TEMAT: ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Lip 2018 20:31 #618537

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Niestety zdjęć krzaków nie mam. Zapomniałem. :hammer:

Zostało tylko już jedno wiadro z ziemniakami do wybrania.

IMG_20180717_155017.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, tadeo68


Zielone okna z estimeble.pl

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sie 2018 21:34 #622388

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Jak tam Wasze ziemniaczki :)

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sie 2018 22:57 #622404

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
tadeo68 wrote:
Jak tam Wasze ziemniaczki :)
Właśnie się zastanawiam czy jutro nie zrobić wykopków fioletowych ziemniaków z nasion od Ciebie. Łenty są nadal zielone, niektóre się mocno płożą, mają długość ok 120 cm, miejscami widać ślady ZZ, choć jednokrotnie zostały opryskane Infinito.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sie 2018 23:31 #622405

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Spokojnie mogą jeszcze rosnąć, im dłużej tym sadzeniaki będą większe. Dopóki łęta zielona mają czas, myślę że najbardziej optymalnym czasem jest wrzesień, nawet końcówka, im krótszy czas przechowywania zimowego tym mniejsze straty. Z doświadczenia wiem że całkowicie uniknąć ZZ się nie da, a do zbioru najlepiej jest gdy łęta jest już sucha.
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2018 23:34 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Edyta D

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 18 Sie 2018 09:37 #622428

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 951
  • Otrzymane dziękuję: 4446
W tym roku były Lordy . Już wykopane . Obrodziły ogromnie , w życiu nie było tyle ziemniaków . :woohoo: :drink1:

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 20 Sie 2018 16:51 #622670

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Dziś wybrana Jodłowa Szyszka

20180820_105829.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Edyta D, rejmat

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 20 Sie 2018 19:28 #622680

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tadam !!!!

Nowa, świeżutka, można rzec: prosto z pola, partia ziemniaków do przetestowania dojechała na Jeżyce - Tadzik, bardzo, bardzo dziękuję za możliwość poznawania i próbowania oryginalnych "podziemnych pomarańczy" :)

Panie i Panowie, oto wielce interesujące ziemniaczki, które, mam nadzieję, podbiją i Wasze serca i podniebienia ...

Dzisiaj zamieszczam jedynie zdjęcia surowych pyrek, a jutro dołączę portrety ugotowanych( na przekroju ) wraz z relacją z degustacji; w każdym razie podczas gotowania ziemniaczków w skórce, na parze, zapach był niesamowity.
Mogę rzec jedno: po obróbce cieplnej dwie z poniższych odmian są cudownie mączyste :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Edyta D, Miragoral, tadeo68, rejmat

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 21 Sie 2018 17:43 #622776

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Obiecana relacja z degustacji ziemniaków, ugotowanych w "mundurku" na parze, zjedzonych solo, bez dodatków - tylko tak można ocenić rzeczywisty smak pyry.

Jodłowa Szyszka
Cieniutka skórka, niemal błonka, podczas jedzenia miałam wrażenie, że jest chrupiąca. Miąższ żółty, aksamitny, zbity ( nie twardy! ) o smaku ziemniaka z ogniska, bardzo lekko słodkawy - tak przynajmniej sobie go wyobrażam. Ze względu na konsystencję wnętrza, polecałabym tę odmianę albo jako sałatkową, albo jako pieczoną w słupkach i podaną koniecznie z jogurtowym ostrym dressingiem.

Apache
O grubszej, nieco szorstkiej skórce; miąższ żółciutki, sypki, bardziej kruchy, w smaku wytrawny. Bardzo dobra odmiana do tradycyjnego polskiego obiadu, jako baza do kopytek i innych ziemniaczanych klusek.

Gypsy
Barwna skórka jest cienka, nawet nazajutrz nie sprawia kłopotów w jedzeniu. Miąższ jasny, niemal biały - na przekroju może wydawać się sypki, jednak w głębi bulwy jest kremowy, bardziej zwięzły i wilgotny. Smak lekko słodkawy.

Impal
Wspaniała odmiana prawdziwego ziemniaka - o tradycyjnym, typowym dla tego warzywa świetnym smaku, przypominającym dawne ziemniaki z dzieciństwa ( a wiem, o czym piszę ;-) ) ... Miąższ żółty, wilgotny, maślany, niemal kremowy o bardzo dobrym smaku. Nazwałam tę odmianę "ziemniakiem rodzinnym", ponieważ doskonale spełnia kryteria podstawy domowego żywienia.

Wszystkie oceniane ziemniaki są pachnące, zdrowe, bez jakiejkolwiek skazy na skórce czy w miąższu.

Świetne, smaczne, uczciwie uprawiane pyry :bravo:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, leszek0921, Bobej, CHI, carbon, Edyta D, Miragoral, emi247

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 23 Sie 2018 07:08 #622930

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
tadeo68 wrote:
Dziś wybrana Jodłowa Szyszka

20180820_105829.jpg

Spodobały mi się te ziemniaki. Można od Ciebie jakoś nabyć kilka sadzeniaków?
Pozdrawiam Błażej

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 04 Wrz 2018 22:40 #624137

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Jakby była możliwość kupna Jodłowej Szyszki i Impali, to ja ustawiam się pierwsza w kolejce. Przyszły rok będzie u mnie ziemniaczany
Pozdrawiam zielono. Marta

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 04 Wrz 2018 23:04 #624142

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Martusia, na wszelki wypadek podaję wątek sprzedażowy dla pyr : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/2...3-sprzedam-ziemniaki

I polecam też fioletową oraz Lily - głównie dla smaku :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rejmat

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 10 Wrz 2018 19:48 #624593

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
A takie zebrałem w tym roku
20180910_160637.jpg

Oczywiście jest tego trochę więcej :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 12 Wrz 2018 15:52 #624740

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Kilka dni temu stałam się i ja szczęśliwą posiadaczką czterech różnych odmian ziemniaczków od Tadeusza :) Obiecałam, że przedstawię swoją opinię, więc do dzieła :)

Czas gotowania dokładnie trwał 6 minut dla każdej odmiany. Ziemniaczki są z dodatkiem masła i świeżym koperkiem. Co do smaku nie będę się wypowiadać bo to kwestia gustu. Wszystkie odmiany bardzo dobrze się obiera obieraczką, nie ma w środku dziur, na zewnątrz oczka są płaskie, skórka jest bez śladów chorób czy robaków.

Pierwsza odmiana Dithe
Tadeusz zaznaczył że odmiana nadaje się na frytki, ale mi smakowały również z koperkiem



Dithe.jpg



Dithe2.jpg


Dithe1.jpg






Odmiana Lilly.



Lilly.jpg


Lilly1.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2018 15:58 przez Edyta D.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, CHI, carbon

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 12 Wrz 2018 16:00 #624741

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Odmiana Impal


Impal.jpg


Impal1.jpg




Odmiana Gala - tu ziemniaczki powinny gotować się o minutę dłużej.


Gala.jpg


Gala1.jpg




Szczerze polecam :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, CHI, Miragoral, tadeo68

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 13 Wrz 2018 15:45 #624824

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Edytko, piękna, wielce apetyczna i smakowita prezentacja - bardzo dziękuję :)
Mam nadzieję, że kolejna odmiana od Tadzika, którą niebawem pokażę, będzie następnym, kulinarnym odkryciem. Póki co nadmienię tylko, że to bardzo urodziwa, kształtna i gładka ... Natasza.

p.s. świetnie na frytki nadaje się także Red Lady, którą pokazywałam na początku wątku.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...iory?start=72#589938
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2018 15:50 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 13 Wrz 2018 20:11 #624834

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Aniu Red Lady mam z własnej uprawy i rzeczywiście na frytki nie jest taka zła, a placki ziemniaczane wychodzą chrupiące, ale szukam czegoś innego, bardziej mączystego. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 16 Wrz 2018 08:56 #625013

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Czas na kolejną odsłonę naszej ziemniaczanej sagi. Dzisiaj zaprezentuję odmianę Natasza, pochodzącą jak wszystkie poprzednie - od Tadeusza.
Bulwy podłużne i lekko okrągłe, bardzo kształtne, bez jakichkolwiek zgrubień i blizn, o gładkiej, cienkiej skórce. Miąższ mączysty, sypki, ale nie rozsypujący się, w smaku wytrawny, delikatnie ziemniaczany, żółty. Bardzo smaczna pyrka i szczerze polecam miłośnikom ziemniaków!

Natasza



Po ugotowaniu na parze:



A skoro ziemniaczki, to obowiązkowo musi być ser :) Zazwyczaj w Wielkopolsce podajemy pyrki ugotowane w mundurkach z dodatkiem tzw. gziku, czyli białego sera z cebulką, solą i pieprzem. Tym razem zapraszam do spróbowania sera wędzonego w autorskiej mieszance ziołowej Tadzika .... Po prostu poezja ....



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, CHI, Edyta D, tadeo68

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 16 Wrz 2018 09:40 #625017

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Wygląda cudownie :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): tadeo68


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.250 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum