TEMAT: ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 16 Sty 2018 23:17 #583560

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Marzenka, polecam znany portal aukcyjny, w zasadzie można kupić zawsze a i cenę da się upolować lepszą choć na to trzeba uważać
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka


Zielone okna z estimeble.pl

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sty 2018 19:38 #583685

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Sadzeniaki zakupione, niestety bez Złota Inków :placze: skończyły sie na ten rok, może uda się jesienią.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sty 2018 20:23 #583697

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tadzik, nie martw się - widocznie tak miało być. Jakie sadzeniaki masz w planach ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 17 Sty 2018 21:54 #583757

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
zdjęcie 1 i 3 które umieściłem wcześniej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Sty 2018 11:10 #585574

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Informacje dla osób zainteresowanych fioletowymi ziemniakami.

Nazywamy je także truflowymi. Pod względem smaku nie odbiegają znacząco od swoich kuzynów, ale obfitują w większe ilości cennych składników. Przede wszystkim zawierają fioletowy barwnik: antocyjany, znany ze swoich właściwości przeciwutleniających. Nawet po obróbce cieplnej ziemniaki nie tracą tej cechy. Dodatkowo, obecność antocyjanów powoduje, że rozkład zawartej w ziemniakach skrobi następuje powoli, co jest szczególne istotne w diecie dla diabetyków.
Ziemniaki te występują w stanie naturalnym w Południowej Ameryce, nadal uprawiają je rdzenni mieszkańcy Chile i Peru. W Polsce poznaliśmy je w połowie lat 70. XX w, podczas gdy np. we Francji były już znane w XIXw w odmianie Vitelotte. Fioletowymi ziemniakami zachwycał się Aleksander Dumas ojciec, dla którego były one najsmaczniejszą odmianą.

Dzisiaj fioletowym ziemniakiem zainteresowali się szefowie kuchni, trafił do najsłynniejszych restauracji, aby w końcu stać się coraz popularniejszym warzywem także w naszych domach.

Cechy fioletowych ziemniaków:
- twarda skórka wymusza konieczność obrania po ugotowaniu czy upieczeniu
- miąższ mączysty, zwarty, w całości fioletowy, zdarzają się odmiany o koncentrycznie lub nieregularnie wybarwionym.
- bulwy mają różną wielkość, kształt
- smak bardzo wyrazisty, typowo ziemniaczany, nie słodki

Ze względu na powyższe walory znajdują zastosowanie jako danie samodzielne, ale także jako dodatek do sałatek, wspaniale smakują zarówno gotowane, jak i smażone, pieczone oraz faszerowane, np. bryndzą czy innym, ostrym serem. Idealne do zapiekanek.


Innymi ważnymi składnikami tych ziemniaków jest błonnik pokarmowy, zmniejszający poziom cholesterolu i zapewniający uczucie sytości, potas niezbędny dla prawidłowej pracy serca i mięśni, luteinę wpływającą korzystnie na wzrok, pamięć i skórę
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 20:11 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, Betula, Zielona

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Sty 2018 12:19 #585581

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
W tym roku posadzę wyłącznie fioletowe ziemniaki. W ubiegłym miałam 70% fioletowych, a resztę tradycyjnych białych. Tylko mam nadzieję, że schowane w altance sadzeniaki przeżyją zimę. Na razie nie było więcej jak 8 stopni mrozu i to przez 1, czy 2 noce. Każda bulewka została zawinięta w papierowy ręcznik, wszystko zapakowane w dużą torbę papierową, następnie w kartonik i zamknięte w drewnianej szafce. Poprzedniej zimy udało mi się tak przezimować sadzeniaki. W blokowej piwnicy jest za ciepło i za sucho . Mam także nasiona od tadeo68, więc w marcu je wysieję.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Sty 2018 12:48 #585583

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Co do przechowania to jeśli jest taka możliwość to proponuję usypanie kopczyka z ziemniaków na to ok 20 cm słomy, na to okopać ziemią i na tą warstwę ok 20-30 cm słomy i przetrzyma nawet do -20. To stara sprawdzona metoda kopcowania.
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2018 12:49 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 16:52 #585992

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Dziś dotarły do mnie zakupione sadzeniaki, 3 gatunki. celem skosztowania, oszczędnie ugotowałem po 1 szt z każdego gatunku. 1 miejsce na podium - Jodłowa Szyszka, powiem tak:smak obłędny :drool: bez porównania do jakiegokolwiek znanego mi gatunku pyry(a wierzcie mi że znam sporo),wspaniały orzechowy aromat. 2 miejsce Apache, zdjęć nie pokazywałem. 3 miejsce Yetholm Gypsy, dla mnie najmniej smaczne ale jak kto lubi, typowa pyra dość mączysta ale na pewno o niebo lepsze od dostępnych w sklepach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Betula, emi247

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 17:55 #586004

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tadzik, niniejszym chciałam bardzo Ci podziękować za propagowanie, popularyzację i zaczątek uprawy ziemniaków na naszym Forum - już same Twoje opisy odmian sprawiają, że człowiek chciałby przeznaczyć dla nich kawałek ogrodu.
I pomyśleć, że na naszych rynkach królują dwie, trzy odmiany, a każda o tym samym smaku, czyli nijakim :( Dzięki Tobie wiem, że istnieją PRAWDZIWE ziemniaki ... pyry, znaczy się.
Nasunęła mi się jeszcze jedna sprawa, warta odnotowania: otóż większość ugotowanych ziemniaków po włożeniu do lodówki nabiera dość specyficznego posmaku, nie zawsze dobrego. Fioletowy nie zmienił swojego wspaniałego smaku ani konsystencji nawet po 3 dniach leżakowania na półce w lodówce. To bardzo dobrze o nim świadczy, jako potencjalnym składniku sałatek :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 18:58 #586021

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Jeśli chodzi o ilość odmian dostępnych to ja osobiście mam dostęp do co najmniej 7 sprawdzonych pod względem smaku. niestety rzetelność sprzedawców "rynkowych" pozostawia wiele do życzenia(zazwyczaj maja taki gatunek jakiego ktoś szuka pomimo że są nasypywane z tego samego worka, sam się z takim zachowaniem spotkałem), co do jakości marketowych pyr i warzyw nie będę się wypowiadał bo musiało by paść wiele niecenzuralnych słów :mad2: :mad2: . Przykre jest tylko to że klienci niestety są niewyedukowani co do różnicy w jakości warzyw i ziemniaków mytych i nie mytych, kupują w większości myte nie wiedząc ile tracą na smaku i możliwości przechowania.
Co do nabierania nieswoistego smaku moim skromnym zdaniem związane to jest niestety z przenawożeniem azotem.
P.S. Myślę że osoby które mają możliwość posadzenia swojej pyry(w końcu jestem z WLKP)docenią różnicę w smaku, lepiej mieć 10kg wspaniałych w smaku niż 100 nie do końca jadalnych.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 20:12 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 20:35 #586044

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ziemniaki uprawiam odkąd pamiętam. Na początku rodzice to robili. Nie było dodawanych żadnych pestycydów tylko obornik. A stonkę ziemniaczaną zbieraliśmy ręcznie lub bardzo delikatnie ręcznie opryskiwaliśmy krzaczki. Nie było mowy o tym by lać opryski i dawać nawozów na ful. Nać była koszona kosiarką w m-cu październiku lub czekaliśmy na pierwszy przymrozek który to załatwiał (zmroził). Wtedy były wykopki. I wcale nie było tego mało, jakiś 1 ha lub więcej. :teach:
A dziś. Gospodarz wyrabia ziemię dając wszelakiej maści oprysk by nie było zielska. Potem nawozy ( różne). Dalej różne opryski w tym od zarazy.
I chcemy mieć smaczne ziemniaczki? Nie ten czas. :supr:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 21:32 #586063

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Myślę że czas jest nadal, z uprawą mam do czynienia od dziecka. To prawda że czasy się zmieniły ale jeśli się postarać i utrzymać umiar w stosowaniu nawozów i środków chemicznych to nadal można uzyskać smaczne pyry.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 21:59 #586070

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
tadeo68 wrote:
Myślę że czas jest nadal, z uprawą mam do czynienia od dziecka. To prawda że czasy się zmieniły ale jeśli się postarać i utrzymać umiar w stosowaniu nawozów i środków chemicznych to nadal można uzyskać smaczne pyry.
Właśnie dlatego uprawiamy paprykę, pomidory. Wiemy co i kiedy dodajemy.
Co zaś dotyczy uprawy ziemniaków, wszystko zależy od ilości uprawy i ilości osób która będzie jadła. Osobiście je uwielbiam, tylko nie wyobrażam sobie bym łatała z motyką po polu (pielenie, wykopki, opryski-bez nich chyba się nie da) przy większej ilości. :think: :ouch:
Fioletowych jeszcze nie jadłam. Jakieś 10 lat temu miałam fioletowe na zewnątrz w środku białe, nie pamiętam nazwy. Były wczesne. Niestety musiałam zlikwidować. Nikt nie chciał ich zbierać a tym bardziej jeść. Ale z tego co pamiętam nie były złe. :bad-idea:
Ale wszystkim którzy je uprawiają kibicuję. Myślę, ze warto. :bravo:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Sty 2018 22:27 #586076

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
no cóż , bez oprysków już się nie da. Ja cały czas pracuję w gospodarstwie(siostry) i uprawiamy ok 2 ha ziemniaków co roku i stwierdzam że można utrzymać stosowanie nawozów i chemii na takim poziomie aby były smaczne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Sty 2018 07:01 #586104

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
I pomyśleć, że na naszych rynkach królują dwie, trzy odmiany, a każda o tym samym smaku, czyli nijakim :( Dzięki Tobie wiem, że istnieją PRAWDZIWE ziemniaki ... pyry, znaczy się.
Na Mazowszu na targowiskach królują Irga i Irys, których moja rodzina szczerze nie znosi. Jakbym miała więcej miejsca na pewno uprawiałabym ziemniaki. Ale co poradzić, ogród nie z gumy. Kiedyś widziałam w angielskim programie uprawę ziemniaków w workach. Ziemia była cały czas dosypywane do worków i rośliny tworzyły bulwy coraz wyżej. Plon był bardzo duży. Uprawiał tak ktoś?
Pozdrawiam
Bea

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Sty 2018 08:12 #586112

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bea, spójrz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-ziemniaki-w-workach

Wrzucam tak na szybko, jako lekturę do porannej, sobotniej kawy :) Osobiście Irgę uwielbiam - pierwszy raz próbowałam ją na Suwalszczyźnie i w porównaniu z wielkopolskimi ziemniakami wypadła bardzo pozytywnie. Ale to było parę lat temu .... teraz, dzięki Tadzikowym pyrom zmieniłam zdanie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Sty 2018 11:11 #586143

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Nie chce wypowiadać się na temat odmian, bo jest dość dużo. Ale wiem, że wielu uprawia je nawet nie wiedząc jakie, a potem sprzedaje na potrzeby rynku taką nazwę jaka akurat mu schodzi.
Ja osobiście mam kilka odmian, ale totalny chaos. Nie handluje wiec nie rozdzielam. Sadzę na potrzeby rodziny i mi starcza. Rodzina też nie narzeka. Najbardziej w smaku i uprawie pasuje odmiana Flisak i Diabelski pazur (nie mam pojęcia jak fachowo się nazywa) :oops: . Flisak żółta, diabelski pazur biała podłużna idealna na kartacze. Dodatkowo jest Irga, Irys, wczesna różowa i chyba Bryza. Kiedyś rozdzielałam, ale teraz....w garnku jak się ugotuje idzie każda :happy: Najgorzej jest jak jedna się rozpada, a druga jest twarda :rotfl1: ale na to też jest rada, dalszą część posiłku konsumują kury. :happy3:

I znów wlazłam nie tam gdzie trzeba (Aniu jak będziesz miała chwilę czasu to przenieś to do wątku o ziemniakach) Powinnam dostać po łapach :club2:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 11:14 przez Zielona.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Sty 2018 14:03 #586162

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Aluś kochana, mam chwilkę czasu, ale nie przeniosę Twojego wpisu, ponieważ uważam, że jak najbardziej jest na miejscu. Powiem więcej - bardzo się cieszę, że ruszył ziemniaczany wątek i jestem Wam bardzo wdzięczna, że w nim się udzielacie. Zobaczymy, jak potoczą się jego losy i w przyszłości wyodrębnimy najwyżej osobny rozdział dla fioletowych odmian.
Tak więc Alicjo - nie stresuj się i pisz :kiss3:

p.s. Bryzie dziękujemy ;-) , a jedyna próba wykonania kartaczy ( cepelinów ) zakończyła się wielką, spektakularną klapą - gawrony i kawki miały nie lada wyżerkę :devil1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.243 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum