TEMAT: Ziemniaki w workach

Ziemniaki w workach 03 Maj 2016 22:39 #464810

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Szukałam podobnego wątku ale nie znalazłam, jeśli jednak jest to proszę moderatorów o przekierowanie.
Zaintrygowała mnie informacja w artykułach o permakulturze, że ziemniaki można uprawiać w workach 15, 20, 30 kg, na małych powierzchniach, choćby i na balkonie.
Nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała.
Zaraz po świętach wzięłam taki worek, nasypałam ziemi do warzyw i wsadziłam 15 połówek ziemniaka z wyraźnymi kiełkami. Moje ziemniaczki przeżyły kilka spadków temperatury poniżej zera i właśnie listki przebiły glebę. Jak zaczną się wyciągać będę odwijać worek i zasypywać łodygi ziemią. Powtórzę to tyle razy aż się skończy worek. Podobno można w ten sposób zebrać do 15 kg ziemniaków z worka. Nieprawdopodobnie to brzmi, ale żeby się przekonać to trzeba spróbować.
Czy ktoś z Was próbował już tej metody?
Za tę wiadomość podziękował(a): Magos13, Krecik stary, besia, Anika, mymysteryy, Marysia80, Florka


Zielone okna z estimeble.pl

Ziemniaki w workach 03 Maj 2016 23:05 #464822

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Taaa w tym szaleństwie jest metoda. Wiesz Beata to się może powieść. Jak dobrze rozumiem narastanie ziemniaków byłoby w pionie nie w poziomie.Ciekawe jak wysoko będziesz podsypywać ziemię. A i "podbieranie' łatwiejsze po prostu zrobić trzeba dziurę w worku.

Ziemniaki w workach 04 Maj 2016 06:16 #464846

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Tak, na tym to ma polegać, że ziemniak podsypywany ziemią będzie się wyciągał do światła a na przysypywanej łodydze systematycznie będą wyrastać nowe bulwy. Może się udać, jedynie co do tego obiecywanego plonu ( tzn 15 kg z worka) mam obiekcje.
Ale jeśli się uda to jest to alternatywa dla małych ogródków, balkonów, czy nawet dużych jak mój ale gdzie ziemniaki nie są mile widziane, ze względu na ZZ
Za tę wiadomość podziękował(a): besia

Ziemniaki w workach 04 Maj 2016 10:10 #464890

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Oczywiście, obiecuje fotorelację.

Ziemniaki w workach 04 Maj 2016 10:21 #464892

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Rozumiem,że do worka jutowego wsypujesz ziemie tyle najpierw ,by przykryć ziemniaki, a potem gdy zaczynają rosnąc non sto dosypujesz ziemię.
Pozdrawiam.Rozalia

Ziemniaki w workach 04 Maj 2016 22:34 #465195

  • Florka
  • Florka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 185
  • Otrzymane dziękuję: 290
W tym roku też chcę wykorzystać ten patent na sadzenie ziemniaków, z tą tylko różnicą, że będę sadzić w oponach. Stopniowo, w miarę wzrostu, będę nakładać kolejną oponę i dosypywać ziemię. Kiedyś,parę lat temu oglądałam taki sposób w jednym angielskim programie ogrodniczym i bardzo mi się spodobał. Jak się uprawia pomidory (które się lubi bardziej niż ziemniaczki)i ma mały areał, to, jak pisze whitedame, jest to najbezpieczniejszy sposób.

Ziemniaczki już podkiełkowane czekają. Ciekawe, czy lepiej będą plonować w letnich czy "zimówkach" ;) ?

Beatko, życzę nam powodzenia!
_________________________
Pozdrawiam, Beata

Ziemniaki w workach 08 Maj 2016 08:18 #466278

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Kilka dni temu obiecałam Wam zdjęcie mojej "uprawy", oto ono:


w międzyczasie ziemniaczki przeżyły 2 burze z gradobiciem ale mimo wszystko źle nie wyglądają, zdjęcie z przed chwili:

Florka, opony też mam więc przecieraj te nowe szlaki zobaczymy co nam wyrośnie.
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2016 08:29 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Magos13, Marysia80, Florka, iwcia55

Ziemniaki w workach 08 Maj 2016 08:42 #466282

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Beata zmień nick na first lady gardening, bo ci się należy, jestem pod wrażenie prostoty tego rozwiązania. Teraz trzymam kciuki, by połowa deklarowanej wydajności wyszła.

Ziemniaki w workach 08 Maj 2016 08:52 #466284

  • Magos13
  • Magos13's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 6
Jak zbierać plony? Przez dziurę w worku ;) , a co z ziemniakami w oponie?

Gosia.
Pozdrawiam Gosia

Ziemniaki w workach 08 Maj 2016 08:56 #466285

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Nie mogę sobie przypisać autorstwa tego pomysłu, bo nie jest mój. Widziałam podobne pomysły jak czytałam internetowe artykuły poświęcone permakulturze. Trochę te pomysły zmieniłam i powstał mój pierwszy i na razie jedyny worek. Nie wiem nawet czy taki ( z tworzywa sztucznego ) worek zda egzamin, może lepszy byłby np. jutowy. Zaletą mojego pomysłu jest łatwość przenoszenia w razie potrzeby, dlatego nie inwestowałam w skrzynkę, bo takie pomysły też widziałam, dobijano kolejne poziomy ściany w miarę wzrostu uprawy. To na razie prototyp ale jak się uda to nawet na balkonie będzie można uprawiać własne ziemniaczki. I o to mi chodzi, własne warzywa dla każdego :drink1: ( a wielkie koncerny niech się wypchają).
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla, rozalia

Ziemniaki w workach 22 Maj 2016 09:08 #472304

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Witajcie! W ferworze sadzenia pomidorów, papryk i dyń, mało mam czasu dla swoich ziemniaczków. Rosną same podlewane co jakiś czas i 2 razy były podsypywane ziemią. Tu widać podwójny kołnierz wywinięcia worka po pierwszym podsypaniu:

To zdjęcia z dzisiaj:


Moje uwagi na dzisiaj: wydaje się, że lepszym byłby jednak szerszy worek lub skrzynka, odwijając ten trochę muszę zagęścić liście, nie bardzo mam doświadczenie w uprawie ziemniaków i nie wiem czy to nie spowoduje np jakichś chorób grzybowych (wszak to psiankowate), po drugie wydaje się, że używam zbyt zasobnej ziemi, początkowo to była ziemia do upraw warzywniczych ze sklepu, teraz moja ziemia rodzima mieszana 1/1 z kompostem. Liście wskazują na dużą dawkę azotu, a myślę, że to nie wpłynie na rozwój bulw tylko liści właśnie, po trzecie w jaki sposób i kiedy zacząć szukać ziemniaczków, jak rozpruję worek to woda wypłynie prze dziurę i nie będę mogła kontrolować odpowiedniej wilgotności całej uprawy.
Ciekawi mnie czy ktoś z Was też spróbował tej metody i czy ma jakieś uwagi lub przemyślenia.
I bardzo proszę tych, którzy uprawiają ziemniaki aby zerknęli czy są jakieś uwagi co do wyglądu krzaków, bo to mój kartoflany pierwszy raz :oops: .
Za tę wiadomość podziękował(a): Magos13, Marysia80, iwcia55, patrycja

Ziemniaki w workach 08 Cze 2016 12:58 #478820

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
Witajcie :)

Tak wyglądają moje ziemniaczane eksperymenty .
Trzy odmniany . Irys , Denar i Irga .
Ziemniaki nie były podkiełowane , trochę trwało zanim pokazały się pierwsze listki .
Posadzone w ziemi uniwersalnej ze sklepu wymieszanej z kompostem i ziemią działkową . Niczym jeszcze nie zasilałam , bo nie widzę takiej potrzeby . Podlewe jak przeschnie wierzchnia warstwa ziemi .
Sama jestem ciekawa co mi z nich wyrośnie . :unsure:

A Wasze ziemniaczki jak się mają ? :)

20160606_155954.jpg
Pozdrawiam , Beata .
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2016 15:49 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, whitedame, rozalia, Marysia80

Ziemniaki w workach 12 Cze 2016 20:52 #480228

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
Eksperyment trwa , ziemniaki rosną i mają się dobrze . :)

Dzisiaj razem z ziemniakami urosły w górę skrzynki .
Worków niestety już w krótce nie będzie można odwijać bo się skończą . Pierwsze pójdą do sprawdzenia zawartości . Jestem bardzo ciekawa co nam tam urośnie . :flower:


20160612_171552.jpg
Pozdrawiam , Beata .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, whitedame, otojolka, Marysia80

Ziemniaki w workach 12 Cze 2016 23:22 #480316

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Dziewczyny. Świetny eksperyment. Ciekawe ile tego w workach i skrzynkach będzie. Dawajcie znać. :drink1:
Pozdrawiam. Jolka.

Ziemniaki w workach 13 Cze 2016 08:24 #480350

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
Dzięki temu , że skrzynki zostały podniesione zrobiło się więcej miejsca na ziemię . Będziemy dosypywać na maxa , potem niech krzaki rosną sobie spokojnie , tak długo jak natura pozwoli . Wczoraj profilaktycznie opryskałam HT , za tydzień pójdzie PW .
Jeszcze trochę potrwa nim dobierzemy się do bulw . :)
Pozdrawiam , Beata .
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, otojolka, rozalia, Marysia80, patrycja

Ziemniaki w workach 15 Cze 2016 11:51 #481109

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Uprawa ziemniaków w workach musi się udać. Będziecie mieć piękne zbiory.
Przedstawiam moje ziemniaki z worka. Zapomniałam o nich i leżały w foliowym worku za drzwiami na strych. Ciekawe jak duże by urosły, gdybym zajrzała do siatki za miesiąc? :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:

DSC080151.jpg
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, mymysteryy, whitedame, rozalia, Florka, patrycja

Ziemniaki w workach 05 Lip 2016 12:50 #487624

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Halo! :) Jak tam uprawa ziemniaków w workach?
Są już jakieś plony? :flower:
Jak zdrowotność roślinek?

Ziemniaki w workach 05 Lip 2016 17:29 #487734

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2104
  • Otrzymane dziękuję: 8367
whitedame wrote:
... po trzecie w jaki sposób i kiedy zacząć szukać ziemniaczków, jak rozpruję worek to woda wypłynie prze dziurę i nie będę mogła kontrolować odpowiedniej wilgotności całej uprawy.
Jeszcze nie uprawiałam ziemniaków w workach. Na razie jestem tylko szczęśliwą posiadaczką takich worków. ;) Podsuwam tylko pomysł ...są w nich takie klapki na rzepy (do podglądania uprawy w trakcie :) ), więc sprytnemu majsterkowiczowi może uda się w domowych warunkach podobny patent wykonać.

P7057301.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, besia, Emalia112, whitedame, otojolka, rozalia, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.347 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum