TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 16:31 #785069

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5716
  • Otrzymane dziękuję: 27105
Nie mam takich pomidorów jak Artur, ale ściółkowałam korą iglastą, liściasta jest nieosiągalna, więc przypuszczam, że Kaskawel używa kory z drzew iglastych. Ja po sezonie przykopywałam, bo kora poprawia strukturę gleby, a ja mam glinę :jeez: . Ponieważ kora nie rozkłada się zbyt szybko, to w następnym roku mi przeszkadzała, bo po pomidorach u mnie zawsze korzeniowe, a one jak małe są drobne. "Przeszłam" na korę mieloną, drobniejsza i nie przeszkadza. Kora to sporo węgla do ziemi, więc w procesie rozkładu będzie zabierać roślinom azot. Trzeba o tym pamiętać i zadbać o zwiększoną ilość azotu w następnym sezonie po przekopaniu, ale ziemia po zastosowaniu robi się tak pulchna (widoczna poprawa u mnie na lepsze), że marchewkę potrafię wyrwać rękami, co kiedyś bez użycia "ciężkiego sprzętu" nie było możliwe. Kora iglasta lekko zakwasza glebę, ale z tym można sobie poradzić, zastosować dolomit z magnezem lub mączkę bazaltową, pH mam w granicach od 6 do 7 (kwasomierz Helliga).

Ważna uwaga: kora powinna być wysezonowana co najmniej pół roku, bo świeża zawiera garbniki, które ponoć szkodzą. Kiedyś sprzedawano korę sezonowaną pół roku, teraz wszystko jest świeże, więc trzeba zakupić prędzej i niech sobie poleży przed użyciem.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 20:44 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Kajtkowa, bietkae, Pestka, jagodka27, Kaskawel, Zygowa, del, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 16:32 #785070

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5716
  • Otrzymane dziękuję: 27105
Przepycham :happy3:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 17:48 #785079

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Przepycham przepychającą Alę :rotfl1:. Właśnie przeglądałam dział i może mogę wyręczyć Artura.
Str.23

zdravko :A ściółka jest z iglastych i co potem robisz ,przekopujesz to, czy taka permkultura prawie?

Kaskawel:Jesienią większość zostaje zgrabiona i ląduje pod borówkami. Resztki które zostają przykopuję razem z nawozami na wiosnę. Robię tak odkąd mam tunel i ph jest ciągle na tym samym poziomie


Eh, nie umiem cytować naraz dwóch postów z tak odległej strony :(
Ela
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 17:49 przez Kajtkowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Kaskawel, Zygowa, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 18:12 #785083

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
dzięki, a co do cytowania dwu postów nawet z innego działu co teoretycznie nie przechodzi ;) ale..., dajesz cytuj w jednym poście, kopiujesz to, dajesz cytuj w drugim poście i wklejasz z pamięci pierwszy post :bye: , trochę kombinacji ale da się

przepraszam że nie na temat ale czasem się przydaje, wygląda to tak
zdravko wrote:
A ściółka jest z iglastych i co potem robisz ,przekopujesz to,
Kaskawel wrote:
Jesienią większość zostaje zgrabiona i ląduje pod borówkami. Resztki które zostają przykopuję razem z nawozami na wiosnę. Robię tak odkąd mam tunel i ph jest ciągle na tym samym poziomie.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 18:23 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 18:37 #785085

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Dzięki :) Tak myślałam, ale kopiuj/wklej akurat dla lenia, a w ogóle ten mój post godny Kalego :happy:
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Gru 2021 18:43 #785087

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
najważniejsze że zawiera poszukiwaną informację :hearts:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bietkae, jagodka27, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Sławek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 06:18 #785129

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Widzę, że znaleźliście moje poprzednie zeznania i w tej sytuacji pozostało mi już tylko je potwierdzić :-)

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 07:03 #785132

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
W tym roku uprawiałem też kolejne pomidory z Kotliny Minusinskiej. Opis będzie jeden, bo inaczej musiałbym go powtórzyć 10 razy. Wszystkie są wysokie, plenne i bezproblemowe w uprawie. Trzeba tylko zwracać uwagę na opryski gron preparatami wapniowymi przeciwko SZW. Owoce mięsiste, soczyste, w większośći słodkie, po prostu pyszne. Gdybym miał zabrać jedną odmianę na bezludną wyspę, to byłaby to Minusinskije Byczki ze względu na jej uniwersalność.

Abakanskij Rozowyj / Абаканский Розовый

AbakanskijRozowyj1.jpg

AbakanskijRozowyj2.jpg



Jabłocznyj (s. Gorodok) / Яблочный (с. Городок)

Pomidor z miejscowości Gorodok.

Jabocznyjs.Gorodok2.jpg

Jabocznyjs.Gorodok3.jpg



Byczje Sierdce Minusinskoje (s. Gorodok) / Бычье Сердце Минусинское (с. Городок)


ByczjeSierdceMinusinskojes.Gorodok2.jpg

ByczjeSierdceMinusinskojes.Gorodok3.jpg

ByczjeSierdceMinusinskojes.Gorodok4.jpg



Domasznieje Sierdce Gonsiorowskich / Домашнее Сердце Гонсиоровских

DomaszniejeSierdceGonsiorowskich2.jpg

DomaszniejeSierdceGonsiorowskich3.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 07:28 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 07:13 #785133

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Minusinskije Byczki / Минусинские Бычки
Te regularne, podłużne z noskiem.

MinusinskijeByczki2-2.jpg

MinusinskijeByczki3.jpg



Alonka Minusinskaja / Алёнка Минусинская
Piękne grona, dość duża ilość galaretki. Owoce 80-100 gr.

AlonkaMinusinskaja2.jpg

AlonkaMinusinskaja3.jpg



Oranżewyj Słon Minusinskij / Оранжевый Слон Минусинский

OranewyjSonMinusinskij2.jpg

OranewyjSonMinusinskij3.jpg

OranewyjSonMinusinskij4.jpg



Minusinskij Krupnyj ot Uszakowa / Минусинский Крупный от Ушакова
Duże, ponad 400 gr. befsztyki.

MinusinskijKrupnyjotUszakowa4.jpg

MinusinskijKrupnyjotUszakowa5.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 07:22 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 07:19 #785134

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Podsiniejewskoje Sierdce / Подсинеевское Сердце
Najbardziej słodki z tych odmian.

PodsiniejewskojeSierdce2.jpg

PodsiniejewskojeSierdce3.jpg



Krasnojarskij / Красноярский

Krasnojarskij3.jpg

Krasnojarskij4.jpg


I to koniec przeglądu. Następny w przyszłym roku :-)
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 07:36 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 07:58 #785136

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1723
  • Otrzymane dziękuję: 7830
Nic dodać nic ująć :)
Prezentacja pomidorów - rewelacja :happy4:
Bardzo serdecznie dziękuję chyba w imieniu wszystkich tu zaglądających pomidoromaniaków
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 08:00 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Kasionek, Marlenka, bietkae, Kaskawel, rybur58, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Bobka

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Gru 2021 12:44 #785172

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Arturze jak zawsze :bravo: :bravo: :bravo:
A doniczki wkopane koło pomidorów służą do podlewania ? Jeżeli tak to super sprawa do zastosowania :garden1:
Jakoś ten Oranżewyj Słoń bardzo mi się kojarzy z odmianą Oranżewyj iz Rosiji tomatland.ru/catalog/1198
a także Oranżewyj Ruskij 117
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 12:51 przez bietkae. Powód: dodano tekst
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Pestka, Kaskawel, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 14:52 #788568

  • sofi
  • sofi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 4
Co za system z tymi donicami???

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 15:09 #788570

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3568
  • Otrzymane dziękuję: 30101
Pierścienie z wiader bardzo ułatwiają podlewanie.


20210819_145114-2.jpg


20210727_090928-2.jpg
Maria
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2022 15:18 przez koma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 15:27 #788573

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Marysiu co to za cudna czerwona sakiewka na pierwszym zdjęciu? (Z czarnym pierścieniem) :hearts:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2022 15:28 przez czarna2066.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 15:43 #788574

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3568
  • Otrzymane dziękuję: 30101
Beatko,z sakiewek miałam Red Pear i sakiewka"koma"/jest na naszym targu/.Trudno mi powiedzieć,która z nich widoczna jest na zdjęciu.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 18:43 #788599

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5184
Mario
Pomidory niesamowite. Czy są w gruncie czy w tunelu? Czy to są całe wiadra tylko bez dna? Czy przecięte np. na pół
pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, czarna2066

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Sty 2022 19:06 #788603

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3568
  • Otrzymane dziękuję: 30101
Te pomidory rosły w gruncie.Wiaderka są bez dna,przycięte na pół.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, Kaskawel, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.733 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum