TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 12:30 #669276

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Moje ogórki nawożone rzędowo i dodatkowo wg schematu podanego przez Mietka po badaniu gleby mają się dobrze.Chronione PW,HT z dodatkiem saletry potasowe. Zebrałam już ok 40 kg, nadal rosną i kwitną. Nasiennik SL ma już 970g, kolor pomarańczowy - został zerwany i przeniesiony do domu.
Pozdrawiam Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Adasiowa, Miragoral


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 12:38 #669278

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
PW robię dla pomidorów na SZW,bo tylko z tym miałam problem w zeszłym roku,potem doczytałam o działaniu antygrzybowym.Nie wiem jak na ogórkach wygląda brak wapnia.Czy PW używa się przeciw chorobom grzybowym na ogórkach,a HT przeciw szkodnikom typu wciornastki?
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 12:54 #669280

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Objawy niedoboru wapnia znajdziesz tutaj edepot.wur.nl/411848, strona 52 i 53 oraz tutaj : www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...rek_pod_oslonami.pdf.
Liście wyglądają jak parasolki.

Pamiętam, że tę przypadłość miałam także na owocach cukinii, to taki odpowiednik SZW na ogórkach - wówczas pomógł oprysk saletrą magnezowo- wapniową ( 6 ml/l).

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...tych?start=36#616852

HT jest dodatkową barierą ochronną na okoliczność kanciastej plamistości, a jeśli chodzi o szkodniki to u mnie wyeliminował mszycę bobową. Wiem, że ktoś walczył za pomocą HT ze zmiennikami na ogórkach, ale o efektach tej potyczki nic nie wiem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2019 12:59 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral, pszczolka, Termaj, anaka, Barborka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 13:16 #669281

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
U mnie HTZ nie pomogło, ale mówię tu o już zaatakowanych ogórkach zmienikiem. Natomiast HT - tak. Mam rozrobiony na bazie czystego spirytusu i tymolu i dwa opryski dały efekt i niesamowitą ulgę w zwalczaniu plagi. Być może używana profilaktycznie HTZ wystarczy, ja jednak będę stosować HT. Nadmienię jeszcze, że po użyciu HTZ owady były jakby otępiałe, co pozwalało mi na ich ręczne wyłapywanie, ale plaga nie znikała, a dwukrotne użycie HT załatwiło problem. Opryskiwałam też HTZ wiosną larwy kwieciaka na malinach i tu bezpośredni oprysk na larwę pomógł. Takie są moje dotychczasowe spostrzeżenia jeśli chodzi o HT i HTZ.

A Pomodoro napisał:
W HZT jest za małe stężenie tymolu , jak na walkę z owadami.
oraz
Nie zapomnij dodać krochmalu i płynu do naczyń. Krochmal też działa destrukcyjnie na owady, bo wysychając zatyka im aparaty oddechowe.
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Miragoral, Termaj, anaka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 18:49 #669302

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Tak dojrzewa ogórek Poona Kheera. Dobry w smaku. Ma dużo nasion.

2IMG_0028_p1.jpg



3IMG_0104_p2.jpg



4IMG_0144_3.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Marlenka, patrycja, Miragoral, Betula, Pestka, Nimfa, Termaj, anaka, Barborka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 18:51 #669303

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
A to też ze straganiku SL. Miękka skórka, jędrny ale niestety bardzo gorzki. Podobno ta gorycz jest bardzo zdrowa.


5IMG_0105_sl1.jpg



6IMG_0026_sl2.jpg


7IMG_0143_sl3.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Pestka, Nimfa, Termaj, Barborka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2019 18:53 #669304

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
I długi ogórek Chinese slangen z nasion oryginalnych. Bardzo mi smakuje.
Poza tymi mam jeszcze racibory, Julian i 4 szt. Mirabel.


11IMG_0023_chs.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Pestka, Nimfa, anaka, Barborka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 26 Lip 2019 08:38 #669359

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
027-12.jpg

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła ale jest coraz większe prawdopodobieństwo, że ta rozsada Monisia F1 trafi do tunelu. Co do wspólnego zakupu nasion tej odmiany proponuję wstrzymać się z kupowaniem w tym roku i poczekać do lutego/ marca 2020 r-mam jeszcze sporo nasion (nasiona ogórka zachowują zdolność kiełkowania ok. 7 lat więc z kiełkowaniem nie powinno być problemu). :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral, Betula, Pestka, Nimfa, Termaj, rpilski, anaka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 05:36 #669455

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Powrót upałów ale nadzieja na deszcz jest. Kolejny zbiór ogórków, choć już proszą o wodę, której nie mam. Musiałbym też troszkę podkarmić, bo ogóreczki w wyższych partiach zaczynają się krzywić.

IMG_20190726_213109.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2019 09:30 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, patrycja, Betula, Pestka, anaka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 08:09 #669462

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Zamień sobie Błażej zdjęcie na skorygowane


IMG_20190726_213109.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 09:32 #669473

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Zdjęcie robiłem w spiżarce, a tel miałem rozładowany, więc bez lampy błyskowej.

Niby od dzisiaj ma być cały tydzień z deszczami, co jest dla mnie świetną informacją. Pozostaje tylko podkarmić ogórki.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 09:37 #669474

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Błażej czym podkarmiasz i w jakim stężeniu.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 12:13 #669494

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Wymagania nawozowe ogórków gruntowych . W kolejności : azot, fosfor, potas
Ogórek
80-100
60-80
175-250

Stosunek azotu do potasu jak widać jest w granicach 1 : 1,75 do 1 : 3

Jeśli fosforu jest w glebie powyżej 60 mg/l w czystym składniku, a rośliny nie wykazują niedoborów mikroelementów i magnezu, to wystarczy zasilanie ogórków saletrą potasową . Zawiera ona w czystym składniku azotu- 14 %; potasu- 38 %, czyli w stosunku 1 : 2,7. Jeśli to porównać z wymaganiami, jest to idealny nawóz. Najlepiej stosować dolistnie, wtedy mamy pewność , że rośliny go dostaną szybko i niezależnie od składu gleby oraz jej wilgotności.
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2019 12:14 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, rozalia, Mamma, najemnik, Termaj, anaka, Barborka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 13:42 #669504

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Mietku, jak zwykle jesteś niezawodny :thanks:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 13:46 #669505

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Czy jest również szansa na ocenę braku mikroelementów i magnezu?

IMG_20190723_072347965.jpg
[/quote]
Mam jeszcze MS do ogórków.

IMG_20190727_135245330.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2019 13:54 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 14:00 #669507

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Mamma wrote:
Błażej czym podkarmiasz i w jakim stężeniu.

Ja stosuje niekonwencjonalne metody nawożenia, więc nie wiem czy jest sens podawać. ;)

Na początku podlewałem ogórki florovitem uniwersalnym. Jak zaczęły kwitnąć pierwsze rozgałęzienia(od pierwszego do czwartego węzła) to usunąłem je wraz z pędami do 5go i zrobiłem oprysk kristalonem żółtym. Później co któreś oberwanie, jak zauważyłem że ogórki się zwężają, czy to z strony ogonka czy kwiatka, to tuż po zbiorze, podlewałem je nawozem Orgatrex.

Raz zrobiłem oprysk Gumisil C.

Obecnie znów planuje zasilenie ogórków. Bo zapowiadają deszcze w najblizszych dniach. Muszę tylko wodę zorganizować, bo mam obecnie jej brak na działce.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 16:20 #669529

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
U moich ogórków zaobserwowałam zasychanie stożków wierzcholkowych,to samo było ubiegłego roku i było po ogórkach.
Przeczytałam,ze brakuje boru.Przepis na oprysk borasolem,znalazłam taki.W 100 g borasolu rozpuścić 4 g mocznika i do oprysku 10ml na litr wody.
I mam pytanie czy opryskujemy całe rośliny i jaka wodę ,czy może być kranówka?

Pozdrawiam Teresa
Termaj
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 27 Lip 2019 16:35 #669532

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ostatni taki duży zbiór.Zrobiłam już wszystkie zaplanowane przetwory.Te przerobię na sałatki i na tym koniec.

20190727_154926.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, patrycja, Sylwiaaa, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.476 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum