TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sty 2018 20:50 #580421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Drugi wątek o ostrych paprykach będzie dotyczył uprawy odmian w różnego rodzajach pojemnikach ( analogicznie do uprawy papryk słodkich ), a zatem w donicach i skrzyniach, które, ustawione na tarasie, balkonie czy parapecie będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną, ozdobną.
Wyodrębniam celowo ten rodzaj uprawy, ponieważ związane są z nią inne wymagania uprawianych roślin niż tych w gruncie. Musimy przede wszystkim zapewnić takim ostrym papryczkom konkretne podłoże wraz z właściwym systemem podlewania, nawożenia lub fertygacji oraz zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i chorobami, często innymi niż te, z którymi walczymy w gruncie.

Także tutaj chciałabym zamieszczać informacje o możliwości zimowania poszczególnych gatunków i warunków jakie powinnyśmy im zapewnić, aby na wiosnę ponownie cieszyły nas swoją urodą :)

Każde Wasze doświadczenie, sukces czy porażka w uprawie ostrych papryk będzie tutaj bezcenne, dlatego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wątku :)
Emalia112 wrote:
Capsicum annuum, Capsicum chinense, Capsicum baccatum, Capsicum frutescens Są to nazwy gatunków papryki i np Cayenne i Lemon drop nie nalezą do jednego gatunku mimo ze Cayenne Yellow i Lemon Drop sa do siebie podobne. Jedna to annuum druga to baccatum,
Sytuacja jest analogiczna jak w dyniach, choć bardziej skomplikowana bo jednak tych odmian papryk jest coś ok 5-6 tyś.
I tak do gatunkuCapsicum annuum (papryka roczna) należą wszystkie słodkie papryki i co najmniej połowa ostrych papryk. Z definicji sa jednoroczne .. ale tak nie do końca. Tepin, papryka od której pochodzą prawdopodobnie wszystkie, jeżeli ja mróz nie zwarzy, będzie rosła parę lat.
Capsicum chinense(papryka chińska) Nie wiem dlaczego tak sie nazywa, bo pochodzi z basenu Morza Karaibskiego i północnej Brazylii. Do tego gatunku należa wszystkie kilery, Marugi 7poty, Bhuty, i inne .


Tutaj poprzednia część wątku forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ili-uprawa-i-warunki oraz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie-tylko-sezon-2017
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2018 18:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, rozalia, obeata, Pestka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:10 #581169

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Kochani, chciałabym poprosić o poradę odnośnie zimujących w mieszkaniu papryczek. Przeniosłam je do domu, kiedy temperatura w pracy osiągnęła 5-6 stopni. Teraz stoją na parapecie wschodnio-południowym, 16-17 stopni.
Obie odmiany mają jeszcze owoce na pędach. Do chwili obecnej dostawały tylko zwykłą wodę w niewielkich ilościach.
Moje pytania brzmią:
1. czy oberwać wszystkie papryczki ?
2. kiedy rozpocząć minimalne nawożenie: liście są wyraźnie jasnozielone.
3. kiedy mogę przycinać pędy - w kilku miejscach pojawiły się małe przyrosty, w kątach po opadłych dorosłych liściach
4. czy w najbliższej przyszłości będą wymagały przesadzenia do większych donic ?
Tyle już ze mną przeżyły, że szkoda byłoby je stracić ....
Przepraszam za jakość zdjęć, ale warunki oświetleniowe były ciężkie.

Habanero Yucatan White



Habanero Red

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:18 #581173

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Emalka pisała żeby przyciąć wstępnie dość mocno jak nowe przyrosty będą miały 2 cm.Zostawić po 2-3 oczka na gałązce.
A cięcie właściwe-formujące w kwietniu.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2018 17:24 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:25 #581174

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Aniu, wielkiego doświadczenia w zimowaniu nie mam, bo dopiero 3 zimę zimuję.
Ale coś tam już wiem.
Najlepiej u mnie warunki domowe, wschodnio-południowy parapet ciepłej kuchni bez kaloryfera pod spodem -znosi Carolina Repper
To jej drugie zimowanie. Pierwszej zimy wyglądała tak:

DSC06382.jpg

Teraz tak:

CarolinaRepper.jpg

Z dworu w październiku przeniosłam ją do nieogrzewanej letniej kuchni i tam ją trochę przechłodziło.
Najpierw myślałam że przez to ją straciłam bo po przyniesieniu do mieszania obrzuciła wszystkie liście i resztki owoców. Solidnie ją wtedy przycięłam i po niedługim spoczynku zaczęła odbijać. Teraz trzeba ją przesadzić i zaczać zasilać
Pozostałe moje papryki nie chciały zakończyć weegetacji i wyglądały jak Twoje, więc je trochę przymusiłam radykalnie obcinając gałęzie

DSC09620.jpg

Teraz wyglądają tak:

DSC09770.jpg

Ich kondycja jest dużo gorsza niż Caroliny.
W przyszłym sezonie postanowiłam więc przechłodzić wszystkie zimowane rośliny, jest to najlepszy sposób na wymuszenie okresu spoczynku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, lucysia, Pestka, Szczypiorek, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:35 #581180

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
To moje mają jeszcze pełno liści.
Znaczy się przechłodzić.Okno na dzień mocniej rozszczelnię bo inaczej nie mam jak.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:57 #581185

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Beatko, bardzo serdecznie dziękuję ; przechłodzenie już mają za sobą, bo jak wspomniałam, przez trzy miesiące, od października, przebywały ze mną w mojej pracy. Poczekam jeszcze z sekatorem do końca stycznia, dając im czas na opanowanie szoku po przejściu do cieplejszego mieszkania ( pod parapetem nie ma ogrzewania ). Systematycznie będę obrywać owoce na bieżące potrzeby i zobaczymy, jak zareagują za trzy tygodnie na przycięcie pędów. Tę białą potraktuję jak Ty swoje, ale Habanero Red troszkę łagodniej :) - ma inny pokrój, bardziej drzewiasty niż krzaczasty.
Pamiętam, że kiedyś borykałaś się z jaśniejącymi liśćmi, jako oznaką zbyt małej ilości azotu u młodych liści. Pryskałaś wóczas mocznikiem czy dokarmiałaś saletrą amonową ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 18:28 #581195

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Beatka, świetny instruktaż, dzięki.:) A jak sobie radzisz z przyniesionymi w doniczkach "lokatorami"?
Czy przed wniesieniem do domu robisz zapobiegawczo jakieś opryski/podlewanie?
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2018 18:38 przez Adasiowa. Powód: literka ;-)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 18:40 #581198

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
To było w zeszłym roku, robiłam opryski mocznikiem i zaczęłam zasilać Kristalonem.
Zapomniałam jeszcze dodać, że przed przyniesieniem do domu oberwałam wszystkie owoce i zrobiłam zapobiegawczy oprysk na mszyce i inne tałatajstwo i dzięki temu nie mam problemów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 19:08 #581207

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Beatuś, oprysk mocznikiem 1% ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:29 #581244

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3538
  • Otrzymane dziękuję: 29769
Jak dobrze czytać i się uczyć.W ubiegłym roku miałam pierwszy raz papryczki chili w swojej uprawie.Pięknie rosły od nasionek do owocowania.Wszystko w/g wskazówek forum.Koniec pażdziernika,początek listopada zebrałam ostatnie czerwone,mięsiste papryczki,zielone zostawiłam,wykopałam krzaczek i wyrzuciłam na kompost.Gdybym przesadziła do doniczki i trzymała w pomieszczeniu z pewnością cieszyła bym się do chwili obecnej pięknymi krzaczkami.Kolejny minus zaliczyłam
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, ogrodowazagroda

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:36 #581247

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3538
  • Otrzymane dziękuję: 29769
A była taka piękna


20170810_124510.jpg


20170810_124523.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:44 #581251

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Koma jest jeszcze jedna sprawa która musisz wziąć pod uwagę. Papryczki gatunku annuum to papryczki jednoroczne. to jest dosyć duza grupa i na nie szkoda energii na zimowanie.
Do zimowania nadają sie Capsicum chinense i Capsicum baccatum To są gatunki bylinowe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Campanula, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:12 #581313

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Emalko dodam jeszcze do Twoje wypowiedzi, ze papryczka Komy to na bank był annum ( szypułka).
Aniu ( Adasiowo , oprysk mocznikiem zaczynałam od 0,5% a potem zwiększyłam do 1% ( był to rada Pomodoro ). Zawsze lepiej użyć słabszego roztworu i sprawdzić jego działanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Pestka, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:13 #581314

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Kochani mam kilka ostrych, piszecie tu by lepiej niektóre z nich sadzić w pojemniku które z nich wsadzić do donic?
- Biguinho red/yellow
- Little elf
- Bishop crown
- Numex twilight
- Trynidad perfume
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:50 #581317

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Wszystkie poza Bishop`s Crownem bo to spory krzak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, aga, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:51 #581318

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wszystkie które wymieniłeś nadają się do donic.
Bishop crown, Trinidad perfume rosną dosyć wysokie i trzeba troszkę stabilniejsza doniczkę, reszcie wystarczą 3-5 l. Bishop crown jest późna i trochę wcześniej ja wysiej, by
zdążyła w pełni wybarwić sie. .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:54 #581319

  • MORANGO
  • MORANGO's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 24
A uprawiał ktoś może Aji Lemno Drop lub Aij Camba w donicy i zimował te odmiany ? Pozdrawiam :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 10:18 #581322

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak uprawiałam Aji Lemon drop w donicy, zimowałam ja przez dwie zimy.W ubiegłym roku wsadziłam ją do gruntu i już jej nie wykopywałam. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...2017?start=90#580880
Jest bardzo łatwa i w uprawie i do zimowania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MORANGO, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.502 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum