TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 18:55 #741768

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Elu,

napisz jak nie będzie wspólprcy, to jak moje przyjdą to się z Tobą podzielę :hearts:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, czarna2066, JaKasiula, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 18:56 #741769

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
A wiesz, Elżuniu, że sprawdzanie woli życia jest fantastyczną wymówką, aby wyłożyć nasiona do kiełkowania wcześniej niż się zaplanowało ? :happy:
Kurczę, że też na to szybciej nie wpadłam :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, najemnik, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula, Mejra, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:00 #741775

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Ze nie wiedziałam o istnieniu takiej interesującej odmiany jak zamawiałam :rotfl1: :happy3: :happy4:

ale jestem twarda juz nic nie zamawiam poza workiem perlitu :rotfl1:
p.s wie ktoś ile może ważyć 125L perlitu?
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Mejra

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:05 #741779

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Elenko, taki worek jest całkiem spory, ale na tyle lekki, że podniesiesz go jedną ręką.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Mejra, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:06 #741780

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11393
Anusiu jakiś pretekst do tego musi być aby złamać swoją zasadę ,,nic nie sieję w styczniu ''. Nie chcę po prostu być niesłowna :devil1:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:28 #741787

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Aniu :thanks: bo małżonek się przestraszył że nie udźwigniemy :)

ja nie mogę ciężkich rzeczy bo zerwane więzadło nadgarstka miałam więc zostawię mu tę przyjemność :)
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:31 #741789

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
bietkae wrote:
Beatko koperku od lat nie sieję bo sam sobie radzi, jest wszędzie gdzie chce, nawet wśród róż. Czyli jednak zostają papryki, no dobrze ale nie w tym tygodniu :)

A myślałam, że tą kwestię mamy już omówioną :rotfl1:
Była umowa :devil1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:38 #741795

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11393
No tak ale to inna inszość :P W tym tygodniu tylko dla sprawdzenia zdrowotności :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:40 #741798

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
W takim razie nie możesz się za długo zastanawiać bo nasiona z dnia na dzień coraz starsze :rotfl1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 19:49 #741808

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11393
Właśnie je znalazłam no i jutro idą w kolejkę na badanie czy ożyją :) Nowych ze Straganiku nie ruszam, niech jeszcze odpoczywają sobie w dilerkach :happy:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 20:41 #741834

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Dobry wieczór :) Zabieram się za ten wątek bo, w tym roku pierwszy raz będę miała ostre papryki (tj mam w planie mieć ;) ) Szczerze mówiąc nigdy nawet takiej świeżej/ domowej ostrej papryki nie jadłam. Wybrałam więc takie, które wydały mi się dość delikatne czyli idealne dla świeżaka: półostrą Anaheim i ostrą Numex Suave Red. Chcę by żyły sobie w donicach więc za chwilę lecą do kiełkowania :) A może któryś z forumowiczów poleci jakąś papryczkę dla początkującego? Może te które kupiłam wcale nie są ok?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 20:49 #741836

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Ja ze swojej strony mogę polecić Cayenne Yellow oraz Red. Żółta jest ostrzejsza od czerwonej.
Bezproblemowe. Sama zaczynałam w zeszłym roku przygodę z ostrą papryką właśnie z tą odmianą i byłam zadowolona. Dość plenna, bardzo dekoracyjna (moim zdaniem-teraz wiem, że są "ładniejsze").
Dwa kolory i dwie różne ostrości :hearts:
W tym roku też je wysiewam :)
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2021 20:50 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, Agucha8801, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 21:19 #741843

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Agusiu ( Agucha ) - wszystko zależy od Twojej wrażliwości na kapsaicynę - to dzięki niej papryki uzyskują swoją "moc". Największa zawartość tej substancji znajduje się w nasionach, a każda ostra papryka jest najbardziej pikantna u nasady owocu, czyli przy ogonku.
Z mojego doświadczenia wynika, że Cayenne polecane przez Beatkę należą do jednych z ostrzejszych papryk; są najczęściej sprzedawane na rynkach lub w marketach w zbiorowych opakowaniach lub na sztuki: podłużne, wąskie, niewielkie papryki, żółte i czerwone. Krzaczki są bardzo dekoracyjne, natomiast owoce - jak dla mnie - oprócz dużej ostrości nie mają szczególnego smaku.
Te, które mogę polecić z czystym sumieniem ( nie wypalą śluzówki i nie spowodują łzawienia i kichania ) to Biquinho Yellow i Red, Kinizsi, czereśniowa, Jalapeno, Jalaro ( choć tu byłabym ostrożna, podobnie jak u Trinidad Perfume ), pepperoni czy Roccoto.

pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): apal100, bietkae, Nimfa, Agucha8801, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 21:29 #741844

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Dziękuję Aniu i Beato za odpowiedzi. Chcąc sprawdzić czy faktycznie nasionko pali pocmokałam jedno i czuję je od 20min :yummi: Jestem wrażliwa na ostre ale wiem też ,że to kwestia przyzwyczajenia i ,że tolerancja rośnie w miarę jedzenia ;) To jest trochę moje "chciejstwo", ale kto wie może przerodzi się w miłość. Ps sklepowe nadziewane papryczki lubię, ale podejrzeam, że to zupełnie inna "półka"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 21:37 #741846

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Tak jak podpowiedziała Ania u mnie nr 1 jest Gabi (wczesna, bezproblemowa) i Kinizsi dość spore jabłuszka. Do nadziewania serkiem to czereśniowa lub koral. Cayenne też u mnie jest. Tak wiem, wybór jest ogromny.
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, Agucha8801, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 21:40 #741847

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Oj tak - papryki sprzedawane w słoikach w polskich sklepach nie należą do "hotów" - producenci muszą uwzględnić wytrzymałość klientów :)
Niemniej bardzo się cieszę, że ostre papryczki zyskują grono nowych wielbicieli i wyznawców, bo moim skromnym zdaniem są naprawdę warte zarówno uprawy, jak i kulinarnego wykorzystania. A zatem: siejcie, uprawiajcie, zachwycajcie się i jedzcie na zdrowie :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, apal100, bietkae, Nimfa, Agucha8801, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 22:17 #741860

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Jeśli szukacie papryk niezbyt otrych, ze swojej strony mogę polecić dwie papryki, ktore są zarazem ozdobne. Jedna to Biguinho Red, o której wspomniała Ania i druga: Explosive Ember. Obie o małych owocach. Dla mnie i tak za ostre, ale wiele osób, którym je darowałam jadło w całości z ziarenkami i twierdzili, że wcale takie ostre nie są :) Ja mam z nich uciechę w kiszonkach. Wrzucałam je do prawie wszystkich słoików i teraz z przyjemnością je zjadam, bo tej ostrości prawie nie czuć. Miałam też Czereśniową półostrą i wydałam wszystkie, takie ostre!, i ta nadawała się do nadziewania np. serkiem, a zalana oliwą podobno traci po jakimś czasie swoją ostrość.

Biquinho Red - docelowo czerwona
DSCN6470-2.jpg


Explosive Ember - docelowo fioletowa
DSCN6479.jpg
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2021 22:19 przez Nimfa.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2021 22:28 #741862

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Jakie piękne i zdrowe!! Napatrzeć się nie mogę :woohoo: :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.925 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum