TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sty 2018 20:50 #580421

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 14970
Drugi wątek o ostrych paprykach będzie dotyczył uprawy odmian w różnego rodzajach pojemnikach ( analogicznie do uprawy papryk słodkich ), a zatem w donicach i skrzyniach, które, ustawione na tarasie, balkonie czy parapecie będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną, ozdobną.
Wyodrębniam celowo ten rodzaj uprawy, ponieważ związane są z nią inne wymagania uprawianych roślin niż tych w gruncie. Musimy przede wszystkim zapewnić takim ostrym papryczkom konkretne podłoże wraz z właściwym systemem podlewania, nawożenia lub fertygacji oraz zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i chorobami, często innymi niż te, z którymi walczymy w gruncie.

Także tutaj chciałabym zamieszczać informacje o możliwości zimowania poszczególnych gatunków i warunków jakie powinnyśmy im zapewnić, aby na wiosnę ponownie cieszyły nas swoją urodą :)

Każde Wasze doświadczenie, sukces czy porażka w uprawie ostrych papryk będzie tutaj bezcenne, dlatego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wątku :)

Tutaj poprzednia część wątku forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ili-uprawa-i-warunki oraz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie-tylko-sezon-2017
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 01 Sty 2018 20:53 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, obeata, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:10 #581169

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Kochani, chciałabym poprosić o poradę odnośnie zimujących w mieszkaniu papryczek. Przeniosłam je do domu, kiedy temperatura w pracy osiągnęła 5-6 stopni. Teraz stoją na parapecie wschodnio-południowym, 16-17 stopni.
Obie odmiany mają jeszcze owoce na pędach. Do chwili obecnej dostawały tylko zwykłą wodę w niewielkich ilościach.
Moje pytania brzmią:
1. czy oberwać wszystkie papryczki ?
2. kiedy rozpocząć minimalne nawożenie: liście są wyraźnie jasnozielone.
3. kiedy mogę przycinać pędy - w kilku miejscach pojawiły się małe przyrosty, w kątach po opadłych dorosłych liściach
4. czy w najbliższej przyszłości będą wymagały przesadzenia do większych donic ?
Tyle już ze mną przeżyły, że szkoda byłoby je stracić ....
Przepraszam za jakość zdjęć, ale warunki oświetleniowe były ciężkie.

Habanero Yucatan White

Habanero Red

"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:18 #581173

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 2452
Emalka pisała żeby przyciąć wstępnie dość mocno jak nowe przyrosty będą miały 2 cm.Zostawić po 2-3 oczka na gałązce.
A cięcie właściwe-formujące w kwietniu.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
…………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2018 17:24 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:25 #581174

• whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1074
Aniu, wielkiego doświadczenia w zimowaniu nie mam, bo dopiero 3 zimę zimuję.
Ale coś tam już wiem.
Najlepiej u mnie warunki domowe, wschodnio-południowy parapet ciepłej kuchni bez kaloryfera pod spodem -znosi Carolina Repper
To jej drugie zimowanie. Pierwszej zimy wyglądała tak:

DSC06382.jpg

Teraz tak:

CarolinaRepper.jpg

Z dworu w październiku przeniosłam ją do nieogrzewanej letniej kuchni i tam ją trochę przechłodziło.
Najpierw myślałam że przez to ją straciłam bo po przyniesieniu do mieszania obrzuciła wszystkie liście i resztki owoców. Solidnie ją wtedy przycięłam i po niedługim spoczynku zaczęła odbijać. Teraz trzeba ją przesadzić i zaczać zasilać
Pozostałe moje papryki nie chciały zakończyć weegetacji i wyglądały jak Twoje, więc je trochę przymusiłam radykalnie obcinając gałęzie

DSC09620.jpg

Teraz wyglądają tak:

DSC09770.jpg

Ich kondycja jest dużo gorsza niż Caroliny.
W przyszłym sezonie postanowiłam więc przechłodzić wszystkie zimowane rośliny, jest to najlepszy sposób na wymuszenie okresu spoczynku.
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, lucysia, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:35 #581180

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 2452
To moje mają jeszcze pełno liści.
Znaczy się przechłodzić.Okno na dzień mocniej rozszczelnię bo inaczej nie mam jak.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 17:57 #581185

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Beatko, bardzo serdecznie dziękuję ; przechłodzenie już mają za sobą, bo jak wspomniałam, przez trzy miesiące, od października, przebywały ze mną w mojej pracy. Poczekam jeszcze z sekatorem do końca stycznia, dając im czas na opanowanie szoku po przejściu do cieplejszego mieszkania ( pod parapetem nie ma ogrzewania ). Systematycznie będę obrywać owoce na bieżące potrzeby i zobaczymy, jak zareagują za trzy tygodnie na przycięcie pędów. Tę białą potraktuję jak Ty swoje, ale Habanero Red troszkę łagodniej :) - ma inny pokrój, bardziej drzewiasty niż krzaczasty.
Pamiętam, że kiedyś borykałaś się z jaśniejącymi liśćmi, jako oznaką zbyt małej ilości azotu u młodych liści. Pryskałaś wóczas mocznikiem czy dokarmiałaś saletrą amonową ?
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 18:28 #581195

• Horti
  • Horti's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 697
Beatka, świetny instruktaż, dzięki.:) A jak sobie radzisz z przyniesionymi w doniczkach "lokatorami"?
Czy przed wniesieniem do domu robisz zapobiegawczo jakieś opryski/podlewanie?
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2018 18:38 przez Adasiowa. Powód: literka ;-)

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 18:40 #581198

• whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Platinum Boarder
To było w zeszłym roku, robiłam opryski mocznikiem i zaczęłam zasilać Kristalonem.
Zapomniałam jeszcze dodać, że przed przyniesieniem do domu oberwałam wszystkie owoce i zrobiłam zapobiegawczy oprysk na mszyce i inne tałatajstwo i dzięki temu nie mam problemów.
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 19:08 #581207

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Beatuś, oprysk mocznikiem 1% ?
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:29 #581244

• koma
  • koma's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 153
Jak dobrze czytać i się uczyć.W ubiegłym roku miałam pierwszy raz papryczki chili w swojej uprawie.Pięknie rosły od nasionek do owocowania.Wszystko w/g wskazówek forum.Koniec pażdziernika,początek listopada zebrałam ostatnie czerwone,mięsiste papryczki,zielone zostawiłam,wykopałam krzaczek i wyrzuciłam na kompost.Gdybym przesadziła do doniczki i trzymała w pomieszczeniu z pewnością cieszyła bym się do chwili obecnej pięknymi krzaczkami.Kolejny minus zaliczyłam

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:36 #581247

• koma
  • koma's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 153
A była taka piękna

20170810_124510.jpg

20170810_124523.jpg

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 05 Sty 2018 20:44 #581251

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 7755
Koma jest jeszcze jedna sprawa która musisz wziąć pod uwagę. Papryczki gatunku annuum to papryczki jednoroczne. to jest dosyć duza grupa i na nie szkoda energii na zimowanie.
Do zimowania nadają sie Capsicum chinense i Capsicum baccatum To są gatunki bylinowe.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:12 #581313

• whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Platinum Boarder
Emalko dodam jeszcze do Twoje wypowiedzi, ze papryczka Komy to na bank był annum ( szypułka).
Aniu ( Adasiowo , oprysk mocznikiem zaczynałam od 0,5% a potem zwiększyłam do 1% ( był to rada Pomodoro ). Zawsze lepiej użyć słabszego roztworu i sprawdzić jego działanie.
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Pestka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:13 #581314

• Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Ruda Śląska, strefa 6b
  • Otrzymane dziękuję: 1764
Kochani mam kilka ostrych, piszecie tu by lepiej niektóre z nich sadzić w pojemniku które z nich wsadzić do donic?
- Biguinho red/yellow
- Little elf
- Bishop crown
- Numex twilight
- Trynidad perfume

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:50 #581317

• whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Platinum Boarder
Wszystkie poza Bishop`s Crownem bo to spory krzak.
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:51 #581318

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
Wszystkie które wymieniłeś nadają się do donic.
Bishop crown, Trinidad perfume rosną dosyć wysokie i trzeba troszkę stabilniejsza doniczkę, reszcie wystarczą 3-5 l. Bishop crown jest późna i trochę wcześniej ja wysiej, by
zdążyła w pełni wybarwić sie. .
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 09:54 #581319

• MORANGO
  • MORANGO's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 21
A uprawiał ktoś może Aji Lemno Drop lub Aij Camba w donicy i zimował te odmiany ? Pozdrawiam :bye:

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2018 10:18 #581322

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
Tak uprawiałam Aji Lemon drop w donicy, zimowałam ja przez dwie zimy.W ubiegłym roku wsadziłam ją do gruntu i już jej nie wykopywałam. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...2017?start=90#580880
Jest bardzo łatwa i w uprawie i do zimowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): MORANGO

Moderatorzy: Adasiowa, Kasionek
Wygenerowano w 0.438 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum