TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 21:23 #669071

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Przecież ja nikogo nie bronię jeść nic nie warte pasteryzowane produkty do tego dołożyć pasteryzowane sklepowe mleko i życzę Wam zdrowia bo będzie Wam potrzebne. :hammer:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 21:37 #669072

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
A tobie więcej rozumu !
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 22:16 #669080

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6909
  • Otrzymane dziękuję: 41928
Pasteryzacja jest jednym z najlepszych sposobów konserwowania żywności.Sposób ten został wynaleziony przez L. Pasteura i zastępuje użycie środków chemicznych(sztucznych konserwantów). Insynuacje ,( nie użyję słowa jakiegoś )Corrado wskazują,że niektórzy nie wiedzą kto to jest p.L.P. a szkoda.
kuchnia.wp.pl/na-czym-polega-pasteryzacja-6054905160856705a
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2019 22:18 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 22:30 #669082

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
pomodoro wrote:
A tobie więcej rozumu !

Widzę że Ci nerwy puszczają . Proponuję meliskę na noc
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 22:52 #669086

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Zabierasz głos w sprawach, o których nie masz zielonego pojęcia. O moje nerwy się nie martw. Martw się o swoją głowę :teach:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:01 #669087

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Z liku podanego przez Krecika.
Niezastosowanie tej metody, szczególnie w przypadku produktów kwaśnych, może bowiem doprowadzić np. do zakażenia salmonellą, gronkowcem czy listerią.

Przeciętny człowiek nie wie skąd biorą się dzikie bakterie fermentacji mlekowej w naszym otoczeniu. Ano głównie z jelita grubego ludzi i narządów płciowych kobiet . Kilka szczepów bakterii ma zdolność produkowania kwasu mlekowego nie wyłączając bakterii E. coli.
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2019 23:14 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Pol

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:05 #669088

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
A jadłeś kiszone pomidory , jak nie to proponuję spróbować , najlepsze robią na Ukrainie. :teach:
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:06 #669089

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Nie mam zamiaru prowadzić głupich dyskusji z kompletnymi dyletantami.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:25 #669090

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Jeśli ktoś myśli że produkty pasteryzowane są lepsze i zdrowsze od kiszonych to brak mu kompletnie wiedzy w tym temacie. Uważam że temat jest zamknięty .
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:32 #669091

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16722
A ja mam pytanie do Mietka, czy w taki sposób można zrobić ogórki małosolne? Tak zjeść zimą takiego ogóraska, mniam...
Moim pogoda dała się we znaki, pomimo odpowiedniego zaprawienia dołków.

IMG_20190723_072347965.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2019 23:32 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lip 2019 23:47 #669094

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Ogórki małosolne mają krótką trwałość. Od ilości soli zależy ile powstanie w czasie fermentacji kwasów, głównie mlekowego. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem osmozy. Sól powoduje przechodzenie soku ogórka do roztworu solanki, a zawarte w tym soku węglowodany / cukry/ stanowią pożywkę dla bakterii fermentacyjnych. Ogórki małosolne, aby miały odpowiednią trwałość, musiałyby być pasteryzowane wraz z solanką. Pasteryzacja ogórków jednak zmienia ich smak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Mamma, Lunka, anaka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 07:34 #669100

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Corrado, Lunka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 08:21 #669106

  • rpilski
  • rpilski's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 24
rychu44 wrote:
...Wczoraj po zbiorze opryskałem całe rośliny PW 38 ml/l + saletra potasowa 5 g/l + siarczan magnezu 5 g/l ...
Jeśli dobrze pamiętam, to mieszanie PW z siarczanem może skończyć się wytrąceniem gipsu
Pozdrawiam, Radek
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 08:40 #669111

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
pomodoro wrote:
Przeciętny człowiek nie wie skąd biorą się dzikie bakterie fermentacji mlekowej w naszym otoczeniu. Ano głównie z jelita grubego ludzi i narządów płciowych kobiet
Ojej!, a tak zawsze lubiłem kefir, zsiadłe mleko, kiszone ogórki.
Teraz zacząłem rozmyślać i lekko mnie mdli...
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 09:14 #669114

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Saute - w artykule bardzo cenne informacje wprost pokrywają się z moim przepisem , ja również zrywam ogórki wczesnym rankiem i przed kiszeniem moczę w zimnej wodzie . Proponuję niedowiarkom zrobić trzy słoiki 0,9 l na próbę , a w zimie otworzyć i porównać z spasteryzowanymi i szczerze z ręką na sercu skreślić choćby jedno zdanie. Pomodoro hodujesz zdrowe i zapewne smaczne ogórki , a później zamieniasz je w prawie nic nie warty pokarm dla naszego organizmu. Cenię Cię bo jesteś bardzo dobrym fachowcem w dziedzinie chemii i ochrony roślin, wiele skorzystałem z Twoich przepisów i porad , ale w temacie kiszenia się mylisz . Dziękuję Pani Moderator za cierpliwość i wyrozumiałość bo temat który poruszyłem odbiega od wątku , a zależy mi na tym aby uczestnicy forum nie niszczyli pracy swoich rąk.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2019 09:17 przez Corrado.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 09:28 #669118

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Pol wrote:
Ojej!, a tak zawsze lubiłem kefir, zsiadłe mleko, kiszone ogórki.
Teraz zacząłem rozmyślać i lekko mnie mdli...

Wyroby komercyjne w handlu są produkowane na bazie czystych kultur bakterii mlekowych. Wyroby domowe - dzikich bakterii znajdujących się w powietrzu i na powierzchni warzyw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Pol

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 09:33 #669120

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
W naszym miasteczku była kiedyś mleczarnia.
Rzeczywiście, pracowały tam głównie kobiety.
Produkowały doskonały kefir i zsiadłe mleko.
Teraz tak dobrego już nie można kupić.
Ile tego wypiłem!
Nawet świeże mleko kupione w butelkach pięknie się zsiadało na przepyszne zsiadłe.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2019 09:39 #669121

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
rpilski wrote:
rychu44 wrote:
...Wczoraj po zbiorze opryskałem całe rośliny PW 38 ml/l + saletra potasowa 5 g/l + siarczan magnezu 5 g/l ...
Jeśli dobrze pamiętam, to mieszanie PW z siarczanem może skończyć się wytrąceniem gipsu

Analiza składu cieczy do oprysku wskazuje, że wytrąci się niewielka ilość siarczanu wapnia. Roztwór po wymieszaniu wszystkich składników powinien być mętny. To wszystko oczywiście pod warunkiem, że :

- dokładnie sporządzono koncentrat PW
- dokładnie odmierzono 38 ml tego koncentratu
- dokładnie odważono 5 g/l siarczanu magnezu
- nawóz posiada deklarowaną zawartość siarczanu magnezu
- temperatura wody do oprysku nie przekraczała 20 * C

Obecność zawiesiny siarczanu wapnia, o ile nie utrudnia ona rozpylania, nie jest szkodliwy, a wręcz nawet korzystny . Hamuje rozwój niektórych patogenów roślinnych.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2019 10:23 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rpilski


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.635 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum