TEMAT: Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki.

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 03 Mar 2018 12:18 #593094

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Trochę narobiło się zaległości, ale chyba to przez te duże mrozy. Mamy u nas prawdziwą zimę.

Chcę napisać o pomidorach malinowych. Kilka lat temu w sklepach była odmiana Prezes (przynajmniej u nas).
Jest też na liście COBORU. Ostatnio zamiast niej pojawiła się odmiana Malinowy Prezes, a poprzedniej nie ma.
Chcę przypomnieć charakterystyki tych pomidorów.

Odmiana: Malinowy Prezes
Przeznaczenie: uprawa w odkrytym gruncie, może być uprawiana pod osłonami
Krzak: wysokorosnący, wiotkołodygowy, ok.160-170 cm., średnia siła wzrostu
Owocowanie: średniowczesna, pierwszy zbiór po ok.75 dniach, zbiór owoców od połowy lipca
do końca sierpnia.
Owoc: owoce o kształcie kulistym, lekko spłaszczonym i masie 160-180g. Miąższ wyjątkowo
smaczny i delikatny. Owoce barwy malinowej.
Uwagi: amatorska, wielkoowocowa odmiana, wysoka plenność. Tolerancyjna na zarazę
ziemniaka. Pomidor doskonały do bezpośredniego spożycia, na sałatki, na przetwory.
Wymaga prowadzenia na dwa pędy, uprawa przy paliku

Odmiana: Prezes
Przeznaczenie: uprawa w odkrytym gruncie,
Krzak:wiotkołodygowy,wysokorosnący, ciągłym wzroście,wysokość ok.180-190cm.,silny wzrost,
pokrój luźny, uprawa przy palikach,na 1-2 pędy.
Owocowanie:odmiana sredniowczesna,pierwszy zbiór za ok.70-80 dni. Owocuje od połowy lipca
do połowy września.
Owoc:owoce o kształcie kulisto-spłaszczonym, malinowe, dobrze wybarwione, miąższ mięsisty różowy.
Masa owoców Ok. 160-180g, w dobrych warunkach ponad 200g.
Uwagi:Odmiana wielkoowocowa malinowa ,najbardziej wydajna przy prowadzeniu na 1-2 pędy,
Konieczna uprawa przy podporach i podwiązywanie dużych owoców. Odmiana bardzo smaczna i plenna
przeznaczona do bezpośredniego spożycia. Bardzo korzystny skład cukrów. Zebrane owoce można
przechowywać do tygodnia. Ze względu na ciągły wzrost wymaga ogławiania. Można uprawiać
pod osłonami.


malinowyprezes.jpg
prezes.jpg



I jescze jedna odmiana, nowa, w tym roku pojawiła się na listach COBORU.

Odmiana: Malinowy Bosman
Przeznaczenie: uprawa w odkrytym gruncie.
Krzak: karłowy, samokończący, ok. 50-60 cm wysokości, wzrost średniosilny,pokrój zwarty.
Owocowanie: średniowczesna, pierwszy zbiór po ok.70 dniach, zbiór owoców od połowy lipca
do końca sierpnia.
Owoc: owoce malinowe, cylindryczno-owalne z „dziubkiem”, twarde. Mają 2-3 komory nasienne,
masę 70-90 g i miąższ zwarty koloru krwistoczerwonego.
Uwagi: odmian karłowa malinowa do uprawy w odkrytym gruncie. Owoce na krótkiej szypułce, dobrze
odrywają się od niej. Przeznaczone do uprawy polowej dla przetwórstwa oraz do bezpośredniej
konsumpcji. Zalecana uprawa z rozsady. W uprawie amatorskiej można prowadzić przy paliku.

Pozdrowienia. :bye: Miłego dnia.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Armasza, Horti, Zbyszko46, CHI, Betula, Grazyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 14 Mar 2018 21:06 #595533

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Załączam urywek książki z nazwami polskich pomidorów. Kilka jest takich, których nie zauważyłam w tym wątku. Może się przyda do powiększenia polskiej, pomidorowej kolekcji.
„W ogródku przydomowym” Łucja Zaborska, Kazimierz Tomala, Władysław Żelechowski
Wydawnictwo WATRA 1990
Str. 150 i 151


pomidor1_F.jpg


pomidor2_F.jpg
Michalina
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, kazko47, Horti, Betula

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 22 Mar 2018 16:29 #596916

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Dzięki za informacje o pomidorach z dawnych lat. Niektóre z nich wracają na nowo do powszechnej uprawy.

Dzisiaj chcę napisać o pomidorach, które zamierzam wysiać w tym roku.

Sabała, New Yorker, Skibicki Wczesny, Jantar, Morden, Złoty Deszcz, Opałka Polish Paste, Sarnowski Polish Plum, Polish Linguisa, Sława Nadrenii, Slava Porynii, Najwcześniejszy, Paw,Polish, Polish Ellis, Brutus,S ołdacki,

I tak: Skibicki Wczesny - pomidor jeszcze z lat 80-tych ub.w., podobnie Złoty Deszcz - koktajlowy,
chcę porównać odmiany Sława Nadrenii i Slava Porynii(org. czeskie nasiona), podobnie Brutus - nasiona polskie i czeskie,
Odmiany Polish i Polish Ellis - dwie różne odmiany, choć podobne w smaku, Paw - uprawa sentymentalna, kiedyś uprawiałem.

Teraz grupa malinowych:
Stara Babcina Malinówka, Stara Malinowa Odmiana, Malinowe Serce Rumianki, Bawole Serce Kasencji, Malinowy 1955, Malinowy z XIX w., Malinowy Prezes, NN Mymystery, Zorza Touńska, Zorza,

Też kilka porównań, Malinowy z XIXw. z Prudens Purple, wg. mnie dwie rózne odmiany, Zorza Toruńska i Zorza - Zorza to uprawa sentymentalna, kiedyś uprawiałem.

Jest grupa krzyżówek, w tym dwie od Eli151
K/37,K/37/4,J/3 F3,JR/2 F2,E/02 F2,E/09 F2

No i pakiecik oazowy:
Bartek, Bawaria, Czekista, Hammer, Żubr, Mata Hari, Perła Kaszub (czerwony/malinowy), Anna German

Poza Perłą Kaszub, same nowości.

Spróbuję jakoś to opanować i utrzymać w ryzach.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2018 21:58 przez Hiacynta. Powód: spacje
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Zbyszko46, rozalia, Marlenka, Agusiak

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 01 Kwi 2018 20:44 #598555

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Mój Paw wysiany 25-go wygląda tak
20180401_204520.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2018 20:47 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, kazko47, Marlenka, MarzenaRybka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 01 Kwi 2018 20:53 #598557

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Mamma - dziękuję :kiss3:
Jutro wrzucę zdjęcia mojego - do kolekcji....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Mamma, MarzenaRybka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 07 Kwi 2018 19:40 #599305

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Siewki PAWIA :flower2: - przepraszam najmocniej za opóźnienie w prezentacji ....

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Marlenka, MarzenaRybka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Maj 2018 09:06 #603879

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Po trzech tygodniach nasze Pawie urosły, stroszą piórka ;-) i wyczekują na wysadzenie w grunt.



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, kazko47, rozalia, Marlenka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 18 Maj 2018 19:55 #607088

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Moje pomidory. Wschody 15-16 kwiecień, przesadzone 26 kwietnia.
Zdjęcia zrobione 14 maja.

Pomidory malinowe:

BawoleSerceKasencji.jpg
MalinoweSerceRumianki.jpg
StaraBabcinaMalinwka.jpg



StaraMalinowaOdmiana.jpg
Malinowy1955.jpg
MalinowyzXIXw.jpg



ZorzaToruska.jpg
NNMymystery.jpg
Zorza.jpg



Historyczne odmiany:


PolishLinguisa.jpg
OpakaPolishPaste.jpg
SarnowskiPolishPlum.jpg



Polish-2.jpg
PolishEllis.jpg
Sodacki-2.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2018 20:01 przez kazko47.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 18 Maj 2018 20:11 #607094

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Dalszy ciąg pomidorów.


Antek.jpg
Tolek.jpg
Paw.jpg



Brutus-2.jpg
Jantar-2.jpg
Jutrosz.jpg



Morden-3.jpg
Najwczeniejszy-3.jpg
Moneymaker.jpg



NewYorker-3.jpg
SkibickiWczesny.jpg
ZotyDeszcz.jpg



SawaNadrenii.jpg
SlavaPorynii.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, grzesiek59, Adasiowa, Zbyszko46, Florka, Betula, emi247, amsiz

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 21 Maj 2018 22:45 #607708

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Praca na wiosnę w ogrodzie przy sadzeniu, sianiu warzyw to samo zdrowie.
Chciałbym jednak wrócić do przedstawiania odmian pomidorów. Skompletowałem informację o pomidorach dawnych,
historycznych odmianach polskich pomidorów. Są to odmiany które posiadają jakiś związek z Polską, z Polonią w różnych krajach.
Jest grupa ludzi, którzy wyszukują (dla firm nasiennych,kolekcjonerów) wśród Polaków nowe odmiany pomidorów.

Na początek lista która będzie opisywana. Jeszcze jedna rzecz która mnie zaskoczyła. Wszystkie te odmiany można kupić w tej
chwili i uprawiać, właśnie pod takimi nazwami. Są w sklepach stacjonarnych, internetowych czy bezpośrednio u ogrodnika.

Polan
Poland II
Poland Pink
Polanka
Polen
Polina
Polish
Polish (Ellis)
Polish C
Polish Dwarf
Polish Egg
Polish Giant
Polish Giant Heart
Polish Giant Paste
Polish Gnom
Polish Green
Polish Heart
Polish Linguisa
Polish Nights
Polish Non-Acid
Polish Paste
Polish Pastel
Polish Pink
Polish Pride
Polish Red
Polish Yellow Dwarf
Pollock
Polnische Saeulentomate
Polnischer Kriese
Polonaise Jaune(Polski Żółty)
Polonais Hybryd
Aunt Swarlo's Polish Plum
Belle De Polotne (Piękna Polska)
Berkshire Polish
Berkshire Polish Beefsteak
Berkshire Oxheart
Bramki
Czarnogotowki
Debbie
Eckert Polish
Eckert Polish Beefsteak
Grandpa Charlie
Grandma Mary's Polish
Gruntowy Karłowy
Gruntowy Wysoki
Henry's Polish
Holland
Jennie
Joe’s Polish
Julia Poland
Krakow Elary (Krakowski Wczesny)
Lebiaskowskij
Lillian Maciejewski's Poland Pink
Malinowski
Marge's Polish Pride
Michael Pollan
Mr. Novak
Olympic Fame Polish
Opałka Polish Paste
Orange Polonaise
Oxheart Raspberry Polish
Pomidory Malinowe
Russo-Polonaise
Sarnowski Polish Plum
Schlesische Himbeere
Silesian Raspberry(Śląska Malina)
Skibicki Wczesny
Slanske Malinowij (Śląski Malinowy)
Slanske Bijce Serdse(Śląskie Bycze Serce)
Sołdacki
Varsovia
Zakopane
Zogola
Zogola Pear
Zorga (Зоржа)

Niektóre z tej listy są już opisane w wątku. Chcę wrócić niedługo do przedstawiania pozostałych.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, rozalia, Florka, Marlenka, patrycja, Betula, Pestka, Mamma, Jasia

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 14:56 #611016

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Na Pawiu też pojawiły się pomidorki :)


pawmamma.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 15:52 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Pestka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 15:57 #611029

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
A wiesz Mamma, że na jednym z moich krzaczków też zauważyłam w ubiegłą niedzielę malutkiego pomidorka ? Jest więc nadzieja, że uda się tę odmianę "odrestaurować" dla potomności. Moje Pawie rosną w odkrytym gruncie, ale już na etapie rozsady zastanawiały mnie ich liście: całą dobę wzniesione ku górze. Sądziłam, że po wysadzeniu w grunt sytuacja ulegnie zmianie i liście zaczną zachowywać się jak natura przykazała, ale nie - i widzę, że u Ciebie ten typ też tak ma :)
Wysadziłam Pawie później niż pierwsze odmiany, więc krzaczki nie są tak okazałe jak Twoje :bravo: , jednak są zdrowe, rosną, kwitną i wiążą, a to cieszy najbardziej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 16:09 #611032

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
PAWie u mnie rosną w szklarence,krzaki solidne,zachowanie identyczne jak u Was: modlą się o papu.Dostaną.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 16:12 przez Zbyszko46.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Pestka, Mamma

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 16:28 #611038

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Zbyszku, kiedy Pawie były jeszcze Pawiątkami ;-) i kiedy zauważyłam, że listki mają wzniesione non stop, zaczęłam podawać im większą dawkę nawozu ( były w perlicie ) - i nadal rosły tak samo.
Teraz gdy są dorosłe i nie wykazują żadnych objawów niedoborów, opiekuję się nimi tak, jak wszystkimi pozostałymi odmianami. Najważniejsze w ich przypadku jest to, aby dochować się potomstwa jako materiału nasiennego. Bądźmy dobrej myśli :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Pestka, Mamma

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 16:48 #611044

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Faktycznie, liście są sterczące. Mam dwa krzaczki, liście mają takie same, ale pierwsze grona różnią się znacznie.
Na pierwszym krzaku (gdzie są już owoce) jest jedno grono.
20180605_163148.jpg

Natomiast drugi, ma na pierwszym poziomie aż trzy grona.
20180605_163204.jpg

A jak u Was rosną?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 16:51 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 16:53 #611045

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
A ja myślałam ,że przez te uniesione liście to pokazują że są głodne i zaczęłam je dokarmiać indywidualnie (dogadzałam im naleweczką z obornika) :hammer: ,a wygląda na to że to jest cecha odmianowa.W takim razie od dzisiaj przestawiam ich na ogólną dietę i będą traktowane jak pozostałe.
Mój -bo mam tylko jeden krzak- rośnie w gruncie i jeszcze nie kwitnie.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 16:55 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 17:07 #611048

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Mamma, z tego, co pamiętam, jeden Paw ma dwa kwitnące grona na pierwszym poziomie i tam też zawiązany owoc, ale jak pisałam - u mnie rosną w odkrytym gruncie, więc czas wiązania i ilość kwiatostanów będą inne niż w szklarence.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 05 Cze 2018 17:40 #611051

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Jestem ciekawa tego pomidorka, jak będzie rósł i co bardzo istotne-jak będzie smakował.
Dobrze, że będziemy mogli porównać jego wzrost i rozwój w różnych środowiskach.
Mam nadzieję, że zagości u mnie na dłużej niż jeden sezon.
A to już zdjęcie młodszej polskiej odmiany, która u mnie rośnie w doniczce :) Beta
20180605_172252.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2018 17:41 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Prządka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.301 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum