe w wykonaniu, smaczne.
A spróbujcie frytki zrobione z rzepy, lekko posolone i lekko oprószone makiem :woohoo: , klękajcie narody....

Kurcze, znowu się rozpisałem :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, nutella, rozalia, Marysia80, pouder, BOROWKA1, Łasiowa, Agusiak, pszczolka

RYNEK Z WARZYWAMI 29 Gru 2017 07:21 #579959

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, oczywiście - wyślę wszystko razem. Dzisiaj jeszcze idę do pracy, ale później mam więcej wolnych dni, więc będę szaleć wśród nasionek :)
pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

RYNEK Z WARZYWAMI 29 Gru 2017 08:18 #579960

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
Surówkę z rzepy robię podobnie jak Zbyszek.Z małą różnicą:po posoleniu,zlewam sok i skrapiam cytryną
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Dino_saur

RYNEK Z WARZYWAMI 29 Gru 2017 17:25 #579990

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W innym naszym wątku poświęconym warzywom kapustnym zamieściłam króciutki post o rzodkwi i rzepie.
Zapraszam tutaj CZARNA RZODKIEW I BIAŁA RZEPA

Bardzo proszę także tych z Was, którzy uprawiali rzepę, rzodkiew lub brukiew o zamieszczanie w w/w wątku opisu swoich doświadczeń w uprawie owych warzywek, oczywiście zdjęcia również bardzo mile widziane.... z góry bardzo serdecznie dziękuję :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2017 17:29 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

RYNEK Z WARZYWAMI 29 Gru 2017 17:53 #579994

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dino_saur wrote:
Najchętniej jemy gulasz z rzepą. Proste, łatwe w wykonaniu, smaczne.
A spróbujcie frytki zrobione z rzepy, lekko posolone i lekko oprószone makiem :woohoo: , klękajcie narody....

Kurcze, znowu się rozpisałem :oops:

Zbyszku, to, że się rozpisałeś, to tylko mogę pochwalić, ponieważ takie informacje są bezcenne i niniejszym serdecznie dziękuję - nie tylko za opis warzyw, ale i świetną formę literacką wpisu :)
Jednak nie byłabym sobą, gdybym nie poprosiła o poświęcenie większej uwagi Twoim przepisom - z pewnością gulasz z rzepą czy curry z dynią znajdą wielu zwolenników. Bardzo ładnie się uśmiecham o receptury :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

RYNEK Z WARZYWAMI 03 Sty 2018 18:17 #580800

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie będą dostępne już: sałata May King oraz cebula Walla Walla.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

RYNEK Z WARZYWAMI 03 Sty 2018 18:58 #580805

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu nasiona są już u mnie, dzięki a poczta to jaka nowa w tym roku, szybko poszło.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 08:54 #581073

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
Czy potrzebny jest PASTERNAK i marchew DEEP PURPLE F1 ?
Maria

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 16:58 #581166

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, jak wiesz, przyjmuję pod swój dach wszystkie nasionka, więc i za Twoje będę bardzo wdzięczna. Dziękuję, że pomyślałaś ...

Gdyby ktokolwiek z szacownego grona posiadał nasionka kapustek pak choi, to niech koniecznie zarezerwuje sobie miejsce w warzywniku na czerwcowy wysiew ( nie wcześniej! ) - ten maluch jest wspaniały :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 19:05 #581205

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wydawało mi się, że był tu przed chwilą post Agusi - Agusiak ....
No nic, odpowiedź pozostawiam.


Agusiu, pamiętam Twoje rozczarowanie ... chociaż na zdjęciach Twoje kapusty wyglądały bardzo przyzwoicie. Tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...tne?start=216#581179 pozwoliłam sobie przypomnieć główne podstawy uprawy Pak Choi, a przy okazji : podobno są odmiany o całkowicie zielonych ogonkach, które nie wybijają w pęd kwiatostanowy.
Pak Choi Green oraz Green Fortune
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2018 19:06 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 19:52 #581225

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
A ja dwa lata temu wysiałam rzepę , ale mi tylko liście wyrosły wielkie a do jedzenia nic nie wyrosło , coś nie tak zrobiłam , była to 1 i ostatnia próba z tym warzywem ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 19:57 #581228

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie poddawałabym się na Twoim miejscu Bożenko :) Jedna porażka o niczym nie świadczy, więc mimo wszystko będę Cię gorąco namawiać - choć na trzy sadzonki - gulasz z rzepą ... podobno genialny, prawda Zbyszku ;-) ?
Kapustne mają swoje wymagania, uprawowe , jak i płodozmianowe. Może w tym tkwił kłopot ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): obeata, Dino_saur

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 20:08 #581237

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Bożenko, ponoć (chcę sprawdzić:)) liście rzepy są do zagospodarowania. :)
Dotychczas wrzucałam do sałaty liście rzodkiewki, mamy szansę na poszerzenie repertuaru. Robi się z nich także zupy i smaży.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): obeata

RYNEK Z WARZYWAMI 05 Sty 2018 20:12 #581238

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
bozena wrote:
A ja dwa lata temu wysiałam rzepę , ale mi tylko liście wyrosły wielkie a do jedzenia nic nie wyrosło , coś nie tak zrobiłam , była to 1 i ostatnia próba z tym warzywem ;)

Specjalista nie jestem w tej materii, ale podejrzewałbym poniższe:
- przenawożenie azotem
- zbyt późny wysiew
- i to co najbardziej prawdopodobne - nasiona niekwalifikowane, skrzyżowane z innymi kapustnymi ale liściowymi (kapusta, gorczyca,...). Nasiona pozyskane z tzw zapylenia wolnego, a u sąsiada w tym czasie kwitła gorczyca :woohoo: . Albo na łące obok rosły dzikie kapustne :wink4:

Spróbuj raz jeszcze z dobrymi nasionami, może się uda. Warto.

RYNEK Z WARZYWAMI 06 Sty 2018 11:25 #581333

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Nasiona miałam ze sklepu , bo poczytałam o rzepie i nabrałam apetytu ale coś nie tak poszło ....
Teraz mam tylko balkon więc już mnie ten temat nie obchodzi bo działki nie mam ani żadnego ogródka :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

RYNEK Z WARZYWAMI 09 Sty 2018 16:39 #581896

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Od dzisiaj mamy też, dzięki naszej Marysi Komie dwie nowości na Warzywnym Ryneczku: marchewkę i pasternak. Marysiu - bardzo serdecznie dziękuję :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

RYNEK Z WARZYWAMI 09 Sty 2018 20:26 #581932

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Jutro postaram się wysłać chińskie nasionka wasabi i bakłażanów. Ciekawe, czy w ogóle coś wykiełkuje i co z tego wyrośnie? Może ktoś jeszcze zechce się pobawić ;) .
Aha. Dorzucę też kilka porcji brukwi. Z ciekawości kupiłam i trochę wysieję, ale nasion w opakowaniu było mnóstwo.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.245 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum