TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 12:45 #582843

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ale niespodziankę nam zrobiłaś tym pomidorkiem :bravo: Jak widać, nie tylko nasiona dyniowatych są żywotne, a przypomina mi się historia Oazowego Pawia od Danusi - nasionka z 2013 roku kiełkują i dają nadzieję na odtworzenie odmiany.
Jadwisiu, bardzo dziękuję za tak optymistyczne wiadomości, trzymam kciuki za Twoje uprawy i czekamy na ciąg dalszy zmagań z warzywami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 13:51 #582855

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
05.01 wyłożyłam na waciki kilkanaście nasionek chili nn.
Bardziej w ramach sprawdzenia siły kiełkowania. W ubieglym roku długo czekałam na kiełki, ponad 20 dni!
A tu niespodzianka:po 6 dniach skiełkowały niemal wszystkie. Włożyłam do ziemi i jedna nieśmiało się wychyla.

20180114_130947.jpg


Kolejne nasionka papryczek poszły na waciki 12. 01.

20180114_131023.jpg
Pozdrawiam, Marta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, kazko47, Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 13:58 #582856

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Super.
Ja chyba Thai Hot Kulinarny posieję.W tamtym roku poległam.Nic nie wzeszło :( Może jak skupie się nad jedną odmianą to mi się uda.Chyba że nie mam farta do tej odmiany.
W tamtym roku odkażałam nadmanganianem potasu,ale draństwo plami.Może w tym roku wodę utlenioną wykorzystam?Ile dajecie na szklankę wody?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2018 14:01 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 14:33 #582860

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Według Józia Krecika 10 ml /250ml wody i moczyć całą noc.Tak robiłam w zeszłym roku pomidorom.O ile pamiętam Ania Adasiowajuż w tym roku pisała gdzieś o użyciu PW.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, kazko47, lucysia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 14:58 #582862

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Zgadza się Kajtusiowo :) Wykładając nasionka fasolki szparagowej na waciki robiłam im prysznic z propionianu wapnia ( PW ), a z tego, co pamiętam, Józiu moczył nasiona w IF ( preparat z jodyną ).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kazko47, Kajtkowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 15:24 #582864

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Krecik Józiu też się zgadza :P
Krecik stary wrote:
Właśnie przygotowałem kuwety na wysiew nasion pomidorów i papryki,które będą rosły w pojemnikach na balkonie.Pomidorki to Brandyvine Cherry,Bartek i Winogronek.Papryka pomidorowa to Adrian(NN),żółta z dziobkiem i Ontara.Oprócz Bartka,pozostałe będą pierwszy raz.W tym roku znalazłem nowy przepis na odkażanie nasion tj.20 ml.wody utlenione 3% wlać do 550 ml.wody.Nasionka zalać na całą noc i wysiać(stary przepis).Zmodyfikowałem go na własną odpowiedzialność i dałem 10 ml.na 250 ml.wody.Jako podłoża użyłem torf odkwaszony,który aktualnie się grzeje na akwarium.Wysiew nasionek jutro.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, kazko47, Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 15:34 #582867

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dzięki serdeczne.Muszę zapisać w kajeciku.Bo w necie wiecznie gubię info.PW przygotowane jak do oprysku czy 100%?
Czyli albo woda utleniona albo PW.Robi się! :thanks:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2018 15:38 przez lucysia.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 15:44 #582870

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Aniu mała pomyłka bo nasionka moczę w wodzie utlenionej.Strąkowe oraz czosnek i dymkę kąpię w nadmanganianie potasu.IF używałem przy przesadzaniu storczyków do moczenia korzeni i podłoża(kory sosnowej). :bye: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Renia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 14 Sty 2018 15:57 #582875

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Józiu, dziękuję za sprostowanie; przeglądałam wątek o uprawie fasolki szparagowej i w postach z roku 2016 chyba znalazłam informację, że będziesz moczył ziarenka w IF. Przepraszam bardzo :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 14:42 #583092

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ponieważ część z nas przystąpiła już do wysiewów, a jak wiadomo, nasionka do kiełkowania potrzebują wyższej temperatury. Jak radzicie sobie z zapewnieniem im właściwego ciepła ? Z tego, co pamiętam, nasiona papryk i bakłażanów wymagają zakresu 28 stopni, pomidorki nieco mniej 22 stopnie, kwiaty w granicach 20 ...
Kiedyś, w epoce przed oazowej ;-) umieszczałam kuwetki z nasionami tuż obok pieca, jednak dobowe wahania temperatury nie sprzyjały kiełkowaniu i równomiernym wschodom. Później, za namową naszych fachowców, ustawiałam nasiona na routerku, gdzie panuje stała temperatura 25-30 stopni. Ale ze względu na rosnącą ilość gatunków i odmian routerek przestaje wystarczać :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, kazko47, Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 14:56 #583094

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Ja też korzystam z routerów. Mam do dyspozycji 3 i żeby "zwiększyć" ich ich pojemność używam do wysiewu (na wacikach) pojemników po śledzikach. Mają przezroczyste przykrywki, średnicę jakieś 18cm wysokie na 4cm i co najfajniejsze w tych pojemnikach - można ustawić je piętrowo na routerku.
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 15:15 #583097

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Lista papryk zamknięta.Może coś jeszcze wypadnie,ale wątpię.W tym roku nie sieję buraków.W to miejsce sadzę papryki.
20180115_151111.jpg


Z ostrości zamierzam wysiać niedługo Aji, Thai Hot Culinary,Fatali i Furillę( bo późna).
Coś jeszcze wysłać wcześniej?Jak myślicie?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2018 15:26 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 15:29 #583102

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Poniżej wklejam "przepis" Józia z pierwszej strony wątku o ekologicznych środkach ochrony roślin o wykorzystaniu ich do zaprawiania i odkażania cebul lub nasion:


Wykorzystanie ekologicznych środków ochrony roślin do zaprawiania nasion i cebul

Czosnek i dymkę przed sadzeniem zaprawiamy PW w stężeniu 20 ml./1l.wody.

Po zbiorze czosnku i cebuli wymoczyć je również w PW w takim samym stężeniu. Gdyby Pw nie zabezpieczył w pełni posadzonych ząbków, jesienią można wykąpać je nadmanganianie potasu w ilości 4 tabletek na 1l.wody.

Natomiast moczenie cebuli czosnku po zbiorze daje rewelacyjne zabezpieczenie tak ,ze nie występują żadne straty w przechowywaniu czosnku zimą.Cała kąpiel trwa 30 minut.

Nasionka pozostałych warzyw jak pomidory papryka,ogórek moczymy przez 15-30 minut w wodzie utlenionej 3% w ilości 20 ml/0,5l wody przed kiełkowaniem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, halgla, kazko47, Zbyszko46, lucysia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 15:35 #583105

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja w tym roku stawiam na wodę utlenioną.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 16:10 #583115

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Ja w tym roku będę razem z Wami :bye: Rozsadę pomidorów tworzę po raz trzeci, więc ciągle jeszcze niepewnie. W tym roku mam nadzieję na lepsze sadzonki niż miałam poprzednio, bo prowadzicie nowicjuszy za rączkę jak dziecko.
AdasiowaAniu- do utrzymania temperatury wschodów doskonale sprawdza się koc elektryczny lub terrarium z agamą :rotfl1: Do zakupu gada nie namawiam ale koc sprawdza się u mnie doskonale. A to skiełkowanie nasionek, a to zabezpieczenie w mroźne noce stópek kamelii i storczyków zimujących w nieogrzewanym pomieszczeniu. Albo ciepła pierzynka na wyrastający chleb czy do produkcji domowego jogurtu. Koc kupiłam na aukcji za około 30 zł.
Pozdrawiam zielono. Marta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 16:31 #583119

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Martusiu - ale nie przy młodym, aktywnym, wszędobylskim i ciekawskim kocie, który na dodatek zawsze jest chętny do pomocy ..
Nikodem już w pierwszy dzień zaanektowałby ciepły, miękki kocyk spychając nasiona na dalszy plan.

Jak regulujesz temperaturę w takim kocu?

A tak na wstępie - bardzo się cieszę, że mamy nowego warzywnego "ludzia" - trzymam kciuki za tegoroczne uprawy i plony.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rejmat

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 17:00 #583132

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3536
  • Otrzymane dziękuję: 29753
W ubiegłym roku nasionka papryki ostrej na wacikach ,były zraszane wodą,stały w kotłowni w przezroczystych pojemnikach z pokrywką/po kupionych ciastach/ Kiełkowanie 100%.Nie były opisane,bo w ubiegłym roku nie miało to dla mnie znaczenia.
Chcąc w tym sezonie zdać relację z uprawy ,z nasion otrzymanych z forum wymyśliłam takie oznakowanie ,żeby wiedzieć,co gdzie.
Mam nadzieję,że zda to egzamin
20180115_163730.jpg


Jeszcze tylko waciki,nasionka,pojemnik i za dwa tygodnie zaczynam sezon
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, kazko47

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 15 Sty 2018 17:10 #583139

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
No tak. Nie wzięłam poprawki na kota. U mnie po domu biega tylko agama brodata.Też lubi ciepło ale na stół już nie wlezie.
Koc ma regulator suwakowy. Rozpiętość temperatur od ok 25 stopni do 40. Dodatkowo wpinam wtyczkę do regulatora temperatury (RT-2 do terrarium), który ma czujnik automatycznie włączający i wyłączający zasilanie po przekroczeniu zadanej temperatury. Niby skomplikowane ale działa (nie wprowadzając dodatkowego bałaganu).

Dziękuję za miłe powitanie.
Pozdrawiam zielono. Marta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.559 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum