TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Lis 2021 07:50 #782945

  • anulab
  • anulab's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 127
Kaskawel , napisz proszę jak dbasz o pomidory , że Ci owoce nic a nic nie pękają ?
Ja z niektórych rosyjskich właśnie z powodu pękania zrezygnowałąm .
Znalazłam Cię na zagranicznym forum , po zdjęciach rozpoznałam , brawo .
Na tamtym forum ludzie też zachwyceni . :bravo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Lis 2021 15:53 #782969

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Artur :hearts:

Cudeńka, aż ślinka leci :happy4:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Lis 2021 17:23 #782976

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7831
Pewnie trzeba przepchnąć na następną strone :happy-old:
Super zachęcająco wyglądają te odmiany rosyjskie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, anulab

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Lis 2021 19:07 #782988

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3568
  • Otrzymane dziękuję: 30110
Pomidory odmian rosyjskich uprawiałam w grunci i w szklarni.Zdecydowanie lepiej radzą sobie te rosnące w gruncie.Sa ładniejsze,silniejsze krzaki i są bardziej plenne.W nadchodzącym sezonie posadzę tylko w gruncie.
Maria

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Lis 2021 19:40 #782994

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Marysiu :hearts: , dobrze wiedzieć :dance:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, anulab

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 26 Lis 2021 06:30 #783023

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
anulab wrote:
Kaskawel , napisz proszę jak dbasz o pomidory , że Ci owoce nic a nic nie pękają ?
Ja z niektórych rosyjskich właśnie z powodu pękania zrezygnowałąm

Anulab, moje pomidory również pękają. Gdy w dzień temperatura dochodzi do 30 stopni, nie mówiąc o tej wewnątrz foliaka, a w nocy spada do 10 lub mniej, to jestem pewny, że na owocach znajdę nowe pęknięcia. O ile błędy w podlewaniu mogłem wyeliminować, to na inne rzeczy nie mam wpływu i dlatego przestałem się nimi przejmować :-) Tym bardziej, że nie uprawiam pomidorów na handel i jeśli jakaś odmiana mi smakuje, to nie widzę powodu żeby z niej rezygnować.
Fotki staram się robić gronom, które dojrzewały w miarę stabilnych warunkach. W tym roku było o takie trudno, więc gdy się przyjrzysz znajdziesz na owocach większe lub mniejsze pęknięcia.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 26 Lis 2021 07:06 #783024

  • anulab
  • anulab's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 127
Kaskawel , dzięki za odpowiedż .
Napiszę co ja robię by nie pękały a i tak nie ma stu procentowej skuteczności .
W okresie dojrzewania podlewam małymi ilościami wody . Zasilam krzemem , wapniem i
pryskam lecytyną . Podczas deszczowej pogody nie podlewam nawet te rosnące pod osłonami .

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 26 Lis 2021 08:00 #783026

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Ja podobnie podlewam, dodatkowo moja gleba dobrze trzyma wilgoć. Nie jestem zwolennikiem teorii, że pomidory powinno się podlewać rzadko, ale porządnie, bo moim zdaniem to strzał w kolano. Zresztą nie tylko pomidory po takim zabiegu pękają. Wystarczy poobserwować jak na jednorazową, dużą ilość wody reagują grona winorośli czy strąki fasoli.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Lis 2021 04:54 #783185

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5716
  • Otrzymane dziękuję: 27108
Pozwolę sobie coś dodać z własnej obserwacji. Podlewanie rzadko ale obficie ma zastosowanie, gdy zależy nam, aby bryła korzeniowa się rozrastała, bo korzenie w momencie, gdy kończy się rezerwuar wody, rozrastają się w jej poszukiwaniu. Dotyczy to chyba wszystkich roślin i winno mieć zastosowanie w przypadku pomidorów w okresie produkowania rozsady w doniczkach i po wysadzeniu rozsady. W okresie dojrzewania owoców podlewam tak jak anulab i Kaskawel. Dodatkowo, zanim podleję obieram dojrzałe owoce, bo mam pewnośc, że dojrzałe po podlaniu, następnego dnia będą popękane, nie dotyczy odmian handlowych, te w ogóle nie pękają.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Marlenka, Miragoral, bietkae, Pestka, lucioperca, Kaskawel, Jaedda, del, ewakatarzyna, Fina, madlen88, renons, sofi

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 30 Lis 2021 16:48 #783691

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Ja też w tym roku miałam kilka rosyjskich i muszę powiedzieć że nie zauważyłam u siebie nadmiernego pękania. Czy to może specyfika akurat takich odmian czy fakt, że rosły w ziemi kompostowej, lekkiej i prepuszczalnej. Najładniejsze owoce miały Anna Russian, Sibirsky Velikan Rozovyi i Abakanskiy Rozovyi.
Pozdrawiam, Magda

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 30 Lis 2021 17:46 #783696

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Anna Russian, Sibirsky Velikan Rozovyi i Abakanskiy Rozovyi nie tylko ładne ale i dobre :)
Pozdrawiam Ela

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 30 Lis 2021 19:41 #783716

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
To prawda pyszniutkie były wszystkie i śliczne. Szczególnie moje serce skradły pomidorki Anna Russian. Pierwszy raz je miałam i piałam zachwyty nad nimi od początku sezonu bo i krzak solidny i to co na nim.
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Sławek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 30 Lis 2021 22:26 #783764

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Ten post powinien być dłuższy, ale będzie o połowę krótszy. Wysiewałem w tym roky cztery odmiany z serii pomidorowy horoskop Sybirskiego Sadu. Niestety z oryginalnych nasion Skorpiona i Raka wyrosło nie to co miało wyrosnąć. Duży befsztyk i gruszka okazały sie sercami, tyle że smacznymi, tak na otarcie łez. Baran i Bliźniaki były ok.
Taka uwaga w sprawie nazewnictwa. Na etykietach niektórych partii nasion występuje dodatkowo wyraz "sozwiezdie" w nazwie odmiany.

Blizniecy / Близнецы


Nasiona od Eli (bietkae). Malinowe serca ok. 250 gr., soczyste i słodkie. Dużo ich na niskim, trochę ponad metrowym, krzewie. Prowadziłem na 2 pędy.

Blizniecy1.jpg

Blizniecy2.jpg



Owien / Овен

Krzewy ok. 1,7 m z ładnymi wyrównanymi gronami. Owoce okrągłe, waga w granicach 200-250 gr. i tak pomidorowego i wyważonego w smaku pomidora to już dawno nie jadłem. Super.

Owien1-2.jpg

Owien2.jpg

Owien3.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Lis 2021 22:29 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 30 Lis 2021 22:40 #783772

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
No i po co ja tutaj zaglądałam :hammer: Teraz zrobiłam się głodna i zjadłabym kilka pomidorów obojętnie których byle swojskich. Artur jak zawsze potrafi pokazać całe piękno a nawet smak owoców :)
Pozdrawiam Ela

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 04 Gru 2021 18:28 #784241

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Posadziłem w tym roku dla zabawy kilka odmian z bajkowymi nazwami. Wieczorynka trochę wcześniej dzisiaj :)

Szachieriezada / Шахерезада

Bardzo byłem ciekawy tej odmiany, ale trochę ostrożnie do niej podchodziłem. Nie wiem jak się w naszym języku mówi na tego typu pomidory. Brzoskwiniowe? Anglojęzyczni mówią "wooly tomatoes". Owoce wielkości dużej brzoskwini i tak samo pokryte meszkiem. Nawet ścianki wewnątrz sprawiają wrażenie omszonych. W smaku dosyć słodkie, pomidorowe z dodatkiem czegoś, ale nie wiem czego. Mało galaretki i nasion, byłyby dobre do suszenia, ja akurat miałem rok przecierowy. Krzewy też bardziej owłosione niż u normalnych pomidorów, sprawiają wrażenie wysrebrzonych, ok. 1,8 m. Fajna ciekawostka.

Szachieriezada1.jpg

Szachieriezada2.jpg

Szachieriezada3.jpg



Łampa Aładdina / Лампа Аладдина

Dosyć wysoki, plenny pomidor. Owoce gruszkowate w strażacko żółtym kolorze, wielkości 120-150 gr. Soczyste, słodkawe z lekkim kwaskiem, smakują jak wszystkie pomarańczowe pomidory tzn. bardzo dobrze.

ampaAaddina2.jpg

ampaAaddina3.jpg



Biełosnieżka / Белоснежка


Odmiana z Ukrainy. Wysokość ok. 1,6 m. Owoce w granicach 200 gr., soczyste, przyjemne w smaku, ale mało pomidorowe. Na jednym krzewie można znaleźć różnie zbudowane grona.

Bieosnieka3.jpg

Bieosnieka4.jpg

Bieosnieka5.jpg



Gulliwier / Гулливер


Nasiona Sybirskij Sad. Guliwer z tej firmy to całkiem spore, mięsiste i słodkie serca, ok. 300 gr. Nasion praktycznie nie ma. Grona trzeba redukować, bo kwiatostany są bardzo rozbudowane. Krzew niski, niecały metr wysokości, przedłużałem z wilków. Fotki owoców na krzewie wyszły kiepskiej jakości, więc tym razem tylko przekrój.

Gulliwier.jpg


Jest jeszcze jeden Guliwer z firmy Aelita z soplowatymi owocami, może kiedyś mi się trafi.

c.d.n.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2021 18:42 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2021 20:31 #784970

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Masza i Miedwied / Маша и Медведь
Niesamowicie plenny pomidor z dużymi, okrągłymi i słodkimi owocami. Tam gdzie zostawiłem ich 4 w gronie miały ponad 300 gr. Krzew niezbyt wysoki, miał może 1,6 m. Tej odmianie też chyba było w tym roku za gorąco pod folią i pomidorki nie do końca ładnie się wybarwiły. Chociaż niektóre odmiany tak już mają. Muszę to jeszcze sprawdzić.

MaszaiMiedwied2.jpg

MaszaiMiedwied3.jpg



King Kong / Кинг-Конг

To raczej bajka dla bardziej już wyrośniętych dzieci :-)
Jedna z najlepszych odmian tego sezonu. Owoce to wielkie, mięsiste, grubo ponad pół kilogramowe serca. Największe miało kilogram i ciut, ale ostało się w gronie samo. Grona musiałem dodatkowo podwiązywać, bo po prostu obrywały się pod ciężarem. Smak? Dla mnie idealnie wyważona pyszna pyszność.

KingKong2.jpg

KingKong4.jpg



Laguszka-Cariewna / Лягушка–Царевна

Plenny, zielony pomidor. Owoce średniej wielkości, soczyste, niezbyt mięsiste, słodko-kwaskowe, ale tego kwasku tak w sam raz.
Do jedzenia na bieżąco. Krzew trochę powyżej 1,5 m.

Laguszka-Cariewna2.jpg



Winni Puch / Винни Пух
Krzew w stylu pół ćwierci do śmierci, największy zdechlak wśród tegorocznych odmian. Owoce to malinowe serca, 250-300 gr. Baardzo słodkie. Puchatkowi pewnie by posmakowały.

WinniPuch2.jpg

WinniPuch3.jpg


Wysiewałem jeszcze koktajlową Diujmowoczkę, ale z oryginalnych nasion zamiast Calineczki wyrosła jakaś Buka. Był też Buratino, tego pomidora już wcześniej opisywałem.
I to już wszystkie bajki jakie miałem w tym roku.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2021 20:52 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2021 22:31 #784990

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Kaskawel super się czyta Twoje opisy pomidorków, zwięźle i na temat a "pół ćwierci do śmierci" chyba zostanie ze mną na dłużej :happy4:
Czy ta Kora pod krzakami to z drzew liściastych?
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Kaskawel, ewakatarzyna, Babcia Ala, Sławek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 15:33 #785063

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
:happy3: też zwróciłem uwagę na korę i miałem wysłać zapytanie na pw ale jak już tu padło to się podpinam :) ,
trochę dopytam więcej, czy jest po sezonie zbierana czy przykopywana, czy to są np zrębki ?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 15:34 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Kaskawel, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.667 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum