TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 20 Paź 2018 23:04 #628125

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Pora na dobranoc, więc na koniec dzisiejszej sesji odmiana, którą Ania Adasiowa opisała w wątku o pomidorach przerobowych, a i dla mnie jest to modelowy pomidor typu pasta.
Koriejskij Dlinnopłodnyj aka Korean Long
Dodam, że nie trzeba przy niej szaleć z azotem. Liście tej odmiany też mi trochę pokręciło, ale takie są uroki uprawiania, w jednym miejscu, pomidorów o różnych wymaganiach. Dlatego rósł na trzy pędy i wiązał świetnie. No i powtórzę, że konieczne są regularne opryski preparatami wapniowymi przeciwko suchej zgniliźnie wierzchołkowej. I już naprawdę na koniec, strasznie mi się ta odmiana podoba.


KoriejskijDlinnopodnyj1.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj5.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj6.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj7.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj8.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj9.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2018 23:08 przez Kaskawel.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Paź 2018 21:28 #628729

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Aurija
O tym pomidorze również pisano na tym forum wielokrotnie, więc tylko parę słów o tym jak sprawował się u mnie. Jak zwykle bardzo dobrze. Mega plenny, rósł na cztery pędy, na każdym wszystkie grona zawiązane. Bardzo wrażliwy na SZW, w tym roku opryski gron Vapnowitem rozpocząłem odpowiednio wcześnie, więc nie udało mu się mnie zaskoczyć jak w poprzednich latach. Zresztą, wszystkie fiutki tak mają. Zanim zafundowałem sobie namiot uprawiałem w gruncie ukraińską Zabawę i była podobnie podatna na tę przypadłość. Na surowo Auriji nie jadam, bo mam do tego lepsze odmiany, ale ususzona i zamarynowana w oliwie z ziołami, czosnkiem i kaparami to już inna inszość. Na przeciery też się doskonale nadaje.
W przyszłym roku sobie ją odpuszczę, ale fiutki nie znikną, bo mają u mnie stałe miejsce. Posadzę sobie dla odmiany żółtego Erosa.


Aurija2.jpg


Aurija5.jpg


Aurija8.jpg


Aurija11.jpg


Aurija12.jpg


Aurija13.jpg
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2018 21:31 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, zdravko, Marlenka, carbon, Betula, vegetella, Renia03, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Paź 2018 22:08 #628738

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Szapka Monomacha
Dzisiaj to mam luz. Ten pomidor został fajnie opisany przez Anię Adasiową na pierwszej stronie tego wątku, więc tylko podpiszę się pod jej opinią obiema rencyma i prochu na nowo wymyślał nie będę. Miałem dwa krzewy. Na jednym zawiązało się 8 owoców, a na drugim 10 po czym rośliny przystopowały ze wzrostem, tak na wysokości ok. 1,7 m i zajęły się ich wykarmianiem. A miały czym, bo owoce z pierwszych gron ważyły prawie 400 gr., a te z wyższych oscylowały wokół 300, w te lub we wte. Z dwoma wyjątkami, którym się usnęło i przespały najlepsze chwile swojego żywota.

SzapkaMonomacha1.jpg


SzapkaMonomacha3.jpg


SzapkaMonomacha5.jpg


SzapkaMonomacha6.jpg


SzapkaMonomacha7.jpg


SzapkaMonomacha8.jpg
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2018 22:09 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, Horti, Zbyszko46, pouder, Marlenka, Miragoral, Betula, Zielona, vegetella, Renia03, magnes

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Paź 2018 22:46 #628741

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
To co ja w takim razie miałam za Szapkę, opis się zgadza ale pomidory to befsztyki.
pozdrawiam Karina

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Paź 2018 22:58 #628742

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Purpurnaja Swiecza
Nasiona firmy Aelita. Miały być świece, a wyrosły ogarki. W sumie , to nie czepiał bym się nazwy, bo np. taka świnka morska to też ani świnka, ani morska, ale w tym pomidorze nic się praktycznie nie zgadzało z opisem odmiany. Miał dorastać do 1,7 m., a był wysoki, nawet za wysoki, bo pierwsze grona zawiązał na wysokości, na której szanujący się pomidor zawiązuje trzecie. Owoców miało być w gronie 8-12 szt., było co najwyżej 6, z czego pierwszy to najczęściej gargamel. No kurczę, nawet fotografować nie było czego i nie bardzo mi się chciało gdy na niego patrzyłem. Jedno co mi się w nim podobało to smak, słodkawy, pomidorowy, kwasek praktycznie niewyczuwalny, ale, jak już chyba tu gdzieś pisałem, wyraźnie kwaskowych pomidorów w tym roku nie miałem. To pewnie zasługa pogody. Nie wiem, albo trafiła mi się jakaś trefna partia nasion, albo marketingowcom puściły hamulce. Sprawdzę jeśli uda mi się kupić nowe nasiona. Dobry przykład na to, że nawet w oryginalnych, firmowych pakietach można dostać babola.
No, i tym niewydarzonym pomidorem kończę opisy odmian z roku 2018.


PurpurnajaSwiecza.jpg


PurpurnajaSwiecza1.jpg


PurpurnajaSwiecza3.jpg


PurpurnajaSwiecza4.jpg
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2018 23:36 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Miragoral, Betula, pszczolka, vegetella, Renia03, Jaedda

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Paź 2018 23:20 #628744

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
pouder wrote:
To co ja w takim razie miałam za Szapkę, opis się zgadza ale pomidory to befsztyki.

Pouder
, są różne linie Szapki Monomacha. Wstawiłem Ci nawet linka na ten temat w wątku o uprawie pomidorów. Str. 106, tak na szybko znalazłem.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Miragoral

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 28 Paź 2018 19:56 #628827

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Kaskawel wrote:
Gruszowka
Nie wiem, która to Gruszowka, a jest ich kilka, ale podejrzewam, że to linia kanadyjska, bo moja wyglądała identycznie jak te na zdjęciach w Tomatobase. Niewysoki pomidor, prowadzony na trzy pędy dorósł może do 1,2 m. Plenny, dobrze wiązał, owoce takie do 100 g., soczyste i słodkie, na wyższych gronach wyraźnie drobniejsze. Nic więcej na jego temat nie przychodzi mi do głowy. Po prostu rósł sobie, cichutki jak myszka pod miotłą. Nasion nie zebrałem wiele, bo większość owoców do tego przeznaczonych wymieszała mi się z podobnymi odmianami. Pech.

Mam nasiona Gruszowki,ale zebrane w 2015 roku.Nie uprawiałam tych pomidorów w następnych latach,ponieważ mam miejsce tylko na 38 krzaków i muszę mocno ograniczać ilość odmian i jeszcze próbować nowe.Nasion mam co prawda niewiele,ale kilka paczuszek będzie. Oczywiście,jeżeli będą chętni.
Nasiona miałam z Kokopelli-Seeds i to chyba jest jakaś oryginalna linia,ponieważ:(tłumaczenie z translatora)

"Stowarzyszenie Kokopelli, organizacja non-profit we Francji, zostało utworzone w 1999 r., Aby podjąć pochód Terre de Semences we Francji, który został zmuszony do zamknięcia po wykonaniu dekretu ministerialnego (wydanego przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa). ) narzucające drakońskie warunki prawnej rejestracji odmian warzyw w gospodarstwie
"Krajowa lista odmian amatorskich". Stowarzyszenie Kokopelli zajmuje się ochroną różnorodności biologicznej oraz produkcją i dystrybucją nasion biodynamicznych i organicznych. "
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:05 #631238

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kochani, pozwoliłam sobie napisać moją prośbę tutaj, jako że otrzymałam od ukraińskich przyjaciół nasiona pomidorków, papryk i bakłażanów. O ile z odszukaniem informacji o tych dwóch ostatnich warzywach nie miałam problemu, to z pomidorkami poszło fatalnie :(
Jeśli ktokolwiek mógłby mi pomóc w uzyskaniu wiadomości ( wskazaniu linku ) o następujących odmianach: Dino, Kolibry, Aidar, Sarra, Miodowy Spas, Czekoladowy Grozd ( przepisałam "żywcem" przetłumaczone nazwy ).
Mam też nasionka: Bycze Serce Malinowe i Bycze Serce Kompaktowe - te dwa pomidorki wydają się być całkiem ciekawe ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:11 #631240

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Masz z nią kontakt, by dopytać o szczegóły?

Np pierwszy z nich czy nie jest odmianą Dino eggs? :)
Pozdrawiam Błażej

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:11 #631241

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Czy drugi to nie Colibri?
Pozdrawiam Błażej

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:14 #631242

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Czy np Sarra to nie Sarah?
Pozdrawiam Błażej

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:17 #631243

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kontakt mam, ponieważ Wowa ( płeć męska ) pracuje w Polsce, a wczoraj wrócił z Ukrainy. Dostałam zarówno oryginalne opakowania , jak i dziwne dilerki z napisem : CLAUSE vegetable seeds i nazwą odmiany po ukraińsku oraz zdjęciem pomidorka.
Np. Dino wygląda jak podłużna śliwka z ostro zakończonym czubeczkiem.
Kolibry - podobno, wg Wowy, są pomidorkami śliwkowymi.

Jest też ogromna odmiana Cappa ?!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:21 #631244

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Napisałem do znajomej z tamtych stron. Zobaczymy co odpisze.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:22 #631245

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Błażej, no naprawdę, bardzo Ci dziękuję !!!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:25 #631246

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dzisiaj nie ma czasu ale jutro sprawdzi czy to są dobrze opisane nazwy itd. Poszuka informacji. :)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:31 #631247

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Tymczasem ja poszperam.

DINO F1

Cel: Idealny na świeży rynek.

Termin dojrzewania: Wczesne, 65-70 dni od przesadzania do dojrzałości.

Opis: Kształt owocu to śliwkowy blok (8x5,5 cm). Kolor jest jasno czerwony. Średnia waga płodu 130-150 g. Posiada 3 kamery. Mocno. Ściana 9 -10 mm. Sucha masa: 4,8-5%.
Roślina Kompaktowa, zbalansowana roślina, wysokość krzewu 1,1 m.


vladam-seeds.com.ua/ru/dino-f1.html
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2018 18:32 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:36 #631249

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Błażej, stokrotne dzięki - wykorzystam link, który podałeś - na szczęście jeszcze pamiętam rosyjski, więc spokojnie sobie przetłumaczę. Bardzo, bardzo dziękuję :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2018 18:38 #631250

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
KOLIBRI F1

Typ sałatkowy typu "krem" typu pomidorowego. Bardzo silny zwyczaj roślin. Ze względu na wysoką siłę wzrostu uprawiana jest uprawa w 2 łodygach. Na łodydze znajduje się niewielka odległość międzywęźla. Owoce są owalne, piękne, czerwone z doskonałym smakiem. Średnia waga 160-170 g. Na ręce średnio 8-10 owoców! Szczotka jest często rozgałęziona na dwie części, co zwiększa produktywność. Nadaje się do uprawy w ZG, OG. Idealnie transportowane na duże odległości. Doskonały smak, bardzo wysoka plonowanie.

www.agronom.info/cat/seeds/vegetable-see...libri-f1--colibri-f1
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.474 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum